IS300 wysokie spalanie

Awatar użytkownika
carinus
Lex Master
Posty: 1843
Rejestracja: 28 lis 2010, o 19:29
Model Lexusa: RX400h,IS220d
Skąd:: lubuskie/Belgia
Kontakt:

Re: IS300 wysokie spalanie

Post autor: carinus »

owczar pisze:Carinus napisałeś poważnie czy robisz sobie żarty? :)

wiesz jaka jest różnica między OL a CL? Jak boli Cie glowa to robisz usg żołądka? ;)
Napisz wszystkim chcącym sprawdzić AFR podczas strojenia żeby pojechali na stację diagnostyczną,po co płacić za hamownię.Musisz sprawdzić silnik pod obciążeniem.
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: IS300 wysokie spalanie

Post autor: owczar »

carinus przeczytaj może temat od początku post po poście.

Analiza spalin nie służy sprawdzaniu AFR tylko weryfkiacji pracy sondy i ogólnej kondycji silnika. To jak badanie krwi w przypadku człowieka. Daje pogląd na ogólny stan silnika i układu zapłonowego czy katalizatora. Temat AFR pojawił się później, bo analiza spalin niczego nie wykazała. Analiza spalin to nie tylko AFR...

Pod obciążeniem ECU nie czyta sond lambda więc po co sprawdzać AFR jeśli chcesz wiedzieć, czy sondy pracują prawidłowo i czy ECU ustala prawidłową mieszankę na ich podstawie? Tak się składa, że sonda napięciowa działa zero jedynkowo i jej pracę można skontrolować tylko przy bardzo małych obciążeniach.
Awatar użytkownika
Dawid0ss
Lex Master
Posty: 1776
Rejestracja: 14 sty 2013, o 12:46
Model Lexusa: Lexus GS450h mk3
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: IS300 wysokie spalanie

Post autor: Dawid0ss »

owczar pisze: Tak się składa, że sonda napięciowa działa zero jedynkowo i jej pracę można skontrolować tylko przy bardzo małych obciążeniach.
Może nie bardzo małych, ale na pewno na niższych obrotach. Powyżej jakiegoś zakresu RPM całość przechodzi całkowicie na mapy paliwowe. Pzdr
Yarecki
Lex Master
Posty: 1921
Rejestracja: 29 wrz 2012, o 18:10
Model Lexusa: gs
Skąd:: Polandia
Kontakt:

Re: IS300 wysokie spalanie

Post autor: Yarecki »

owczar pisze:carinus
Pod obciążeniem ECU nie czyta sond lambda
:scratch:
owczar pisze: Tak się składa, że sonda napięciowa działa zero jedynkowo i jej pracę można skontrolować tylko przy bardzo małych obciążeniach.
Nie zgodzę bo te auta późno przechodzą w OL i spory zakres jest ogarnięty przez sondę. :piwko:

Dawid0ss pisze: Może nie bardzo małych, ale na pewno na niższych obrotach. Powyżej jakiegoś zakresu RPM całość przechodzi całkowicie na mapy paliwowe. Pzdr
Sorry ale nie wiesz co piszesz, bo tu nie chodzi o rpm a o obciążenie i OL można wywołać przy bardzo niskim rpm.

Zawsze diabeł tkwi w szczegółach.
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: IS300 wysokie spalanie

Post autor: owczar »

Precyzując- ECU cały czas czyta sondy, ale pod obciążeniem nie ustala mieszanki na podstawie tych odczytów.
Sonda napięciowa pokazuje mieszankę bogatą lub ubogą - ew stechiometrię. ECU nie jest w stanie stwierdzić jak bardzo bogata jest ta mieszanka.

Mocniejsze wciśnięcie gazu i już ECU jest w OL. To nie musi być nawet jakieś bardzo mocne wciśnięcie. Powolna zmiana prędkości i jazda ze stałą prędkością- to są obszary z CL. Pokrycie mapy przez CL może ograniczać się jedynie do obszaru gdzie bezpiecznym AFR będzie 14,7. Polemika nad tym czy jest to duży obszar, czy mały i co rozumiemy przez małe obciążenia to pojęcie względne- bo dla każdego oznacza co innego. Przykładowo byłem zdziwiony jak mój LS szybo przechodzi do OL.
Podejrzewam, że maks 1/3 mapy w funkcji obciążenia i obrotów to CL- reszta to OL.

Przykładowa mapa:
http://www.enginebasics.com/EFI%20Tunin ... %20o2.html

Można przyjąć, że obszar gdzie można zastosować CL to właśnie tam gdzie AFR jest 14.7. Pozostały obszar dla ECU czytających z sondy napięciowej będzie jak wróżenie z kuli... Jest bogato, ale jak bogato... 12,13, a może 14? :)
Yarecki
Lex Master
Posty: 1921
Rejestracja: 29 wrz 2012, o 18:10
Model Lexusa: gs
Skąd:: Polandia
Kontakt:

Re: IS300 wysokie spalanie

Post autor: Yarecki »

owczar pisze:Precyzując- ECU cały czas czyta sondy, ale pod obciążeniem nie ustala mieszanki na podstawie tych odczytów.
Sonda napięciowa pokazuje mieszankę bogatą lub ubogą - ew stechiometrię. ECU nie jest w stanie stwierdzić jak bardzo bogata jest ta mieszanka.

Mocniejsze wciśnięcie gazu i już ECU jest w OL. To nie musi być nawet jakieś bardzo mocne wciśnięcie. Powolna zmiana prędkości i jazda ze stałą prędkością- to są obszary z CL. Pokrycie mapy przez CL może ograniczać się jedynie do obszaru gdzie bezpiecznym AFR będzie 14,7. Polemika nad tym czy jest to duży obszar, czy mały i co rozumiemy przez małe obciążenia to pojęcie względne- bo dla każdego oznacza co innego. Przykładowo byłem zdziwiony jak mój LS szybo przechodzi do OL.
Podejrzewam, że maks 1/3 mapy w funkcji obciążenia i obrotów to CL- reszta to OL.

Przykładowa mapa:
http://www.enginebasics.com/EFI%20Tunin ... %20o2.html

Można przyjąć, że obszar gdzie można zastosować CL to właśnie tam gdzie AFR jest 14.7. Pozostały obszar dla ECU czytających z sondy napięciowej będzie jak wróżenie z kuli... Jest bogato, ale jak bogato... 12,13, a może 14? :)
"Tera" to się zgodzę :piwko: .
Dlatego jak słyszę że auto strojne w 3 min i jest dobrze to mnie ogarnia dziecięcy śmiech.
Bo żeby takie auto wystroić przyzwoicie to trzeba strzelić kilkadziesiąt kilometrów a czasem i więcej, sprawdzając później wielokrotnie dane zakresy.
Często ponosząc ryzyko naruszenia przepisów etc.ale zrozumie to tylko ten kto uczestniczył w takim procesie i zobaczy ile to jest dłubania.
Awatar użytkownika
dead_beat
Lex Driver
Posty: 590
Rejestracja: 20 lut 2012, o 16:41
Model Lexusa: Stilo 2.4Abarth temporary
Skąd:: WWL
Lokalizacja: Starowola
Kontakt:

Re: IS300 wysokie spalanie

Post autor: dead_beat »

Mi się wydaje, że najpierw to trzeba sprawdzić auto w innych warunkach a później ew nabijać kieszenie mechanikom.
Piałem już wcześniej, że też mam takie spalanie, rekord to 23l/100km, ale to było stanie nie jechanie bo była stłuczka za stłuczką i to dwa dni pod rząd.
A w trasie spokojnie około 10.
I dla mnie na logikę, jest to dość normalne, że 6 garów to nie 4 i też chce jeść.
Skoro praktycznie wszyscy mają te same wyniki to po co się nad tym spinać ?
Lepiej po prostu zdjąć nogę z gazu. Albo kupić auto z silnikiem 1.6, które też będzie paliło 14-16l (moja Bora 1.6 spalała tyle bez zająknięcia) i udawać, że się szybko jeździ ;-)
jezyk_05
Lex user
Posty: 162
Rejestracja: 3 paź 2014, o 18:50
Model Lexusa: LS 430 / gs 430 mk3
Skąd:: Łódź
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Kontakt:

Re: IS300 wysokie spalanie

Post autor: jezyk_05 »

Yarecki pisze: Nie zgodzę bo te auta późno przechodzą w OL i spory zakres jest ogarnięty przez sondę. :piwko:
Możesz rozwinąć temat kiedy ? od jakich rpm ? maksymalne obciążenie ma się rozumieć ?
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: IS300 wysokie spalanie

Post autor: owczar »

Yarecki pisze: "Tera" to się zgodzę :piwko: .
Dlatego jak słyszę że auto strojne w 3 min i jest dobrze to mnie ogarnia dziecięcy śmiech.
Bo żeby takie auto wystroić przyzwoicie to trzeba strzelić kilkadziesiąt kilometrów a czasem i więcej, sprawdzając później wielokrotnie dane zakresy.
Często ponosząc ryzyko naruszenia przepisów etc.ale zrozumie to tylko ten kto uczestniczył w takim procesie i zobaczy ile to jest dłubania.
Ale kto tak stroi? ;) Autoadaptacja na biegu jałowym. Jak się zapali CE to klient wróci, zrobi się autoadaptację podczas jazdy. Jak się cudem CE nie zapali to nie ma tematu ;) Przecież połowa, jak nie większość warsztatów twierdzi, że CE może się zapalić przez pierwsze 1000km i należy dokalibrować instalację bo podzespoły się "układają" :biggrin2:

jezyk_05 dysponujesz jakimś interfejsem diagnostycznym? Warto byłoby się jeszcze przyjrzeć korektom długoterminowym w całym zakresie pracy silnika.

Ale generalnie, tak jak pisałem wcześniej. To spalanie jest możliwe, a te testy to raczej dla spokoju sumienia, że wszystko z autem jest ok ;)
PBMiura
Lex user
Posty: 34
Rejestracja: 14 lis 2014, o 13:27
Model Lexusa: IS300
Skąd:: Pabianice
Kontakt:

Re: IS300 wysokie spalanie

Post autor: PBMiura »

Ciekawe jakie wyjdzie spalanie na mojej przepływce :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „IS mk1 1998-2005”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości