Buczenie/Drgania po zmianie biegu

Awatar użytkownika
Karol5555
Lex user
Posty: 41
Rejestracja: 8 maja 2016, o 08:28
Model Lexusa: GS300 mk3
Skąd:: Zduńska Wola
Kontakt:

Buczenie/Drgania po zmianie biegu

Post autor: Karol5555 »

Witam,
Od jakiegoś czasu mam taki mały problem w swoim lexie. Postaram się opisać jak najlepiej sytuację:
-styl jazdy dziadkowy czyli leciutki muskanie pedału gazu
-prędkość około 55km/h
-droga dajmy na to minimalnie pod górkę żeby miał większe obciążenie
-auto wie że ja powiedzmy nie chce już przyspieszać i dajmy na to wrzuca sobie 6 i w tym momencie to jakby za wysoki bieg w stosunku do prędkości i obciążenia i zaczyna buczeć i trochę się telepać/wibrować sytuacja trwa do momentu odpuszczenia gazu lub delikatnego dodania gazu że zmieni sobie bieg na mniejszy i już wszytko jest ok
-sytuacja nie występuje zawsze sporadycznie raczej ale mnie to denerwuje
-olej w skrzyni zmieniany systematycznie co 60kkm, świeżo po zmianie auto obecnie ma 336kkm
-zawieszenie ok
Czy spotkał się ktoś z kolegów z taką sytuacją lub wie co może być przyczyną? Może podpora się kończy lub łącznik i to go wprowadza w takie wibracje. Sam nie wiem.
Z góry dzięki za wszelkie informacje
Awatar użytkownika
ProMienisty
Lex user
Posty: 87
Rejestracja: 4 lis 2016, o 00:30
Model Lexusa: HONDA
Skąd:: zach-pom
Kontakt:

Re: Buczenie/Drgania po zmianie biegu

Post autor: ProMienisty »

znajomy miał podobna historie w mercedesie ,przy 60-65 ,takie sekundowe buczenie ,warkot,lekkie dodanie gazu lub ujecie i było ok,był pod ręka wał z podpora ,podmieniliśmy na drugi i dalej to samo,objawy nigdy nie występują na zimnej skrzyni ,aktualnie załatwia nowe,czy tam regenerowane -sprzęgło hydrokinetyczne ,bo ponoć ten cały loc- up ma problem zęby się załączyć i są te wibracje ,dam znać jak będzie ok ,choć ma kilka aut i mu się nie spieszy,sprzęgło to element eksploatacyjny i prawdopodobnie w twoim przypadku tez się kończy
czr
Nowy lex user
Posty: 16
Rejestracja: 23 wrz 2019, o 18:21
Model Lexusa: GS430 MK3
Skąd:: Koz
Kontakt:

Re: Buczenie/Drgania po zmianie biegu

Post autor: czr »

Witam
Panowie czy ktoś już rozwiązywał ten problem, bo widzę że u kilku ludzi się to pojawiło natomiast nikt do końca nie pociągnął wątku i nie przedstawił konkretnej diagnozy.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Karol5555
Lex user
Posty: 41
Rejestracja: 8 maja 2016, o 08:28
Model Lexusa: GS300 mk3
Skąd:: Zduńska Wola
Kontakt:

Re: Buczenie/Drgania po zmianie biegu

Post autor: Karol5555 »

Nikt do końca nie przedstawił konkretnej diagnozy bo chyba nikt nie rozwiązał tematu.
Moja skrzynia to A960E został wymieniony solenoid TCC oraz zregenerowany konwerter w sonnaxie. Razem z mechanikiem robiliśmy jazdę próbną i pan od razu po tym jak przedstawiłem mu objawy przełączył na manual zapią 3 bieg delikatne dodawanie gazu i auto buczy trzęsie niemiłosiernie w jakmś tam zakresie obrotów i prędkości. Po odebraniu od mechanika na początku wszystko pięknie ładnie, ale wraz z przejechanymi kilometrami buczenie powraca. Robię tak jak mechanik, manual bieg:
3 i staram się wywołać to buczenie ale sie nie udaje
4 1200rpm 45km/h buczy i szarpie 1600rpm 55km/h buczy i szarpie oczywiście nie za każdym razem
5 1200rpm 55km/h buczy i szarpie
6 obrotów nie kojarzę 75km/h też potrafi delikatnie przyszarpać
Techstream nie wywala żadnego błędu
Pytania:
1. Czy każdy kolejny elektrozawór odpowiada za poszczególne biegi? Jeżeli tak to dlaczego na 4 potrafi się zatelepacć w przy różnych prędkościach obrotowych?
2. Jak myślicie iść dalej tą drogą i zmienić pozostałe czy jednak w ogóle to nie to i szukać przyczyny gdzie indziej może ECU silnika świruje i nie wie na jakim begu chce jechać i coś mu nie pasuje?
3. Czy wał napędowy ma jakieś zamki ustalające jego pozycje po odebraniu od mechanika 80km/h takie głuche buczenie jakby przez gumę i i jakby delikatne wibrownie czuć na tyle. Moze gdzieś coś żle złożył jak wkładał skrzynię i nie wiem gdzie szukać przyczyny. Opony odpadają, zmieniłem na chwilę na drugie koła i też buczał przy 80km/h.
Tak profilaktycznie jakby ktoś miał pewną skrzynię A960E proszę o kontak na pw
Z góry dzięki za jakieś pomysły i sugestie.
Awatar użytkownika
gmiter
Lex Master
Posty: 1247
Rejestracja: 9 mar 2016, o 12:07
Model Lexusa: IS350
Skąd:: Gdynia
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Buczenie/Drgania po zmianie biegu

Post autor: gmiter »

1. Kombinacje otwarcia elektrozaworów odpowiadają za poszczególne biegi. Np jeden uszkodzony elektrozawór może Ci uniemozliwić wrzucenie dwóch lub nawet trzech biegów jeżeli bierze udział w danej funkcji. W instrukcji auta jest tablica przełączania elektrozaworów - w jakim biegu i pozycji ktore są aktywne a które nie.
2. Nie ma sensu, elektrozawór albo działa albo nie. Warto je natomiast wszystkie przeczyścić naftą.
3. Może łącznik wału był naprężony przy skręcaniu. Wszystko możliwe.

Co do problemu z biegami i szarpaniem nie wiem czy wiesz ale wpływ ma na to stan silnika. Może przepływomierz wyczyśc/podmień? Może być tak że ECU silnika przesyła do TCU skrzyni nieprawiłowe informacje o obciążeniach. Usterka nie musi leżeć po stronie skrzyni.
Pawcio1979
Lex Driver
Posty: 381
Rejestracja: 27 wrz 2017, o 18:31
Model Lexusa: GS300 MkII
Skąd:: Poznań
Kontakt:

Re: Buczenie/Drgania po zmianie biegu

Post autor: Pawcio1979 »

gmiter pisze:....nie wiem czy wiesz ale wpływ ma na to stan silnika. Może przepływomierz wyczyśc/podmień? Może być tak że ECU silnika przesyła do TCU skrzyni nieprawiłowe informacje o obciążeniach. Usterka nie musi leżeć po stronie skrzyni.
Potwierdzam ze stanem silnika. U mnie jak wypada zapłon na "2" to skrzynia tak jakby delikatnie głupiała.
Alkohol niszczy skórę........głównie na kolanach i łokciach.
czr
Nowy lex user
Posty: 16
Rejestracja: 23 wrz 2019, o 18:21
Model Lexusa: GS430 MK3
Skąd:: Koz
Kontakt:

Re: Buczenie/Drgania po zmianie biegu

Post autor: czr »

Panowie u mnie jest jeszcze kwestia taka że ja zimnym silniku dane objawy totalnie nie występują.
Dopiero po zagrzaniu, u Was to samo ?
Awatar użytkownika
Karol5555
Lex user
Posty: 41
Rejestracja: 8 maja 2016, o 08:28
Model Lexusa: GS300 mk3
Skąd:: Zduńska Wola
Kontakt:

Re: Buczenie/Drgania po zmianie biegu

Post autor: Karol5555 »

Mogę śmiało powiedzieć, że mam tak samo jak Ty. Wydaje mi się że wynika to tylko i wyłącznie z tego powodu, że silnik zmienia biegi przy większej prędkości obrotowej i tak jakby minie ten zakres przy którym szarpie. Ja chyba zaryzykuje i zmienię ECU na własną odpowiedzialność. Znalazłem taki sam z identycznymi numerami OEM. Ktoś wie czy istnieją jakis zagrożenia wynikające z takiej zmiany?
czr
Nowy lex user
Posty: 16
Rejestracja: 23 wrz 2019, o 18:21
Model Lexusa: GS430 MK3
Skąd:: Koz
Kontakt:

Re: Buczenie/Drgania po zmianie biegu

Post autor: czr »

Trzeba programować.
Był już przypadek na forum opisywany z twarda zmiana biegów i była nawet skrzynia wymieniana a okazało się ze ecu właśnie siadło
Awatar użytkownika
Karol5555
Lex user
Posty: 41
Rejestracja: 8 maja 2016, o 08:28
Model Lexusa: GS300 mk3
Skąd:: Zduńska Wola
Kontakt:

Re: Buczenie/Drgania po zmianie biegu

Post autor: Karol5555 »

Chodziło mi bardziej czy przeciętny magik od elektroniki samochodowej da sobie radę czy skończy się na wizycie w serwisie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „GS mk3 2005-2012”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości