[Is200] Skrzynia biegów

Awatar użytkownika
janasek
Lex Master
Posty: 1516
Rejestracja: 3 paź 2010, o 15:21
Model Lexusa: SC 400
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Skrzynia biegów

Post autor: janasek »

Masz rację konik, faktycznie spokojnie da się jeździć bez dwójki, ale jestem zdania że lepiej zając się problemem teraz i usterkę od razu usunąć niż jeździć z uszkodzoną skrzynią. Stąd taka moja opinia. :biggrin2:

Pozdro
Luxusem jadę... :)
Awatar użytkownika
Kukis
Lex user
Posty: 80
Rejestracja: 3 paź 2010, o 11:40
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Gdynia
Lokalizacja: Gdynia/CWA
Kontakt:

Re: Skrzynia biegów

Post autor: Kukis »

A co to jest ten synchronizator bo niestety się nie orientuje :P Ale to możliwe, że to jego sprawka skoro tylko raz, max 2 razy ta "2-ka" ciężej wchodzi zaraz po odpaleniu :> ?
Jakie założenie masz??? - PROSTE!!! Walczyć i wygrywać!!!
Awatar użytkownika
janasek
Lex Master
Posty: 1516
Rejestracja: 3 paź 2010, o 15:21
Model Lexusa: SC 400
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Skrzynia biegów

Post autor: janasek »

Generalnie synchornizator odpwiada za wyrównanie momentu obrotowego wałka pośredniego z walkiem głównym skrzyni biegów. Przed zastosowaniem synchronizatora (do lat '50) bardzo trudne było wrzucenie wyrzszego bądz niższego biegu bez częstego wysprzegląnia i uzywania miedzygazu. Wtedy dopiero możliwe było przerzucenie biegu bez zbędnch zgrzytów, bez zbędnego siłowania się z lewarkiem skrzyni i najważniejsze bezpiecznie dla zębów poszczególnych trybów.

Z tego wynika, że uszkdzony synchronizator drugiego biegu może spowodować uszkodzenie koła zębatego tego właśnie biegu.

Pozdro
Luxusem jadę... :)
lukas78
Lex Master
Posty: 1201
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:08
Model Lexusa: IS200-> GS 300-> GS 430
Skąd:: CT.
Kontakt:

Re: Skrzynia biegów

Post autor: lukas78 »

Ja proponuje, zeby rowniez reszta uzytkownikow IS wypowiedziala sie w tym temacie - jak pracuje skrzynia w niskiej temperaturze po odpaleniu ?
U mnie jest podobnie - zaraz po odpaleniu pierwsze dwa biegi wchodza ciezko, co niewatpliwie jest przyczyna gestniejacego oleju, a nie raczej mechaniczna usterka skrzyni - ja rowniez mysle, ze to niestety przykry standard w IS :( - do ktorego trzeba sie raczej przyzwyczaic.
<Czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach>
Awatar użytkownika
janasek
Lex Master
Posty: 1516
Rejestracja: 3 paź 2010, o 15:21
Model Lexusa: SC 400
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Skrzynia biegów

Post autor: janasek »

To nie jest stadard w żadnym samochodzie! Wymiana oleju na świeży o tych samych parametrach nic nie pomożę - to jest "jakieś" zużycie mechaniczne. Skrzynia biegów to jest takie ustrojstwo :) że jeżeli olej zgęstnieje/zmieni parametry w wyniku ujemnych temperatar (tak jest z każdym olejem i w każdej skrzyni) to nie powinniśmy tego odczuć w pracy skrzyni (a na pewno nie aż tak mocno jak piszecie).

Pozsdro
Luxusem jadę... :)
Awatar użytkownika
klexus
Lex Master
Posty: 1713
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:01
Model Lexusa: GS 300
Skąd:: Silesia
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Skrzynia biegów

Post autor: klexus »

janasek pisze:To nie jest stadard w żadnym samochodzie! Wymiana oleju na świeży o tych samych parametrach nic nie pomożę - to jest "jakieś" zużycie mechaniczne. Skrzynia biegów to jest takie ustrojstwo :) że jeżeli olej zgęstnieje/zmieni parametry w wyniku ujemnych temperatar (tak jest z każdym olejem i w każdej skrzyni) to nie powinniśmy tego odczuć w pracy skrzyni (a na pewno nie aż tak mocno jak piszecie).

Pozsdro
i tu się nie zgodzę olej przepracowany traci właściwości i robi się jak smoła, gesty i czarny.
Ja już widziałem jak wygląda olej który przez 7 lat nie był wymieniany smoła i gesty jak nie wiem.
Zadaniem oleju nie tylko jest smarowanie elementów skrzyni, ale także chłodzenie jej i zbieranie różnego rodzaju np opiłków.
U mnie w automacie w misce olejowej ASB sa 3 magnesy które wyłapują opiłki i poważnie na tych magnesach była taka maź z opiłków, ponoć to normalne i tak ma być
Awatar użytkownika
Ralfx
Lex Master
Posty: 1547
Rejestracja: 3 paź 2010, o 03:56
Model Lexusa: GS430
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: [Is200] Skrzynia biegów

Post autor: Ralfx »

Wydaje mi się że nie ma co lać żadnych innych olejów. Leje się taki jak zalecił producent. Zazwyczaj jest to w manualach 75W90 (z tego co sie orientuję chyba taki sie u nas zaleca ale jeśli się mylę to mnie poprawcie).
Wymiana oleju w skrzyni biegów to normalna czynność serwisowa ale wiele osób o tym po prostu zapomina. Jeśli ktoś nie wie kiedy było wymieniane to warto się tym zając zwłaszcza przed zimą. Z olejem przekładniowym jest jak z silnikowym - chcecie dłuższą żywotność to trzeba go zmieniać odpowiednio często. Tam też się gromadzą opiłki nawet nie wiem czy nie wiecej zważywszy na to że nie zawsze bieg płynnie wskakuje.
Ja już pisałem, że nie spotkałem się nigdy z samochodem w którym podczas mrozów łatwo wskakuje bieg jak jest zimny, ale może to dlatego że nigdy nie miałem okazji jeździć nówką salonówką. :D U mnie w Lexie problem jest ze wstecznym przy obecnych mrozach. 1 i 2 chodza ok ;)
Obrazek Dołącz do Lexus-Forum na facebook.com/lexus-forum
Awatar użytkownika
konik_80
Lex Driver
Posty: 426
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:13
Model Lexusa: kiedyś IS200 obecnie Avensis T25
Skąd:: Szkocja
Lokalizacja: Szkocja / Stargard Szczec
Kontakt:

Re: [Is200] Skrzynia biegów

Post autor: konik_80 »

Na różnych forach (różnych marek) mocno zachwalają MOTUL - ponoć jest jakaś specjalna odmiana do ciężej wchodzących biegów - nie wiem ile w tym prawdy bo w UK Motula nie ma także nie mam jak tego sprawdzić w praktyce.
tomekb
Lex Master
Posty: 2643
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:07
Model Lexusa: Avensis t25 1,8 aut, rx300 2gen.
Skąd:: Sosnowiec, Będzin
Lokalizacja: Sosnowiec, Będzin
Kontakt:

Re: [Is200] Skrzynia biegów

Post autor: tomekb »

mysle ze olej duzo pomoże jak masz 11 letnie to sobie odpowiec sam czy jadlbys frytki na oleju który byl tyler lat i tysiecy godzin uzywany olej w skrzyni trzeba wymieniac i tyle nawet jak producent nie zaleca wymiany (chce by szybciej skrzynia padła) moj brat jak mial vectre C z przebiegiem 350000km 2 razy wymienial olej w skrzyni automatycznej mimo ze producent nie przewiduje wymiany oleju to samo mialem w punto 2 przy 120000km dalo sie wymienic bez problemu mimo ze nie ma nawet manuala w serwisie jak to robic :)
lukas78
Lex Master
Posty: 1201
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:08
Model Lexusa: IS200-> GS 300-> GS 430
Skąd:: CT.
Kontakt:

Re: [Is200] Skrzynia biegów

Post autor: lukas78 »

Jeszcze raz powtorze swoja prosbe, zeby w tym temacie wypowiedzieli sie uzytkownicy IS, ktorych na naszym forum nie brakuje - chetnie poczytam rowniez ich opinie na ten temat, bo to najbardziej miarodajnie pozwoli uzytkownikom IS wyciagnac wnioski co do dzialania tej konkretnej skrzyni.

ps. tak, czy inaczej olej w skrzyni pewnie zmienie, bo nie ukrywam, ze tez mi sie ta dolegliwosc niezbyt podoba, ale zobaczymy co napisza inni uzytkownicy IS - bo jesli sie okaze, ze ten typ tak ma, to nie sadze, ze wiekszosc z nas ma zrypana skrzynie lub taka ktora wymaga zmiany oleju ;)
<Czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach>
ODPOWIEDZ

Wróć do „IS mk1 1998-2005”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości