GS 300 MKII koszty eksploatacji

Wszelkie informacje na temat zakupu modelu GS

Moderator: klexus

GS 300 MKII koszty eksploatacji

Postprzez dadan » 10 lis 2014, o 02:03

Witam, rozglądam się za poliftowym GS-em czyli roczniki 2001-2004. Samochód będzie na 99% przyprowadzony przeze mnie z Niemiec, nie ulep, coś sensownego, zadbanego. Realny przebieg auta obstawiam na 150-200 kkm.
Samochodem chciałbym pojeździć kilka lat, przebieg w granicach 20-30 tyś km rocznie, założony LPG, trochę już wiem o samochodzie, silnik skrzynia pancerne, ale samochód zużywa się :) Pytania kieruje do osób, które trochę znają GS-y, jeżdżą kilka lat, dbają i trochę kasy zostawili w sklepach z częściami i trochę faktur mają lub jakiś dziennik kosztów :) z góry sory za ilość pytań, ale o samochód dbam i kupuje na lata

więc, mam samochód, z niemiec nie więcej jak 200 tyś kkm, regularnie serwisowany i jeżeli chciałbym dojechać samochodem powiedzmy do 300-350 tyś km to co mnie czeka?

1) Ile kosztuje komplet wahaczy (ile jest ich na przodzie i tyle?) Czy w takim 13-latku z przebiegiem 200 kkm to temat na już czy to odległy termin? Widziałem ori sworzeń dolnego wahacza w USA za 80$ i górne wahacze za 350$... Więc, ile oryginał (mogą być ceny z ASO) lub ile zamiennik dobrej klasy (taki co potrzyma kilka lat) Nie interesuje mnie regeneracja. Dalej tak samo łączniki, amory, końcówki drążków.
2) skrzynia, ile kosztuje wymiana oleju i co ile km/lat?
3) silnik, rozrząd chyba 800 zł, dalej sondy padają? Ile kosztują? uszczelki pod dekle, kolektory? inne uszczelnienia silnika?
4) jak z katalizatorami? nie wiem czy dobrze pamiętam ale bywają z nimi problemy ?czy to się tyczyło V8?
5) czy tłumik w 13 letnim aucie będzie do wymiany, już jest do wymiany czy jeszcze pożyje trochę? Jakie koszta? W sumie to chyba tłumiki :)
6) czy klima w 13 latku już może być nieszczelna? jakie koszta chłodnicy, przewodów, oczywiście jeżeli ktoś coś takiego robił :)
7) hamulce? czy klocki i tarcze trw to dobry wybór? (mam w obecnym aucie i jest ok)
8) czy rdza po lifcie na nadkolach występuje?
9) jakieś inne "nieeksploatacyjne" przygody?

A i ostatnie, nie związane z eksploatacją, czy GS300 nadaje się do podróżowania 180km/h na autostradzie? Jest cicho czy znośnie? Jak ze spalaniem bo obroty pewnie w granicach 4 tyś?

Wiem, że ceny na większość części można znaleźć w necie, ale chciałbym opinie sprawdzonych części, w swoim obecnym aucie mam przykre doświadczenie z zamiennikami (urwane koło) i montuje tylko to co poleca sprawdzony sklep, akurat mieli takie auto i znają temat od podszewki. Jeżeli był podobny temat lub można go podpiąć pod inny to proszę moderatora o przeniesienie.
dadan
Lex user

Model Lexusa: szukam

Re: GS 300 MKII koszty eksploatacji

Postprzez dadan » 14 lis 2014, o 00:16

Ok, póki co sam sobie odpowiem na to co znalazłem:

1) dolne sworznie 300 zł w ASO po rabacie, jak z resztą? Gdzieś znalazłem że wahacze w ASO są po 1600 zł, ale które to już nikt nie napisał, zna ktoś w ogóle te ceny?
7) zestaw ferrodo jest ok, ceny klocków zaskoczyły mnie swoją ceną, jest taniej niż w obecnym aucie

Jak zresztą pytań? Ktoś pomoże?
dadan
Lex user

Model Lexusa: szukam

Re: GS 300 MKII koszty eksploatacji

Postprzez maniek_82 » 14 lis 2014, o 08:45

Witam,

Z własnego doświadczenia:

Ad. 2
Wymiana co 60 tys. km spokojnie wystarczy, olej najlepiej z ASO, typ: Toyota T-IV , około 50 PLN/l.
Wystarczy statyczna wymiana, z tego co kojarzę potrzeba około 2 litrów, a dokładnie co i jak było już opisywane na forum, musisz poszukać.
Uszczelki miski olejowej skrzyni nie ma, skręca się na tzw. uszczelkę w płynie, ostatecznie silikon.

Ad.3
Uszczelki pod dekle wymieniałem przy stanie licznika około 250 tys. km (jednak podejrzewam, że licznik że był "nieco korygowany" zanim auto trafiło do mnie), koszt około 80 PLN/szt. (potrzebne 2 szt.).
Jeśli planujesz auto z LPG warto zadbać o przewody zapłonowe. Komplet właściwie tylko w ASO, około 400PLN.

Ad.5
Tłumiki są naprawdę dobrze zrobione, raczej nie ma z nimi problemu, korozja zbytnio ich nie zżera, powinny jeszcze sporo wytrzymać.

Ad.6
Z klimatyzacją również nie mam problemów (mimo wieku i przebiegu auta).

Ad.7
Co do klocków to ja jestem zadowolony z Ferodo Premier (przód i tył).

Ad.9
Co do nieeksploatacyjnych rzeczy, to przynajmniej u mnie uszczelki drzwi nie są już w najlepszym stanie i zaczynają trochę hałasować (tu jednak wiek robi swoje :( ).
Miałem też problem z nawiewem (brak ciepłego powietrza po stronie kierowcy), pomogło płukanie nagrzewnicy, podejrzewam, że poprzedni właściciel niezbyt dbał o układ chłodzenia i przez te kilkanaście lat się syfu nazbierało.

Pozdrawiam,
Mariusz.
maniek_82
Lex user

Model Lexusa: GS300 MkII

Powrót do Lexus GS