[IS200] Automatycznie składane lusterka

Czyli wszystkie porady oraz pomysły na własnoręczne przeróbki.
Vincenzo92
Nowy lex user
Posty: 15
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 20:50
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Głubczyce
Kontakt:

[IS200] Automatycznie składane lusterka

Post autor: Vincenzo92 »

Szczęść boże, ostatnio z chwilą wolnego czasu postanowiłem sobie ułatwić życie i przejść z hiper niepraktycznego przycisku do składania lusterek w tryb automatyczny. Myślałem mierzyłem i wymyśliłem. Wszystko czego nam potrzeba znajduje się pod panelem sterowania szybami i lusterkami (drzwi kierowcy oczywiście).
Wymagane
- Dwa przekaźniki ze stykami NO i NC, napięcia cewek 5V przykład OMRON G5LA-1E
- Lutownica
http://files.tinypic.pl/i/00760/7yyoafs6pt15.jpg
Na odręcznym schemacie widać jak połączyć ze sobą dwa przekaźniki, zasady działania nie chce mi się tłumaczyć. Po prawej stronie bardzo poglądowo narysowana wtyczka wchodząca do panelu od sterowania lusterkami, zaznaczone dwa kable które będą nas interesować. Kabel ze stałym plusem oraz z plusem po stacyjce znajdziecie bez problemu używając miernika w kostce wpinanej do panelu sterującego szybami i centralnym zamkiem. Kable opisane jako wyjścia lusterek należy odciąć z kostki (WAŻNE) inaczej będziecie wymieniać bezpieczniki.
Widok przekaźników jest od spodu, jak widać cewki łączymy szeregowo, następnie zasilamy plusem pojawiającym się po zapłonie. Polutowane przekaźniki warto zaizolować taśmą.
Wyjście opisane jako 12V to wyjście ze stałym zasilaniem. Jak będzie zainteresowanie/potrzeba mogę zrobić zdjęcia kostek, ewentualnie w razie wątpliwości wytłumaczę co tylko zechcecie.
Tak jak obiecałem zdjęcia kostek:
Pierwsza kostka, to ta od sterowania lusterek, widać dwa odcięte kable tak jak to było narysowane na schemacie, oczywiście sprawdzić przed złożeniem czy lusterka składają się i rozkładają tak jak trzeba(rozłożone podczas jazdy). Jeśli jest na odwrót należy na odwrót podłączyć właśnie te dwa kable. I po raz kolejny kable z kostki TRZEBA odciąć.
http://pics.tinypic.pl/i/00761/wqt4p50tgweo.jpg
Druga kostka, kostka od sterowania szyb i centralnego zamka. Dwa duże piny po prawej to plus i minus(miernik powie który to który), pin z plusem po zapłonie to, licząc od prawej dolny rząd czwarty pin, trzeci jest pusty.
http://pics.tinypic.pl/i/00761/dc6ev8i7mc8z.jpg
Ostatnio zmieniony 28 lut 2016, o 17:00 przez Vincenzo92, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kupiec1985
Lex Driver
Posty: 533
Rejestracja: 22 lip 2013, o 12:11
Model Lexusa: IS200 SC
Skąd:: Karlino
Lokalizacja: Karlino
Kontakt:

Re: [IS200] Automatycznie składane lusterka

Post autor: kupiec1985 »

gratuluje konkretnego podejścia do tematu , chciałbym podobny mod zastosować u siebie ale bardziej rajcowało by mnie składanie lusterek wraz z zamykaniem auta z pilota jak i otwieranie wraz z otwieraniem zamka centralnego , myślałeś może nad czymś takim ?? można by było zastosować Twój mod połączony ze sterowaniem przekaźników poprzez impulsy z siłownika zamka centralnego , skoro mamy w drzwiach stały plus 12V jest to do zrobienia ...
Raven069
Lex user
Posty: 46
Rejestracja: 30 wrz 2014, o 13:31
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Koluszki
Kontakt:

Re: [IS200] Automatycznie składane lusterka

Post autor: Raven069 »

Wielkie dzieki mógłbyś zrobić zdjęcia co jak podłączyłes?
Awatar użytkownika
luki90
Lex Driver
Posty: 309
Rejestracja: 10 kwie 2015, o 21:23
Model Lexusa: IS200
Skąd:: WWA
Kontakt:

Re: [IS200] Automatycznie składane lusterka

Post autor: luki90 »

kupiec1985 pisze:gratuluje konkretnego podejścia do tematu , chciałbym podobny mod zastosować u siebie ale bardziej rajcowało by mnie składanie lusterek wraz z zamykaniem auta z pilota jak i otwieranie wraz z otwieraniem zamka centralnego , myślałeś może nad czymś takim ?? można by było zastosować Twój mod połączony ze sterowaniem przekaźników poprzez impulsy z siłownika zamka centralnego , skoro mamy w drzwiach stały plus 12V jest to do zrobienia ...
To może wystarczy dać po 12V zamka centralnego a nie po zapłonie. Tylko w sumie czy ruszą lusterka, bo napięcie pojawia się po zapłonie własnie...
www.facebook.com/kolorowakoszulka
Vincenzo92
Nowy lex user
Posty: 15
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 20:50
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Głubczyce
Kontakt:

Re: [IS200] Automatycznie składane lusterka

Post autor: Vincenzo92 »

Kwestia otwierania lusterek z kluczyka po otwarciu jest jeszcze niepewna bo nie wiem czy przy otwarciu jest gdzieś stały plus czy tylko impuls, jeśli impuls musiałbym trochę skomplikować układ ale zapewniam że się da i w takim przypadku.
maro85
Lex user
Posty: 107
Rejestracja: 15 lut 2015, o 19:36
Model Lexusa: IS 300 Sportcross
Skąd:: Ząbki
Kontakt:

Re: [IS200] Automatycznie składane lusterka

Post autor: maro85 »

Fajnie ze ktos do zrobil w koncu. A gdzie mozna kupic takie przekazniki? Bo nie moge znalezc.
Awatar użytkownika
Arri3
Lex user
Posty: 50
Rejestracja: 11 mar 2014, o 21:45
Model Lexusa: IS300 Sport
Skąd:: Łódź
Kontakt:

Re: [IS200] Automatycznie składane lusterka

Post autor: Arri3 »

Vincenzo92
Nowy lex user
Posty: 15
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 20:50
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Głubczyce
Kontakt:

Re: [IS200] Automatycznie składane lusterka

Post autor: Vincenzo92 »

Przekaźniki jak kolega wyżej allegro albo tme.eu zresztą w każdym sklepie elektronicznym powinniście coś dostać.
MaciekFSW
Nowy lex user
Posty: 2
Rejestracja: 30 sty 2016, o 13:59
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Zbąszynek
Kontakt:

Re: [IS200] Automatycznie składane lusterka

Post autor: MaciekFSW »

Już dawno rozkminiałem ten mod i w końcu ktoś ogarnął to. Tylko czy dodając do tego jeszcze przekażnik impulsowy podpięty pod centralny bedzie otwierać i zamykac lusterka razem z drzwiami skoro stały + jest ?
Vincenzo92
Nowy lex user
Posty: 15
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 20:50
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Głubczyce
Kontakt:

Re: [IS200] Automatycznie składane lusterka

Post autor: Vincenzo92 »

Ojesu aleś cie się uparli na to zamykanie z pilota, będę miał chwilę to pomierze i dorobie wam schemat układu przekaźników.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości