Lexus GS skrzynia A650E błąd P0770 - naprawa

ODPOWIEDZ
gs300gs300
Lex user
Posty: 83
Rejestracja: 10 gru 2013, o 23:17
Model Lexusa: 2002 GS300
Skąd:: Krk
Kontakt:

Lexus GS skrzynia A650E błąd P0770 - naprawa

Post autor: gs300gs300 »

Krótki opis, może komuś się przyda.

POJAZD
2002 GS300, 300 tys przebiegu (usterka pojawiła się przy 280 tys)

USTERKA
Skrzynia długo się zastanawia i mieli/przeciąga przy zmianie z 2 na 3 (trzeba ująć gazu i poczekać aż zmieni na 3), przy ręcznej zmianie przyciskami z 3 na 2 robi to z kilkusekundowym opóźnieniem i dużym szarpnięciem. Sterownik pokazuje błąd P0770 Shift Solenoid ”E” Malfunction (Shift Solenoid Valve SLU)

WSTĘPNA DIAGNOZA W SERWISIE
serwis 1 - zrobić konwerter bo przy takim przebiegu to pewnie do roboty (1500zł) a jak nie pomoże to wymienić wszystkie elektrozawory
serwis 2 - w tych autach skrzynie psuja się sporadycznie, sporadycznie mieli GS albo LS, wymiana elektrozaworu na oryginał (brak zamiennika) rozwiązywała problem, polecili wymienić el. a jak to nie pomoże to zaproponowali kompletna odbudowę skrzyni

SPRAWDZENIE
Zdjęcie miski, wymontowanie podejrzanego zaworu, test zgodnie z instrukcją. W moim przypadku opór wynosił 3,5 Ohm (ma być 5-5,6 Ohm), po podłączeniu "na krótko" do 12V niby działał, ale trochę niemrawo i pewnie pod obciążeniem/ciśnieniem nie dawał rady.
Obrazek

NAPRAWA
Brak używanego, brak skrzyni o takim samym nr, zakup części w ASO (około 800zł), przy okazji zmieniłem filtr z uszczelką (75zł) i 5l oleju Toyota ATF T-IV (około 170zł)

UWAGA: Po wymianie przełożenia zaczęły działać ale skrzynia trochę szarpała, należy wykonać rest pamięci sterownika skrzyni (czyli odłączyć aku na 15min), po tym zabiegu trzeba od początku "nauczyć" skrzynię czyli pojeździć chwilę na każdym biegu w całym zakresie obrotów. Po kilku minutach wszystkie problemy zniknęły a skrzynia przerzuca biegi bardzo kulturalnie jak przystało na L :)
Obrazek
Obrazek

Tak wyglądał ten uszkodzony, na nowym nie ma chyba żadnych oznaczeń
Obrazek
Ostatnio zmieniony 21 lip 2016, o 23:48 przez gs300gs300, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
forest
Lex Master
Posty: 3692
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:09
Model Lexusa: stanced VIP
Skąd:: WeST
Kontakt:

Re: Lexus GS skrzynia A650E błąd P0770 - naprawa

Post autor: forest »

dobry opis, napisz jeszcze przy jakim przebiegu to się stało i jaki rocznik GSa
u mnie padł trzeci czujnik, ale od kilku dni błąd zniknął i wrócił ostatni bieg - wszystko działa jak należ, choć sądzę że nie na dlugo :fiu:
SC430 '2002
Awatar użytkownika
gmiter
Lex Master
Posty: 1247
Rejestracja: 9 mar 2016, o 12:07
Model Lexusa: IS350
Skąd:: Gdynia
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Lexus GS skrzynia A650E błąd P0770 - naprawa

Post autor: gmiter »

U mnie błąd zaworu pojawił sie raz kiedy miałem rozkalibrowaną instalacje gazową - auto dziwnie wtedy jeździło. Po kalibracji LPG od 3 miesięcy zero błędów i skrzynia pracuje rewelacyjnie. Może przez to uszkadzają sie te elektrozawory.
lukasz-h
Lex user
Posty: 54
Rejestracja: 28 sie 2014, o 08:53
Model Lexusa: GS300 MK II
Skąd:: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Lexus GS skrzynia A650E błąd P0770 - naprawa

Post autor: lukasz-h »

U mnie wyskoczył ten błąd jakieś pół roku temu. Dojechałem do domu, okazało się, że było trochę za mało oleju w skrzyni, dolałem, błąd usunąłem i jak na razie wszystko chodzi. Gazu nie mam, a przebieg 170tyś. więc ciężko powiedzieć od czego to zależy.
Awatar użytkownika
forest
Lex Master
Posty: 3692
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:09
Model Lexusa: stanced VIP
Skąd:: WeST
Kontakt:

Re: Lexus GS skrzynia A650E błąd P0770 - naprawa

Post autor: forest »

też gazu nie mam, a przebieg to 280.000
SC430 '2002
Awatar użytkownika
Wicked
Nowy lex user
Posty: 11
Rejestracja: 9 wrz 2014, o 05:01
Model Lexusa: GS300 MK2
Skąd:: HollyŁódź
Kontakt:

Re: Lexus GS skrzynia A650E błąd P0770 - naprawa

Post autor: Wicked »

Siema!

Aktualnie borykam się z błędem P0763 (Shift Solenoid Valve No.3 Circuit), czyli jeden z elektrozaworów w skrzyni. Czyszczenie + lekkie podgięcie blaszki we wtyczce pomogło na ok 2 miesiące. Kilka dni temu problem powrócił :/ Koszt nowego elektrozaworu (z tego co wiem, brak zamienników) w ASO to 1500zł :D Ebay ok 1000.
Chciałem zapytać czy ktoś z Was miał w swoim Lexie ten problem i udało mu się kupić nowy elektrozawór w lepszej cenie? A może występują zamienniki o czym nie wiem? ;) Element jest raczej nierozbieralny więc ewentualna regeneracja odpada.

Pacjent to GS300 z 2000 roku. 250k przebiegu. Skrzynia, oczywiście, A650E

Dzięki za wszelką pomoc!
Awatar użytkownika
gmiter
Lex Master
Posty: 1247
Rejestracja: 9 mar 2016, o 12:07
Model Lexusa: IS350
Skąd:: Gdynia
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Lexus GS skrzynia A650E błąd P0770 - naprawa

Post autor: gmiter »

Na początek poczyśc punkty masowe w samochodzie - one robią potężne problemy z sygnałami i między innymi skrzynią. Nastepnie przepustnica do wyczyszczenia i pojeździj kilka dni. Punkt masowy silnika jest ważny, warto dołożyć dodatkowe punkty masowe nowe i nowe przewody do głównych sterowników silnika i skrzyni. Dodatkowo jak jest gaz to trzeba go dobrze skalibrować, to wszytsko ma wpływ na skrzynię.
Awatar użytkownika
Wicked
Nowy lex user
Posty: 11
Rejestracja: 9 wrz 2014, o 05:01
Model Lexusa: GS300 MK2
Skąd:: HollyŁódź
Kontakt:

Re: Lexus GS skrzynia A650E błąd P0770 - naprawa

Post autor: Wicked »

gmiter pisze:Na początek poczyśc punkty masowe w samochodzie - one robią potężne problemy z sygnałami i między innymi skrzynią. Nastepnie przepustnica do wyczyszczenia i pojeździj kilka dni. Punkt masowy silnika jest ważny, warto dołożyć dodatkowe punkty masowe nowe i nowe przewody do głównych sterowników silnika i skrzyni. Dodatkowo jak jest gaz to trzeba go dobrze skalibrować, to wszytsko ma wpływ na skrzynię.
Zastanawiam się czy ma to większy sens. Wyjmowałem ten elektrozawór i podłączałem na krótko - nie działał tak jak powinien. Dopiero kombinowanie z wtyczką dało tymczasowy rezultat. Na pewno wadliwy jest elektrozawór, więc szukanie problemu w punktach masowych chyba mija się z celem ;) ale dzięki za cenne uwagi :)
Awatar użytkownika
gmiter
Lex Master
Posty: 1247
Rejestracja: 9 mar 2016, o 12:07
Model Lexusa: IS350
Skąd:: Gdynia
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Lexus GS skrzynia A650E błąd P0770 - naprawa

Post autor: gmiter »

Jeżeli elektrozawór przycinał/pracował nierównomiernie to polecam podłaczyc pod najprostszy impulsator ze zmienną częstotliwością impulsu i o amplitudzie 12V, wrzucić do mieszaniny nafty z ropą oraz IPA na 2-3 godziny i powinno go idealnie wypłukać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GS mk2 1997-2005”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości