400h szarpie ale nie zawsze, dokladny opis historii i filmik

Problemy z silnikami dotyczące modelu RX
ODPOWIEDZ
Pablito400h
Nowy lex user
Posty: 5
Rejestracja: 27 wrz 2019, o 14:47
Model Lexusa: RX 400h
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

400h szarpie ale nie zawsze, dokladny opis historii i filmik

Post autor: Pablito400h »

Witam!

Oto moja historia i problemy, których niestety doświadczyłem ze swoim ukochanym RX 400h po półtora roku bezawaryjnej jazdy.

Odpala jak zawsze i pracuje gładko. Zazwyczaj zaczyna szarpać po przekroczeniu 60km/h, ale zdarzało się, że szarpało chwilę po ruszeniu. Gdy problem występuje to przyspieszanie to straszna mordęga, samochód szarpie dając wrażenie jakby nie działał na wszystkie cylindry, jest wtedy nieco lepiej gdy nie dodaje gazu i jadę jednostajną prędkością delikatnie smukając pedał gazu. Jednakże problem potrafi zniknąć na tydzien (i jest dobrze przez 900 kilometrów),a następnie znowu się pojawia. Problem jest identyczny gdy jadę na LPG jak i na benzynie. Występuje na zimnym i ciepłym silniku więc temperatura nie gra roli.

Link do filmiku: https://youtu.be/R2zCQqlq1Ok - praca na zimnym i ciepłym silniku, jazda.

Dane samochodu
Lexus RX 400h z 2006 roku.
- przebieg ponad 287tys km
- nowy akumulator
- założona instalacja gazowa BRC w kwietniu 2018 i przjechane 60 000km
- olej w silniku 5w30
- rozrząd, pompa wody jest ok
- nowy filtr powietrza
- czujnik przepływu powietrza był czyszczony specjalnym środkiem i nie zwraca żadnych błędów
- brak ubytku płynu chłodniczego lub jest niezauważalny
- wymienione 3 świece (od strony chłodnicy bo miałem tu łatwy dostęp)
- nie zauważyłem aby auto paliło więcej niż zwykle (średnia którą widać na filmiku jest zawyżona po resecie wymuszonym odpięciem akumulatora a następnie ostrą jazdą na niedługich odcinkach)
- skrzynia wydaje się pracowach cicho i poprawnie jak zawsze

Przy wymianie świec zauważyłem, że jedna z nich była dość mocno odkręcona a cewka ponad nią miała brązowy nalot więc wymieniłem tą cewkę na nową (niestety bez rezultatu).

Zdecydowałem się oddać samochód w ręce specjalistów z Centrum Aut Japońskich we Wrocławiu (http://toyota-wroc.pl/), którzy wysnuli następujące wnioski:

- zwracany jest błąd wypadania zapłonu, natomiast pojawia się on niereguralnie na róznych cylindrach
- przemieniali cewki ale problem występował losowo niezależnie od tego
- sprawdzili luzy zaworowe na głowicy od strony chłodnicy i były ok
- nie znaleźli żadnych innych błędów i nieprawidłowości

Polecili mi więc oddać samochód w ręce gazowników aby odłączyć Gaz zupełnie od samochodu. Bez odłączenia gazu nie chcą się podejmować dalszego dochodzenia, gdyż twierdzą, że wadliwe elementy instalacji mogą powodować takie problemy i jeżeli to jest przyczyną to koszt naprawy będzie niewielki.
W najbliższy poniedziałek, tj 30.09.2019 lexusa oddaje w ręce Abart Wrocław (tam była zakładana instalacja). Mam nadzieję, że wynajdą coś sami. W przeciwnym razie lexus z odłączonym gazem trafi znowu do centrum aut japońskich, gdzie prawdopodobnie czeka go ściąganie głowicy.

Problem w tym, iż nie chce mi się wierzyć, że problem może tkwić w popękanej głowicy gdyż nie ma przy tym żadnych typowych objawów. Pozatym szarpanie występuje zazwyczaj powyżej 60km/h, a jeżeli ruszając wcisnę pedał w podłogę do wkręca się na obroty i jedzie gładko bez najmniejszego problemu.

Zdążyłem już zakupić 5 kolejnych cewek i dam je do założenia przy najbliższej okazji.

Czy możecie doradzić co jeszcze można sprawdzić? Komputer sterujący silnikiem, a zatem i cewkami? Skrzynia biegów? Jakiekolwiek inne elementy, które mogą coś psuć nie zwracając przy tym błędów?
Tęsknie za swoim lexusem i będę wdzięczny za każdą pomoc.
Awatar użytkownika
carinus
Lex Master
Posty: 1843
Rejestracja: 28 lis 2010, o 19:29
Model Lexusa: RX400h,IS220d
Skąd:: lubuskie/Belgia
Kontakt:

Re: 400h szarpie ale nie zawsze, dokladny opis historii i fi

Post autor: carinus »

Chyba musisz sie pogodzić z tym że padła głowica.Nie jesteś pierwszy i zapewne nie ostatni.Zaglądaj pod korek chłodnicy gdy silnik jest już całkowicie zimny i sprawdz czy jest nawet minimalny ubytek płynu.
Pablito400h
Nowy lex user
Posty: 5
Rejestracja: 27 wrz 2019, o 14:47
Model Lexusa: RX 400h
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: 400h szarpie ale nie zawsze, dokladny opis historii i fi

Post autor: Pablito400h »

carinus pisze:Chyba musisz sie pogodzić z tym że padła głowica.Nie jesteś pierwszy i zapewne nie ostatni.Zaglądaj pod korek chłodnicy gdy silnik jest już całkowicie zimny i sprawdz czy jest nawet minimalny ubytek płynu.
Dzięki za odpowiedź. Co sądzisz o wlaniu uszczelniacza tylko po to aby udowodnić, że to głowica?
Awatar użytkownika
carinus
Lex Master
Posty: 1843
Rejestracja: 28 lis 2010, o 19:29
Model Lexusa: RX400h,IS220d
Skąd:: lubuskie/Belgia
Kontakt:

Re: 400h szarpie ale nie zawsze, dokladny opis historii i fi

Post autor: carinus »

Jeżeli chcesz odroczyć termin naprawy można takie coś zrobić.Żeby sprawdzić czy to głowica,to wystarczy zdemontować kolektor ssący i endoskopem zrobić wgląd w okolice zaworów.Sam zauważyłem spory wyciek u siebie po zwiększeniu ciśnienia w układzie chłodzenia,pompując sprężarką w korek chłodnicy niewielkie ciśnienie.Prawdę powiedziawszy mam już ponad rok temu wlany taki uszczelniacz i na razie silnik pozostaje sprawny.Wcześniej każde odpalenie silnika powodowało szarpanie.Trzeba zdawać sobie sprawę ze to zabieg doraźny,ale widzę ze naprawdę skuteczny.
Pablito400h
Nowy lex user
Posty: 5
Rejestracja: 27 wrz 2019, o 14:47
Model Lexusa: RX 400h
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: 400h szarpie ale nie zawsze, dokladny opis historii i fi

Post autor: Pablito400h »

carinus pisze:Jeżeli chcesz odroczyć termin naprawy można takie coś zrobić.Żeby sprawdzić czy to głowica,to wystarczy zdemontować kolektor ssący i endoskopem zrobić wgląd w okolice zaworów.Sam zauważyłem spory wyciek u siebie po zwiększeniu ciśnienia w układzie chłodzenia,pompując sprężarką w korek chłodnicy niewielkie ciśnienie.Prawdę powiedziawszy mam już ponad rok temu wlany taki uszczelniacz i na razie silnik pozostaje sprawny.Wcześniej każde odpalenie silnika powodowało szarpanie.Trzeba zdawać sobie sprawę ze to zabieg doraźny,ale widzę ze naprawdę skuteczny.

Czy mógłbyś mi zdradzić jakim to dokładnie środkiem potraktowałeś swój układ chłodenia? Jaki to był producent? Raczej się skuszę.

Druga sprawa, trafiłem na wciekawy sposób diagnozy nieszczelności głowicy. Służy do tego tester z płynem reakcyjnym, który zmienia barwę gdy w układzie chłodzenia znajduje się CO2. Kosztuje zaledwie 20 złoty i daje niesamowitą skuteczność w diagnozie tego problemu.

"W przypadku uszkodzonej uszczelki pod głowicą lub samej głowicy część gazów spalinowych, zawierających m.in. CO2 trafia do układu chłodzenia. Zasada działania przyrządu opiera się na pomiarze stężenia CO2 - w przypadku zwiększonego stężenia płyn reakcyjny wchodzi w reakcję z CO2 i zmienia swoją barwę."
Pablito400h
Nowy lex user
Posty: 5
Rejestracja: 27 wrz 2019, o 14:47
Model Lexusa: RX 400h
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: 400h szarpie ale nie zawsze, dokladny opis historii i fi

Post autor: Pablito400h »

Cześć.

Postanowiłem, że zaktualizuje wpis aby wiadomo było co się u mnie dzieje. Zrobiłem regularny serwis gazu i właściwie to nic się nie dzieje. Od serwisu przejechałem około 4tys km i lexus zachowuje się perfekcyjnie. Ostatnio okazało się, że zapiekły się prowadnice na szczękach hamulcowych plus cos juz się działo z hamulcem ręcznym bębnowym więc wymieniłem komplet (tarcze bo były juz wyeksploatowane, klocki, prowadnice, czyszczenie i kilka innych części do hamulców bębnowych).
DarekLEX
Lex user
Posty: 29
Rejestracja: 16 maja 2016, o 15:21
Model Lexusa: rx400h vs gs430
Skąd:: Szczecin
Kontakt:

Re: 400h szarpie ale nie zawsze, dokladny opis historii i fi

Post autor: DarekLEX »

Cześć. Chcesz powiedzieć, że po serwisie gazu auto ci sie naprawiło . A możesz spytać gazownika co poprawił.
paullonger
Lex user
Posty: 28
Rejestracja: 29 paź 2016, o 09:40
Model Lexusa: RX400h
Skąd:: Kraków
Kontakt:

Re: 400h szarpie ale nie zawsze, dokladny opis historii i fi

Post autor: paullonger »

Bzdura z tym gazem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RX”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości