Lexus GS430 MK3 wymiana oleju w skrzyni biegów

sebahejka
Nowy lex user
Posty: 14
Rejestracja: 5 lip 2016, o 18:58
Model Lexusa: GS430
Skąd:: Brodnica
Kontakt:

Lexus GS430 MK3 wymiana oleju w skrzyni biegów

Post autor: sebahejka »

Witam
Jestem w posiadaniu lexusa GS430 Mk3, mam pytanie odnośnie wymiany oleju w skrzyni biegów A761E ( 6-cio biegowa )
Auto było regularnie serwisowane, ale nie był wymieniany olej w skrzyni biegów ( którego toyota nie zaleca ) przebiet 235 tys/km
Chciałbym wymienić olej statycznie ( 4,5 l razem z filtrem oczywiśćie Toyoty ATF T-IV ) ale mam obawy czy po wymiana nie zaszkodzi skrzyni i nie pogorszy jej pracy ( szarpanie itp )
Filtr oryginał 500 zł czy zamienni opisywany na forum od 100-130 zł ( Midparts Samko )
Jakie sa wasze doświadczenie z wymianami w tego typie skrzyni, dodatkowo ostatnio zauważyłem że dochodzi lekkie jęczenie z okolic skrzyni po rozgrzaniu na obrotach między 1000-1500 ( przy delikatnym dodawaniu gazu ) po za tym skrzynia pracuje perfekcyjnie
Awatar użytkownika
Phil
Lex user
Posty: 139
Rejestracja: 13 paź 2010, o 22:29
Model Lexusa: GS450h
Skąd:: Warszawa
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

Re: Lexus GS430 MK3 wymiana oleju w skrzyni biegów

Post autor: Phil »

Witaj, naprawdę Lexus nie zaleca wymiany oleju w Twojej skrzyni? Nieco to dziwne.. Wg mnie to obowiazkowa wymiana eksploatacyjna. Po takim przebiegu olej zapewne nie wygląda najlepiej i jego poziom również może być nieodpowiedni. Ale fakt - jak nigdy nie był wymieniany to pierwsza wymiana przy tym przebiegu może powodować więcej szkody niż pożytku.
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Lexus GS430 MK3 wymiana oleju w skrzyni biegów

Post autor: owczar »

Jeśli olej nie był wmieniany to zrobiłbym wymiane dynamiczną.
Awatar użytkownika
ProMienisty
Lex user
Posty: 87
Rejestracja: 4 lis 2016, o 00:30
Model Lexusa: HONDA
Skąd:: zach-pom
Kontakt:

Re: Lexus GS430 MK3 wymiana oleju w skrzyni biegów

Post autor: ProMienisty »

sebahejka pisze:Witam
4,5 l razem z filtrem oczywiśćie Toyoty ATF T-IV )
dlaczego nie WS i dlaczego aż 4,5litra?
ja u siebie jestem po drugiej zmianie statycznej ,działa i działa idealnie, już szykuje 3 wymianę ,taki mały serwis po zakupie,filtr zmieniłem za 1 razem,oleju warto mieć 4litry,a wchodzi ok 2,8 lub coś ponad 3 litry przy ściąganiu miski,ciężko mi określić ile idealnie bo robiłem to sam ,a spuszczałem i dolewałem podczas procedury sprawdzania poziomu oleju ,która jest przy temperaturze 46-56 stopni,a na oko nie ma szans wstrzelić się w idealny poziom,za duży będzie powodował twardą prace skrzyni ,a za mały też ne dobrze ,inny poziom jest na P ,przy pracującym silniku a inny,przy zgaszonym
Removal of oil pan (including oil drain) 1.3 liters (1.4 US qts, 1.1 Imp. qts)-Zdejmowanie miski olejowej (w tym spustu oleju) 1,3 litra (1,4 US QTS, 1,1 Imp. Qts)
jak się wejdzie w INFO, a potem w SERVICE to nawet jest coś o ATF ,wiec producent na pewno zaleca wymianę
NaIS
Lex user
Posty: 53
Rejestracja: 18 lip 2016, o 01:59
Model Lexusa: IS F
Skąd:: Łódzkie
Kontakt:

Re: Lexus GS430 MK3 wymiana oleju w skrzyni biegów

Post autor: NaIS »

Jeśli tylko skrzynia jest sprawna, to wymiana oleju na świeży nie tylko jej nie zaszkodzi, ale doda skrzyni wigoru. Natomiast jeśli już skrzyni coś dolega, to zalanie jej świeżym olejem spowoduje, że mankament/usterka na pewno (szybciej niż później) wyjdzie na jaw.
I po takim czasie wymiana tylko dynamiczna, a nie statyczna, tak jak doradzał kolega owczar. Nie ma sensu mieszać nowego oleju ze starą berbeluchą.
Fifkers
Lex user
Posty: 112
Rejestracja: 17 lip 2017, o 19:39
Model Lexusa: IS250 mk2 --> GS450h mk4
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Lexus GS430 MK3 wymiana oleju w skrzyni biegów

Post autor: Fifkers »

Jak nowy olej może zaszkodzić skrzyni?
IS250 2009 ->GS450H 2013
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Lexus GS430 MK3 wymiana oleju w skrzyni biegów

Post autor: owczar »

Jeśli jest w stanie agonalnym to może. Choć ryzyko nie jest jakieś duże. Szczególnie w tej skrzyni.
Fifkers
Lex user
Posty: 112
Rejestracja: 17 lip 2017, o 19:39
Model Lexusa: IS250 mk2 --> GS450h mk4
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Lexus GS430 MK3 wymiana oleju w skrzyni biegów

Post autor: Fifkers »

No ale w jaki sposób? :) Jeśli działa do tej pory na tej breji w którą zamienił się stary olej to chyba na nowym mającym prawidłowe właściwości powinno być tylko lepiej.
IS250 2009 ->GS450H 2013
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Lexus GS430 MK3 wymiana oleju w skrzyni biegów

Post autor: owczar »

A jak myślisz dlaczego warsztaty często odmawiają wymiany dynamicznej? Chodzi o to że ten syf uszczelnia. Nowy olej ma silne właściwości pluczace.

Osobiście wymieniłem breje w skrzyni Mitsubishi, w której zaczęło się slizgac sprzęgło 4 biegu po nagrzaniu. Na nowym oleju skrzynia jeździ dalej jak nowa.

Generalnie jeśli wystąpi jakiś problem ze skrzynia po takiej wymianie to przyczyna nie będzie wymiana, a po prostu obnazenie awarii nowym olejem.

Jeśli nie wiadomo kiedy i czy olej był wymieniany to bym robił dynamicznie, a kolejne wymiany statycznie.
ad4m
Lex user
Posty: 22
Rejestracja: 29 mar 2017, o 18:10
Model Lexusa: gs430 mk3
Skąd:: Moon
Kontakt:

Re: Lexus GS430 MK3 wymiana oleju w skrzyni biegów

Post autor: ad4m »

Kilka lat temu zleciłem w ASO profilaktycznie wymianę oleju w skrzyni automatycznej BMW (skrzynia ZF). Przed wymianą wszystko wydawało się być OK.
Po wymianie skrzynia była do naprawy - przy dynamicznej jeździe wchodziła w tryb awaryjny. Konieczna była wymiana panewek.

Polecany spec od AT zasugerował, aby przed wymianą sprawdzić jak wygląda sam olej w skrzyni. Jeśli olej jest w złym stanie (osobiście nie potrafiłbym tego ocenić) a skrzynia działa bez zarzutu, to wymiana może wiązać się z ryzykiem powstania/obnażenia ewentualnych usterek. Jego zdaniem, wówczas bezpieczniej jest oleju nie zmieniać.

Zapytam z ciekawości: W jaki sposób przeprowadzić wymianę dynamiczną?
ODPOWIEDZ

Wróć do „GS mk3 2005-2012”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości