Zarejestrowanie sprowadzonego auta

Rozmowy na tematy nie koniecznie związane z marką lub motoryzacją
Awatar użytkownika
ghostmateus
Lex Driver
Posty: 554
Rejestracja: 5 sty 2014, o 14:39
Model Lexusa: GS 430
Skąd:: Prudnik/Opole
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Zarejestrowanie sprowadzonego auta

Post autor: ghostmateus »

dadan pisze:O recykling nic się nie martw, wydział komunikacji nie nakłada żadnych kar :) Żeby móc legalnie poruszać się po drogach polskich, samochód musi mieć ważne tablice i posiadać przegląd plus ubezpieczenie oczywiście. Auto zostało wyrejestrowane w Niemczech, a tablice oryginalne zdane. Samochód nie jest zarejestrowany w Polsce, ani w Niemczech więc...nigdzie nie jest zarejestrowany. Ubezpieczenie niby jest, bo ubezpieczyciel sprzedał. W razie kontroli policyjnej może być laweta - bo masz lewe tablice. W razie stłuczki lepiej nie mówić. Poczytaj o użytkowaniu auta sprowadzonego, niezarejestrowanego na lewych tablicach - bo o takim tutaj mówimy.
Wydział komunikacji nie upomina się o recykling dopóki nie podejmiesz czynności związanych z przerejestrowaniem z DE na PL inaczej nie dojdzie do rejestracji. Auto musi być "ściągnięte" (nie mylić z datą zakupu) do kraju po 01.01.2016, żeby nie obowiązywała opłata recyklingowa, auta ściągnięte przed 01.01.2016 muszą mieć taką opłatę uiszczoną. Jeżeli chodzi o tablice niemieckie to są te 5 dniowe(żółte), 30 dniowe(czerwone) i Normalne (niebieskie),które przy rejestracji w Polsce trzeba zdać (chyba że wydział zniszczy nalepkę i odda takie tablice). To ten samochód ma jakiekolwiek tablice(legalne oczywiście)? Przegląd niemiecki jest u nas nie ważny (mimo np że miesiąc temu zrobiony to i tak u nas musisz to zrobić co jest idiotyzmem), jak koledzy pisali wcześniej nie kupuj samochodu na umowę typu niemiec vs Ty bo moim zdaniem możesz mieć na 80% spore kłopoty z tym samochodem. Jeżeli samochód jest bez tablic i w tym przypadku bez ubezpieczenia (ubezpieczenie jest nie ważne jeżeli samochód jest nie zarejestrowany, bo nie ma właściciela).

Żebyś nie miał problemów z przemieszczeniem tego auta do Siebie to najlepszym rozwiązaniem jest laweta bo na przegląd nie musisz mieć próbnych tablic, a diagnosta wypisuje zaświadczenie na numer VIN nie na tablice wtedy auto na lawetę i do domciu i jest git(jedynym warunkiem bezpiecznego przeprowadzenia badania przemieszczenia jest laweta). Wtedy ze świstkiem do wydziału komunikacji i jest :ok:
Awatar użytkownika
kliMati
Lex user
Posty: 168
Rejestracja: 31 gru 2015, o 17:34
Model Lexusa: LS400
Skąd:: 2Bi
Kontakt:

Re: Zarejestrowanie sprowadzonego auta

Post autor: kliMati »

wrzucam swoje 3 grosze, jako że właśnie przebrnąłem przez wszystkie problemy jakie napotkałeś. Zacznę od końca:
1. recycling - jak to w Polsce, nowe przepisy od 1.1.2016 a 30.12.15 nikt nic pewnego w urzędach nie wiedział. Po kilku telefonach, również do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska nie dowiedziałem się nic pewnego: "Pan poczeka, bo kolega coś wie.......no najważniejsza jest data faktury" drugi telefon po 1.1.16 i wiadomość jest taka: "no musi Pan wyjaśnić, gdzie stał samochód w czasie od zakupu do przekroczenia granicy RP" - granicy, której w UE w zasadzie nie ma. Ostatecznie to co mi powiedziano w urzędach układa się tak: auto kupione przed 31.12.2015 - płacimy recycling lub podpisujemy oświadczenie dla Urzędu Celnego pod groźbą karalności, o tym gdzie auto przebywało między nabyciem, a 1.1.2016, takie oświadczenie odbierać również chce Wydział Komunikacji. Jak to w RP bywa pewnie wiele zależy od tego, gdzie auto jest rejestrowane, ponadto UC można załatwić on-line i nie ma kto, czego konfrontować.
2. Akcyza - płaci zawsze importer, co oznacza, że na przelewie musi być jego nazwisko, czyli musisz znać importera i Ty nie ponosisz konsekwencji przekroczenia terminu 14 dni na zgłoszenie i 30 dni na zapłatę tylko ewentualnie importer. Wartość pojazdu do akcyzy to już inna bajka, bo tu nie ma pewnego rozwiązania
3. Umowa kupna-sprzedaży. Ten temat spowodował, że po wielu miesiącach poszukiwań nic nie kupiłem w Polsce, tylko udałem się osobiście do Niemiec i tam kupiłem auto od właściciela. W Polsce interesujące mnie auta były sprowadzone ale tylko fizycznie, to znaczy stały w Polsce, ale dokumenty importowe nie istniały. Pytałem jednego Pana Z Gubina, o to, z kim podpisuję umowę i ... z osobą mieszkającą w Holandii, a auto w Polsce. Może i ten zamieszkujący Holandię właściciel miał się pojawić w RP w celu podpisania dokumentów, ale kto wtedy powinien opłacić akcyzę ? Auta (były 2) nie miały ważnych badań, czyli stały już trochę czasu w Polsce. Ryzyko podpisania umowy z kimś kogo nie znamy, a jest jedynie znany handlarzowi jest trudne do opisania, ja skupie się tylko na kwestii podatków - często sprzedającym jest komis, który wystawia fakturę, a handlarz pisze umowę na ostatniego właściciela pojazdu w Briefie (komis nie jest wpisywany w dokumenty w Niemczech) by uniknąć płacenia podatków. W razie kontroli jest sprzedający i kupujący, a handlarza nie ma. Moja rada: kupuj tylko od właściciela, który widnieje w dokumentach pojazdu i którego z dowodu wylegitymowałeś. Emocje przy zakupie wymarzonego auta są wielkie, ale potem kłopoty mogą przyćmić radość z posiadania auta.

w razie dalszych pytań - prv
sebek8888
Lex Driver
Posty: 368
Rejestracja: 30 kwie 2015, o 14:36
Model Lexusa: LS400
Skąd:: Zyrardów
Kontakt:

Re: Zarejestrowanie sprowadzonego auta

Post autor: sebek8888 »

Widze temat goracy. Dzeki za troske ale nie jestem taki glupi zeby podpisywac lipna umowe z niemce:) To chyba nawet nie wchodzilo by w gre bo przeciez obecny wlasciciel ma umowe pomiedzy soba a handlarzem, i druga handlarza z niemcem ( pisalem o tym w pierwszym poscie), wiec przynajmniej w Skarbowym musial byc. Chodzilo mi raczej o to czy bede mogl osobiscie wszystko pozalatwiac bez problemu skoro bedzie tylko kupa umow i formalnosci do dopelnienia.

GHOSTMATEUS..,.auto ma niebieskie tablice
Awatar użytkownika
kliMati
Lex user
Posty: 168
Rejestracja: 31 gru 2015, o 17:34
Model Lexusa: LS400
Skąd:: 2Bi
Kontakt:

Re: Zarejestrowanie sprowadzonego auta

Post autor: kliMati »

"Kupa umów" to jedno, a jeśli handlarz prowadzi działalność gospodarczą związaną z handlem samochodami, to dodatkowo musisz mieć jego wpis do ewidencji gospodarczej lub KRS. Jeśli zaś handlarz,l; to przysłowiowy "Pan Mietek" występujący z dowodu osobistego, wtedy tylko umowa.
Awatar użytkownika
Kuki
Lex user
Posty: 156
Rejestracja: 12 sie 2014, o 17:55
Model Lexusa: IS350
Skąd:: Rzeszów
Kontakt:

Re: Zarejestrowanie sprowadzonego auta

Post autor: Kuki »

Nie chce sie tu wykłócac ale recycling płacimy jesli na umowie kupna sprzedazy bądz fakturze widnieje data przed 01.01.2016, a w przypadku kolegi który tu załozył temat nie powinien płacic recyclingu poniewaz kupował by auto z datą za rok 2016. http://superauto24.se.pl/porady/sprowad ... 57149.html
Ostatnio zmieniony 17 sty 2016, o 15:19 przez Kuki, łącznie zmieniany 1 raz.
sebek8888
Lex Driver
Posty: 368
Rejestracja: 30 kwie 2015, o 14:36
Model Lexusa: LS400
Skąd:: Zyrardów
Kontakt:

Re: Zarejestrowanie sprowadzonego auta

Post autor: sebek8888 »

Kuki pisze:Nie chce sie tu wykłócac ale recycling płacimy jesli na umowie kupna sprzedazy bądz fakturze widnieje data przed 01.01.2016, a w przypadku kolegi który tu załozył temat nie powinien płacic recyclingu poniewaz kupował by auto z datą za rok 2016. http://superauto24.se.pl/porady/sprowad ... 57149.html
Kolego nie czytasz ze zrozumieniem. Auto sprowadzone rok temu, czyli jeszcze po starych przepisach. Sprowadzajacy powinien oplacic czego nie zrobil, a bez oplacenia zarejestrowac sie nie da. Nie ma znaczenia ze ja kupilbym auto teraz skoro w Polsce jest juz rok i ktos recykling musi zaplacic.
Awatar użytkownika
Kuki
Lex user
Posty: 156
Rejestracja: 12 sie 2014, o 17:55
Model Lexusa: IS350
Skąd:: Rzeszów
Kontakt:

Re: Zarejestrowanie sprowadzonego auta

Post autor: Kuki »

sebek8888 pisze:
Kuki pisze:Nie chce sie tu wykłócac ale recycling płacimy jesli na umowie kupna sprzedazy bądz fakturze widnieje data przed 01.01.2016, a w przypadku kolegi który tu załozył temat nie powinien płacic recyclingu poniewaz kupował by auto z datą za rok 2016. http://superauto24.se.pl/porady/sprowad ... 57149.html
Kolego nie czytasz ze zrozumieniem. Auto sprowadzone rok temu, czyli jeszcze po starych przepisach. Sprowadzajacy powinien oplacic czego nie zrobil, a bez oplacenia zarejestrowac sie nie da. Nie ma znaczenia ze ja kupilbym auto teraz skoro w Polsce jest juz rok i ktos recykling musi zaplacic.
To czy bedziesz musiał zapłacic dowiesz sie przy rejestrowaniu auta ale rozumiem ze nie byłes sie nawet zapytac do urzędu rejestracyjnego w zaistniałej sytuacji co masz zrobic. Wiec podejdz zapytaj sie i nie bedzie trzeba tutaj 10 stron wypocin czy bedziesz musiał płacic , czy też nie.
sebek8888
Lex Driver
Posty: 368
Rejestracja: 30 kwie 2015, o 14:36
Model Lexusa: LS400
Skąd:: Zyrardów
Kontakt:

Re: Zarejestrowanie sprowadzonego auta

Post autor: sebek8888 »

A ja myslalem ze forum jest do dyskutowania.... ;)
Awatar użytkownika
Kuki
Lex user
Posty: 156
Rejestracja: 12 sie 2014, o 17:55
Model Lexusa: IS350
Skąd:: Rzeszów
Kontakt:

Re: Zarejestrowanie sprowadzonego auta

Post autor: Kuki »

sebek8888 pisze:A ja myslalem ze forum jest do dyskutowania.... ;)
I z tej dyskusji nic nie wyniknie póki nie zapukasz do odpowiedniego urzędu i nie zapytasz sie w tej sprawie... Kazdy co mógł to napisał w tej sprawie żeby pomóc , a znając życie to w każdym miescie -urzędzie dowiedział bys sie co innego bo taki mamy burdel w kraju...
Ostatnio zmieniony 17 sty 2016, o 23:07 przez Kuki, łącznie zmieniany 1 raz.
sebek8888
Lex Driver
Posty: 368
Rejestracja: 30 kwie 2015, o 14:36
Model Lexusa: LS400
Skąd:: Zyrardów
Kontakt:

Re: Zarejestrowanie sprowadzonego auta

Post autor: sebek8888 »

Kuki pisze:
sebek8888 pisze:A ja myslalem ze forum jest do dyskutowania.... ;)
I z tej dyskusji nic nie wyniknie póki nie zapukasz do odpowiedniego urzędu i nie zapytasz sie w tej sprawie... Kazdy co mógł to napisał w tej sprawie żeby pomóc , a znając życie to w każdym miescie dowiedział bys sie co innego bo taki mamy burdel w kraju...
A ja uwazam ze koledzy Ghostmateus i kliMati udzielili rzeczowych i wyczerpujacych odpowiedzi z ktorych mozna sie wiele dowiedziec. Dzieki nim darowalem sobie to auto bo widac ze facet kreci i wprowadza mnie w blad. Zaoszczedzilem czas i pieniadze. Nie wiem dlaczego sie czepiasz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości