pytanie o reset ISC RX400H rok 2008

Wszelkie informacje na temat zakupu modelu RX

pytanie o reset ISC RX400H rok 2008

Postprzez JarekJarek » 29 maja 2018, o 21:11

Witam, mam na imię Jarek jestem tu nowy. Bardzo serdecznie witam Was wszystkich Forumowiczów.

Proszę o rade jak skalibrować RX400H rok 2008 po wymianie ako?
Z info na forum dowiedziałem się o tym jak ustawić szyby oraz naładować baterie na maxa. A jeśli bateria nie ładuje się na maxa? tylko do przedostatniej kreski?

Teraz przy wysokich temperaturach zauważyłem że temperatura silnika skacze i wzrosło spalanie , z tego co wyczytałem to przyczyną jest zbyt bogata nieodpowiednia dawka mieszanki, którą dostaje motor.
Znalazłem też coś o czym pisał dawno temu lasar@tlen.pl , reset ISC. Jak to zrobić?
Proszę o pomoc w ww temacie.
Pozdrawiam ,
Jarek
JarekJarek
Nowy lex user

Model Lexusa: Rx400H

Re: pytanie o reset ISC RX400H rok 2008

Postprzez JarekJarek » 30 maja 2018, o 09:42

Czy ktoś z Was stosował tę procedurę dla RX400H rok 2008 i czy ona jest bezpieczna ?

"This applies to the 2006 Highlander Hybrid also.

Note that you can probably perform the procedure yourself.

The scan tool mentioned in the procedure checks the coolant temperature to make sure it is at full operating temperature and checks the engine loading to make sure the load is sufficient to charge the battery and finally checks the status of the ISC learning parameter. It is not necessary to monitor these parameters if you do the procedure carefully.

1) Make sure the vehicle is fully warmed up. Do the procedure immediately following a long drive that runs the engine (highway speeds are best - not long gliding stealth runs at low speeds with the engine off). This will insure the coolant temp is at FULL operating temperature - it is not necessary to actually measure the coolant temperature if you warm up the engine sufficiently and don't let the engine shut down too long and cool off before doing the procedure.

2) With the vehicle stopped and in drive, press firmly on the brake to keep the vehicle from moving and then step on the accelerator while watching the power meter (to the left of the speedometer). Press down on the accelerator to keep the needle between 1/2 and 3/4 up the scale. You will find that the engine management system will automatically limit the engine load no matter how far you press down on the pedal so the amount you press is not critical as long as it is either 1/2 scale or to the engine's self-limiting load value. Keep the engine loaded for a full 30 seconds but not longer than 40 seconds (this procedure brings the hybrid battery up to a maximum state of charge - if you watch the battery symbol, you willl see it tick up to a "full" display).

3) Shut off the engine and place it in park
4) Wait 5 seconds.
5) Turn the ignition key back on to display "ready"
6) make sure the A/C and heater system controls are set to off
6) Lightly step on the accelerator pedal until the engine starts -then immediately take your foot off the accelerator and let the engine run until it stops by itself.

This completes the procedure."
JarekJarek
Nowy lex user

Postprzez Tomaszeks » 30 maja 2018, o 10:34

Spokojnie możesz zastosować. Trzeba tylko faktycznie trzymać się czasów (szczególnie do pełnego naładowania baterii).
Tomaszeks
Lex user

Model Lexusa: RX400h

Postprzez JarekJarek » 30 maja 2018, o 10:38

Tomaszeks, bardzo dziękuję za info.
Mam pytanie o kolejność tej operacji
3) Shut off the engine and place it in park
Wyłączyć motor a potem pozycja P czy najpierw P a potem wyłączyć?
JarekJarek
Nowy lex user

Postprzez Tomaszeks » 30 maja 2018, o 12:38

Chyba nie wyłączysz motoru bez wrzucenia na P...
Tomaszeks
Lex user

Model Lexusa: RX400h

Postprzez bulikcbr » 7 cze 2018, o 22:08

Link do opisu w pdf
https://www.greenhybrid.com/forums/atta ... d_tsib.pdf
Tu filmik https://www.youtube.com/watch?v=wbKRyv3jdvM

Zrobiłem wedle opisu i filmu bez podpinania pod kompa i dzisiaj układ hybrydowy juz działa normalnie .Dodam że tydzień temu był aku12v odpinany i powinno się to robić po każdym odpięciu zasilania 12v
bulikcbr
Lex user

Model Lexusa: był IS 200 jest RX 400

Powrót do Lexus RX