[IS200] - odmalowywanie atrapy/grilla

Czyli koła, spojlery, grille, lotki, blendy, itp
rupert
Lex user
Posty: 113
Rejestracja: 25 lut 2016, o 12:06
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

[IS200] - odmalowywanie atrapy/grilla

Post autor: rupert »

Czy ktoś z Was odmalowywał grill na kolor fabryczny i mógłby podzielić się doświadczeniami na ten temat? Zależy mi, żeby w jak najlepszy sposób odmalować swój grill tak, żeby jego wygląd był najbliższy oryginałowi. Oczywiście istotną kwestią jest też trwałość takiej renowacji. Przejrzałem forum pod tym kątem, ale nie udało mi się znaleźć zbyt wielu konkretnych wskazówek.

Czy ktoś zna numer koloru tego grilla?
Obrazek

Gdzieś na forum napisano, że numer koloru znajduje się na tabliczce ściany grodziowej, ale nie za bardzo na razie jestem w stanie ją rozszyfrować. U mnie wygląda ona tak:
Obrazek

Wracając do samej czynności odmalowywania:
Czy warto jakoś przeszlifować grilla drobnym papierem ściernym?
Czy konieczny jest podkład?
Gdzie najlepiej kupić dobrą farbę/podkład?
O czym pamiętać przy odmalowywaniu?

Z góry dzięki za wszelkie wskazówki. Mam nadzieję, że temat pomoże też innym właścicielom IS-ów, którzy chętnie podarowaliby grillom w swoich Lexusach drugą młodość.

r.
Awatar użytkownika
tomcio105
Lex Driver
Posty: 441
Rejestracja: 10 maja 2015, o 17:15
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Ch-w/DG
Kontakt:

Re: [IS200] - odmalowywanie atrapy/grilla

Post autor: tomcio105 »

rupert pisze:Czy ktoś z Was odmalowywał grill na kolor fabryczny i mógłby podzielić się doświadczeniami na ten temat? Zależy mi, żeby w jak najlepszy sposób odmalować swój grill tak, żeby jego wygląd był najbliższy oryginałowi. Oczywiście istotną kwestią jest też trwałość takiej renowacji. Przejrzałem forum pod tym kątem, ale nie udało mi się znaleźć zbyt wielu konkretnych wskazówek.

Czy ktoś zna numer koloru tego grilla?
Obrazek

Gdzieś na forum napisano, że numer koloru znajduje się na tabliczce ściany grodziowej, ale nie za bardzo na razie jestem w stanie ją rozszyfrować. U mnie wygląda ona tak:
Obrazek

Wracając do samej czynności odmalowywania:
Czy warto jakoś przeszlifować grilla drobnym papierem ściernym?
Czy konieczny jest podkład?
Gdzie najlepiej kupić dobrą farbę/podkład?
O czym pamiętać przy odmalowywaniu?


Z góry dzięki za wszelkie wskazówki. Mam nadzieję, że temat pomoże też innym właścicielom IS-ów, którzy chętnie podarowaliby grillom w swoich Lexusach drugą młodość.

r.
Jak chcesz coś pomalować solidnie i trwale to moim zdaniem podkład powinien być.
Dając odkład to oczywiście warto go zeszlifować, a wręcz nie wyobrażam sobie tego inaczej zrobić.
Jeśli będziesz to malował samemu to warto pamiętać o tym, że jest to bardzo nie równa powierzchnia i zarazem otwarta w wielu miejscach więc trzeba starać się pokryć to równą warstwą.

Co do numeru koloru to rozumiem, że nie pytasz o grilla :D bo on jest zawsze taki sam, no chyba, że to sport :) Oczywiście, że numer koloru jest na tablicy znamionowej - Ty masz 062 więc biały :)
Darecki
Lex user
Posty: 54
Rejestracja: 13 lis 2015, o 22:46
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Częstochowa
Kontakt:

Re: [IS200] - odmalowywanie atrapy/grilla

Post autor: Darecki »

Ja przed malowaniem proponowałbym jeszcze zedrzeć cały stary lakier który w niektórych miejscach pięknie odchodzi całymi płatami :) I potem porządnie przelecieć całość papierem. Praca niemal syzyfowa...
Ja swój grill malowałem czarnym matowym sprayem, bez podkładu. Żeby dotrzeć do wszystkich zakamarków naprawdę trzeba się nieźle nawachlować :D Troszkę owadów, pyłów i innych syfów zaliczył i trzyma się nieźle. Zobaczymy co będzie po zimie.
rafiq2144
Lex user
Posty: 267
Rejestracja: 7 paź 2015, o 15:10
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Rybnik
Kontakt:

Re: [IS200] - odmalowywanie atrapy/grilla

Post autor: rafiq2144 »

Co do tego zdzierania starego lakieru to szczerze wolalbym juz poszukac jakiegos zakladu gdzie piaskuja i to wypiaskowac na malym cisnieniu, zeby poodpadalo to co ma odpasc, powierzchnia by byla zmatowiona i gitara. Potem tylko odtluscic i jazda z malowaniem. Za takie cos w takim zakladzie wezma jakies grosze(lub kilka piw), a czasu mniej na to zejdzie.
Awatar użytkownika
Tantarian
Lex user
Posty: 63
Rejestracja: 2 cze 2015, o 08:17
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Lubelskie
Kontakt:

Re: [IS200] - odmalowywanie atrapy/grilla

Post autor: Tantarian »

Kilka miesięcy temu odświeżałem swój srebrny przedliftowy. Oszczędziłem sobie ręcznego zdzierania farby i całość potraktowałem chemią, a dokładniej sprayem do mycia pistoletów lakierniczych. Wszystko ładnie się złuszczyło, umyłem myjką ciśnieniową i została tylko nienaruszona powłoka fantachrome. Okleiłem logo :LEXUS: i ramkę wokół kratki, całość pokryłem podkładem do plastiku. W moim przypadku malowanie jest czarne. 2 warstwy bazy i kilka bezbarwnego. Trzyma się pięknie. :)
Awatar użytkownika
tomcio105
Lex Driver
Posty: 441
Rejestracja: 10 maja 2015, o 17:15
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Ch-w/DG
Kontakt:

Re: [IS200] - odmalowywanie atrapy/grilla

Post autor: tomcio105 »

rafiq2144 pisze:Co do tego zdzierania starego lakieru to szczerze wolalbym juz poszukac jakiegos zakladu gdzie piaskuja i to wypiaskowac na malym cisnieniu, zeby poodpadalo to co ma odpasc, powierzchnia by byla zmatowiona i gitara. Potem tylko odtluscic i jazda z malowaniem. Za takie cos w takim zakladzie wezma jakies grosze(lub kilka piw), a czasu mniej na to zejdzie.
Zdecydowanie najlepsza opcja to piaskowanie bo masz to najlepiej wyczyszczone tak jak napisałeś, pytanie tylko czy kolega rupert chce iść po kosztach i bawić się w to samemu? Wiadomo, że takiego efektu jak przy piaskowaniu nie uzyska no ale to już wedle życzenia.
rupert
Lex user
Posty: 113
Rejestracja: 25 lut 2016, o 12:06
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: [IS200] - odmalowywanie atrapy/grilla

Post autor: rupert »

Jeśli chodzi o moje pytanie o kolor, to chodziło mi o kolor grilla. Zakładam, że są różne odcienie czerni i różne stopnie połystku/matu i najchętniej ustaliłbym konkretny numer koloru, jakim pomalowano grill fabrycznie. Zależy mi, żeby po pomalowaniu nie odbiegał barwą od barwy fabrycznej. Stąd moje pytanie, choć nie wiem, czy gdzieś te numery koloru grilla są gdziekolwiek dokumentowane - ktoś tak napisał w przeszłości na tym forum, o ile pamiętam z przejrzanych postów :).

Niekoniecznie chcę lecieć po kosztach. Jeśli piaskowanie i profesjonalne lakierowanie wyniesie mnie w sumie np. 200 złotych, to nie ma problemu. Czy z takim budżetem można liczyć na porządne ogarnięcie tematu przez specjalistów?

Wydaje mi się, że piaskowanie faktycznie brzmi rozsądniej chyba w tym przypadku, bo nie zauważyłem u siebie odprysków. Te grille w fabrycznym lakierze mają chyba bardziej przetarcia, niż odpryski - chyba, że mój jest wyjątkowy ;)
rupert
Lex user
Posty: 113
Rejestracja: 25 lut 2016, o 12:06
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: [IS200] - odmalowywanie atrapy/grilla

Post autor: rupert »

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie farby na grillu. Otóż wierzchnia warstwa grilla jest czarnym matem i zakładam, że to jest kolor fabryczny. Pod odpryskami widać jednak najpierw taki jakby srebrny, połyskliwy podkład (głębszą wartstę), a dopiero potem taki biało-żółtawy (kremowy?) plastik.

Moje pytanie brzmi: Czy takie dwie warsty - na wierzchu czarny mat, niżej jakieś połyskliwe srebro, a niżej dopiero plastik - to normalna sytuacja przy oryginalnych grillach, czy też to srebro oznacza, że ktoś już przemalowywał tego grilla?

Oczywiście zakładam, że to wszystko przez 15 lat mogło się wytrzeć i niektóre warsty zmieniły nieco barwę.
Awatar użytkownika
endrju1
Lex Master
Posty: 1019
Rejestracja: 13 lut 2015, o 17:11
Model Lexusa: is200
Skąd:: LLB
Kontakt:

Re: [IS200] - odmalowywanie atrapy/grilla

Post autor: endrju1 »

Nie wiem jak w :LEXUS: , ale często producenci malują plastik podkładem o kolorze mocno kontrastującym z górną warstwą, aby ułatwić wykrycie zbyt cienkiej warstwy.
Darecki
Lex user
Posty: 54
Rejestracja: 13 lis 2015, o 22:46
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Częstochowa
Kontakt:

Re: [IS200] - odmalowywanie atrapy/grilla

Post autor: Darecki »

Zarówno sreberko jak i czarna farba są fabryczne ;) Sreberko to to samo, co wystaje na brzegach grilla tworząc tę chromowaną ramkę i pokryty jest nim cały grill, a wnętrze pryśnięte jest tylko na czarno.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tuning wizualny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości