Automatyczne podnoszenie klapy

Czyli wszystkie porady oraz pomysły na własnoręczne przeróbki.
Awatar użytkownika
maniek_ls400
Lex Master
Posty: 1478
Rejestracja: 7 cze 2011, o 23:19
Model Lexusa: W221 S500
Skąd:: Piaseczno
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: Automatyczne podnoszenie klapy

Post autor: maniek_ls400 »

A nie lepiej jednak siłownik takie jak podawałem linki ? Sprężyna otworzy, ale nie zamknie klapy (poza grawitacją). Jak robić nowe feature to na full wypas a nie protezę :D
Mariusz M.
Sprzedam części do LS430 2001 President Tel. 606-103-211
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Automatyczne podnoszenie klapy

Post autor: owczar »

Na pewno lepsze ;) Ale to już jest mega rzeźba. Wiercenie, dorabianie mocowań. Widziałem taką przeróbkę w BMW E38. Choć efekt końcowy wyszedł ok, to w trakcie prac wyglądało to niezbyt ciekawie. I kolejny problem to zmniejszenie przestrzeni bagażowej ;)

Klapę i tak muszę teraz zamykać ręką, a chodzi bardziej o to żeby mając zajęte ręce móc otworzyć bagażnik bez użycia rąk :)
Awatar użytkownika
Dawid0ss
Lex Master
Posty: 1774
Rejestracja: 14 sty 2013, o 12:46
Model Lexusa: Lexus GS450h mk3
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Automatyczne podnoszenie klapy

Post autor: Dawid0ss »

Naprawdę podziwiam, że chce Wam się bawić w takie tematy he Po kiego wała ma się klapa sama podnosić ? A jak będzie na nią kawałek dachu, to też niech się sama podniesie ? ;-)
Pzdr
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Automatyczne podnoszenie klapy

Post autor: owczar »

Autem jeżdżę głównie w długie trasy. Zawsze mam ze sobą jakieś bagaże. Podchodząc do auta i nie mając wolnej ręki mam do wyboru postawić torbę na obsranym trawniku albo np na mokrym chodniku. Potem taką mokrą torbę wstawiam do czystego bagażnika w aucie i tapicerka za chwilę przestanie być czysta...

Koszty takiej zabawy nie są duże, a zostaje jeszcze satysfakcja. ;) Tak się składa, że auta wyposażone w automatyczną klapę z reguły nie mają czujnika żeby się zatrzymać jak napotkają przeszkodę, więc nic nie zastąpi logicznego myślenia. Inna sprawa, że musiałbym stanąć w miejscu gdzie nie mogę się wyprostować, a nie kojarzę bym kiedykolwiek w takim miejscu parkował.

Jak zakładałem ogrzewanie postojowe sterowane z telefonu to też wiele osób pukało się w czoło, a teraz patrzą z zazdrością gdy moja żona wsiada do ciepłego auta gdy oni skrobią szybki :dirol:
Jasne, bez tych wszystkich bajerów można żyć- tak samo jak bez domykania drzwi, masaży w fotelach, elektrycznych lusterkach, klimie, kamery cofania, itd. Ale to wszystko jest po to by było jeszcze wygodniej i bardziej komfortowo ;)
niven
Lex Driver
Posty: 457
Rejestracja: 4 maja 2013, o 17:00
Model Lexusa: IS200T
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Automatyczne podnoszenie klapy

Post autor: niven »

owczar pisze:A co się dzieje, gdy wciskasz przycisk na pilocie?

Próbowałeś przytrzymać przycisk?
Podejrzewam, że jest to opcja "customizowana". Można sprawdzić kabelkiem MiniVci i TechStream. Ew. zapytaj o tę opcję podczas najbliższego przeglądu.

Rozeznałem się w temacie sprężyn. Przeglądając filmiki na YT zauważyłem, że prawie wszyscy używają sprężyn Steinel. Do mniejszych aut zielone, do większych niebieskie. Niestety sprawa nie jest banalna, bo klapa jest ciężka, a zakres pracy bardzo mały.
Min długość po zamknięciu klapy to 30mm. Żeby efektywnie wypchnąć klapę potrzeba by sprężyna działała mniej więcej do zakresu 50mm. Niestety nie znalazłem sprężyny o długości 50 mm długości, która miałaby zakres pracy 2/5 swej długości. Co prawda można ją ścisnąć nawet bardziej, ale dojdzie do trwałego zużycia. Długookresowe tolerancje to 20%, średnie 25%, a max 35%. Zamówię sprężynę 44mm, wtedy zakres pracy zmieści się w tolerancji maksymalnej. Sztywność 47,5N/mm. Przy maksie to aż 730N na stronę. Może uda się rozpędzić klapę tak by doszła do zakresu pracy na 50-55mm gdzie sprężyna gazowa da sobie dalej radę.
Teraz trzeba pomyśleć o wyrzutnikach początkowych ;)
wcisniecie przycisku (czy tam przytrzymanie) powoduje jakby wylaczenie centralnego zamka w samym bagazniku. podchodze do bagaznika dotykam lekko przycisku na klapie i klapa idzie do gory. de facto przyciskanie tego klawisza nie ma sensu bo jak sie zblize do auta to dziala kluczyk zblizeniowy. jakby to co sie robi wciskajac przycisk na klapie czyli podanie prądu do zwalniacza zamka, dalo sie zrobic z pilota to klapa by leciala sama do góry.
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Automatyczne podnoszenie klapy

Post autor: owczar »

Według mnie funkcja podnoszenia z pilota może być po prostu nieaktywowana. Podpytaj przy okazji przeglądu.
Awatar użytkownika
maniek_ls400
Lex Master
Posty: 1478
Rejestracja: 7 cze 2011, o 23:19
Model Lexusa: W221 S500
Skąd:: Piaseczno
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: Automatyczne podnoszenie klapy

Post autor: maniek_ls400 »

Dawid0ss pisze:Naprawdę podziwiam, że chce Wam się bawić w takie tematy he Po kiego wała ma się klapa sama podnosić ? A jak będzie na nią kawałek dachu, to też niech się sama podniesie ? ;-)
Pzdr
Są patenty w innych samochodach, które po wyczuciu przeszkody zatrzymują podnoszenie klapy. Po przeczytaniu Twojego posta nagrałem filmik z mojego auta - przytrzymanie dłonią powoduje zatrzymanie procesu podnoszenia klapy. Mam też możliwość 'stałego' ustawienia, żeby klapa nie podniosła się powyżej najwyższego punktu dachu.
Menu - pełen zakres otwarcia klapy bagażnika -
Menu - ogranicznik otwarcia klapy bagażnika -
Film:

Można ? można :) Dlatego uważam, że lepiej dołożyć trochę rzeźby i posłużyć się gotowcem. W LS430 są przecież (wreszcie) chowane zawiasy więc jest też przestrzeń do montażu zabawek/przeszczepów.
Mariusz M.
Sprzedam części do LS430 2001 President Tel. 606-103-211
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Automatyczne podnoszenie klapy

Post autor: owczar »

Są takie patenty, zgadzam się, ale mi się na pewno nie przydadzą. Gdyby były dedykowane zestawy PNP do LS430 to pewnie bym w to poszedł, ale dorabianie z innego auta to mega rzeźba. Akurat w tym wypadku zawiasy nie wchodzące do bagażnika to minus- 90% aut z elektryczną klapą ma zawiasy wchodzące do środka.

Na tym filmiku https://www.youtube.com/watch?v=29aryiOIgfU jest przeróbka w E38. Tam jest wrzucany dedykowany zestaw, a rzeźba co nie miara. Sprężarka plus hydraulika to jedyny sensowny sposób. Ale jest jeden problem- hydrauliczne amorki nie wejdą do LS-a.
Kolejny minus to stopień skomplikowania, który znacznie zwiększa ryzyko awarii.

Jeśli patent ze sprężynkami się uda, to będę zadowolony, jeśli nie, to temat odpuszczę. Póki co Penta Polska jest średnio zainteresowana zamówieniem 2 sprężynek od Steinel-a. :/
Awatar użytkownika
jankess
Lex Maniak
Posty: 803
Rejestracja: 28 maja 2013, o 20:59
Model Lexusa: is2ooT
Skąd:: NGI/NO
Kontakt:

Re: Automatyczne podnoszenie klapy

Post autor: jankess »

2x~320Nm gazowe siłowniki (zastanawiam sie nad wymianą na nieco silniejsze aby się sama z pilota otwierała choć teraz w nic nie walnie a wystarczy ją lekko musnąć żeby się otworzyła)
https://youtube.com/watch?v=UOQ1gLWhDbE
This IS it
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Automatyczne podnoszenie klapy

Post autor: owczar »

U mnie jest 2x650, a sama idzie w górę dopiero od około 20cm. Inny typ zawiasów LS, małe ramię siły.

Może pomyśl nad wyrzutnikami do klapy, tak by po otwarciu sprężyny ją tylko lekko uniosły w górę.

Takie jak w tym temacie:
http://www.maxbimmer.pl/f29/%5Bd%BFejd% ... ndex2.html

Odbojniki z wyrzutnikiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości