Kamera cofania z OEM Navi na przykładzie LS430 [220zł]

Czyli wszystkie porady oraz pomysły na własnoręczne przeróbki.
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Kamera cofania z OEM Navi na przykładzie LS430 [220zł]

Post autor: owczar »

Co prawda są już takie wątki, ale w żadnym nie jest opisane dokładnie co i jak ;)

Postanowiłem więc w skrócie zdać relację z montażu aftermarketowej kamerki w LS430.

Generalnie większość wyświetlaczy OEM nawigacji działa z sygnałem RGBs. Dlatego aby podłączyć kamerę musimy szukać takiej z wyjściem RGBs- niestety nie udało mi się znaleźć, lub szukać konwertera composite > RGBs. Z tym też nie jest tak kolorowo. Są gotowe kity typu Navtec, Navtool, ale ceny oscylują w okolicach 200-400$. Co jak dla mnie całkiem dyskwalifikuje dodanie tego przydatnego- ale nie aż tak, gadżetu.

Po zastosowaniu konwertera RGBs mamy otwartą drogę do podłączania zupełnie innych urządzeń z wyjściem video na composite.

Przypadkiem trafiłem na allegro na konwerter RGBs własnej produkcji. Nie jest PnP jak np navtec, ale jest o wiele tańszy. Kosztował 139zł, czyli ok 5 razy tańszej od najtańszej opcji Navteca/Navtoola. Działa doskonale z ekranem navi w Lexie. Kupiłem od tego usera: http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=219628

Konieczne jest jednak dorobienie mechanizmu przełączania sygnału po włączeniu wstecznego. RGBs to 4 kable sygnałowe- konieczne jest zastosowanie przekaźników do przełączania źródła sygnału po włączeniu wstecznego. Ja zastosowałem przekaźniki jak poniżej na zdjęciu- koszt 1,79zł/sztk (PRZEKAŹNIK , STYK ROZŁĄCZALNY 4088 10A 12V).
Na zdjęciu widoczny jest także konwerter:

Obrazek

Wszystkie przekaźniki zostały podłączone równolegle do zasilania, które jest jednocześnie zasilaniem konwertera:

Obrazek

Wyjście przekaźników zostało podłączone do monitora przy czytniku nawigacji. Wejście normalnie zwarte do wyjścia na monitor z nawigacji. Wejście przełączalne do konwertera. Po podaniu zasilania- wrzucenie wstecznego, przekaźniki zmieniają źródło na wejście z konwertera.

Poniżej rozpiska kabli przy nawigacji:
Obrazek

Pin 8 (zielony) sygnał Sync.
Pin 2 (czerwony) sygnał R.
Pin 7 (biały) sygnał G.
Pin 3 (czarny) sygnał B.

Co ciekawe, w tej kostce znalazłem też sygnały do sterowania ekranem dotykowym. Nie miałem czasu sprawdzić, ale z tego co znalazłem na schematach, to ekran steruje navi przez wektory poziome i pionowe. Na 2 pinach VG i VR pojawiają się różne napięcia w zależności od położenia palca na ekranie. Jest to zwykły ekran rezystancyjny. Otwiera to drogę do np. zmiany wyświetlacza na inny wysokiej rozdzielczości z nakładką rezystancyjną - konieczne byłoby dobranie odpowiednich rezystancji lub inne ciekawsze rozwiązanie, czyli np car pc sterowany oryginalnym dotykowym wyświetlaczem. Może kiedyś ;)

Wracając do kamerki. Do podłączenia konwertera najlepiej wyjąć czytnik navi. Aby było wygodniej, dobrze jest wyjąć tapicerkę z prawej strony bagażnika. Ale- jeśli chcemy porządnie wszystko podłączyć i poprowadzić kable jak fabryka- konieczne jest zdemontowanie całej tapicerki.

Odsyłam tutaj do instrukcji:
http://jdmfsm.info/Auto/Japan/Lexus/LS430/rm/rm792e/m_bo_0058.pdf

Niestety najwięcej zabawy jest ze zwijaczem kabla. Należy wypiąć wiązkę ze skrzynki w bagażniku, a z drugiej strony wymontować całą wiązkę z klapy. Zwijacz zdejmujemy podważając od strony błotnika. Po wyjęciu musimy rozebrać, odwinąć taśmę z wiązki, dołożyć kabel i starannie owinąć- tak by zachować i umożliwić spiralne skręcanie. Początkowo próbowałem zrobić to bez demontażu z auta, ale straciłem tylko mnóstwo czasu i nerwów. Nie mam zdjęć, bo poziom frustracji był zbyt wysoki :ireful3:
Potem trzeba to złożyć tak, by zadziałało. Za którymś razem z rzędu w końcu mi się udało. Gdybym użył cieńszego kabelka byłoby zdecydowanie łatwiej, a że wpakowałem 3 żyłowy (sygnał, masa sygnału i sterowanie +12V) w dodatkowej izolacji to było trochę zabawy.

Poniżej foto prowadzenia kabla od strony bagażnika i klapy:
Obrazek
Obrazek

Zasilanie kamery podłączone z kostki w wiązce klapy:
Obrazek

Czerwony zasilanie, biało czarny masa.

Jeśli chodzi o kamerę, to szukałem jak najmniejszej i zamówiłem na alliexpress za 12 taką:
Obrazek

Są niby gotowe kamerki w miejsce lampki tablicy rejestracyjnej, ale mi nie pasuje kąt (nie widać zderzaka) no i kamera nie jest centralnie.
Kamerę zamontowałem na klej w listwę nad tablicą:
Obrazek
Obrazek

Niestety nie miałem toola, więc krawędzie wycięcia nie są idealnie równe. Jednak po założeniu nie widać tego. Sama kamera jest ledwo widoczna pod listwą.

A poniżej już efekt finalny:
Obrazek

Jakość OEM wyświetlacza nie powala, ale coś tam widać. Dodatkowo jego odświeżanie nie powala. Kamerka jak na cenę 45zł też daje radę. Co prawda nie jest to kąt 170 stopni jak miał być, ale z odległości 30cm za zderzakiem widzę całą szerokość auta.
Awatar użytkownika
maniek_ls400
Lex Master
Posty: 1478
Rejestracja: 7 cze 2011, o 23:19
Model Lexusa: W221 S500
Skąd:: Piaseczno
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: Kamera cofania z OEM Navi na przykładzie LS430 [220zł]

Post autor: maniek_ls400 »

Super zrobione ! Jakie odległości wskazują poszczeólne linie poziome ?
Mariusz M.
Sprzedam części do LS430 2001 President Tel. 606-103-211
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Kamera cofania z OEM Navi na przykładzie LS430 [220zł]

Post autor: owczar »

Jeszcze nie sprawdzałem tych odległości. Muszę w wolnej chwili pomierzyć orientacyjnie :)

Kamerki używam głównie w końcowej fazie, gdy dojeżdżam komuś do zderzaka na kilkanaście mm ;) Wtedy czujniki cofania już po prostu piszczą stałym sygnałem.
Damnian
Lex user
Posty: 123
Rejestracja: 27 sie 2014, o 21:27
Model Lexusa: IS200 kompresor
Skąd:: Partęczyny/Sopot
Kontakt:

Re: Kamera cofania z OEM Navi na przykładzie LS430 [220zł]

Post autor: Damnian »

Świetna przeróbka, bardzo mi się podoba. :hobby:
O ile dobrze kojarze w IS200 jest ten sam wtyki w związku z tym szybkie pytanko- orientujesz się może czy (navi sterowana joysticiem wbudowanym na stałe- po lificie 2002) są te same przewody do sterowania wyświetlacza? Jeśli tak to bajka, bo można wtedy pokombinować zarówno z wyświetlaniem jakiegoś filmu, czy podmianą wyświetlacza na lepszy.
Mój odkurzacz-> http://lexus-forum.pl/viewtopic.php?f=180&t=11717

Cześć
Oferuje usługi obsługi instalacji LPG praktycznie wszystkich marek, również wersji 'fabrycznych'. Wymiany filtrów, komponentów, regulacje, modernizacje instalacji, przekładki, przeróbki 'na estetykę'. Posiadam dostęp do wersji rozszerzonych programów, które mają takie opcje.
Działam na terenie 3-miasta i okolic, oraz na terenie Grudziądza i okolic.
Zapraszam do kontaktu przez PW.
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Kamera cofania z OEM Navi na przykładzie LS430 [220zł]

Post autor: owczar »

Pytasz o wyświetlanie obrazu? Jeśli tak, to możesz przez taki sam converter podpiąć inne źródło z wyjściem AV/composite.
Damnian
Lex user
Posty: 123
Rejestracja: 27 sie 2014, o 21:27
Model Lexusa: IS200 kompresor
Skąd:: Partęczyny/Sopot
Kontakt:

Re: Kamera cofania z OEM Navi na przykładzie LS430 [220zł]

Post autor: Damnian »

Dokładnie, czy te same kable co się na nie napinałeś będą w IS200. Wtedy nawet nie będzie potrzeba konwertera, bo nawet z HDMI mogę wyjść na RGB. Zrobię tylko taki przerzutnik sygnału jak Twój i gitarka. A masz może źródło skąd wyczaiłeś opis przewodów? Szperam po necie ale średnio mi wychodzi
Mój odkurzacz-> http://lexus-forum.pl/viewtopic.php?f=180&t=11717

Cześć
Oferuje usługi obsługi instalacji LPG praktycznie wszystkich marek, również wersji 'fabrycznych'. Wymiany filtrów, komponentów, regulacje, modernizacje instalacji, przekładki, przeróbki 'na estetykę'. Posiadam dostęp do wersji rozszerzonych programów, które mają takie opcje.
Działam na terenie 3-miasta i okolic, oraz na terenie Grudziądza i okolic.
Zapraszam do kontaktu przez PW.
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Kamera cofania z OEM Navi na przykładzie LS430 [220zł]

Post autor: owczar »

Schemat brałem ze schematów. Możliwe, że układ pinów jest taki sam, ale trzeba potwierdzić na schematach od IS. Z HDMI nie przejdziesz na RGBs bez konwertera.

To s na końcu RGBs to synchronizacja.
Damnian
Lex user
Posty: 123
Rejestracja: 27 sie 2014, o 21:27
Model Lexusa: IS200 kompresor
Skąd:: Partęczyny/Sopot
Kontakt:

Re: Kamera cofania z OEM Navi na przykładzie LS430 [220zł]

Post autor: Damnian »

Możesz podrzucić link, bo szukam i nie mogę znaleźć, a wiem że gdzieś to przeglądałem kiedyś.
Będę zobowiązany
Mój odkurzacz-> http://lexus-forum.pl/viewtopic.php?f=180&t=11717

Cześć
Oferuje usługi obsługi instalacji LPG praktycznie wszystkich marek, również wersji 'fabrycznych'. Wymiany filtrów, komponentów, regulacje, modernizacje instalacji, przekładki, przeróbki 'na estetykę'. Posiadam dostęp do wersji rozszerzonych programów, które mają takie opcje.
Działam na terenie 3-miasta i okolic, oraz na terenie Grudziądza i okolic.
Zapraszam do kontaktu przez PW.
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Kamera cofania z OEM Navi na przykładzie LS430 [220zł]

Post autor: owczar »

No właśnie mam tylko ogólne schematy dla IS-a. Podeślij na PW VIN to sprawdzę jaki siedzi u Ciebie czytnik i poszukam schematu po numerze czytnika.
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Kamera cofania z OEM Navi na przykładzie LS430 [220zł]

Post autor: owczar »

Schematy do navi IS-a ktoś wrzucił na elektrodzie:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1587388.html

A tutaj dokładna rozpiska:
http://www.shoarmateam.nl/upload/Lexus/ ... i_0593.pdf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości