Automatyczne podnoszenie klapy

Czyli wszystkie porady oraz pomysły na własnoręczne przeróbki.
Awatar użytkownika
Thorgal1
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:14
Model Lexusa: GS300 mkII '02 / GS450H mkIII '12.09
Skąd:: Śląsk, Chelsea
Lokalizacja: Śląsk Chelsea
Kontakt:

Re: Automatyczne podnoszenie klapy

Post autor: Thorgal1 »

coś się ruszyło w temacie ?
czy umarło ...
Obrazek

http://lexus-forum.pl/viewtopic.php?f=86&t=8457

steam: aegirsson1, https://www.facebook.com/InsomniaSystem/
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Automatyczne podnoszenie klapy

Post autor: owczar »

Klapa okazała się za ciężka. Musiałbym dać mocniejsze sprężyny ale nie ma takich które mogłyby pracować w takim zakresie. Można by pokusić się jeszcze o jakieś silne wyrzutniki, które wybijalyby klapę po otwarciu. Niestety bez wiercenia i rzeźby by się nie obyło. Zakupione sprężyny wspomagają amortyzatory klapy ale nie są w stanie podnieść jej od zera.
Awatar użytkownika
maniek_ls400
Lex Master
Posty: 1478
Rejestracja: 7 cze 2011, o 23:19
Model Lexusa: W221 S500
Skąd:: Piaseczno
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: Automatyczne podnoszenie klapy

Post autor: maniek_ls400 »

Pozostaje adaptacja siłownika z aut, które wyjeżdżają tak z fabryki. Nie badałeś jak wygląda siłownik od LS460/600 ?
Mariusz M.
Sprzedam części do LS430 2001 President Tel. 606-103-211
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Automatyczne podnoszenie klapy

Post autor: owczar »

Kod: Zaznacz cały

4 mar 2015, o 16:27 
Nie szukałem dalej. Większość aut- w tym LS460 ma zawiasy wchodzące do bagażnika.

W BMW E38 była pneumatyka z kompresorem, ale zawiasy dużo grubsze i nie wejdą...

Po tym jak spręzyny okazały się zbyt słabe temat zarzuciłem, bo zająłem się kamerą cofania i zestawem BT.

Wpadłem na pomysł projektu sprężyny, która by wypychała w początkowej fazie na ok 10cm z małym zapasem siły. Od tego momentu spręzyny plus gazówki powinny wypchnąć dalej klapę.

W klapie są na dole otwory, jest też miejsce w środku. Muszę opracować coś w rodzaju tłoka ze spręzyną, którego trzpień wysuwałby się przez otwór w klapie i ją odpychał. Jest tylko jeden problem. Tłok musiałby mieć możliwość lekkiego obrotu w miejscu mocowania do klapy, tak by podczas zamykania trzpień kierował się w stronę bagażnika i nie zahaczał o próg. Muszę pomierzyć jakie tam są mniej więcej kąty i promień od zawiasu klapy.

Kod: Zaznacz cały

6 czer 2016
Temat trochę umarł bo zająłem się innymi rzeczami, ale ostatnio wróciłem do analizy problemu. Zastanawiam się nad elektromagnetycznym wyrzutnikiem z jakiegoś rozrusznika, który wypchnie klapę w początkowej fazie. Jak będę miał chwilę, to będę testował. Zakres pracy nie jest duży, ale siła ok 100N, czyli z zapasem. Byłoby to lepsze niż sprężyna, bo wraca potem na miejsce i nie utrudni zamykania.
Na trzpień trafiłby gumowy grzybek. Pozostaje tylko kwestia jak w praktyce taka siła się sprawdzi przy ciężkiej klapie - bardzo dużo waży silnik dociągania i otwierania klapy. Bez niego klapa praktycznie sama idzie w górę.

Czujnik może jednak mikrofalowy, ale to już będę myślał jak ogarnę mechanikę.
Miłosz
Lex Master
Posty: 1425
Rejestracja: 29 lut 2016, o 14:59
Model Lexusa: Civic 2.2
Skąd:: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Automatyczne podnoszenie klapy

Post autor: Miłosz »

owczar a system z e39 ? W kombi był np taki zestaw

Obrazek

Może coś na takich gratach da się poskładać.
https://www.facebook.com/groups/lexuspolska
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Automatyczne podnoszenie klapy

Post autor: owczar »

Niestety miejsca w LS jest mało. Wszystkie pneumatyczne i elektryczne siłowniki są za duże do wnęk. A nie chciałbym robić większej rzeźby. Raczej subtelne i ukryte rozwiązanie. Automat miałby działać tylko wyzwalany nogą. W innych przypadkach nie jest mi to potrzebne. Zamykanie rzecz jasna ręką, bo w moich założeniach to tylko automat w jedną stronę :)
mikida
Lex user
Posty: 24
Rejestracja: 12 lut 2021, o 21:50
Model Lexusa: nx300h
Skąd:: Kraków
Kontakt:

Re: Automatyczne podnoszenie klapy

Post autor: mikida »

Witam posiadam lexus nx 300h z 2017 r w którym zamontowane jest automatyczne podnoszenie klapy bagażnika. Pytanie mam takie czy jest możliwość domontowania czujnika umożliwiającego otwieranie i zamykanie bagażnika za pomocą nogi. Czy ma ktoś schemat i rodzaj potrzebnego czujnika aby to uruchomić?
Awatar użytkownika
machony79
Lex Driver
Posty: 464
Rejestracja: 30 sie 2020, o 15:22
Model Lexusa: NX200t
Skąd:: Katowice
Kontakt:

Re: Automatyczne podnoszenie klapy

Post autor: machony79 »

mikida pisze:Witam posiadam lexus nx 300h z 2017 r w którym zamontowane jest automatyczne podnoszenie klapy bagażnika. Pytanie mam takie czy jest możliwość domontowania czujnika umożliwiającego otwieranie i zamykanie bagażnika za pomocą nogi. Czy ma ktoś schemat i rodzaj potrzebnego czujnika aby to uruchomić?
Jeśli masz przedlifta to instalacji pewnie nie będzie.Nawet jako opcja nie występowało.
Przy polifcie powinny być przygotowane wszystkie wtyczki.
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Automatyczne podnoszenie klapy

Post autor: owczar »

Widzę kolega z klubu cytrynki ;)

Jak nie ma instalacji, to trzeba się wpiąć równolegle do przycisku i wyprowadzić jakiś układ z czujnikiem zbliżeniowym.
Trzeba pamiętać, że taki czujnik będzie działał też podczas jazdy, ale z racji tego, że kluczyk nie będzie w pobliżu klapy, to ona się nie otworzy. Taki miałem plan zrobić u siebie.
Awatar użytkownika
machony79
Lex Driver
Posty: 464
Rejestracja: 30 sie 2020, o 15:22
Model Lexusa: NX200t
Skąd:: Katowice
Kontakt:

Re: Automatyczne podnoszenie klapy

Post autor: machony79 »

Witam. :ok2:
Widzałem na Aliexpresie takie uniwersale czujniki ruchu do otwierania klapy. Pierwszy lepszy: https://pl.aliexpress.com/item/10050018 ... lsrc=aw.ds
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości