VSC ABS VSC OFF Nie działa Prędkościomierz - GS300 MK II

Wszystko co związane z problemami w układzie elektrycznym.

Postprzez Basowiecksztylon » 15 sty 2016, o 01:46

Witam,
od kilku dni mam tajemniczy problem z moim :LEXUS: GS300 MK II z 2002r .
Pierwszy raz usterka ujawniła się na trasie - podczas jazdy nagle zapaliły się kontrolki od ABS / VSC / VSC OFF oraz STOP - prędkościomierz przestał wskazywać prędkość.
Obrotomierz i inne wskazania bez zakłóceń - poza niedziałającą kontrolą trakcji i ABS sprawowało się "normalnie". Niezwłocznie zatrzymałem auto, wyłączyłem silnik - uruchomiłem ponownie - błędy ustąpiły. Niestety moja radość była krótka bo po kilkudziesięciu kilometrach problem powrócił.
Po raz kolejny zatrzymanie - restart silnika - błędów brak. I tak 4 razy na przestrzeni 400km. :cenzura:
Potem 2 dni krótkich przejazdów po mieście (4x10km) bez problemów. Dzisiaj rano byłem na przeglądzie instalacji gazowej. Przejechałem 10km i znowu feralny błąd się pojawił. Szybko zawróciłem, podjechałem z powrotem na warsztat - mechanik bez wyłączania silnika - z wyświetlonymi na desce błędami - podłączył komputer przez interfejs TEXA - niestety żadnego błędu związanego z w/w usterką nie odczytał. Skasował cały bank - błąd na desce nadal się utrzymywał.
Uruchomiłem ponownie silnik-błędu brak-pojawił się po paru sekundach. Kolejny restart to samo. Po trzecim błędy już się nie pokazały. Mechanik powiedział że temat na dłuższe poszukiwania.
Wyjechałem z warsztatu i po ok 30 km znowu "dyskoteka" --> restart i czysto...za kolejnych parędziesiąt zapewne znowu da o sobie znać... :stary:

Po powrocie do domu zacząłem szukać czy ktoś może miał podobną sytuację - na anglojęzycznych portalach pojawiło się parę postów - niestety w większości bez opisanych ostatecznych rezultatów.

Moja pierwsza myśl to speed sensor na skrzyni biegów. Ewentualnie któryś z czujników ABS przy kołach-tylko czy powodowałyby brak wskazania prędkościomierza? A może gdzieś dostała się wilgoć i stąd te problemy-ale do lata daleko i trzeba działać.

No i ostatnie pytanie - dlaczego brak śladu w postaci błędów-chyba że TEXA nie jest w stanie do nich dotrzeć?

Serwis Lexusa poradził w pierwszej kolejności sprawdzić wiązki - czy czasem jakiś zwierz się tam nie zadomowił-podobno w ostatnich tygodniach odnotowali sporo takich przypadków...
Jutro postaram się wrzucić auto na podnośnik i sprawdzić organoleptycznie.

Szczerze ręce mi opadły :( :dash:

Może ktoś z forumowiczów miał podobny przypadek albo ma pomysł od czego zacząć - ewentualnie polecenie magika z Warszawy/okolic który mógłby się w temacie odnaleźć mile widziane.

Poniżej zdjęcie zegarów w chwili usterki

Obrazek
Basowiecksztylon
Lex user

Model Lexusa: Ls600hl / GS300

Postprzez muzz » 15 sty 2016, o 02:05

Sprawdź klemy przy akumulatorze.
muzz
Lex Driver

Model Lexusa: GS 430

Re: VSC ABS VSC OFF Nie działa Prędkościomierz - GS300 MK I

Postprzez lukasz-h » 15 sty 2016, o 10:06

Może Techstream jakieś błędy pokaże?
lukasz-h
Lex user

Model Lexusa: GS300 MK II

Postprzez muzz » 15 sty 2016, o 10:26

Nie pokaże.
muzz
Lex Driver

Postprzez owczar » 15 sty 2016, o 11:25

Tylko i wyłącznie diagnostyka przez Tis techstream. Inaczej można wróżyć z fusów. Aczkolwiek czujnik prędkości jest bardzo prawdopodobny.
owczar
Moderator

Model Lexusa: Lexus

Postprzez muzz » 15 sty 2016, o 13:55

Powtarzam. Najpierw sprawdzić klemy przy akumulatorze. Tech nic nie pokaże jak to one.
muzz
Lex Driver

Postprzez owczar » 15 sty 2016, o 14:23

Tak z ciekawości? Co mają do tego klemy?
owczar
Moderator

Postprzez muzz » 15 sty 2016, o 15:31

Niedowiarki. ;)
Ostatnio po wizycie u mechanika na regulacje zaworów i inne duperele (głownie przegląd) mechanik dotykał klem. Ale do tego doszliśmy po czasie.
W drodze do domu pierwszy raz pojawił sie właśnie taki objaw.
Prędkościomierz na 0, vsc, vsc off, abs i kontrolka ręcznego. Po zgaszeniu i odpaleniu wszystko ok.
Problem pojawiał sie losowo.
Podjechałem do mechanika. Szukaliśmy przy skrzyni, która uszczelniał ale wszystko ok. Żadnych zapisanych błędów.
Nic nie znaleźliśmy. Miał poszukać możliwych przyczyn w schematach elektrycznych.
Juz sie zbierałem, przekrecam kluczyk - kontrolki sie zapaliły tak jak powinny. Przekręcane zapłon - wszystko zgasło. Dosłownie.
Po chwili znaleźliśmy luźna klemę. Po skręceniu błąd od ponad 1000km nie powrócił. Wcześniej występował z częstotliwością od zaraz po odpaleniu do 60km.
Ot i cała historia.
Powtarzam - sprawdzić klemy :)
muzz
Lex Driver

Postprzez owczar » 15 sty 2016, o 15:58

A czy podlaczaliscie tisa? Jeśli kontrolki się świecą to musi coś pokazać.

Jeśli chodzi o klemy to ciężko doszukać się jakiegoś związku z tymi systemami. Ale może ten typ tak ma.
owczar
Moderator

Postprzez muzz » 15 sty 2016, o 16:59

Ale chodzi o to, ze najcześciej po odpaleniu na postoju jest ok. Dopiero po przejechaniu sie jak samochód dostanie wibracji klemą sie rusza, połączenie elektryczne zostaje przerwane i wywala błąd. Na postoju prawie nie do powtórzenia. A w historii nic nie ma.
muzz
Lex Driver

Następna strona

Powrót do Elektryka