Nadmiernie piszcząca turbina

ODPOWIEDZ
_marco
Nowy lex user
Posty: 3
Rejestracja: 18 lip 2016, o 20:23
Model Lexusa: IS
Skąd:: POL
Kontakt:

Nadmiernie piszcząca turbina

Post autor: _marco »

Witam. Czy spotkał się ktoś z problemem nadmiernie piszczącej turbiny?

Pacjent: IS 200t z 2016 roku wypieszczony wycmokany (olej zmieniany 2 razy do roku, aktualny przebieg poniżej 30k)

Po ok 2 latach od zakupu auta turbina zaczeła świszczeć zdecydowanie głośniej. Najbardziej jest to odczuwalne na zimnym motorze. Naturalnie wiem że turbina sama z siebie lekko świszcze, nie jest to pierwsze auto z turbawką, ale po upływie tych dwóch lat moja turbawka zaczęła chodzić ekstermalnie głośno.

Jestem laikiem, najprostszy powód brzmi mi to na jakąś nieszczelność w układzie doprowadzania powietrza do turbiny? Niestety byłem z tym w ASO (auto jeszcze) i rozkładają ręce kwintując że "te isy już tak mają".

Po nagrzaniu zazwyczaj chodzi normalnie. Strasznie mnie denerwuje to, bo wręcz wstyd mi z garażu wyjeżdzać w takim przypadku.

Czy ktoś miał podobne doświadczenia? Jakieś sugestie? Czy któryś z forumowiczów mieszkających w Warszawie posiada isa 200t i może zechciałby "dać posłuchać" swojego bolidu? :D
Awatar użytkownika
gmiter
Lex Master
Posty: 1247
Rejestracja: 9 mar 2016, o 12:07
Model Lexusa: IS350
Skąd:: Gdynia
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Nadmiernie piszcząca turbina

Post autor: gmiter »

Dźwiek gwizdania turbo słychać przeważnie przy nieszczelności w dolocie lub wydechu - zdarzają sie pękające gorące strony muszli i wtedy dźwięk jest nie do zniesienia. Widać to bardzo często gołym okiem w postaci karbu oraz lekkiego osmolenia po gorącej stronie turbiny. Sprawdziłbym też downpipe czy gdzieś cos się nie zruszyło do katalizatorów.
_marco
Nowy lex user
Posty: 3
Rejestracja: 18 lip 2016, o 20:23
Model Lexusa: IS
Skąd:: POL
Kontakt:

Re: Nadmiernie piszcząca turbina

Post autor: _marco »

Dzieki za sugestie @gmiter, wieczorem dokształcę się z zarzuconych tematów :) Co do pękniętej gorącej strony turbo to dostałem informację z ASO że turbina została wymieniona na nową w ramach gwarancji (najpierw gorąca część - dalej piszczało, później zimna część - dalej piszczało i tu "taki urok auta"). Sorry za brak tego istotnego faktu w pierwszym poście. Więc pozostaje katalizator?

Jeśli przychodzi Wam coś jeszcze do głowy, piszcie.
Awatar użytkownika
ziomek_1
Nowy lex user
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2019, o 17:03
Model Lexusa: IS 200t
Skąd:: Łódź
Kontakt:

Re: Nadmiernie piszcząca turbina

Post autor: ziomek_1 »

Witam!
U mnie też zaczęła piszczeć turbina po 3 latach jazdy (polift prod. 01.2017) ale już do tego stopnia, że nie dało się znieść wycia. Wyło szczególnie na zimnym, zaraz po odpaleniu i podczas jazdy do 2k obrotów, na ciepłym cichło ale też słyszalnie. Sprawa zgłoszona w ASO. Najpierw wymienili tzw. gorącą część turbo (turbine housing with waste gate valve 1702B-36011 ⇒ 1702B-36013) ze zmienionym PN na inną poprawioną, było jeszcze gorzej. :angry: Następnie zmienili właściwe turbo (tzw. część zimna) też na poprawioną (HOUSING SUB-ASSY, BEARING, W/COMPRESSOR 1702A-36010 ⇒ 1702A-36011). Stwierdzili niedopasowanie elementów, co powodowało przedmuchy i w konsekwencji wycie. Teraz nastała błoga cisza. Owszem cichutki pogwizd jest, w końcu to turbo, ale nie odstaje od innych uturbionych aut, którymi miałem okazję jeździć. Radość z jazdy wróciła :hobby:
pytlu
Nowy lex user
Posty: 19
Rejestracja: 6 gru 2017, o 12:32
Model Lexusa: is200t
Skąd:: szczecin
Kontakt:

Re: Nadmiernie piszcząca turbina

Post autor: pytlu »

ziomek_1 pisze:Witam!
U mnie też zaczęła piszczeć turbina po 3 latach jazdy (polift prod. 01.2017) ale już do tego stopnia, że nie dało się znieść wycia. Wyło szczególnie na zimnym, zaraz po odpaleniu i podczas jazdy do 2k obrotów, na ciepłym cichło ale też słyszalnie. Sprawa zgłoszona w ASO. Najpierw wymienili tzw. gorącą część turbo (turbine housing with waste gate valve 1702B-36011 ⇒ 1702B-36013) ze zmienionym PN na inną poprawioną, było jeszcze gorzej. :angry: Następnie zmienili właściwe turbo (tzw. część zimna) też na poprawioną (HOUSING SUB-ASSY, BEARING, W/COMPRESSOR 1702A-36010 ⇒ 1702A-36011). Stwierdzili niedopasowanie elementów, co powodowało przedmuchy i w konsekwencji wycie. Teraz nastała błoga cisza. Owszem cichutki pogwizd jest, w końcu to turbo, ale nie odstaje od innych uturbionych aut, którymi miałem okazję jeździć. Radość z jazdy wróciła :hobby:
witaj,
mógłbyś opisać to wycie?
czy to coś na kształt nieszczelnego tłumika i niskie buczenie?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
ziomek_1
Nowy lex user
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2019, o 17:03
Model Lexusa: IS 200t
Skąd:: Łódź
Kontakt:

Re: Nadmiernie piszcząca turbina

Post autor: ziomek_1 »

To nie buczenie, tylko ewidentne wycie (jak wilk do księżyca :laugh1: )
Awatar użytkownika
_3rd
Lex user
Posty: 204
Rejestracja: 14 cze 2019, o 14:11
Model Lexusa: IS200t
Skąd:: United Kingdom
Kontakt:

Re: Nadmiernie piszcząca turbina

Post autor: _3rd »

W tym silniku to standard na zimnym :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „IS mk3 2013-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości