IS200 szarpanie, luz zaworowy, kompresja, remont silnika

ODPOWIEDZ
DukeMarcin
Nowy lex user
Posty: 9
Rejestracja: 28 cze 2014, o 17:49
Model Lexusa: IS200_2002
Skąd:: UK+SLONSK
Kontakt:

IS200 szarpanie, luz zaworowy, kompresja, remont silnika

Post autor: DukeMarcin »

Witam wszystkich,

Panowie potrzebuję porady w temacie: szarpanie auta / luz zaworowy / ew. remont, wymiana silnika:

Zanim zacznę moją listę pytań: przeczytałem wszystkie posty odnośnie wypadania zapłonu, trzęsienia autem na postoju i regulacji luzu zaworowego na tym forum odnośnie silnika 1GFE.

Historia problemu:


Styczeń / Luty:

1. Trzęsło autem na postoju, wywaliło błędy wypadanie zapłonu na 2 cylindrach, wymienione wszystkie świece z denso sk20 na denso sk20 + 2 cewki ( Bremi które wytrzymały dwa lata, około 40 tyś km.).

2. Przez 3 tygodnie był spokój, potem znowu zaczęło trząść na postoju ale bez błędów na kompie. Kupiłem kabel mini-JVC zainstalowałem oprogramowanie tech-stream, na teście pompy paliwa, pokazywało sporadycznie wypadanie zapłonu na 1,2 i 6 cylindrze, gdy jeździłem z podłączonym komputerem, wypadania nie pokazywało.

Marzec:

1. Gazownik i „normalny” mechanik robili „diagnostykę” sprawdzili kompresję, powiedzieli, że jest OK ( nie znam konkretnych wartości ). Gdy poprosiłem o sprawdzenie luzu zaworowego gazownik sugerował od razu podmienić silnik, bo co z tego, że sprawdzi, skoro regulacja będzie droższa od używanego silnika… Angielski mechanik skasował za diagnostykę, diagnozował i diagnozował - stwierdził, że na pewno zapchane wtryski i sprzedał płyn do uzdatniania wtryskiwaczy. Gazownik tradycyjnie powiedział, że platynowe świece się nie nadają, wymienił na jakieś najtańsze NGK – jeździć to się to się na tym nie dało, włożyłem z powrotem Denso.

Kwiecień – Maj:

Samochodu nie używałem, nie miałem czasu go ogarniać – bo nie miałem gdzie, nie chciałem też nic popsuć w nim jeszcze bardziej. Czytałem te forum, angielskie i australijskie, szukałem rozwiązania problemu.

Czerwiec:

1 Postawiłem na sprawdzenie spalin, żeby upewnić się że to nie katy, (emisje wzorowe), następnie na szukanie magika do luzu zaworowego. Po obdzwonieniu dziesiątków mechaników ( dla mnie bardziej „wymieniaczy”) znalazłem w końcu w okolicach mojej „wsi” mechanika który podjął się tematu sprawdzenia luzu zaworowego i ew. regulacji. Poprosiłem go o sprawdzenie jeszcze raz kompresji no i oczywiście samego luzu.

ssące: wszystkie w normie, najmniej 0.15, najwięcej 0.20
wydechowe: wszystkie poza normą


cyl 1 - 0.05 i 00
cyl 2 - 0.1 i 0.1
cyl 3 - 0.15 i 0.15
cyl 4 - 0.15 i 0.15
cyl 5 - 0.15 i 0.15
cyl 6 - 0.05 i 0.05

kompresja na zimnym silniku:

cyl 1 - 9.5
cyl 2 - 10
cyl 3 - 11
cyl 4 -11
cyl 5 - 11
cyl 6 - 11

Pytania:

1. Wszystkie szklanki na zaworach wydechowych chcę wymienić. Pytanie czy ma to sens przy tak niskiej kompresji na 1 cylindrze?

2. Czy istnieje jakiś sprytny sposób sprawdzenia tego cylindra bez rozbierania silnika ? Czy jeżeli, mechanik potwierdzi, że ciśnienie jest stabilne to jest to gwarancją, że regulacja luzu wystarczy?

3. Co ewentualnie może być do wymiany, naprawy i ile mniej więcej to może kosztować ?

4. Czy gazownik miał rację żeby wymieniać silnik – cena silnika to od 1000 do 1500 PLN.

Jeśli chodzi o mojego IS200:

Przebieg 205 tyś km.
Na gazie około 80 tyś km.
Oleje, płyny, świece, filtry itp. zawsze na czas, raz do roku filtry LPG.
Olej silnik motul 5w30


Przepraszam za przydługiego posta, ale chciałem opisać sytuację jak najdokładniej.
Poniżej zrzut ekranu z techstreama, coś mi się korekty lambd nie podobają, ale się na tym nie znam….

https://ibb.co/gNbpAF

Z góry dziękuje wszystkim za pomoc.
piotrek1000
Lex user
Posty: 45
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:09
Model Lexusa: es 330
Skąd:: Tarnów
Kontakt:

Re: IS200 szarpanie, luz zaworowy, kompresja, remont silnika

Post autor: piotrek1000 »

Ewidentnie brak luzu na 1, 2, 6 cylindrze. Na reszcie to juz trzeba sprawdzić jaki być powinien ale wydaje mi się ze za mały jest. Daj plytki z Twojego silnika do przeszlifowania na odpowiednią grubość, nie jest to duży koszt w porównaniu do nowego silnika. Przy podmianie silnika nigdy nie wiadomo na co trafisz. Po regulacji luzu diagnostyka układu zasilania czy nie ma za ubogo na tych cylindrach.
Awatar użytkownika
carinus
Lex Master
Posty: 1843
Rejestracja: 28 lis 2010, o 19:29
Model Lexusa: RX400h,IS220d
Skąd:: lubuskie/Belgia
Kontakt:

Re: IS200 szarpanie, luz zaworowy, kompresja, remont silnika

Post autor: carinus »

Ciśnienia masz w normie i sprawdzisz jeszcze raz po ustawieniu właściwych luzów.Zauważ że najmniejsze ciśnienie masz na cylindrze na którym jest już podparty zawór.Ustawisz luzy,pojeździsz żeby wyklepać nagar z gniazda i wtedy zrobisz kolejny pomiar.Nie wiem czy ktoś podejmie sie szlifowania dna szklanki,tam nie ma płytek regulacyjnych.Może uda sie pozamieniać miejscami niektóre obecne szklanki.
carsik
Lex Master
Posty: 1051
Rejestracja: 24 sie 2012, o 20:45
Model Lexusa: IS200
Skąd:: GT4 Warszawa
Kontakt:

Re: IS200 szarpanie, luz zaworowy, kompresja, remont silnika

Post autor: carsik »

nowa szklanka kosztuje 75zł. Zrobić luzy, wystroić gaz i cieszyć się jazdą. Bez sensu podmieniać silnik.
www.gt4serwis.pl 695 13 25 28
Chiptuning również DENSO, serwis DPF, EGR i wszystkich funkcji sterownika silnika, pełny serwis mechaniki i elektroniki.
DukeMarcin
Nowy lex user
Posty: 9
Rejestracja: 28 cze 2014, o 17:49
Model Lexusa: IS200_2002
Skąd:: UK+SLONSK
Kontakt:

Re: IS200 szarpanie, luz zaworowy, kompresja, remont silnika

Post autor: DukeMarcin »

piotrek1000 pisze:Ewidentnie brak luzu na 1, 2, 6 cylindrze. Na reszcie to juz trzeba sprawdzić jaki być powinien ale wydaje mi się ze za mały jest. Daj plytki z Twojego silnika do przeszlifowania na odpowiednią grubość, nie jest to duży koszt w porównaniu do nowego silnika. Przy podmianie silnika nigdy nie wiadomo na co trafisz. Po regulacji luzu diagnostyka układu zasilania czy nie ma za ubogo na tych cylindrach.
Jak napisałem jestem świadom, że wszystkie luzy wydechowe są poza normą (norma wydech 0.25-0.35). Szlifować szklanek na pewno nie będę tylko te 12 wymienię, ew. coś podmienię. Dzięki za podpowiedź odnośnie sprawdzenie układu zasilania po regulacji.
DukeMarcin
Nowy lex user
Posty: 9
Rejestracja: 28 cze 2014, o 17:49
Model Lexusa: IS200_2002
Skąd:: UK+SLONSK
Kontakt:

Re: IS200 szarpanie, luz zaworowy, kompresja, remont silnika

Post autor: DukeMarcin »

carinus pisze:Ciśnienia masz w normie i sprawdzisz jeszcze raz po ustawieniu właściwych luzów.Zauważ że najmniejsze ciśnienie masz na cylindrze na którym jest już podparty zawór.Ustawisz luzy,pojeździsz żeby wyklepać nagar z gniazda i wtedy zrobisz kolejny pomiar.Nie wiem czy ktoś podejmie sie szlifowania dna szklanki,tam nie ma płytek regulacyjnych.Może uda sie pozamieniać miejscami niektóre obecne szklanki.
Właśnie wydaje mi się, że kompresja jest poza normą z tego co przeczytałem na tym forum rozumiem, że: kompresja na żadnym cylindrze nie powinna być niższa niż 10.2 i różnica pomiędzy wartościami na cylindrach nie może być większa niż 1.
DukeMarcin
Nowy lex user
Posty: 9
Rejestracja: 28 cze 2014, o 17:49
Model Lexusa: IS200_2002
Skąd:: UK+SLONSK
Kontakt:

Re: IS200 szarpanie, luz zaworowy, kompresja, remont silnika

Post autor: DukeMarcin »

carsik pisze:nowa szklanka kosztuje 75zł. Zrobić luzy, wystroić gaz i cieszyć się jazdą. Bez sensu podmieniać silnik.
Czy istnieje możliwość, że regulacja luzu nie rozwiąże problemu ciśnienia na pierwszym cylindrze i trzeba będzie rozbierać silnik?
carsik
Lex Master
Posty: 1051
Rejestracja: 24 sie 2012, o 20:45
Model Lexusa: IS200
Skąd:: GT4 Warszawa
Kontakt:

Re: IS200 szarpanie, luz zaworowy, kompresja, remont silnika

Post autor: carsik »

DukeMarcin pisze:
carsik pisze:nowa szklanka kosztuje 75zł. Zrobić luzy, wystroić gaz i cieszyć się jazdą. Bez sensu podmieniać silnik.
Czy istnieje możliwość, że regulacja luzu nie rozwiąże problemu ciśnienia na pierwszym cylindrze i trzeba będzie rozbierać silnik?
oczywiście że zawsze istnieje, ale jak masz podparty zawór to jest najbardziej prawdopodobna przyczyna braku kompresji.
www.gt4serwis.pl 695 13 25 28
Chiptuning również DENSO, serwis DPF, EGR i wszystkich funkcji sterownika silnika, pełny serwis mechaniki i elektroniki.
DukeMarcin
Nowy lex user
Posty: 9
Rejestracja: 28 cze 2014, o 17:49
Model Lexusa: IS200_2002
Skąd:: UK+SLONSK
Kontakt:

Re: IS200 szarpanie, luz zaworowy, kompresja, remont silnika

Post autor: DukeMarcin »

Jest w stanie ktoś polecić firmę gdzię mogę kupić oryginalne szklanki do regulacji luzu ? Wysyłka będzie do UK, kuriera mogę opłacić ja. Tutaj znalazłem je tylko w serwisie Toyoty - koszt około 140 PLN.
ODPOWIEDZ

Wróć do „IS mk1 1998-2005”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości