Odwrotne podłączenie akumulatora

Wszystko co związane z problemami w układzie elektrycznym.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tudirk
Lex user
Posty: 33
Rejestracja: 25 cze 2015, o 19:08
Model Lexusa: IS300 AWD 3.5 V6
Skąd:: Rzeszów
Kontakt:

Odwrotne podłączenie akumulatora

Post autor: Tudirk »

zastanawiam się co się stanie jak odwrotnie podłączę akumulator. tzn minus do plusa a plus do minusa. OK. nie zastanawiam się tylko ku.ra tak zrobiłem. serio. pośpiech i trach. na szczeście nie próbowałem uruchamiać. potem podpiąłem prawidłowo i uwaga jakie efekty:
1. przy okazji sprawdziłem co jest przyczyną bardzo słabego kręcenia rozrusznika. zły aku który miał za mały prąd rozruchowy i pojemność. wsadziłem od diesla 62Ah i chyba 540 rozruchu.
2. mimo że nic się nie świeci na desce to rozrusznik odpala jak nigdy a auto jest w stanie jechać w tak jakby trybie awaryjnym.
3. wymieniłem jakiś bezpieczynik 20A i działają swiatła mijania i długie.
4. przepalony taki bezpiecznik prostopałościenny 20A. nie mam takiego wiec nie wymieniłem (poza tym nie dało się tego wyciągnąć)
5. nie działają inne światła oprócz ww.
6. auto nie reaguje na normalne wciśnięcie gazu ale jak wcisnę do końca to przyspiesza. wspomaganie działą. hamulce też
7. dojechałem do serwisu dzisiaj (niedziela) oczywiście zamknięte. zostawiłem auto i jutro o 7:30 będę badał to z mechanikami.
8. Wiem ku.fa, rozumiem, przyjmuje na klate wszelkie "ale jesteś ..."

Jutro zdam relację co się zepsuło. byle nie ECU
Awatar użytkownika
blue
Lex Maniak
Posty: 983
Rejestracja: 2 sty 2014, o 20:16
Model Lexusa: IS200 Sport
Skąd:: Kraków
Kontakt:

Re: Odwrotne podłączenie akumulatora

Post autor: blue »

Większość rzeczy ma bezpieczniki (ECU też), niemniej jednak zabezpieczają one przed zbyt dużym prądem a nie jego odwrotnym kierunkiem... Obstawiam, że niestety spaliłeś ECU. Do tego jest tam jeszcze kilka innych komputerów. Puki co wymień wszystkie bezpieczniki.
Awatar użytkownika
michalllw
Lex Master
Posty: 1540
Rejestracja: 2 sty 2011, o 11:43
Model Lexusa: IS-F
Skąd:: Bielawa
Kontakt:

Re: Odwrotne podłączenie akumulatora

Post autor: michalllw »

Ecu wymienić to nie problem bo zajmie Ci 5 minut ale Ecu ma imobilaiser więc będziesz musiał kupić cały komplet ze sracyjką i wkładkami zamka do drzwi kierowcy i bagażnika ale to jest najczarniejsza wizja, podejrzewam że producent przewidział że może być ktoś taki jak Ty i zjarał się tylko jakiś bezpiecznik czy przekaźnik. Nie daj się tylko naciągnąć, ostatnio na TVN Turbo widziałem jak babce wkręcili że jakiś moduł się popsuł i zapłaciła za naprawę 1,8k a sama część kosztowała 30 pln :laugh1:
https://www.facebook.com/MMniceCARS/
Awatar użytkownika
blue
Lex Maniak
Posty: 983
Rejestracja: 2 sty 2014, o 20:16
Model Lexusa: IS200 Sport
Skąd:: Kraków
Kontakt:

Re: Odwrotne podłączenie akumulatora

Post autor: blue »

Ale wiedza, która to cześć się spaliła 1770 PLN... ;)
Awatar użytkownika
endrju1
Lex Master
Posty: 1019
Rejestracja: 13 lut 2015, o 17:11
Model Lexusa: is200
Skąd:: LLB
Kontakt:

Re: Odwrotne podłączenie akumulatora

Post autor: endrju1 »

Jak by ecu poszedł z dymem, to by auto nie odpaliło, bo ecu zarządza wtryskami itp. Podejrzewam, że ecu jest zabezpieczone przed odwrotnym zasilaniem, co innego mniejsze moduły (np moduł licznika itp).
Awatar użytkownika
Tudirk
Lex user
Posty: 33
Rejestracja: 25 cze 2015, o 19:08
Model Lexusa: IS300 AWD 3.5 V6
Skąd:: Rzeszów
Kontakt:

Re: Odwrotne podłączenie akumulatora

Post autor: Tudirk »

Już po wszystkim. Jedynie co to spalony bezpiecznik (taka kostka) 20A (obok jest 60A). Już kupiłem zamontowałem aku Varta d48 60Ah 540A. Rozrusznik działa super. Dodatkowo jedno info. Kiedy mechanik wyjął bezpiecznik 15A rozrusznik tak dziwnie trzeszczał po odpaleniu samochodu. Już mi mówił że trza robić rozrusznik a ja mu na to aby jednak włożył ten bezpiecznik. I nagle wszystko zaczęło działać jak należy. Myślicie, że wkręcał czy to zwykły przypadek?
Awatar użytkownika
Tudirk
Lex user
Posty: 33
Rejestracja: 25 cze 2015, o 19:08
Model Lexusa: IS300 AWD 3.5 V6
Skąd:: Rzeszów
Kontakt:

Re: Odwrotne podłączenie akumulatora

Post autor: Tudirk »

Dodam jeszcze że nowy aku varta d48 cena hurtowa to 250zl brutto w intercars Rzeszów
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości