[IS 200] Uszczelka pokrywy zaworów

Awatar użytkownika
blue
Lex Maniak
Posty: 983
Rejestracja: 2 sty 2014, o 20:16
Model Lexusa: IS200 Sport
Skąd:: Kraków
Kontakt:

Re: [IS 200] Uszczelka pokrywy zaworów

Post autor: blue »

Jestem świeżo po wymianie.
Trzeba zarezerwować sobie na spokojnie 2 godz. czasu. Jest sporo odkręcania.

Potrzebne narzędzia:
- klucz oczkowy 10
- klucz nasadowy (z małą przedłużką) 12
- klucz nasadowy 10
- śrubokręt płaski (po podważenia pokrywy)
- benzyna ekstrakcyjna
- opcjonalnie szczypce tapicerskie do rozłączania mocowań kostek

Odkręcamy obudowę filtra i osłony:
Obrazek

Odkręcamy cewki, mocowania punktów masowych na pokrywie, mocowania wiązki (w tym mocowanie koło pompy wody) oraz wyjmujemy zawór VVTi. Dobrze też odpiąć wtyczki od 3 przednich wtryskiwaczy, żeby mocniej odsunąć wiązkę znad pokrywy:
Obrazek

Najbardziej problematyczna śruba znajduje się z tyłu pokrywy - trzeba mieć zginany klucz oczkowy lub lepiej małą zginaną przedłużkę do nasadki.

Po odkręceniu zdejmujemy uszczelkę, odtłuszczamy miejsca gdzie będzie się znajdowała nowa benzyną ekstrakcyjną, zakładamy nową uszczelkę i skręcamy wszystko w odwrotnej kolejności.
Nie ma potrzeby smarowania czegokolwiek silikonem. Oryginalna uszczelka jest bardzo szczelna (pod warunkiem dobrego oczyszczenia powierzchni przylegających).
Jeśli nie dysponujemy kluczem dynamometrycznym (oryginalnie powinno się dokręcać pokrywę momentem 15Nm), dokręcamy wszystkie śruby pokrywy "z wyczuciem" - nie wolno dociągać na siłę. Pokrywa ma przylegać równo we wszystkich miejscach, więc po przykręceniu wszystkich śrub należy jeszcze raz sprawdzić, czy poprzednio dokręcone się nie poluzowały.

TIP: dobrze jest sortować sobie śrubki z różnych miejsc podczas odkręcania - przyśpiesza to późniejsze składanie, bo nie trzeba się zastanawiać jaka długość gdzie pasuje.
Awatar użytkownika
DawGad
Lex Driver
Posty: 362
Rejestracja: 16 lis 2012, o 17:30
Model Lexusa: IS200 >> GS430 mkIII
Skąd:: Gliwice
Kontakt:

Re: [IS 200] Uszczelka pokrywy zaworów

Post autor: DawGad »

Witam, dzisiaj zamowilem uszczelke pokrywy zaworow w ASO Toyoty, cena zaskakująca 76pln. Nawet zamiennik na allegro wychodzi dwa razy drozej. Moje pytanie, ile czasy trzeba poswiecic zeby ja wymienic samemu? Czy oprocz srub od tylu pokrywy sa jakies dodatkowe utrudnienia zwiazane z wymiana uszczelki? Czy warto przy okazji wyczyscic zawor VVTI, i jak to sie robi??
Ostatnio zmieniony 20 sty 2016, o 13:16 przez DawGad, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
Awatar użytkownika
kupiec1985
Lex Driver
Posty: 533
Rejestracja: 22 lip 2013, o 12:11
Model Lexusa: IS200 SC
Skąd:: Karlino
Lokalizacja: Karlino
Kontakt:

Re: [IS 200] Uszczelka pokrywy zaworów

Post autor: kupiec1985 »

DawGad pisze:Witam, dzisiaj zamowilem uszczelke pokrywy zaworow w ASO Toyoty, cena zaskakująca 76pln. Nawet zamiennik na allegro wychodzi dwa razy drozej. Moje pytanie, ile czasy trzeba poswiecic zeby ja wymienic samemu? Czy oprocz srub od tylu pokrywy sa jakies dodatkowe utrudnienia zwiazane z wymiana uszczelki? Czy warto przy okazji wyczyscic zawor VVTI, i jak to sie robi??
co do zaworu VVTI czyści się filterek który wygląda jak małe sitko , można je wyczyścić w jakimś płynie z pędzelkiem lub przedmuchać sprężonym powietrzem, można tez kupić nowy nie jest drogi , poprzednik napisał że trzeba miec około 2h , uszczelka to nie głowica na spokojnie można robić , ważne aby dobrze wyczyścić i nic nie zostawić pod pokrywą , Dziwnę że w ASO Toyoty cena niższa niż w ASO na puławskiej za tą uszczelkę ...
Awatar użytkownika
blue
Lex Maniak
Posty: 983
Rejestracja: 2 sty 2014, o 20:16
Model Lexusa: IS200 Sport
Skąd:: Kraków
Kontakt:

Re: [IS 200] Uszczelka pokrywy zaworów

Post autor: blue »

Uszczelka pokrywy zaworów w ASO Lexusa to ok. 90 PLN. Filtr VVT-i 25 PLN. Filterek warto wymienić, bo nowy (nowa wersja) ma większą powierzchnię czynną i w związku z tym większy przepływ (więcej oleju do zaworu VVT-i).

Obrazek
Awatar użytkownika
Lisek
Lex user
Posty: 75
Rejestracja: 14 wrz 2014, o 21:20
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: [IS 200] Uszczelka pokrywy zaworów

Post autor: Lisek »

Tylko uszczelka z allegro ma w komplecie jeszcze sześć uszczelek do otworów na świece. Cały komplet w ASO wyniósł mnie minimalnie więcej niż ten z allegro.
Awatar użytkownika
Cop_Robo
Lex user
Posty: 59
Rejestracja: 11 wrz 2015, o 18:43
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Szczecin
Kontakt:

Re: [IS 200] Uszczelka pokrywy zaworów

Post autor: Cop_Robo »

blue pisze:Uszczelka pokrywy zaworów w ASO Lexusa to ok. 90 PLN. Filtr VVT-i 25 PLN. Filterek warto wymienić, bo nowy (nowa wersja) ma większą powierzchnię czynną i w związku z tym większy przepływ (więcej oleju do zaworu VVT-i).

Obrazek
Miałem dzisiaj w rękach, szkoda że nie zobaczyłem Twojego posta :mda:
Awatar użytkownika
bulikcbr
Lex user
Posty: 288
Rejestracja: 15 mar 2012, o 20:42
Model Lexusa: był IS 200 jest RX 400
Skąd:: Gliwice
Kontakt:

Re: [IS 200] Uszczelka pokrywy zaworów

Post autor: bulikcbr »

Cop_Robo pisze:
blue pisze:Uszczelka pokrywy zaworów w ASO Lexusa to ok. 90 PLN. Filtr VVT-i 25 PLN. Filterek warto wymienić, bo nowy (nowa wersja) ma większą powierzchnię czynną i w związku z tym większy przepływ (więcej oleju do zaworu VVT-i).

Obrazek
Miałem dzisiaj w rękach, szkoda że nie zobaczyłem Twojego posta :mda:
możecie pokazać gdzie on dokładnie jest?
Awatar użytkownika
blue
Lex Maniak
Posty: 983
Rejestracja: 2 sty 2014, o 20:16
Model Lexusa: IS200 Sport
Skąd:: Kraków
Kontakt:

Re: [IS 200] Uszczelka pokrywy zaworów

Post autor: blue »

Awatar użytkownika
mikrus
Lex Driver
Posty: 525
Rejestracja: 6 mar 2012, o 12:05
Model Lexusa: GS430 mkII
Skąd:: ok. Poznań
Kontakt:

Re: [IS 200] Uszczelka pokrywy zaworów

Post autor: mikrus »

są ogólnie jakieś objawy zawalonego filtra vvti? tak sobie myślę czy jak się nie zrobi cieplej zająć się takimi pierdołami. no i czy wymiana/czyszczenie jest faktycznie tak banalna jak na filmiku?
Pozdrawiam
Mikołaj
Zewus
Lex user
Posty: 128
Rejestracja: 4 wrz 2014, o 14:50
Model Lexusa: IS200
Skąd:: KATOWICE
Kontakt:

Re: [IS 200] Uszczelka pokrywy zaworów

Post autor: Zewus »

Jest banalnie prosta, ponoć w ASO jest filterek po zmianach który mniej oporu stawia i kosztuje grosze. Lepiej wymienić na nowy
ODPOWIEDZ

Wróć do „IS mk1 1998-2005”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości