Kilometrówka albo... Koniec leasingu na auta osobowe ?

Rozmowy na tematy nie koniecznie związane z marką lub motoryzacją
Awatar użytkownika
michalWro
Lex Driver
Posty: 339
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:08
Model Lexusa: LS430
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: Kilometrówka albo... Koniec leasingu na auta osobowe ?

Post autor: michalWro »

pjetrooha pisze:Panowie i Panie... nikt kto nie prowadzi działalności nie zrozumie sprawy, niczym "syty głodnego". Kupując auto na DG odliczam koszty z nim związane i tyle. Co z tego, że odwiozę tym autem dzieciaka do przedszkola, podwiozę zakupy do domu czy wyskoczę raz w roku nad morze..? Fura jest mi potrzebna aby mieć dochód a nie siedzieć w pośredniaku. Przy sprzedaży takiego auta jako przedsiębiorca płacę normalny podatek dochodowy 18, 19 lub 32%. Ciekaw jestem ilu z "poszukiwaczy uczciwości" oddałoby "dobrej zmianie" 32% wartości sprzedanego auta :szok:
Jeszcze niedawno byliśmy przedsiębiorcami, niedługo będziemy prywaciarzami a za czas jakiś kombinatorami... PRL bis. Tylko że nie tak łatwo zerżnąć będzie osoby prowadzące DG, bo księgowy i kilometrówkę rozpisze... a wtedy PRL bis sięgnie zapewne do innych kieszeni.
A co jeśli załóżmy informatyk bierze sobie auto w leasing, oprócz niego w koszty wrzuca sobie paliwo, naprawy etc.? I "służbowo" robi powiedzmy 10% kilometrów, a resztę prywatnie? Czy to jest "uczciwe"?
Sam pomysł moim zdaniem głupi, stworzy kolejne patologie, papierologię. Dlatego też pytałem, czy ktoś ma jakieś uczciwe rozwiązanie.
klasyk

Re: Kilometrówka albo... Koniec leasingu na auta osobowe ?

Post autor: klasyk »

Kolega Zender zwyczajnie nie wie co pisze. Nie wie, bo w szkole nie uczą co to jest firma, jakie są jej rodzaje etc. Niestety tyle samo o firmach wiedzą nasi przedstawiciele w organach władzy. Do tego już tak u nas jest, że za zdobyte wykształcenie czy kreatywność ludzi trzeba karać zamiast ich podziwiać i stawiać za wzór. Tak Kolego Zender. Lekarzy i dobrych prawników powinniśmy podziwiać za ich determinacje w zdobyciu wykształcenia i za to, że pierwsze pieniądze powyżej średniej krajowej zarabiają po 30 roku życia.

Co to znaczy samochód firmowy wykorzystywany do celów prywatnych? Jaka to skala? Przedsiębiorcy nie mają co robić tylko sobie jeździć po pracy. Każdy z nas szacuje przebieg auta w zależności od tego ile km mamy do pracy. Chodzi o to, żeby drogę do i z firmy wyciągnąć z kosztów? Przecież to utopia. Równie dobrze mogę jechać do klienta czy urzędu. To jest nie do skontrolowania.
Rząd chce po prostu podnieść podatki. I ten projekt bardzo skutecznie to robi. Nie chodzi o żadne "przekręty" dotyczące prywatnych celów tylko o ściągnięcie kasy od tych, którzy są najaktywniejsi.

Naszym problemem nie są przepisy. Największym jest nasza mentalność, skłonność do kombinatorstwa. Rząd chce z tym walczyć takimi samymi metodami. Jak oni tak, to my tak i tak w kółko. Potrzeba lat edukacji. Wbijania ludziom do głowy podstaw przedsiębiorczości, szacunku dla prawa, wykształcenia i ciężkiej pracy. Bardzo szybko się tego uczymy wyjeżdżając za granicę.
W sprawach związanych z motoryzacją jest bardzo wiele do poprawy. Działający w szarej strefie serwis i handel używanymi częściami, które często pochodzą z kradzieży, zaniżanie wartości umów sprzedaży (może wystarczy opodatkować wartość ubezpieczenia ) itp. Każdy z nas wie z jaką patologia mamy do czynienia. Tylko że wtedy podwyżki dotyczyły by tych, którzy nie chcą rachunków, czyli ... suwerena.
michalWro pisze: A co jeśli załóżmy informatyk bierze sobie auto w leasing, oprócz niego w koszty wrzuca sobie paliwo, naprawy etc.? I "służbowo" robi powiedzmy 10% kilometrów, a resztę prywatnie? Czy to jest "uczciwe"?
Jak to sobie wyobrażasz? Ten informatyk jest bezrobotny? Jeździ sobie samochodem dla samego jeżdżenia? A jak pojedzie autem do sklepu 50 km od miejsca zamieszkania i wezwie go klient, to droga od tego sklepu to przejazd prywatny czy służbowy?
Awatar użytkownika
michalWro
Lex Driver
Posty: 339
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:08
Model Lexusa: LS430
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: Kilometrówka albo... Koniec leasingu na auta osobowe ?

Post autor: michalWro »

klasyk pisze:
michalWro pisze: A co jeśli załóżmy informatyk bierze sobie auto w leasing, oprócz niego w koszty wrzuca sobie paliwo, naprawy etc.? I "służbowo" robi powiedzmy 10% kilometrów, a resztę prywatnie? Czy to jest "uczciwe"?
Jak to sobie wyobrażasz? Ten informatyk jest bezrobotny? Jeździ sobie samochodem dla samego jeżdżenia? A jak pojedzie autem do sklepu 50 km od miejsca zamieszkania i wezwie go klient, to droga od tego sklepu to przejazd prywatny czy służbowy?
Nie jest bezrobotny. Wszystko załatwia na telefony/maile. Jeździ sobie samochodem dla samego jeżdżenia - na przykład nad jezioro, w góry, nad morze albo wczasy zagraniczne. No i "wokół komina".
klasyk

Re: Kilometrówka albo... Koniec leasingu na auta osobowe ?

Post autor: klasyk »

michalWro pisze:
Nie jest bezrobotny. Wszystko załatwia na telefony/maile. Jeździ sobie samochodem dla samego jeżdżenia - na przykład nad jezioro, w góry, nad morze albo wczasy zagraniczne. No i "wokół komina".
I ile tych kilometrów zrobi, jaka to skala?
Awatar użytkownika
michalWro
Lex Driver
Posty: 339
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:08
Model Lexusa: LS430
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: Kilometrówka albo... Koniec leasingu na auta osobowe ?

Post autor: michalWro »

Nie wiem, jaki jest sens aż takiego wchodzenia w szczegóły, ale załóżmy, że zrobi 18k prywatnie i 2k służbowo.
klasyk

Re: Kilometrówka albo... Koniec leasingu na auta osobowe ?

Post autor: klasyk »

Widzisz, jest sens wchodzenia w takie szczegóły, żeby zobaczyć gdzie są miity a gdzie realia. 18k km rocznie to 50 km przejazdów prywatnych dziennie. Trzeba mieć sporo wolnego czasu żeby to wyjeździć. Na prowincji trudno to zrobić a w Warszawie możne to oznaczać 3h w samochodowych korkach co dzień.
18 k km to około 1800 l paliwa (załóżmy, że pali 10 l /100) czyli 8100 zł (paliwo po 4,5 zł). To daje 1539 zł oszczędności na podatku. Do tego serwisy. Przy nowym aucie nie będzie tego dużo. Sumarycznie trudno będzie przekroczyć oszczędność 2000 zł na podatku rocznie. A przecież policzyłem 10 l/100 czyli spore spalanie. Jak ktoś robi 20 tys km rocznie to jeździ nowoczesnym dieslem albo na lpg i robi nam się 1000 zł zaoszczędzonych na podatku. I to wszystko przy założeniu, że ktoś ma bardzo dużo wolnego czasu na jeżdżenie.
O takie pieniądze chodzi ?
WSR
Lex user
Posty: 118
Rejestracja: 6 lis 2016, o 17:03
Model Lexusa: RX450h
Skąd:: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Kilometrówka albo... Koniec leasingu na auta osobowe ?

Post autor: WSR »

Nie wiem, jaki jest sens aż takiego wchodzenia w szczegóły, ale załóżmy, że zrobi 18k prywatnie i 2k służbowo.

No i co z tego? Najpewniej zaoszczędzone na podatkach pieniądze i tak wyda, więc prędzej czy później fiskus dostanie swoje. A jak wyda na rozwój działalności np. zmieniając auto na nowsze, bo będzie mu się opłacało kupić na firmę osobówkę, to zyskają wszyscy, bo i producent, dealer, serwis, sprzedawcy części i od wszystkiego i tak prędzej czy później państwo kasę uzyska.

Najgorzej jest wprowadzać przepisy pośrednio wpływające na ograniczenia przepływu środków pieniężnych, bo podatki to nic innego jak procentowa część takiego przepływu.
q3_
Lex Driver
Posty: 344
Rejestracja: 30 cze 2011, o 08:44
Model Lexusa: LS430
Skąd:: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Kilometrówka albo... Koniec leasingu na auta osobowe ?

Post autor: q3_ »

No dobra, na wstępie: nie czuję się osobiście dotknięty, na prawdę mam w głębokim poważaniu co kto o mnie myśli. Robię swoje i staram się robić to jak najlpiej. Ale mam nadzieję uświadomić tych, którzy nie są świadomi, nigdy nie spróbowali, nie chcą o tym myśleć.

Tak, to ja informatyk. Tak, pracuję zdalnie internet/telefon. Ale mimo to robię samochodem 50 kkm rocznie. Oczywiście rozliczam samochód w działalności. A stosunek służobowo / prywatnie jest mniej więcej odwrotny 90/10. Dlaczego? Ano dlatego że większość klientów nie wierzy w wirtualną firmę i musi widzieć człowieka na żywo w miarę często, żeby nawiązać relacje, pogadać, pożartować, opieprzyć, cokolwiek oraz ... zapłacić za usługi. Nie wiem, czy nie widząc mnie czują się gorzej, nie wierzą, że praca jest wykonana, może powody są inne. To też kawałek mentalności, przywyczajeń, czegokolwiek. Tak samo jak osoby nieprowadzące działalności nie wierzą lub nie zdają sobie sprawy, jakie są koszty (finansowe i inne) prowadzenia swojej, nawet jednoosobowej działalności.
Awatar użytkownika
pjetrooha
Lex user
Posty: 118
Rejestracja: 29 mar 2016, o 15:31
Model Lexusa: IS250 f-sport
Skąd:: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Kilometrówka albo... Koniec leasingu na auta osobowe ?

Post autor: pjetrooha »

Bezsensowne założenia, bezsensowne prawo... i tak kasy z tego po wprowadzeniu nie zobaczą, a co wqrwią przedsiębiorców to ich. Każdy rozpisze kilometrówkę... co jest nie do sprawdzenia po roku czy dwóch. Tylko, że nowe prawo da pracę "kilku" Misiewiczom, którzy będą markować nadzorowanie tej procedury. Miał być podatek bankowy i od TU... banki zaczęły pożyczać 10x więcej kasy Państwu niż obywatelom i podatku od tego nie zapłacą, a ubezpieczalnie poszły w podwyżki. Podatku handlowego niet, a z ścigania milionowych przekrętów VAT wyszło tylko podwyższenie kary na papierze przez Zbyszka Z. Za rok kasa na 500+ i inne fanaberie się skończy i owe sprawiedliwe Państwo zapuka do szarego Kowalskiego... tego na etacie (hmm zakładając że etat to luksus, może wymyślą jakiś dodatkowy podatek od tego) :bye:
Awatar użytkownika
Dawid0ss
Lex Master
Posty: 1776
Rejestracja: 14 sty 2013, o 12:46
Model Lexusa: Lexus GS450h mk3
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Kilometrówka albo... Koniec leasingu na auta osobowe ?

Post autor: Dawid0ss »

klasyk pisze:Rząd chce po prostu podnieść podatki. I ten projekt bardzo skutecznie to robi. Nie chodzi o żadne "przekręty" dotyczące prywatnych celów tylko o ściągnięcie kasy
I tutaj się zgodzę.

PiS ma w rzyci ludzi, którym trochę lepiej się żyje w tym kraju, bo oni i tak nie stanowią ich elektoratu. Zatem podnosząc im podatki, nic nie tracą. Dzięki takim działaniom będzie ich dalej "stać" na socjal i populizmy.

Pzdr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości