GS MKIII dodanie radaru i systemu Pre Crash

Wszystko co związane z problemami w układzie elektrycznym.

GS MKIII dodanie radaru i systemu Pre Crash

Postprzez wojtekS » 7 lut 2017, o 22:26

Niektóre GSy 3 gen posiadają Adaptative Cruise Control, używające radaru umieszczonego za emblematem grilla chłodnicy. Taka zabawka rozszerza możliwości standartowego tempomatu - auto potrafi utrzymywać dystans za poprzedzającym pojazdem, zwalniać i przyspieszać. To w pierwszych latach produkcji. W tych końcowych 2010-2011 auto może dodatkowo posiadać system Pre Crash, który potrafi już dużo więcej, np sam awaryjnie hamować przed przeszkodą bez naciskania pedału hamulca.

EDIT: wychodzi na to, że bywał jako opcjonalne dopełnienie samego Adaptative Cruise Control jakiś Pre Crash i w latach 2005-2009 ale (chyba ???) nie potrafił on sam uruchomić hamowania a jedynie drzeć się niczym w Tupolewie "PULL UP, PULL UP" :D oraz zaciągnąć pasy - silniczki w nich już były w ramach systemu. W wersji 2010-2011 nie występował już sam Adaptative Cruise Control - był razem w pakiecie z Pre Crash, choć technicznie są to niezależne systemy i pierwszy może działać bez drugiego (ale drugi bez pierwszego już nie)

EDIT2: silniczki w pasach w wersji 2005-2006 są inne niż w wersji 2007 -> . Nie wiem czemu, ale wyglądają zupełnie inaczej.

Była to dość kosztowna opcja dodatkowa przy zakupie: 3500 euro w 2010 roku i z tego powodu relatywnie mało aut ją posiada.

Wyczytałem jakiś czas temu na rosyjskim forum L - komuś udało się przeszczepić radar z rozbitka do swojego przedliftowego GS450h.

Ja mam model 2010 ale na tyle mnie to zaciekawiło, że w dłuuugie zimowe wieczory postanowiłem się zabawić i ja, pomimo, że w modelu 2010 było dużo zmian i te wszystkie konieczne części są w innej wersji. Studiowanie tematu zajęło mi kilka wieczorów :D

Zacząłem od zdobycia samego modułu radaru :D Dziwnym trafem znalazłem jeden na allegro - choć tam jest ogólnie wysyp radarów z rozbitków przeważnie z UK, tam społeczeństwo zamożniejsze dużo bardziej, więc i dużo więcej chętnych dopłacić za taką opcję :)

Znalazłem właściwy radar "przejściówka wersja" o nr 88210-30210 czyli właśnie końcówka produkcji 3 gen 2010-2011... dogadałem się z gościem i pozyskałem go za całe 770 PLNów z wysyłką. Wcześniejsze czyli przed 2010 radary są inne (nr części 88210-30080). A ten nowy to takie coś:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Auto się okazuje jest nieomal całkowicie okablowane - przynajmniej wersja 2010 - pod wszelkie te systemy. Brakuje jedynie wiązki od samego radaru do skrzynki bezpieczników pod maską... Ja dorobiłem toto, z niemałym trudem pozyskując oryginalną wtyczkę do radaru. ASO Katowice niewiele mi pomogło, można kupić nową taką wtyczkę za 32 zł, ale brak w niej pinów. Posłużyłem się allegro :) Nr części to 90980-12292. Na allegro 40 zł z obciętymi kablami:

http://allegro.pl/toyota-lexus-kostka-p ... 1123.html#

Sprzedawca ma sporo tego i po sprzedaniu wystawia kolejną aukcję.

CDN opowieści wkrótce ...
Ostatnio edytowano 26 lut 2017, o 15:49 przez wojtekS, łącznie edytowano 5 razy
wojtekS
Lex Driver

Model Lexusa: GS450h 2010

Re: GS MKIII dodanie radaru i systemu Pre Crash

Postprzez Kafecz » 7 lut 2017, o 23:52

Czekam czekam na cd. A jak bedzie z oprogramowaniem? Tylko funkcje dokodowac ?.
Kafecz
Lex user

Model Lexusa: GS450h

Postprzez lexus 430 v8 » 8 lut 2017, o 01:22

Mój gs mk3 z 2005 r. ma to na wyposażeniu, fajna sprawa;) Powodzenia w przeróbkach :LEXUS: :ok:
lexus 430 v8
Lex user

Model Lexusa: lexus gs 430

Postprzez Arczi89 » 8 lut 2017, o 07:59

Ciekawy temat. U siebie mam radar ale systemu pre-crash zapewne nie (Auto 2008 rok). Czekam na dalsze relacje :)
Arczi89
Lex user

Model Lexusa: GS 300 Prestige +

Postprzez wojtekS » 9 lut 2017, o 21:57

Radar działa, dziś się zabrałem za step 2, czyli kosztujący w 2010 roku w opcji wraz z radarem system Pre Crash równe 3500 ojro. Moja pani Helga, pierwsza i poprzednia właścicielka mojego auta nie zdecydowała się na tę opcję, jakkolwiek wzięła za 3100 ojro aktywne zawieszenie, nie wiem co nią kierowało :D

Dołożyłem do auta tak jak jest Seat Belt Control ECU czyli de facto Pre Crash ECU. Kostki są przygotowane w okolicy aku w bagażniku (GS450h).

Na razie jest obiecująco, mam 3 błędy systemu:

1. Otwarty obwód silnika napinacza lewego pasa bezpieczeństwa - bo nie ma w zwykłych pasach tego ustrojstwa, zamówiłem już i czekam na
2. Otwarty obwód silnika napinacza prawego pasa bezpieczeństwa - jak wyżej
3. Brak komunikacji z radarem - jest odpięty, czekam na zamówiony emblemat pod radar -> to najdroższy element układanki, w ASO jakieś tysiące PLN, ja kupiłem za 800 zł.

Pasy z silnikami mam już zamówione z Litwy za jedyne 60 ojro za 2 szt. Ogólnie części z Litwy dla naszych GSów to bajka. Cudowna komunikacja, wysyłasz gościowi maila z zapytaniem, w 5 min masz odpowiedź. Nie jak nasi byznesmeni w stylu panie zadzowń jutro albo nie mam czasu albo inne chujostwa. Z litwinem dogadujesz biznes w 15 min łącznie z zapłatą przez paypal. A wszystko przychodzi w 3 dni przesyłką DPD do domu. W sumie cały ten mod poza samym radarem nie wiedzieć skąd na allegro znalezionym jest litewski. Na dyskusje z polskimi handlarzami szkoda czasu i pieniędzy.
Załączniki
306581_LEXUS_Preisliste_GS_tcm576-752535.pdf
(1.92 MiB) Pobrane 194 razy
wojtekS
Lex Driver

Postprzez Miłosz » 9 lut 2017, o 22:16

Widzę że nie tylko z forum lexusa ludzie zamawiają z litwy graty :D Nawet ceny litewskiego ASO są bardzo korzystne ;) Tak z ciekawości jak zrobisz retrofit jeśli chodzi o dodanie modułu przez kompa ?
Miłosz
Lex Master

Model Lexusa: is220d

Postprzez wojtekS » 9 lut 2017, o 22:17

Miłosz napisał(a):Widzę że nie tylko z forum lexusa ludzie zamawiają z litwy graty :D Nawet ceny litewskiego ASO są bardzo korzystne ;) Tak z ciekawości jak zrobisz retrofit jeśli chodzi o dodanie modułu przez kompa ?

Tu nie ma żadnego retro (fitu)

Tylko fit.

Poprostu dodajesz opcjonalne moduły, przewidziane w danym roczniku modelu wg ich part no. Instalacja elektryczna poza samym radarem do skrzynki bezp w komorze silnika jest :) Czyli masz kostki gotowe !

Wpinasz i to samo działa, nic nie trzeba uaktywniać, wprogramowywać itp itd. W techstream samie się uaktywniają dodane opcje :)

Tu jest dokładny opis systemu, warto przeczytać i 5x żeby zrozumieć co i jak i tanio :D

EDIT: dokładam jeszcze schemat akt tempomatu.
Załączniki
DRCC_2010.pdf
(139.2 KiB) Pobrane 106 razy
m_01_0038.pdf
(373.03 KiB) Pobrane 113 razy
Ostatnio edytowano 10 lut 2017, o 08:34 przez wojtekS, łącznie edytowano 1 raz
wojtekS
Lex Driver

Postprzez Thorgal1 » 10 lut 2017, o 01:35

wszystko ładnie
ale przy kierownicy brakuje Ci przełącznika odległości między pojazdami
zaznaczyłem go na czerwono - będziesz dorabiał inny w innym miejscu, czy zmieniał kierownicę ?
Załączniki
Obrazek

http://lexus-forum.pl/viewtopic.php?f=86&t=8457

steam: aegirsson1, https://www.facebook.com/InsomniaSystem/
Thorgal1
Moderator

Model Lexusa: GS300 mkII '02 / GS450H mkIII '12.09

Postprzez Thorgal1 » 10 lut 2017, o 01:46

chyba że zakupisz same knefle
http://allegro.pl/sterowanie-kierownicy ... l#imglayer
ale trzeba szukać polift (ten jest przed) ładne i pod kolor (widzę że są ciemne i jasne)
Obrazek

http://lexus-forum.pl/viewtopic.php?f=86&t=8457

steam: aegirsson1, https://www.facebook.com/InsomniaSystem/
Thorgal1
Moderator

Model Lexusa: GS300 mkII '02 / GS450H mkIII '12.09

Postprzez wojtekS » 10 lut 2017, o 08:38

Guziczek "pazurek" mam już dołożony, jakkolwiek nie wiedziałem o istnieniu koloru "jasnoczarnego" i taki on się trafił. Jest nieco jasniejszy niż reszta, w kolorze skóry kierownicy mniej więcej. Ale nie razi to bynajmniej, jest on nieco głebiej niż reszta przycisków.

W sumie to po prostu przełożyłem całość wraz z okablowaniem, zostawiwszy swoje zewnętrzne nakładki i przyciski. Pod "pazurek" jest zaślepka, usuwa się ją i wsadza go tam.

Oprócz tego wymiana dźwigienki tempomatu - jest dodatkowa funkcja MODE do wyboru pomiędzy aktywnym tempomatem a zwykłym. Przewód od dźwigienki do gniazda w kierownicy ma dodatkową żyłę więc też wymiana.

Kupiłem cała kierownice za 43 funty od Litwina. W PL za samą taką dźwigienkę życzą sobie panowie 180 zł.
wojtekS
Lex Driver

Następna strona

Powrót do Elektryka