Lexus NX - ładowanie baterii oraz maksymalny dystans

Naprawa,usterki,porady,spostrzeżenia,informacje. Wszystko co dotyczy silników benzynowych oraz napędów hybrydowych
ODPOWIEDZ
kozoj
Nowy lex user
Posty: 2
Rejestracja: 3 sty 2017, o 22:10
Model Lexusa: NX
Skąd:: wielkopolska
Kontakt:

Lexus NX - ładowanie baterii oraz maksymalny dystans

Post autor: kozoj »

Witajcie,
w aucie które posiadam (NX 300h) akumulator ładowany jest maksymalnie do 75% - na wyświetlaczu włączonych jest 6 niebieskich belek z ośmiu dostępnych (czyli dwie pozostają wyłączone/puste). Zdjęcie w załączeniu.
Serwis tłumaczy, że jest to normalne, a akumulator nie jest ładowany do pełna (dwie belki wskaźnika poziomu naładowania nie świecą) celowo, aby wydłużyć żywotność akumulatora. Czy też tak macie w swoich autach?

Jaki maksymalny dystans na w pełni naładowanym akumulatorze udało się Wam przejechać (do rozładowania) bez uruchamiania/wspomagania silnika spalinowego?
Z góry dzięki za pomoc.
k
pkobierecki
Lex user
Posty: 182
Rejestracja: 15 lip 2012, o 16:42
Model Lexusa: CT 200h<RX450h<GS450h
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: Lexus NX - ładowanie baterii oraz maksymalny dystans

Post autor: pkobierecki »

Wszystkie hybrydy Lexusa i Toyoty tak mają :) To jest faktycznie w celu ochrony baterii przed szybszym zużyciem. Belki możesz zapełnić podczas długiego zjazdu z górki, ale generalnie na codzień nie będą zapełnione :)
kozoj
Nowy lex user
Posty: 2
Rejestracja: 3 sty 2017, o 22:10
Model Lexusa: NX
Skąd:: wielkopolska
Kontakt:

Re: Lexus NX - ładowanie baterii oraz maksymalny dystans

Post autor: kozoj »

Dzięki za info.
Czy mógłbyś dopowiedzieć lub odesłać mnie do materiałów, w których wytłumaczone będzie technicznie w jaki sposób osiąga się wydłużoną żywotność poprzez częściowe zapełniania akumulatorów?

Bateria w której gromadzona jest energia elektryczna zbudowana jest z segmentów (zdaje się, że w przypadku NX jest ich 14 ale pewny nie jestem). Czy ładowania rozłożone jest na wszystkie bloki równomiernie (w taki sposób że każdy z segmentów jest ładowany do 75%), czy też jedenaście segmentów jest zapełnianych a pozostałe niet?lk
pkobierecki
Lex user
Posty: 182
Rejestracja: 15 lip 2012, o 16:42
Model Lexusa: CT 200h<RX450h<GS450h
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: Lexus NX - ładowanie baterii oraz maksymalny dystans

Post autor: pkobierecki »

Nie przedstawię Tobie żadnego naukowego uzasadnienia w tym temacie, bo póki co nie chciało mi się drążyć tematu. Niepełne ładowanie baterii w celu jej ochrony stało się niejako wielokrotnie powtarzanym dogmatem :) Nie dotarłem do źródła które by to uzasadniało. W sumie skoro serwisy/sprzedawcy tak mówią a sam układ jest tak zaprojektowany to coś w tym musi być i nie chciało mi się głębiej wnikać :) Dla ciekawostki Tesla aby zachować jakąkolwiek żywotność baterii również nie może być ładowana ponad 80%.
Kafecz
Lex user
Posty: 258
Rejestracja: 3 kwie 2016, o 01:26
Model Lexusa: GS450h
Skąd:: UK/Mazury
Kontakt:

Re: Lexus NX - ładowanie baterii oraz maksymalny dystans

Post autor: Kafecz »

U mnie w aucie zawsze jedna belka na wyswietlaczu sie nie swiaci. Kiedys troche tym sie interesowalem, pytalem nawet w serwisie. Powiedzieli ze wszystko jest w normie. Na forum w Stanach jest kilka zdjec kiedy to podczas zjazdu bateria naladowala sie do pelna. Ale to byl ( z tego co pamietam ) jakis dlugi zjazd w Arizonie.
Blast2005
Nowy lex user
Posty: 12
Rejestracja: 3 cze 2015, o 12:48
Model Lexusa: GS450H
Skąd:: Śląsk
Kontakt:

Re: Lexus NX - ładowanie baterii oraz maksymalny dystans

Post autor: Blast2005 »

Kafecz pisze:U mnie w aucie zawsze jedna belka na wyswietlaczu sie nie swiaci. Kiedys troche tym sie interesowalem, pytalem nawet w serwisie. Powiedzieli ze wszystko jest w normie. Na forum w Stanach jest kilka zdjec kiedy to podczas zjazdu bateria naladowala sie do pelna. Ale to byl ( z tego co pamietam ) jakis dlugi zjazd w Arizonie.
Albo uszkodzona bateria/któreś z jej ogniw - wtedy komputer wariuje i potrafi pokazać wszystkie kreski. Nie spotkałem ze sprawną baterią który naładował by wszystkie kreski nawet przy zjeździe w górskich regionach.
Blast2005
Nowy lex user
Posty: 12
Rejestracja: 3 cze 2015, o 12:48
Model Lexusa: GS450H
Skąd:: Śląsk
Kontakt:

Re: Lexus NX - ładowanie baterii oraz maksymalny dystans

Post autor: Blast2005 »

kozoj pisze:Dzięki za info.
Czy mógłbyś dopowiedzieć lub odesłać mnie do materiałów, w których wytłumaczone będzie technicznie w jaki sposób osiąga się wydłużoną żywotność poprzez częściowe zapełniania akumulatorów?

Bateria w której gromadzona jest energia elektryczna zbudowana jest z segmentów (zdaje się, że w przypadku NX jest ich 14 ale pewny nie jestem). Czy ładowania rozłożone jest na wszystkie bloki równomiernie (w taki sposób że każdy z segmentów jest ładowany do 75%), czy też jedenaście segmentów jest zapełnianych a pozostałe niet?lk
W Nx300 bateria składa się z 34 modułów połączonych w pary szeregowo a więc komputer widzi 17 bloków baterii. Komputer odczytuje napięcia z poszczególnych bloków i ładuje poszczególne pary osobo odpowiednio długo, aż osiągną odpowiedni stan naładowania. Każdy blok jest ładowany bez wyjątku do pewnego momentu powiedzmy tych niby 75%.
Blast2005
Nowy lex user
Posty: 12
Rejestracja: 3 cze 2015, o 12:48
Model Lexusa: GS450H
Skąd:: Śląsk
Kontakt:

Re: Lexus NX - ładowanie baterii oraz maksymalny dystans

Post autor: Blast2005 »

wojtekS pisze:Z tego co gdzieś czytałem (angielskojęzyczna strona to była) to bateria jest i tak rozładowywana / ładowana w zakresie bodajże 40 - 80% jej pojemności. Tak naprawdę więc przy zero kresek ma fizycznie ona wciąż 40% naładowania. Całkowite rozładowanie tego typu baterii bardzo źle wpływa na jej żywotność...

System jest zoptymalizowany w celu maksymalnego zwiększenia jej żywotności i jak widać to działa. Gwarancja w EU jest na 5 lat albo 100 kkm, w Stanach bodajże 8 lat / 100 kmil.

Mi się kilka razy udało naładować tak, że brakowało jednej kreski - ale tak jak kolega wspomniał trzeba mieć duuuuużą górkę do zjazdu z niej hamując - moja testowa górka jest spora ale nie aż tak :D

Sam z siebie system nie naładuje powyżej 2 pustych kresek.

Co do przejechanego dystansu - oczywiście latem gdzie odpada nagrzewanie wnętrza silnikiem spalinowym - może z 1.5 km... tak jadąc okolo 40 km/h.
Zależy od stanu baterii i jej ogniw...jak są nowe/paroletnie to nawet więcej niż 1.5km - w każdym razie waga auta skutecznie skraca dystans.
Awatar użytkownika
carinus
Lex Master
Posty: 1843
Rejestracja: 28 lis 2010, o 19:29
Model Lexusa: RX400h,IS220d
Skąd:: lubuskie/Belgia
Kontakt:

Re: Lexus NX - ładowanie baterii oraz maksymalny dystans

Post autor: carinus »

Już mi się zdażyło naładować baterie na full i wszystkie belki były zielone,nalatane 400kkm i przejadę w korku na samych bateriach ponad 2km.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki benzynowe/hybrydowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości