Nowe tarcze i klocki, jak żyć ?

Pozostałe problemy występujące w naszych Lexusach
Kafecz
Lex user
Posty: 258
Rejestracja: 3 kwie 2016, o 01:26
Model Lexusa: GS450h
Skąd:: UK/Mazury
Kontakt:

Nowe tarcze i klocki, jak żyć ?

Post autor: Kafecz »

Witam grono szanowne.
Tak wiec odwazylem sie wymienic tarcze i klocki przod w moim gs-ie. Tarcze Pagid klocki Textar. Jezeli chodzi o sama czynnosc wymiany to jest prostsza niz w innych autach ( np: vag, nissan, opel, itp ). Obawialem sie cofanania tloczkow ale bez problemu manulanie sie udalo. Pytanie moje brzmi. Jak to wszystko docierac zeby nie pogiely sie jak poprzednie? Na razie przejechalem 2-3 km zeby zobaczyc czy wszysko dziala. Hamuje delikatnie zeby wszystko sie dobrze ulozylo. Cos jeszcze mozna zrobic zeby moc cieszyc sie bezproblemowa jazda?
NaIS
Lex user
Posty: 53
Rejestracja: 18 lip 2016, o 01:59
Model Lexusa: IS F
Skąd:: Łódzkie
Kontakt:

Re: Nowe tarcze i klocki, jak żyć ?

Post autor: NaIS »

Są dwie szkoły używania układu hamulcowego po wymianie tarcz i klocków. Pierwsza to taka, aby przez pierwszych parę kilometrów delikatnie obchodzić się z pedałem hamulca. Druga szkoła jest w opozycji i mówi, że należy się rozpędzić do 100-120 km/h i ostro zahamować, tak do 60 km/h ... i tak jeszcze dwa razy. Podobno po tych trzech próbach wszystko się ułoży i będzie git.
Jak ja robię? Po prostu jeżdżę tak jak zwykle i jeszcze nigdy tarcze nie zwichrowały mi się, ani klocki nie piszczały. Wydaje mi się, że jeśli występują problemy w układzie hamulcowym po wymianie klocków i tarcz, to są wynikiem albo złego/niestarannego montażu, albo słabej jakości użytych materiałów w produkcji tarcz i klocków (tanie zamienniki). Pomijam sytuację, że ktoś na rozgrzanych tarczach pakuje się w rozległą kałużę/zalaną ulicę.
Do tej pory w swoich autach korzystałem z firm takich jak Brembo, Jurid, Textar i Zimmermann i wszystko świetnie się sprawowało. Kilka lat temu zakupiłem auto używane z tarczami Ate i pomimo, że miały nalatane ok. 2 kkm, to już były delikatnie zwichrowane i dało się odczuć bicie podczas hamowania ze 180-200 do 120 km/h. Wymieniłem na inne i problem nigdy nie powrócił.
Kafecz
Lex user
Posty: 258
Rejestracja: 3 kwie 2016, o 01:26
Model Lexusa: GS450h
Skąd:: UK/Mazury
Kontakt:

Re: Nowe tarcze i klocki, jak żyć ?

Post autor: Kafecz »

Dzieki za odpowiedz.
carsik
Lex Master
Posty: 1051
Rejestracja: 24 sie 2012, o 20:45
Model Lexusa: IS200
Skąd:: GT4 Warszawa
Kontakt:

Re: Nowe tarcze i klocki, jak żyć ?

Post autor: carsik »

należy trochę odwrócić sytuację. Jeśli wszystko zostało należycie zrobione nie ma żadnego docierania czy układania, to dokona się samo. Wszelkie zastrzeżenia co do użytkowania biorą się z bezpieczeństwa dla użytkownika. W momencie tego docierania układ hamulcowy nie ma pełnej sprawności i dlatego zaleca się aby jeździć nieco delikatniej :biggrin2:
www.gt4serwis.pl 695 13 25 28
Chiptuning również DENSO, serwis DPF, EGR i wszystkich funkcji sterownika silnika, pełny serwis mechaniki i elektroniki.
Awatar użytkownika
endrju1
Lex Master
Posty: 1019
Rejestracja: 13 lut 2015, o 17:11
Model Lexusa: is200
Skąd:: LLB
Kontakt:

Re: Nowe tarcze i klocki, jak żyć ?

Post autor: endrju1 »

Ja jestem zwolennikiem tej drugiej metody, tylko przy pierwszych próbach unikać wody na rozgrzanych tarczach. No i nie wolno hamować do 0.
Metoda 1sza potrafi się skończyć zeszkleniem tarczy przez co będzie słabiej hamować i mogą klocki piszczeć.
Kafecz
Lex user
Posty: 258
Rejestracja: 3 kwie 2016, o 01:26
Model Lexusa: GS450h
Skąd:: UK/Mazury
Kontakt:

Re: Nowe tarcze i klocki, jak żyć ?

Post autor: Kafecz »

Pierwsze 100 km za mna. Jak na razie ok. Czuje jednak ze na drzenie kierownicy mialo wplyw kilka skladowych. Tarcze przod, tyl a takze opony z przodu. Nie wiem na razie czy jest idealnie bo ciesze sie ze samemu udalo mi sie usunac usterke a serwis nie chcial badz nie umial tego zrobic.
rupert
Lex user
Posty: 113
Rejestracja: 25 lut 2016, o 12:06
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowe tarcze i klocki, jak żyć ?

Post autor: rupert »

Muszę, przyznać, że nigdy nie słyszałem o metodzie docierania hamulców poprzez gwałtowne hamowanie. Jak dla mnie, nie trzyma się to zbytnio kupy. Być może jednak brak mi otwartej głowy w tym temacie i takie "twarde testy" niczemu nie zaszkodzą. Od lat jednak po wymianie klocków/hamulców przez pierwsze kilka kilometrów starałem się ostrożniej sprawdzić hamulce, a potem - wiadomo - same się docierały w miarę zwyczajnej jazdy. Nigdy nie miałem żadnych problemów po takich wymianach. Ogólnie hamulce to świetna robota do zrobienia samemu - bez oddawania samochodu do mechanika.
NaIS
Lex user
Posty: 53
Rejestracja: 18 lip 2016, o 01:59
Model Lexusa: IS F
Skąd:: Łódzkie
Kontakt:

Re: Nowe tarcze i klocki, jak żyć ?

Post autor: NaIS »

rupert pisze:Muszę, przyznać, że nigdy nie słyszałem o metodzie docierania hamulców poprzez gwałtowne hamowanie. Jak dla mnie, nie trzyma się to zbytnio kupy.
Metodę stosuje się na np. track day'ach. Po szybkiej zmianie tarcz/klocków (albo jednego i drugiego) przeprowadzasz podaną wcześniej przeze mnie procedurę i heja. :wink:
Kafecz
Lex user
Posty: 258
Rejestracja: 3 kwie 2016, o 01:26
Model Lexusa: GS450h
Skąd:: UK/Mazury
Kontakt:

Re: Nowe tarcze i klocki, jak żyć ?

Post autor: Kafecz »

NaIS pisze:
rupert pisze:Muszę, przyznać, że nigdy nie słyszałem o metodzie docierania hamulców poprzez gwałtowne hamowanie. Jak dla mnie, nie trzyma się to zbytnio kupy.
Metodę stosuje się na np. track day'ach. Po szybkiej zmianie tarcz/klocków (albo jednego i drugiego) przeprowadzasz podaną wcześniej przeze mnie procedurę i heja. :wink:

Ok track day :) rozumiem. :). Zawsze mam track day jak dzieci odwoze do szkoly. Max speed mam jak sie zwalnia miejsce parkingowe ;).
rupert
Lex user
Posty: 113
Rejestracja: 25 lut 2016, o 12:06
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowe tarcze i klocki, jak żyć ?

Post autor: rupert »

Mnie raczej ściganie nie w głowie, więc docieram jak na dostojnego kierowcę przystało ;).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości