Czy warto stosować lepsze benzyny ?

owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Czy warto stosować lepsze benzyny ?

Post autor: owczar »

Dawid0ss pisze:
Ketur pisze:Witam,
jakie macie doświadczenia w stosowaniu lepszych rodzajów benzyny do tego silnika?
Np. 98 oktanów lub VPower Racing 100 ?
Czy spada spalanie lub polepszają się osiągi ?
Zapomnij o jakiejkolwiek różnicy :-) Auto ma ustawioną jedną mapę paliwową. Ono nie ma pojęcia czy mu zalałeś 95 czy 98. Zatem jakim niby cudem ma się cokolwiek zmienić ? Jak mu opóźnisz zapłon i wystroisz na 98, wtedy będzie różnica, ale i tak bardzo delikatna. Na torze będzie miała znaczenie, bo tam walczą o każde sek. Na drodze bez znaczenia.
Pzdr
Jak przyśpieszysz zapłon :)Nie każde ma 1 mapę paliwową. Są auta- np mitsubishi, gdzie są 2 mapy - low octane i high octane fuel map. W zależności na której mapie pracuje jest mniej lub bardziej agresywne sterowanie kątem wyprzedzenia zapłonu. Jednak tak jak napisałeś, nie ma sensu lać o wyższej liczbie oktanów niż 95, bo z reguły mapy odróżniają mniej lub więcej niż 90 oktan. Wybór mapy zależy od tego czy wykrywane jest spalanie stukowe- jak tylko wystąpi, to automatycznie opóźniany jest zapłon i auto przechodzi na low octane map.
Awatar użytkownika
GOLDI
Lex user
Posty: 207
Rejestracja: 9 kwie 2012, o 03:44
Model Lexusa: IS200 SportCross / mr2 sw21
Skąd:: KRK
Kontakt:

Re: Czy warto stosować lepsze benzyny ?

Post autor: GOLDI »

Dawid0ss pisze:
Ketur pisze:Witam,
jakie macie doświadczenia w stosowaniu lepszych rodzajów benzyny do tego silnika?
Np. 98 oktanów lub VPower Racing 100 ?
Czy spada spalanie lub polepszają się osiągi ?
Zapomnij o jakiejkolwiek różnicy :-) Auto ma ustawioną jedną mapę paliwową. Ono nie ma pojęcia czy mu zalałeś 95 czy 98. Zatem jakim niby cudem ma się cokolwiek zmienić ? Jak mu opóźnisz zapłon i wystroisz na 98, wtedy będzie różnica, ale i tak bardzo delikatna. Na torze będzie miała znaczenie, bo tam walczą o każde sek. Na drodze bez znaczenia.
Pzdr
oj :) nie mapa paliwa :) a zaplonu :) ona ma znaczenie... skad ecu ma wiedziec czy zalales 95 czy 98? z knock sensora a scislej z knocksum'ów... ecu jest w stanie adaptować się do aktualnie zalanego paliwa przyspieszajac/opozniajac zaplon... ecu moze tez zmienic czasy wtryskow na bazie short i lobg fuel trimow tutaj m.in waskopasmowe sondy brane sa pod uwage...

czy warto lac 98? przyklad z innej mojej toyoty... mr2. tam zalewajac 98 w trasie przejezdzam do 100km wiecejna baku niz lejac 95 przy srednim tempie jazdy i tam kosztowo wychodze na plus lejac 98 :)
ale caly samochod skaldany w japoni, ecu pod ichniejsze 99 (nie nie znaczy ze nie mozna lac 95, bo miedzy inymi pozwala na to wspompniany sensor stuku i korekcje po nim :) )

także o ile sondy sprawem silnik sprawny, knocki sprawne, to zrobcie testy na 98 ;) vs 95 ;) wyniki czasem zaskakuja, a czasem nic ie wnosza... to juz indywidualne...




edit no i Owczar mnie urpzedzil ;)
Awatar użytkownika
masahuku
Nowy lex user
Posty: 18
Rejestracja: 6 sie 2015, o 23:35
Model Lexusa: Is300h
Skąd:: Lublin
Kontakt:

Post autor: masahuku »

Jest jeszcze kwestia czystosci paliwa. Te 98 (pobozne zyczenie) powinny byc czystrze co przy jednostkach zaawansowanych technologicznie (czyt nacudowanych:)) ma znaczenie. No i kwestia bezposredniego wtrysku. Dla wtryskiwaczy zdrowsze jest czystrze paliwo.
Takie moje zdanie.
Pozdro
G.
muzz
Lex Driver
Posty: 521
Rejestracja: 4 kwie 2015, o 20:44
Model Lexusa: IS200
Skąd:: WWA
Kontakt:

Czy warto stosować lepsze benzyny ?

Post autor: muzz »

Shella racing 99+ ma jeszcze ta zaletę, ze jest sprowadzany. Pozostałe paliwa sa i tak z jednej rozlewni zazwyczaj i tylko różnią się dodatkami/uszlachetniaczami. Na jakość wpływa tez w dużej mierze właściciel stacji, zbiorniki na stacji itd.
Yarecki
Lex Master
Posty: 1921
Rejestracja: 29 wrz 2012, o 18:10
Model Lexusa: gs
Skąd:: Polandia
Kontakt:

Re:

Post autor: Yarecki »

masahuku pisze:Jest jeszcze kwestia czystosci paliwa. Te 98 (pobozne zyczenie) powinny byc czystrze co przy jednostkach zaawansowanych technologicznie (czyt nacudowanych:)) ma znaczenie. No i kwestia bezposredniego wtrysku. Dla wtryskiwaczy zdrowsze jest czystrze paliwo.
Takie moje zdanie.
Pozdro
G.
Hmmm sorry ale brednie piszesz.
98 i 95 to "bazowo" to samo paliwo, różni się dodatkami i ich proporcją.
Więc o jakiej czystości tu mowa ehhh.
Swojego czasu rozmawiałem ze specem który pół życia poświęcił badaniom Prof. Polibudy Warszawskiej odnoście tych chorych octanów i jest to jeden wielki pic firm paliwowych które ileś lat temu w to weszły, zainwestowały kupę kasy która musi się zwrócić a wystarczy przebudować delikatnie sinik a właściwie wtrysk i komorę spalania a każde auto pojedzie równie dobrze i na 50 octanach.
Oczywiście lobby paliwowe trzyma na tym łapę by producenci silników nie stosowali takich zabiegów bo kto wtedy kupi to przetworzone paliwo...
Wszystko to interesy interesy ogromne interesy.
Awatar użytkownika
tomcio105
Lex Driver
Posty: 441
Rejestracja: 10 maja 2015, o 17:15
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Ch-w/DG
Kontakt:

Re: Czy warto stosować lepsze benzyny ?

Post autor: tomcio105 »

Krotko podsumowując :
Ilu kierowców tyle opinii...
Ile testów tyle wyników...
Więc tak naprawdę najlepiej samemu to przetestować i ocenić czy się opłaca czy nie ;)
Awatar użytkownika
Bochut
Lex user
Posty: 153
Rejestracja: 13 lis 2013, o 09:22
Model Lexusa: IS 300
Skąd:: Kujawy
Kontakt:

Re: Czy warto stosować lepsze benzyny ?

Post autor: Bochut »

a ja wam mówię, że u nas w Polsce jest ścierwo a nie paliwo więc nie ma sensu przepłacać ;)
madkiw
Lex Driver
Posty: 341
Rejestracja: 20 paź 2014, o 20:12
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: Czy warto stosować lepsze benzyny ?

Post autor: madkiw »

ja leje 98 z BP, ładniej pachnie z wydechu niż 95 :laugh1:
Ketur
Lex user
Posty: 37
Rejestracja: 21 lut 2015, o 17:26
Model Lexusa: IS 250 Comfort 2009r.
Skąd:: Mazowieckie
Kontakt:

Re: Czy warto stosować lepsze benzyny ?

Post autor: Ketur »

Bardzo dziękuję za Wasze opinie i informacje.
Chyba faktycznie nie ma racjonalnego uzasadnienia dla ponoszenia wyższych kosztów za "lepszą" benzynę.
Parę razy zatankowałem 98 oraz VPover ale nie byłem w stanie stwierdzić różnicy w stosunku do 95.

Natomiast paliwo PB95 które tankowałem na urlopie za granicą (Włochy, Austria) jest chyba jakościowo lepsze i bardziej wydajne od naszego.
Przy prędkościach autostradowych średnie spalanie wyszło 7,7 na dystansie ok. 900 km. - to chyba nieźle ?
Awatar użytkownika
Dawid0ss
Lex Master
Posty: 1776
Rejestracja: 14 sty 2013, o 12:46
Model Lexusa: Lexus GS450h mk3
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy warto stosować lepsze benzyny ?

Post autor: Dawid0ss »

Ketur pisze:Natomiast paliwo PB95 które tankowałem na urlopie za granicą (Włochy, Austria) jest chyba jakościowo lepsze i bardziej wydajne od naszego.
Przy prędkościach autostradowych średnie spalanie wyszło 7,7 na dystansie ok. 900 km. - to chyba nieźle ?
Nieźle ? Aż ciężko w to uwierzyć :-D
ODPOWIEDZ

Wróć do „IS mk2 2005-2013”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości