Opony całoroczne czy sezonowe?

Czyli koła, spojlery, grille, lotki, blendy, itp
Awatar użytkownika
Krol
Lex user
Posty: 67
Rejestracja: 2 mar 2021, o 22:34
Model Lexusa: IS 300h
Skąd:: Warszawa/3citi
Kontakt:

Opony całoroczne czy sezonowe?

Post autor: Krol »

Ale czy nie jest tak, że w niektórych krajach bądź regionach jest obowiązek jazdy na zimówkach w określonym czasie? A? D? CH? I? F? I oczywiscie obowiązek posiadania łańcuchów. I jak tu pojechać autem na urlop zimą.

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
machony79
Lex Driver
Posty: 464
Rejestracja: 30 sie 2020, o 15:22
Model Lexusa: NX200t
Skąd:: Katowice
Kontakt:

Re: Opony całoroczne czy sezonowe?

Post autor: machony79 »

Krol pisze:Ale czy nie jest tak, że w niektórych krajach bądź regionach jest obowiązek jazdy na zimówkach w określonym czasie? A? D? CH? I? F? I oczywiscie obowiązek posiadania łańcuchów. I jak tu pojechać autem na urlop zimą.

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka
Wystarczy homologacja zimowa na wielosezonowych.
Osobiście tez stałem przed takim dylematem. Tyle,że u mnie AWD i zakup wielosezonowych opon to świetne rozwiązanie. Nie zdarzyło się aby koła zabuksowały nawet w kopnym śniegu.
etomee
Nowy lex user
Posty: 15
Rejestracja: 11 lip 2014, o 23:44
Model Lexusa: IS250 MK III
Skąd:: Szczecin
Kontakt:

Re: Opony całoroczne czy sezonowe?

Post autor: etomee »

Pogrzebałem w necie i znalazłem artykuł, w którym autor zadaje pytanie takie jakie i mnie chodziło od dłuższego czasu po głowie:

https://facetpo40.pl/samochody/opony-ca ... ie-lepiej/

" Podsumowując, opony całoroczne to wygodne rozwiązanie, które wiąże się jednak z kilkoma niedogodnościami, dlatego nie każdy się na nie zdecyduje. „Polska zima” to już nie słynna „zima stulecia”, dlatego ogumienie przeznaczone na ten sezon przydaje nam się coraz rzadziej – zwłaszcza w miastach, gdzie nawet po intensywnych opadach śniegu szybko zaczyna przebijać przez niego czerń asfaltu.

Czy warto dla tych kilku mroźnych, śniegowych dni w roku kupować komplet opon, który przez resztę czasu wypada gorzej od opon letnich i wielosezonowych? Zostawiamy was z tym pytaniem, bo każdy kierowca musi odpowiedzieć na nie sam na podstawie swoich codziennych doświadczeń. Nie zawsze warto iść na kompromis, ale opony całoroczne mają sens zwłaszcza w tak nieprzewidywalnych i zmiennych warunkach drogowych jak nasze.

Krzysztof Grabek"


Na lato letnie bo najlepsze na suchym, ciche i dostosowane do użytkowania w wyższych temperaturach.
Na zimę wielosezonówki dobrej klasy.
Uff. Mam nadzieję, że nie zmienię zdania do października :biggrin2:
Awatar użytkownika
Dawid0ss
Lex Master
Posty: 1776
Rejestracja: 14 sty 2013, o 12:46
Model Lexusa: Lexus GS450h mk3
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Opony całoroczne czy sezonowe?

Post autor: Dawid0ss »

Ja od 4 lat jeżdżę na oponach całorocznych, przebiegi 12-15 tys km rocznie, nigdy już nie wrócę do opon sezonowych, pzdr
WSR
Lex user
Posty: 118
Rejestracja: 6 lis 2016, o 17:03
Model Lexusa: RX450h
Skąd:: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Opony całoroczne czy sezonowe?

Post autor: WSR »

Jak się zachowują takie całoroczne na dużych (19+) felgach? Macie jakieś sprawdzone marki?
Awatar użytkownika
joy
Lex user
Posty: 30
Rejestracja: 4 mar 2019, o 13:29
Model Lexusa: LS 430 lift
Skąd:: Holandia
Kontakt:

Re: Opony całoroczne czy sezonowe?

Post autor: joy »

Ponad rok temu pisałem o moich pozytywnych doświadczeniach z całorocznym oponami Michelin Crossclimate+. Po Michelinach zdecydowałem się na całoroczne Vredesteiny Quatrac Pro i jest bardzo dobrze. Ostatniej zimy było sporo śniegu i wielosezonowe opony spisały się nie gorzej od zimowych, a przynajmniej ani razu nie zatęskniłem za zimowymi. Auto jest ciężkie, tylnonapędowe i ma mocny silnik, a mimo to opony całoroczne radzą sobie w każdej sytuacji. Zaznaczę, że jeżdżę normalnie... W normalnej jeździe - dynamicznej, ale jednak normalnej - dobre opony wielosezonowe są, uważam, wystarczające.. Na śniegu naprawdę dobrze i pewnie, na suchym - wiadomo - dobrze, na mokrym - powiedzialbym, że rewelacyjnie. Gdybym miał się do czegokolwiek przyczepić, to może do tego, że są słyszalne w jeździe autostradowej. Ale nie oznacza to, że są głośne, po prostu je słychać, a po drugie: konia z rzędem temu, kto wskaże mi opony niesłyszalne w świetnie wyciszonym Lexusie LS... Ogólnie zdecydowanie polecam do normalnej jazdy... Ja już wiem, że do sezonowych nie powrócę.
Nemo 77
Lex Driver
Posty: 415
Rejestracja: 25 lis 2018, o 14:21
Model Lexusa: GS 300
Skąd:: Mazowieckie
Kontakt:

Re: Opony całoroczne czy sezonowe?

Post autor: Nemo 77 »

Etomee czyli Ty masz zamiar na zimę zmieniać na wielosezon ,a potem na lato???
Awatar użytkownika
machony79
Lex Driver
Posty: 464
Rejestracja: 30 sie 2020, o 15:22
Model Lexusa: NX200t
Skąd:: Katowice
Kontakt:

Re: Opony całoroczne czy sezonowe?

Post autor: machony79 »

Kolega chce zamiast nowych zimowych kupić wielosezonowe. Letnie do sprzedania pewnie pójdą.
Awatar użytkownika
tyrel31
Nowy lex user
Posty: 1
Rejestracja: 7 cze 2021, o 18:11
Model Lexusa: UX 300e
Skąd:: Bieruń
Kontakt:

Re: Opony całoroczne czy sezonowe?

Post autor: tyrel31 »

Według mnie lepsze opony są sezonowe. Wydaję mi się, że dają one większe poczucie bezpieczeństwa, a przecież to jest najważniejsze na drodze. Na oponach na pewno nie warto oszczędzać ;)
Awatar użytkownika
Dawid0ss
Lex Master
Posty: 1776
Rejestracja: 14 sty 2013, o 12:46
Model Lexusa: Lexus GS450h mk3
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Opony całoroczne czy sezonowe?

Post autor: Dawid0ss »

tyrel31 pisze:Według mnie lepsze opony są sezonowe. Wydaję mi się, że dają one większe poczucie bezpieczeństwa, a przecież to jest najważniejsze na drodze. Na oponach na pewno nie warto oszczędzać ;)
Tutaj wracamy do testów i (co najważniejsze) do wahania warunków pogodowych w naszym kraju.
Jak często zdarzyło Ci się jeździć na oponach sezonowych w warunkach pogodowych dla nich już nie odpowiednich (nawrót zimy lub przyszła zbyt wcześnie, niespodziewany śnieg, zmieniać czy zmieniać, to już będzie ciepło czy może jednak nie, bo za wcześnie zmieniłem i/lub za późno, jest za ciepło, zimowa już nie trzyma, jest za zimno, letnia jak plastik itd itp). To jest dopiero narażanie siebie na niepotrzebne ryzyko, nie sądzisz ?
Opona całoroczna jest bardzo dobra. Może nie celująca, ale ZAWSZE bardzo dobra.
Pzdr
Ostatnio zmieniony 9 cze 2021, o 13:49 przez Dawid0ss, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tuning wizualny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości