[LS430] Spalanie LPG

Wszystkie inne dyskusje na temat LPG
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: [LS430] Spalanie LPG

Post autor: owczar »

Też się zastanawiam skąd te różnice. Tankuje gdzie popadnie i nie widzę najmniejszej różnicy między stacją no name w Pcimiu Małym a stacją Shell. Co najwyżej mogą być różnice w spalaniu, ale nie w osiągach. Na kazdym LPG auto powinno ciagnac do odcinki.
Na LPG z Niemiec czy Włoch auto wcale nie jeździło lepiej i nie palilo mniej.

Tefon jesli auto przełącza sie na PB to koniecznie sprawdź instalację. Na pewno tak nie powinno być, a przełączenie to juz ostateczność. Na pewno przed przelaczeniem nie jest za ciekawie.

A 200+ mozna latac gdzieniegdzie w Niemczech. Tam gdzie nie ma ograniczeń to w zasadzie tempomat ustawiony na 200 jesli tylko warunki pozwalają. W PL na autostradzie teoretycznie też można. Tylko tak sie składa, że ja akurat podczas wyprzedzania zwalniam. Tylko jak oba pasy wolne to mozna troszkę bardziej przycisnąć.
Awatar użytkownika
LinkPL
Lex Maniak
Posty: 792
Rejestracja: 9 lis 2010, o 00:59
Model Lexusa: RX 500h
Skąd:: Iłża
Kontakt:

Re: [LS430] Spalanie LPG

Post autor: LinkPL »

Mój GS ostatnio był fe Francji ... 4,3k km w 50 godzin ... ;)
A jeszcze bardziej ostatnio był we Włoszech 3k km.

Gaz jest podobnej jakości u nas jak u włochów, niemiecki trochę gorszy ...

Typowo autostradowa jazda to 14-15 litrów przy prędkości 160-180 ... jak dolatuje do 200 no to 16 ...
Nie porównujecie jazdy po drodze jedno-jezdniowej do ekspresu czy autostrady ...
Na jedno-jezdniowej drodze ciągle musisz przyspieszać i hamować ... wyniki nigdy nie będą porównywalne dla drogi dwujezdniowej, gdzie nie musisz tak hamować a dzięki temu sama jazda jest dużo bardziej równiejsza ...

Pozdrawiam
Link
How far We can go ...
Awatar użytkownika
Mat.
Lex user
Posty: 37
Rejestracja: 26 wrz 2012, o 10:32
Model Lexusa: był LS 430 jest RX400h
Skąd:: Dolnośląskie
Kontakt:

Re: [LS430] Spalanie LPG

Post autor: Mat. »

Po przejechaniu 15 tyś. u mnie wygląda to następująco:
Przy codziennej sprawnej jeździe (do 3 - 3,5 kRPM) 80% trasa 20% miasto średnie spalanie 14 - 15 litrów.
Autostrada: 110 km/h - 11 litrów, 140-180 - 14,5 litra, >200 km/h 18-20 litrów.
mrowaz
Lex user
Posty: 26
Rejestracja: 16 cze 2011, o 18:32
Model Lexusa: LS430
Skąd:: Kraków
Kontakt:

Re: [LS430] Spalanie LPG

Post autor: mrowaz »

U mnie spalanie LPG jest zdecydowanie za duże. W celu przetestowania przejechałem spokojnie autostradą (140km/h) 200km i jakieś 20km w ruchu poza miejskim.
Komputer pokazał średnie spalanie na poziomie 9.8l. Myślę, że pokrywa się to z tym co normalnie pokazywał przed LPG. Zazwyczaj pokrywało się to z realnym spalaniem (mogło odbiegać delikatnie ale nie dużo). Po przejechaniu tego dystansu podjechałem na stacje i spodziewałbym się, że spaliłem około 12l/100km LPG. Niestety spalanie LPG było w okolicy 15L/100km.
Gaz instalowany niby u najlepszego instalatora w mieście polecanego również na forum, ale o ile pamiętam strojenie było bardzo krótkie więc podejrzewam, że samochód nie jest porządnie wystrojony. Niby pojechali stroić z sondą szerokopasmową ale co tam robili... kto wie...
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: [LS430] Spalanie LPG

Post autor: owczar »

Jesli chodzi o samo spalanie, to moze z raz udalo mi sie zejsc do 13,5l LPG. Poza tym zwykle jest 17-19l.

Przy 140 15l LPG to nie jest wcale jakis kosmos. Bardziej dziwi mnie wskazanie kompa. Przerzuc na PB, ustaw tempomat na 140 i zobacz spalanie chwilowe, raczej nie spada ponizej 10l.

Dziwne jest wskazanie kompa, ale je mozna latwo wyjasnic - zle wystrojone w CL. Jest za bogato w close loop, komp wprowadza korekty ujemne zanizajac spalanie.
Niestety to będzie powodowało problemy. Korekty powinny być na obu paliwach zbliżone, bo zaczną się dziać problemy w Open loop.

Podłącz byle jaki skaner obd, sprawdź na korekty LTFT na LPG. Potem przełącz na PB i pojeździł 15 min. Sprawdź LTFT na PB.
mrowaz
Lex user
Posty: 26
Rejestracja: 16 cze 2011, o 18:32
Model Lexusa: LS430
Skąd:: Kraków
Kontakt:

Re: [LS430] Spalanie LPG

Post autor: mrowaz »

Nie bardzo rozumiem co ma być nie tak ze wskazaniami komputera. O ile pamiętam (a jeździłem autem ponad rok na Pb) wskazanie jest normalne. Miałem wskazanie średnie poniżej 11l/100km jadąc 160km/h. 13.5-14l wskazywał gdy jechałem 180km/h. Obserwowałem też spalanie chwilowe i wszystko się zgadzało. Pokrywało się to też z tankowaniami.
Gdyby nie to, że w takich warunkach wcześnie auto spalało mi 10l Pb to problemu bym nie widział. Może jeszcze potestuję z przełączaniem Pb/LPG i LTFT, ale nie przekonuje mnie to przez wcześniejsze doświadczenia z Pb.
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: [LS430] Spalanie LPG

Post autor: owczar »

A tankowałeś na tej samej stacji? Zawór odbił tak samo?

Spodziewaj się spalania o jakieś 30% większego od PB.

Generalnie jeśli chodzi o strojenie, to szybko nie da się tego zrobić dobrze. Ja jeżdżę w cyklu mieszanym na PB aby komputer LPG dopasował korekty w CL, potem sprawdzam tylko Open loop z sondą. Ale oba te procesy wymagają mimo wszystko czasu i sporo km.

Swoim jechałem na PB tylko z Niemiec jak go kupiłem :D Korekty sprawdź mimo wszystko, ale jeśli chodzi o sam pomiar spalania LPG, to proponuję wziąć średnią z minimum 2 tankowań i to z tej samej stacji.
mrowaz
Lex user
Posty: 26
Rejestracja: 16 cze 2011, o 18:32
Model Lexusa: LS430
Skąd:: Kraków
Kontakt:

Re: [LS430] Spalanie LPG

Post autor: mrowaz »

Nie na tej samej stacji ale nie zauważyłem jakichś różnić w tankowaniu z pustego do pełna między stacjami. Chociaż jest to jakiś argument:) 30% jest do zaakceptowania, chociaż wcześniej saab 9-5 aero palił max 20% więcej LPG. Ale mi obecnie często wychodzi 40% a nawet prawie 50% więcej.
Wiem ile ten samochód pali Pb, bo przejechałem kilka razy z i do Holandii. Jeździłem też sporo tylko po mieście oraz w ruchu mieszanym na Pb. 30kkm na Pb.
Powiem tak na 68l LPG nie udało mi się przejechać 500km (458km max.) nie przekraczając 140km/h a dużą część pokonując z prędkościami między 80-120km/h - remonty na niemieckich autostradach.
Z mojego punktu widzenie jednak coś nie tak.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wolne rozmówki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość