[LS430] Zamiana oryginalnego ekranu na moduł Android

Subwoofery, skrzynie, głośniki, radioodtwarzacze, nawigacje GPS, radia CB
q3_
Lex Driver
Posty: 344
Rejestracja: 30 cze 2011, o 08:44
Model Lexusa: LS430
Skąd:: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

[LS430] Zamiana oryginalnego ekranu na moduł Android

Post autor: q3_ »

Hej

Zakupiłem ostatnio 9" moduł Androidowy z Chin, który zastępuje oryginalny ekran w LSie. Sprzedawca twierdził, że w ciągu 15 dni mogę bezpłatnie zwrócić, dodatkowo była promocja, więc skusiłem się na sprzęt od producenta EKIY o nazwie KK3 (https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... UAK1i&mp=1).
Wrzucam zdjęcia jakby link stał się nieaktualny.
Obrazek
W komplecie postanowiłem zakupić kamerkę przednią, która działa jak DVR oraz posiada funkcje typu ADAS (asystenta jazdy).
Obrazek
Mój moduł jest wyposażony w 6GB RAM i 128GB pamięci do użycia na dane. Komplet kosztował mnie 1430 zł plus opłaty w Polsce (49 zł).
Zamontowanie wymagało zdemontowania całej zawartości konsoli środkowej w celu wymontowania oryginalnego ekranu i umocowania w tym miejscu ekranu zamiennego. Efekt końcowy (choć jeszcze nie w 100% końcowy, bo nie skręciłem wszystkiego - wszystko wisi na zatrzaskach póki co aż ogarnę tylną kamerkę).
Obrazek
i trochę bliżej
Obrazek

Co otrzymujemy poza samym ekranem:
- dwa gniazda USB na kablach (jedno przeciągnąłem do schowka przed pasażerem, do drugiego podpiąłem kamerę przednią)
- złącze na kartę SIM na kablu (przeciągnąłem do schowka)
- Antenę GPS (podpiąłem i przykleiłem pod konsolą)
- Antentę GSM (jak wyżej)
- Mnóstwo kabli (trzeba podpiąć te które dają się podpiąć do odpowiednich gniazd/wtyczek w samochodzie, reszta nieużywana)
- Dekoder canbus - do podpięcia w odpowiedni kabel w pozyższych zestawie
- Kamerę tylną, która może zastąpić oryginalną (testowałem - działa).

System jest prawie plug-and-play choć majfriend przekonywał mnie że jest w 100% zgodny (poniżej wspomnę dlaczego prawie).
Po podłączeniu i wstępnym ustawieniu (sprzedawca dał linka do instrukcji online) moduł można używać.
Można sobie skonfigurować jeden z kilku ekranów domowych żaden nie jest idealny ale coś tam można dobrać dla siebie.

Z rzeczy które mnie interesują:
- WiFi działa sprawnie, na razie udostępniam sobie z telefonu podczas jazdy, może docelowo zakupię jakąś kartę SIM.
- Sterowanie klimatyzacją działa za wyjątkiem sterowania funkcją swing, którą miałem włączoną w czasie demontażu oryginału i teraz cały czas działa ale nie da się tego wyłączyć. Przycisk na ekranie jest ale jego naciskanie niczego nie zmienia.
- Można korzystać z CD, działa zmieniarka, można wybierać płyty przeskakiwać między utworami, przewijać utwory (tego chyba nie było w oryginale)
- Zainstalowałem sobie Spotify i działa bez problemu
- Jest oryginalnie zainstalowana apka do otwarzania plików muzycznych - wrzuciłem jedną mp3 i flac na próbę - gra ładnie, nie mniej pewnie docelowo zainstaluję coś do czego jestem przywyczajony na codzień
- Nawigacja działa bez problemu, na razie bawiłem się mapami google i Yanosikiem
- Moduł teoretycznie powinien zintegrować się z przyciskami na kierownicy ale nie zintegrował się i na razie nie doszedłem do tego jak ten temat ogarnąć. Działają przyciski o regulowania głośności oraz następny/poprzedni ale tylko dla urządeń OEM (czyli głośność dla wzmacniacza co jest OK, a nast/poprz dla zmieniarki CD). Nie jestem w stanie dojść do tego co jest nie tak. Sprzedawca twierdzi że powinno działać plug-and-play ale niebardzo.
- Nie działa oryginalne radio, niby jest dostęp tak samo jak do CD ale nie da się znaleźć stacji, nic nie słychać itp. Dla mnie to niewielki problem bo praktycznie nie używam.
- Nie znalazłem dostępu do oryginalnego magnetofonu ale użyłem go tylko raz na początku z ciekawości żeby sprawdzić czy działa, więc nie będę z tym walczyć.
- Chyba działa radio wbudowane w moduł bo słychać szum jak się włączy odpowiednią apkę. Piszę "chyba", bo nie sprawdziłem na razie dokładnie - nie mam odpowiedniej anteny którą należałoby podłączyć do tego modułu.
- Kamerka przednia działa, obraz jest nagrywany tak jak w standardowym urządzeniu DVR na kartę wpinaną w kamerkę. Można na bieżąco obserwować na ekranie obraz z kamery (tylko po co?). Funkcje ADAS również działają choć oczywiście nie tak dobrze jak w modułach fabrycznych (miałem okazję korzystać do tej pory z jednego samochodu z takimi funkcjami) nie mniej dość sprawnie odkrywają że się zjeżdża z pasa lub że samochód poprzedzający odjeżdża itp. Generowany jest wtedy odpowiedni komunikat w języku angielskim. Apka może działać w tle. Obraz z kamery w dzień jest wystarczający ale w nocy niestety dość słaby. Być może jakiś bardziej zaawansowany model dawałby radę.
- Kamera tylna włącza się automatycznie po włączeniu biegu wstecznego i można włączyć/wyłączyć linie prowadzące. Linie mogą być dynamiczne lub statyczne. Co było zaskoczeniem dla mnie dynamiczne oczywiście reagują na ruchy kierownicą. Na razie się nią jakoś bardzo nie bawiłem, tylko uruchomiłem testowo gdyż liczę, że jednak uda się z konwerterem RGBS>CVBS (AV) uruchomić oryginalną kamerę - znalazłem odpowiedni konwerter i jedzie do mnie z Chin.
- Działa moduł BT - bez problemu sparował mi się z telefonem, można dzwonić, odbierać telefony, przesyłać muzykę z telefonu do modułu po BT, wszystko działa bez problemu. Połączenia telefoniczne z mojej strony są przyzwoite, z drugiej moi rozmówcy czasami narzekają na jakość dźwięku. Może nie jest super ale działa.

Ramka wokół ekranu, która zastępuje oryginalną nie ma identycznych wygięć co powoduje że nieco odstaje w porównaniu z oryginałem. Być może problem wynika z faktu, że jeszcze nie poskręcałem wszystkiego tylko wetknąłem na zatrzaski, nic wielkiego ale trochę drażni. Może po skręceniu wszystko się lepiej ułoży.
Miałem problem z zainstalowaniem wylotów nawiewów wraz z mechanizmem swing'a. Ramka nie jest w 100% zgodna z oryginałem i nawiewy nie dawały się wpiąć bez problemu, musiałem nieco spiłować dwa zaczepy, na które w tym module nie ma miejsca.

Generalnie, póki co jestem zadowolony z modułu, a póki co prowadzę korespondencję ze sprzedawcą w celu uruchomienia przycisków na kierownicy i swing'a - nie jest to krytyczne ale fajnie byłoby jakby się udało.

Jeśli ktoś jest zainteresowany innymi szczegółami to odpowiem na pytania, jeśli ktoś może ma jakies doświadczenia i mógłby pomóc przy konfigurowaniu przycisków na kierownicy lub swing, będę dźwięczny.
q3_
Lex Driver
Posty: 344
Rejestracja: 30 cze 2011, o 08:44
Model Lexusa: LS430
Skąd:: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: [LS430] Zamiana oryginalnego ekranu na moduł Android

Post autor: q3_ »

Mała aktualizacja.
Po kilku dniach korespondencji ze sprzedawcą otrzymałem aktualizację oprogramowania modułu. Aktualizacja obejmuje funkcję "Swing", oraz przyciski na kierownicy Następny/poprzedni oraz Mode. Wymienione funkcje działają teraz jak powinny. Poprzedni/Natępny generalnie pozwala na przełączanie utworów na różnych odtwarzaczach. Przetestowałem Spotify oraz oryginalnie zainstalowany odtwarzacz.
Na razie nie działają przyciski "Telefon" i "Komendy głosowe" ale jest nadzieja, że skoro poprzednie bolączki zostały wyeliminowane to te przyciski również zostaną uruchomione.
skyglobe
Lex user
Posty: 108
Rejestracja: 13 maja 2019, o 21:44
Model Lexusa: LS 430
Skąd:: Gorzów
Kontakt:

Re: [LS430] Zamiana oryginalnego ekranu na moduł Android

Post autor: skyglobe »

No pięknie. Gratuluję. Sam oglądałem kilka różnych konstrukcji (nie tą jak Twoja) ale jakoś mnie nie zachwyciły więc się nie skusiłem. Gratuluję odwagi, mnie korespondencja z koleżkami ze wschodu (i jednym z USA) zniechęcała. W ich opisach wszystko było zbyt piękne pojemość silnika rosła trzykrotnie spalanie spadało dziesięciokrotnie a moc rosła w postępie logarytmicznym. Gdybyś była tak uprzejmy bardzo chętnie poczytam o postępach i efekcie końcowym. Na tą chwilę mam pytanko: Jak sądzisz czy wizualnie (chodzi o spasowanie elementów) będzie OK czy raczej może przypominać druciarstwo.
Pozdrawiam
q3_
Lex Driver
Posty: 344
Rejestracja: 30 cze 2011, o 08:44
Model Lexusa: LS430
Skąd:: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: [LS430] Zamiana oryginalnego ekranu na moduł Android

Post autor: q3_ »

Jak poskładam wszystko docelowo zrobię jakieś rozsądne zdjęcia, być może będzie dało się na ich podstawie ocenić wizualne walory instalacji.

Tymczasem kolejna aktualizacja.
Dotarł dziś do mnie konwerter RGBS > CVBS (https://www.aliexpress.com/item/5028478 ... 4c4dxrQpDG) i podłączyłem na szybko żeby sprawdzić czy działa. I działa, więc wbrew temu co twierdził sprzedawca można używać oryginalnej kamery tylko trzeba przekonwertować obraz.
Zrzut ekranu z widokiem konwertera dla potomnych

Obrazek

I obraz po włączeniu biegu wstecznego podczas próbnej instalacji

Obrazek

Dostarczony w komplecie z modułem androidowym "dekoder can bus" podaje 12V na jednym z kabli gdy włączony jest bieg wsteczny. Z tego miejsca wziąłem zasilanie dla konwertera, dzięki czemu jest on zasilany tylko wtedy kiedy to jest potrzebne.
Sygnał RGBS wziąłem ze złącza, które jest oryginalnie podłączone z tyłu oryginalnego modułu z ekranem. Chodzi o to złącze:

Obrazek

Według poniższego schematu, sygnał RGBS w tym złączu mamy na pinach 24-27, a ponieważ w chińskim module tylko dwa piny są tutaj wykorzystane, to można się spokojnie podłączyć.

Obrazek

W tym celu trzeba mieć odpowiednie piny. Zakupiłem takie

Obrazek

Niestety nie mam odpowiedniej zaciskarki do nich więc jest trochę zabawy żeby kabel w nich odpowiednio zacisnąć, tak, aby mieściły się w kostce. W najbliższych dniach mam nadzieję poskładać wszystko na gotowo i wtedy spróbuję zapodać trochę zdjęć lub filmów żeby pokazać jak to działa.

Edit:
Dorzucam dla potomności diagram poglądowy pokazujący jak to wszystko spiąć (opisy w lengłydżu ale chyba dość proste).
Obrazek
Ostatnio zmieniony 8 lis 2021, o 12:53 przez q3_, łącznie zmieniany 1 raz.
q3_
Lex Driver
Posty: 344
Rejestracja: 30 cze 2011, o 08:44
Model Lexusa: LS430
Skąd:: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: [LS430] Zamiana oryginalnego ekranu na moduł Android

Post autor: q3_ »

Aktualizacja
Zamontowałem wszystko na gotowo.
Oryginalny moduł nawigacji oczywiście idealnie pasuje w otwór dla niego przeznaczony, tak jakby nawet odrobinkę chowając się w środku tapicerki.

Obrazek

Moduł, który zakupiłem nie jest odpowiednio wyprofilowany przez co nieco odstaje od tapicerki w górnej części.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oczywiście w użytkowaniu nie przeszkadza ale estetycznie mogłoby być lepiej.

Parę filmów pokazujących działanie modułu

Zmiana temperatury klawiszami z boku ekranu
https://youtu.be/k5-GnZd85yg

Sterowanie z kierownicy przechodzeniem między utworami (tutaj Spotify ale działa też na innych odtwarzaczach łącznie z OEM zmieniarką CD).
https://youtu.be/3uVLai1i13o

Działanie tylnej kamery, jak wcześniej pisałem udało mi się podłączyć OEM kamerę przy pomocy konwertera. Niestety obraz jest taki sobie ale niewątpliwie wystarcza do bezpiecznego wycofania
https://youtu.be/rYIFlmSymHY

Funkcje związane ze sterowaniem klimatyzacją (są tam jeszcze jakieś problemy z pokazywaniem temperatury przy sterowaniu tylną częścią ale mam nadzieję, że dostanę jakiś upgrade z poprawką)
https://youtu.be/wMY42ZYxM_8
q3_
Lex Driver
Posty: 344
Rejestracja: 30 cze 2011, o 08:44
Model Lexusa: LS430
Skąd:: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: [LS430] Zamiana oryginalnego ekranu na moduł Android

Post autor: q3_ »

Aktualizacja
Otrzymałem wskazówki od sprzedawcy dotyczące używania radia OEM. Okazuje że się da i działa. Należy skorzystać z przycisku na panelu pod magnetofonem FM lub AM aby przełączyć się na odpowiedni zakres i dalej używając przycisku z boku magnetofonu Seek/Track dostroić sobie radio do stacji której chcemy słuchać, następnie już na ekranie przycisnąć i przytrzymać przycisk do którego chcemy przypisać stację (tak samo jak na oryginalnym ekranie) i działa.
Slawoj007
Nowy lex user
Posty: 8
Rejestracja: 2 paź 2021, o 19:42
Model Lexusa: Ls430
Skąd:: Rozogi
Kontakt:

Re: [LS430] Zamiana oryginalnego ekranu na moduł Android

Post autor: Slawoj007 »

Witam q3, bardzo fajnie to wyglada no i jaka funkcjonalność. Śledzę kilka tematów i wiem że miałeś wcześniej dokładany miracast, możesz napisać jak to sie sprawowalo? Posiadasz jeszcze ten system?
q3_
Lex Driver
Posty: 344
Rejestracja: 30 cze 2011, o 08:44
Model Lexusa: LS430
Skąd:: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

[LS430] Zamiana oryginalnego ekranu na moduł Android

Post autor: q3_ »

Hej, miracasta zdemontowałem bo przestał być potrzebny. Używałem go przez dłuższy czas ale miał trochę wad. Po pierwsze bardzo długo się włączał i trzeba było cierpliwości żeby telefon się do niego podłączył. Prawdopodobnie to wada samego modułu bo do innych urządzeń mój telefon podłącza się bardzo szybko. Obraz z telefonu niestety nie był idealny, szczególnie że obraz z mojego telefonu pojawiał się na ekranie z wyraźnymi marginesami co powodowało że był on niewiele większy od tego na ekranie telefonu (z innymi telefonami nie było tego problemu). Dodatkowo konwerter pogarszał też nieco kontrast samego obrazu i był on w rezultacie dużo gorszej jakości niż mam teraz. Oczywiście dało się tego używać i używałem dłuższy czas głównie na trasach. Nie mniej PESEL powoduje że wolę mieć większy ekran z lepszym kontrastem i między innymi dlatego zakupiłem nowe rozwiązanie. Dodatkowo teraz nie muszę mieć podłączonego non stop telefonu do urządzenia - ciągłe połączenie do miracasta powodowało ogromne zużycie energii i grzanie się telefonu. Dodatkowo jeśli telefon podskoczył na nierównościach (nie trzymałem go w uchwycie tylko zazwyczaj gdzieś sobie leżał) to potrafił zmienić orientację obrazu na ekranie z poziomej na pionową co oczywiście również zmieniało się na ekranie samochodu i wkurzało. Tak że tak...
Pzdr
Q3

Wysłane z mojego F1 przy użyciu Tapatalka
lukas78
Lex Master
Posty: 1201
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:08
Model Lexusa: IS200-> GS 300-> GS 430
Skąd:: CT.
Kontakt:

Re: [LS430] Zamiana oryginalnego ekranu na moduł Android

Post autor: lukas78 »

Bardzo fajna alternatywa dla starszych LS :ok: Ciekawe, czy jest taki zestaw plug-and-play do GS430 mk2 ?
Slawoj007
Nowy lex user
Posty: 8
Rejestracja: 2 paź 2021, o 19:42
Model Lexusa: Ls430
Skąd:: Rozogi
Kontakt:

Re: [LS430] Zamiana oryginalnego ekranu na moduł Android

Post autor: Slawoj007 »

Na początku mialem zamiar montować miracasta ale teraz się zastanawiam czy nie kupić takiej stacji mulimedialnej bez kombinowania. Oczywiście byłaby satysfakcja z zamontowania miracasta ale tracimy na jakości chyba żeby poeksperymentował z konwerterem sygnalu, teraz jest troche wiekszy wybór. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio, GPS, CB”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości