Cylkiczny klekot silnika na wolnych obrotach IS 220D

Naprawa, usterki, porady, spostrzeżenia. Wszystko co dotyczy silników Diesla.
waldek_007
Nowy lex user
Posty: 2
Rejestracja: 16 lis 2014, o 21:12
Model Lexusa: IS
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Cylkiczny klekot silnika na wolnych obrotach IS 220D

Post autor: waldek_007 »

Witam forumowiczów. Mam taki nietypowy problem ze swoim IS220D (2006r) mianowicie: na wolnych obrotach, gdy silnik już jest zagrzany wydaje taki dziwny klekot. Dźwięki te występują cyklicznie tj. pojawiają się na kilka sekund, kilka sekund cisza i ponownie to samo. Byłem z tym u mechanika, silnik został zdiagnozowany przez komputer - nie było żadnych błędów, usterki wtrysków również nie występowały, obroty trzyma równo. Osprzęt silnika tj. łożyska alternatora, napinaczy pasków czy sprzęgło kompresora klimatyzacji również zdaje się być OK. Dodam jeszcze, że "klekot" ten występuje niezależnie od tego czy sprzęgło jest wciśnięte czy też nie. Zachowawczo zostało też wymienione koło dwumasowe (też na używane lecz to stare było już nadmiernie zużyte),i w tym przypadku nic się nie zmieniło. Dodam jeszcze, że dźwięk ten się nie pojawia (bądź jest trudno zauważalny) przy zwiększeniu obrotów z 800 na 850-900. Ponadto jeszcze nie występuje na ciepłym silniku gdy samochód wcześniej się nie poruszał (wielominutowa praca i nic). Natomiast gdy samochód przejedzie kilka km (silnik się nagrzeje), to po zatrzymaniu się znów na wolnych obrotach słychać ten cykliczny klekot. Czy miał z Was ktoś podobną sytuację? Może macie jakieś inne na to pomysły bądź sugestie.
Awatar użytkownika
klexus
Lex Master
Posty: 1713
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:01
Model Lexusa: GS 300
Skąd:: Silesia
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Cylkiczny klekot silnika na wolnych obrotach IS 220D

Post autor: klexus »

Ciężko na odległość wytłumaczyć odgłosy,ale brałbym pod uwagę też napinacz rozrządu.
waldek_007
Nowy lex user
Posty: 2
Rejestracja: 16 lis 2014, o 21:12
Model Lexusa: IS
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Cylkiczny klekot silnika na wolnych obrotach IS 220D

Post autor: waldek_007 »

Nagrałem filmik z pracą silnika.
https://www.youtube.com/watch?v=u_VIRPA ... e=youtu.be
Może to bardziej zobrazuje mój opis. Proszę o opinie. Co może być nie tak?
wlaziu
Lex user
Posty: 77
Rejestracja: 2 sie 2014, o 20:58
Model Lexusa: IS 220D
Skąd:: Wrocław/Rzeszów
Kontakt:

Re: Cylkiczny klekot silnika na wolnych obrotach IS 220D

Post autor: wlaziu »

Silnik się w sumie wydaje pracować normalnie, tylko tak się harmonicznie jakoś te częstotliwości zgrywają...
1) Daj silnikowi wystygnąć.
2a) Odepnij Aku na min. 60 sek.
2b) Zamiast Aku możesz ew. wyjąć bezpieczniki od EFI i ECTS na 60 sek. (są w skrzynce koło przedniego lewego światła)
Na dekielku będziesz miał opis co jest gdzie bo te skrzynki się troszkę różnią od modelu do modelu).
3) Pospinaj wszystko spowrotem do kupy i odpal. Teoretycznie powinien odpalić za drugim razem.
4) Zostaw go na biegu jałowym przez pierwsze 2 min. i w drogę.

Bezpieczniki "powinny" być w tych miejscach:
Obrazek
Dagsen
Nowy lex user
Posty: 11
Rejestracja: 8 gru 2019, o 09:50
Model Lexusa: IS 220d
Skąd:: Przasnysz
Kontakt:

Re: Cylkiczny klekot silnika na wolnych obrotach IS 220D

Post autor: Dagsen »

Może udało się rozwiązać problem? Identycznie mam w swoim Lexie.
Awatar użytkownika
carinus
Lex Master
Posty: 1843
Rejestracja: 28 lis 2010, o 19:29
Model Lexusa: RX400h,IS220d
Skąd:: lubuskie/Belgia
Kontakt:

Re: Cylkiczny klekot silnika na wolnych obrotach IS 220D

Post autor: carinus »

Dodaj do paliwa trochę oleju do 2-suwa (1:100) i silnik się wyciszy.Też miałem cyklicznie zmiany hałasu silnika,ale dostał oleju i mu przeszło.Jak zmienia się liczba sekwencji wtryskiwanego paliwa to silnik nie chodzi jak miękko.
Dagsen
Nowy lex user
Posty: 11
Rejestracja: 8 gru 2019, o 09:50
Model Lexusa: IS 220d
Skąd:: Przasnysz
Kontakt:

Re: Cylkiczny klekot silnika na wolnych obrotach IS 220D

Post autor: Dagsen »

Wielkie dzięki za podpowiedź, spróbuję z tym olejem , jakiś dedykowany czy pierwszy lepszy?
Awatar użytkownika
carinus
Lex Master
Posty: 1843
Rejestracja: 28 lis 2010, o 19:29
Model Lexusa: RX400h,IS220d
Skąd:: lubuskie/Belgia
Kontakt:

Re: Cylkiczny klekot silnika na wolnych obrotach IS 220D

Post autor: carinus »

Najtańszy mineralny,może być popularny Mixol,syntetyk zostawia jakieś pozostałości.
Dagsen
Nowy lex user
Posty: 11
Rejestracja: 8 gru 2019, o 09:50
Model Lexusa: IS 220d
Skąd:: Przasnysz
Kontakt:

Re: Cylkiczny klekot silnika na wolnych obrotach IS 220D

Post autor: Dagsen »

Ktoś jeszcze stosował w swoim IS olej 2t? Ciekawy jestem opinni, efekt zauważalny jest po wypaleniu ilu zbiornikow?
Awatar użytkownika
carinus
Lex Master
Posty: 1843
Rejestracja: 28 lis 2010, o 19:29
Model Lexusa: RX400h,IS220d
Skąd:: lubuskie/Belgia
Kontakt:

Re: Cylkiczny klekot silnika na wolnych obrotach IS 220D

Post autor: carinus »

Wystarczy wypalić paliwo z układu,jak dojdzie świeża mieszanka z olejem to już powinna być jakaś różnica w pracy silnika.Nie jest to panaceum na wszystkie bolączki ale jest to najprostszy sposób na poprawę pracy układu wtryskowego.Przekonałem sie do tego sposobu,jak dodatek oleju udrożnił mi kiedyś zapieczone wtryski benzynowe w silniku toyoty,która dłuższy czas odpalała i jeżdziłą tylko na LPG.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki wysokoprężne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości