Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Rozmowy na tematy nie koniecznie związane z marką lub motoryzacją

Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Postprzez joy » 28 mar 2021, o 13:34

Mam Lexusa LS 430 w rzadko występującej opcji wyposażenia z aktywnym tempomatem. Wszystko działa jak należy, natomiast nurtuje mnie zapytanie o jego zasosowanie. Po dwóch latach i przejechanych 90.000 km użyłem go może z pięć razy i to bardziej jako ciekawostkę i z chęci sprawdzenia, czy działa. Kompletnie nie widzę dla niego zastosowania. Na co dzień jestem kierowcą ciężarówki i tu aktywny tempomat włączony jest praktycznie na każdej trasie, ale w osobówce? Na autostradzie to kompletnie bez sensu... Ktoś ma pomysł? Nie jest to problem, który zabierałby mój sen, ale jestem ciekaw, do czego w praktyce służy ta funkcja, która dziś staje się podobno bardzo pożądanym standardem? Ja nie widzę dla niej zupełnie żadnego zastosowania, jeżdżę na tempomacie pasywnym.
joy
Lex user

Model Lexusa: LS 430 lift

Re: Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Postprzez bigmic » 28 mar 2021, o 17:19

Aby uratować ci życie jak się zagapisz, i dla odpoczynku prawej stopy jak jedziesz za kimś (zwalniasz, przyspieszasz).
bigmic
Lex user

Model Lexusa: GS450H

Postprzez skyglobe » 28 mar 2021, o 22:51

Witam.
Koledze chodzi o to że ciężarówką jest inna technika i taktyka jazdy. Mnie osobiście radar też wnerwia, chociaż raz (dosłownie 1 raz) dupę uratował, więc spełnia swoją funkcję. Ja tempomat stosuję często i do jego wad, a raczej bezmyślności innych użytkowników drogi nie mogę się przyzwyczaić. Mam natomiast pytanie do Joy-a. Jak uruchamiasz sam tempomat??? U mnie się nie da. Włączenie tempomatu automatycznie uruchamia radar.
Pozdrawiam
skyglobe
Lex user

Model Lexusa: LS 430

Postprzez joy » 29 mar 2021, o 01:57

Oczywiście że się da, tylko nie wiesz jak przejść z tempomatu aktywnego w pasywny, a to bardzo proste. Otóż należy po włączeniu funkcji tempomatu odciągnąć od siebie dźwigienkę sterowania tempomatem na 3 sekundy. Wtedy wyłącza się radar i tempomat działa w trybie zwykłym. Potem już tylko ustawiasz żądaną prędkość dźwigienką.
Gdybym był skazany na tempomat wyłącznie aktywny, chyba bym oszalał!...
joy
Lex user

Model Lexusa: LS 430 lift

Postprzez skyglobe » 29 mar 2021, o 07:29

Dzięki, dziś sprawdzę.
Pozdro
skyglobe
Lex user

Model Lexusa: LS 430

Postprzez sandr » 29 mar 2021, o 09:59

joy napisał(a):Gdybym był skazany na tempomat wyłącznie aktywny, chyba bym oszalał!...

Być może w nowszych modelach coś poprawili, pomimo tego że "bywa płochliwy" - używam kiedy tylko jest to możliwe.
sandr
Lex user

Model Lexusa: RX450h

Postprzez kliMati » 29 mar 2021, o 13:25

ja zarzucam często kiedy jadę w kolumnie aut, bez możliwości sensownego wyprzedzania - wrzucam 10-15 km/h więcej niż jedzie kolumna, a potem pilnuję tylko czy ktoś gwałtownie nie hamuje. Jazda w gęstym ruchu na ekspresowej też czasem jest łatwiejsza na tempomacie aktywnym. Generalnie fajna opcja, dobrze, że jest regulowany odstęp od poprzedzającego pojazdu, ale ideał to nie jest. Najnowsze generacje z hamowaniem do zera i ruszaniem, to już tylko jeden krok do spania "za kółkiem", a to póki co jest groźne.
kliMati
Lex user

Model Lexusa: LS400

Powrót do Na każdy temat