Hałas w okolicy 3-4tyś rpm.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
endrju1
Lex Master
Posty: 1019
Rejestracja: 13 lut 2015, o 17:11
Model Lexusa: is200
Skąd:: LLB
Kontakt:

Hałas w okolicy 3-4tyś rpm.

Post autor: endrju1 »

Witam, ostatnio pojawił mi się hałas (tak na ucho) gdzieś w okolicy skrzyni biegów (raczej nic z silnikiem) brzmiący jak zatarte łożysko, wydaje mi się że znika po wciśnięciu sprzęgła (choć chyba nie zawsze), i tak się powoli przymierzam do zrobienia sprzęgła jednak mam pytanie, czy to może być łożysko oporowe, czy coś ze skrzynią (odgłos związany z obrotami silnika, więc nie podejrzewam żeby to byłą skrzynia).
Znajdę chwilę, to spróbuję na kanale osłuchać dokładnie skąd to dochodzi.
Awatar użytkownika
blue
Lex Maniak
Posty: 983
Rejestracja: 2 sty 2014, o 20:16
Model Lexusa: IS200 Sport
Skąd:: Kraków
Kontakt:

Re: Hałas w okolicy 3-4tyś rpm.

Post autor: blue »

Awatar użytkownika
endrju1
Lex Master
Posty: 1019
Rejestracja: 13 lut 2015, o 17:11
Model Lexusa: is200
Skąd:: LLB
Kontakt:

Re: Hałas w okolicy 3-4tyś rpm.

Post autor: endrju1 »

Nie, to na filmiku przypomina uszkodzoną dwumasę (hałas na niskich obrotach pod obciążeniem), u mnie słychać coś jak w komputerze jak jest nieraz wentylator zużyty, od 3 do ok 4tyś obrotów i jest niezależny od obciążenia. Jak będę miał chwilę to spróbuję to nagrać, choć wydaje mi się że jest na tyle ciche, że może na filmie być nie słyszalne.
Awatar użytkownika
blue
Lex Maniak
Posty: 983
Rejestracja: 2 sty 2014, o 20:16
Model Lexusa: IS200 Sport
Skąd:: Kraków
Kontakt:

Re: Hałas w okolicy 3-4tyś rpm.

Post autor: blue »

To na filmie to nie dwumasa, tylko zębatki w skrzyni.
W Twoim przypadku zakres obrotów podpowiada mi to samo. Spróbuj nagrać podczas jazdy.
Awatar użytkownika
endrju1
Lex Master
Posty: 1019
Rejestracja: 13 lut 2015, o 17:11
Model Lexusa: is200
Skąd:: LLB
Kontakt:

Re: Hałas w okolicy 3-4tyś rpm.

Post autor: endrju1 »

Spróbuję. Mam nadzieję że to jednak nie to. Sama skrzynia pracuje całkiem przyzwoicie, nie halasuje, nie licząc lekkiego haczenia przy szybkiej zmianie z 1 na 2. Sprzęgło i tak mam do zrobienia, a jak nie minie to najwyżej będę jeździć do póki całkiem się nie rozleci i wrzuci się drugą.
Co do zakresu obrotów, to podałem orientacyjnie, bo odgłos jest dość cichy, jednak do ok 3 tyś obrotów jest całkiem cicho, zaś od 3 tyś słychać wyraźnie zaś powyżej 4 albo cichnie, albo zaglusza go silnik.
Awatar użytkownika
endrju1
Lex Master
Posty: 1019
Rejestracja: 13 lut 2015, o 17:11
Model Lexusa: is200
Skąd:: LLB
Kontakt:

Re: Hałas w okolicy 3-4tyś rpm.

Post autor: endrju1 »

Dziś pojeździłem ze znajomym, niestety moją kamerką nie udaje się nagrać tego dźwięku tak aby było go słychać (w weekend spróbuję dyktafonem, myślę że jakość powinna być wystarczająca do usłyszenia).
Jednak doszliśmy do kilku wniosków.
Jeśli by to była skrzynia, to hałas powinien nasilać się wraz z obciążeniem i prędkością.
Hałas do 3tyś obrotów nie występuje, przy dokładnie 3100 rpm jest dość słyszalny, ok 4tyś cichnie powyżej 4,5 nie słychać go w ogóle lub jest całkowicie zagłuszony przez silnik/wydech.
Po wciśnięciu sprzęgła cichnie nieco lecz dalej jest słyszalny.
Ja nadal obstawiam że to coś ze sprzęgłem (dwumas lub łożysko).
Awatar użytkownika
blue
Lex Maniak
Posty: 983
Rejestracja: 2 sty 2014, o 20:16
Model Lexusa: IS200 Sport
Skąd:: Kraków
Kontakt:

Re: Hałas w okolicy 3-4tyś rpm.

Post autor: blue »

Jak wciskasz sprżegło, to odłączasz też skrzynię.
Łożysko oporowe byłoby słychać cały czas (mniej lub bardziej w zależności od zagłuszania go przez inne rzeczy).
Spróbuj nagrać.
Awatar użytkownika
endrju1
Lex Master
Posty: 1019
Rejestracja: 13 lut 2015, o 17:11
Model Lexusa: is200
Skąd:: LLB
Kontakt:

Re: Hałas w okolicy 3-4tyś rpm.

Post autor: endrju1 »

Dokładnie. Dlatego skoro na wcisnietym sprzęgle(nawet na postoju gdzie skrzynia nie pracuje) również słychać (choć ciszej nieco) to obstawiam że to nie skrzynia.
Dodatkowo skrzynia stawała by się głośniejsza wraz ze wzrostem obciążenia, a u mnie nie ważne czy padał jest w podłodze, czy jadę ze stałą prędkością słychać tak samo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „IS mk1 1998-2005”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość