Danie prądu innemu autu z Lexus NX

Wszystko co związane z problemami w układzie elektrycznym.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bober87
Lex user
Posty: 32
Rejestracja: 27 wrz 2017, o 21:52
Model Lexusa: Lexus NX 300h był Lexus IS 220D
Skąd:: WARSZAWA
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Danie prądu innemu autu z Lexus NX

Post autor: Bober87 »

Witam kolegów , mam pytanie odnośnie próby ratowania innego auta kablami , czyli chcę użyczyć prądu z mojego lexusa NX 300H za pomocą kabli , gdzie mogę u siebie podpiąć kable , aku jest w bagażniku czy jest możłiwość gdzieś w przestrzeni silnikowej podpiąć kable by dać prąd , w serwisie lexusa doradca mówi ,że jest to ryzykowne ,że może uszkodzić do układ hybrydowy chodzi o spadki napięcia itd w instrukcji znalazłem ale tylko dotyczące jak ktoś by pomagał ale odpalić moje auto a nie ,że mój może być dawcą , może ktoś z forumowiczów już ratował kogoś w potrzasku przy niedoborze prądu , szczerze myślałem ,że ja swoim bez prblemu mógłbym dawać prąd dla potrzebujących majać małą fabrykę energii a tu takie dziwne to, szczególnie ,że sam aku to jest zabudowany tymi wszystkimi plastikami .
BlueSystem
Nowy lex user
Posty: 2
Rejestracja: 25 mar 2019, o 23:44
Model Lexusa: LS 430
Skąd:: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Danie prądu innemu autu z Lexus NX

Post autor: BlueSystem »

Cześć,
Ja sobie radziłem w takiej sytuacji mając do dyspozycji Yarisa hybrydowego.
Podłączyłem przewód plusowy po lewej stronie pod maską - trzeba zdemontować czarną osłonkę
bezpieczników i tam jest pod "czerwony kapturkiem" + z którego można ukraść prąd.
Przewód masowy można podłączyć do metalowego elementu silnika - śruba poduszki silnika prawej.
Pamiętaj, że pojemność Twojego akumulatora jest mała i do odpalenia diesla raczej nie nada :)
pkobierecki
Lex user
Posty: 182
Rejestracja: 15 lip 2012, o 16:42
Model Lexusa: CT 200h<RX450h<GS450h
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: Danie prądu innemu autu z Lexus NX

Post autor: pkobierecki »

W kwestii podpięcia się kablami musisz zerknąć w instrukcję samochodu. Instrukcja zakłada tylko i wyłącznie rozruch samochodu hybrydowego za pomocą kabli. Na przykład CT ma pod maską w skrzynce bezpieczników specjalne miejsce na klemę dodatnią żeby podać prąd do samochodu, bo bez prądu nie otworzysz bagażnika. Ale GS 4-gen nie ma czegoś takiego i trzeba dostać się do bagażnika, na szczęście bagażnik można otworzyć kluczykiem. Instrukcja nie przewiduje użyczania prądu innym samochodom i jest to uzasadnione, moim zdaniem wysoce ryzykowne jest podawanie prądu z styków w komorze silnika.

Jednak chcąc być dawcą prądu dla innego auta moim zdaniem należało by podpiąć się bezpośrednio do akumulatora. Tak też zrobiłem raz użyczając prąd z GS 4-gen, a innym razem z CT do odpalenia innego samochodu. GS oraz CT w momencie odpalania "biorcy" miały włączone układy napędowe i nic się nie stało.

A należy tak zrobić, ponieważ moc konieczna do rozruchu samochodu biorcy alternatorem wymaga sporego natężenia prądu, ponieważ 12V to bardzo niskie napięcie. P=U*I Stąd kable rozruchowe rozgrzewają się, wysokie natężenie powoduje spore straty cieplne i może spowodować spalenie okablowania. Użyczenie prądu jest bezpieczne ale lepiej nie przepuszczać dużego natężenia prądu przez instalację samochodu (akumulator->skrzynka bezpieczników->kable), tylko puścić bezpośrednio kablami z akumulatora dawcy na akumulator biorcy.

Tak wiedza akademicka mi podpowiada, a praktyka potwierdziła :D
_chris_
Lex user
Posty: 79
Rejestracja: 11 wrz 2015, o 20:08
Model Lexusa: GS 450h
Skąd:: PL_
Kontakt:

Re: Danie prądu innemu autu z Lexus NX

Post autor: _chris_ »

Przyszła mi pewna myśl, masz rozgrzane auto i nie pracuje motor albo w trakcie odpalenia drugiego silnika przejdzie na tryb elektryczny i myślę że lepiej włączyć tryb diagnostyczny gdzie pracuje cały czas silnik ale czy tak można, czy bezpieczne to nie wiem.



Pozdrawiam
pkobierecki
Lex user
Posty: 182
Rejestracja: 15 lip 2012, o 16:42
Model Lexusa: CT 200h<RX450h<GS450h
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: Danie prądu innemu autu z Lexus NX

Post autor: pkobierecki »

Zasilanie sieci 12V w hybrydach Toyoty jest realizowane przez przetwornicę, która jest zasilana z baterii trakcyjnej. Silnik spalinowy nie bierze bezpośrednio udziału w zasilaniu układu 12V. W układzie 12V panuje niezmienne zasilanie 13,3 V niezależnie od stanu silnika spalinowego. :)
Awatar użytkownika
Bober87
Lex user
Posty: 32
Rejestracja: 27 wrz 2017, o 21:52
Model Lexusa: Lexus NX 300h był Lexus IS 220D
Skąd:: WARSZAWA
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Danie prądu innemu autu z Lexus NX

Post autor: Bober87 »

Dzięki koledzy za info :) w takim razie ja jednak wole nie ryzykowac , auto na gwarancji cos nie pójdzie tak i po gwarancji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości