[IS200] Skracanie drążka zmiany biegów

Czyli wszystkie porady oraz pomysły na własnoręczne przeróbki.
unxtres
Lex user
Posty: 24
Rejestracja: 7 gru 2013, o 11:26
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Bawinkel DE
Kontakt:

[IS200] Skracanie drążka zmiany biegów

Post autor: unxtres »

Hej,

W końcu znalazłem chwilę czasu na skrócenie drążka zmiany biegów, Oryginalna długość mnie irytowała, według mojej skromnej oceny drążek jest za długi i nie pasuje do samochodu, po za tym przy wrzucaniu 6tki ciężko było to zrobić bez odrywania łokcia od podłokietnika.

Narzędzia jakich używałem to:
- Dremel (do rozwiercenia otworu gałki)
- Nożyczki (trzeba trochę naciąć mieszek)
- Flex 'aka szlifierka kątowa (zabierz Flexa do swojego Lexa:)

Na początku ściągnąłem osłonę i odczepiłem wszystkie kabelki tj, zasilanie zapalniczki i światełka zapalniczki i popielniczki, przy czym odkryłem rzecz która mnie bardzo irytowała, jako że jestem osobą nie paląca i do popielniczki ląduje drobna mamona która potem śmierdzi kiepami co było bardzo dziwne bo popielniczkę czyściłem (można powiedzieć prałem), ale problem nie znikał. Więc pod osłoną były TONY popiołu, tak więc jak ktoś kupuje LEXA, albo jakiekolwiek inne auto i właściciel zarzeka się że było nie palone w środku to zajrzyjcie pod popielniczkę:)

Zdjęcie osłony wyglądało tak łapiemy pod mieszkiem i ciągniemy w górę, proponuję również najpierw odkręcić gałkę.
Następnie odpiąłem akumulator (tak dla pewności) zaraz przy drążku znajduje się sterownik poduszek :)
Opatuliłem wszystko klocami, flex i uciąłem drążek na długość gwintu.
Potem wywijamy mieszek na lewą stronę i nacinamy w miejscach gdzie już jest fabrycznie nacięty, a to z powodu, że drążek to kawał żelastwa które rozwęża się jakieś 5 cm za gwintem i po skróceniu mieszek nie spasuje się z gałką.

Następnym krokiem było użycie dremela i wydrylowanie w gałce trochę większego otworu, ale bez przesady, chodziło mi o to, żeby gałkę wcisnąć "na ciasno", żeby nie było problemów przy zmianie biegów z wylatującą, lub rozkręcającą się gałką co występowało w moim poprzednim samochodzie :).

A więc po wydrylowaniu składamy wszystko w całość i voila efekt pracy i poszczególne etapy możecie zobaczyć ana zdjęciach,

Efekt końcowy jest taki, że biegi zmienia mi się o wiele lepiej aczkolwiek nie jestem w 100% z tego zadowolony. Drążek mógł by być jeszcze troszkę krótszy, chociaż nie wiem czy nie jest to wina samej gałki ponieważ ta oryginalna nie weszła do końca. może uda mi się gdzieś znaleźć jakaś ciekawą na wyminę w rozsądnej cenie i wtedy jeszcze pokombinuję.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
dommell
Lex Driver
Posty: 601
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:21
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Kielce, Warszawa
Lokalizacja: Kielce, Warszawa
Kontakt:

Post autor: dommell »

he. miałeś już wszystko rozebrane, jeszcze chyba 4 śrubki i byś miał drążek wyjęty :) a tak wzzystko robiłeś w samochodzie
unxtres
Lex user
Posty: 24
Rejestracja: 7 gru 2013, o 11:26
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Bawinkel DE
Kontakt:

Re:

Post autor: unxtres »

dommell pisze:he. miałeś już wszystko rozebrane, jeszcze chyba 4 śrubki i byś miał drążek wyjęty :) a tak wzzystko robiłeś w samochodzie
W zasadzie dużej różnicy mi to nie robiło. Ale fakt mało profesjonalnie to wyglądało. Jak zresztą cała akcja. Cięcie auta szlifierką, ale mi to odpowiada i robię to dla siebie, a nie dla kogoś:)
Awatar użytkownika
jankess
Lex Maniak
Posty: 803
Rejestracja: 28 maja 2013, o 20:59
Model Lexusa: is2ooT
Skąd:: NGI/NO
Kontakt:

Re: [IS200] Skracanie drążka zmiany biegów

Post autor: jankess »

Ty na poważnie chlastałeś szlifierką w środku?! :D

I druga sprawa to jak teraz się trzyma gałka zmiany biegów?! Na taśmę i ślinę? :)

Sorry ale zepsułeś sobie lewarek zmiany biegów, nie tędy droga...

Jak byś jednak wyciągnął ten lewarek to byś odkrył że ta górna grubsza część lewarka jest odkrecana i mozna dorobić sobie tą "górę" na wymiar jaką chcesz dlugość, poza tym skrócenie zmiany biegów zmienia się przez zmianę całego lewarka o innych wymiarach całego w googlu jest pełno tego.
This IS it
Awatar użytkownika
KowaLazer
Lex Driver
Posty: 382
Rejestracja: 22 gru 2013, o 15:37
Model Lexusa: is200
Skąd:: Łódź
Kontakt:

Re: [IS200] Skracanie drążka zmiany biegów

Post autor: KowaLazer »

Nie wygląda to estetycznie -niestety . W samochodzie do jazdy codziennej nie zniósłbym tego , zresztą w żadnym bym tego nie zniósł ...
Chciałeś zrobić shortshifter'a, a nie wyszło to tak jak powinno. Ewentualnie można wyciąć jego część , lecz niżej - tam gdzie element ma większą średnicę , tak by po zespawaniu był oryginalny piękny gwint .

Twój wybór, ale w sumie nie jeden nazwał by to ,,wiochą,, .
I nie chce Ci dogryzać, tylko przedstawiam swoją opinię, a wiadomo że można się za to zabrać kolejny raz i zrobić estetycznie bądź przyoszczędzić na shortshifter'a , który jest krótszy i precyzyjniejszy .
Pozdro
unxtres
Lex user
Posty: 24
Rejestracja: 7 gru 2013, o 11:26
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Bawinkel DE
Kontakt:

Re: [IS200] Skracanie drążka zmiany biegów

Post autor: unxtres »

Ale Panowie wy mnei trochę źle zrozumieliście.
Ja nie chciałem robić shortshifter'a tylko skrócić go dla efektu wizualnego ponieważ oryginalny przypominał mi dźwignie zmiany biegów od stara.
opierajac rekę na podłokietniku krew odpływała z dłoni jak trzymało się ją na drążku.
KowaLazer pisze:Nie wygląda to estetycznie -niestety . W samochodzie do jazdy codziennej nie zniósłbym tego , zresztą w żadnym bym tego nie zniósł ...
W wielu autach dzwignie są o 3/4 krótsze od tej oryginalnej w lexie i mowię tutaj o normalnych autach do jazdy dziennej. Nie zniósł byś tego?
Awatar użytkownika
dommell
Lex Driver
Posty: 601
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:21
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Kielce, Warszawa
Lokalizacja: Kielce, Warszawa
Kontakt:

Post autor: dommell »

tu już kwestia gustów. mnie sie nie podoba. Szczególnie to na przedostatnim zdjęciu. Widać jak skóra się rozłazi. No ale. Jak wspomniałem o gustach się nie dyskutuje
Awatar użytkownika
KowaLazer
Lex Driver
Posty: 382
Rejestracja: 22 gru 2013, o 15:37
Model Lexusa: is200
Skąd:: Łódź
Kontakt:

Re: [IS200] Skracanie drążka zmiany biegów

Post autor: KowaLazer »

Dokładnie, mnie nie chodzi o sam fakt skrócenia drążka tylko (przede wszystkim ) o estetykę - rozchodząca się skóra /plastikowy element . Jak najbardziej wolałbym mieć krótszy drążek zmiany biegów . Osobiście zrobiłbym to inaczej .
Nie chodzi tu o gust tylko estetykę wykonanej pracy .
Teraz już za późno przez to, że drążek został obcięty na gwincie a nie niżej - trzeba pokombinować, by skóra lepiej przylegała i była napięta :piwko:
Awatar użytkownika
jankess
Lex Maniak
Posty: 803
Rejestracja: 28 maja 2013, o 20:59
Model Lexusa: is2ooT
Skąd:: NGI/NO
Kontakt:

Re: [IS200] Skracanie drążka zmiany biegów

Post autor: jankess »

Ogolnie można to naprawić tylko żebyś tego w aucie nie spawał :biggrin2:

I wiem o co Tobie chodziło sam skracałem samą górną część w moim poprzednim aucie bo przypominał "dźwignie od stara" ale shifter wymontowalem i został skrócony tak aby gwint na ktory nakręcasz gałkę jednak był ;) w obecbym is200 raczej pojdę na łatwiznę i kupię short-shifter markowy aby w ręku nie został przy energicznej zmianie biegów bo home made nie we wszystkich przypadkach zdaje egzamin na dłuższą mete..
This IS it
Awatar użytkownika
baniaq
Lex Maniak
Posty: 813
Rejestracja: 4 cze 2013, o 01:11
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Poznań
Kontakt:

Re: [IS200] Skracanie drążka zmiany biegów

Post autor: baniaq »

Co kto lubi... A widzę że nikt z tego wątku nie trzyma dwóch rączek na kierownicy :acute:
Dźwignia od stara = szybka reakcja, bliżej kierownicy... Tak robią torowcy :biggrin2:
A przyrównywanie tego skrócenia wybieraka z shortshifterem jest jak przyrównywanie kota do kotary. Nie tędy droga, nie z tej strony i nie w tę stronę :sarcastic:
Sprzedam graty do IS200/300:
- kanapę tylną bez zagłówków czarna skóra + alkantara (wyprana 99zł)
- boczki drzwiowe przejściowe (czarna ramka głosników) w czarnej alkantarze (40zł)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości