sam hamuje w czasie jazdy

Rozmowy na tematy nie koniecznie związane z marką lub motoryzacją
ODPOWIEDZ
Kana
Nowy lex user
Posty: 4
Rejestracja: 16 kwie 2020, o 17:11
Model Lexusa: Rx300
Skąd:: Chelm
Kontakt:

sam hamuje w czasie jazdy

Post autor: Kana »

Witam. sprowadziłem lexusa rx300 rxII w LPG z zagranicy. Od razu z lawety na czas załatwiania dokumentów poszedł do mechanika na serwis. Od początku świecił się check i VSC. Mechanik wymienił rozrząd, świece, filtry płyny, wahacz, filtr i olej w skrzyni automatycznej. Po wymianie wahacza, kierownica zmieniła pozycje o około 90 stopni (mechanik złożył tak jak było, pokazywał znacznik na krzyżaku). W takim stanie go odebrałem i przejechałem nim trasę około 200 km. później jak kręciłem się po mieście, zauważyłem że samochód samoczynnie mi hamuje w trakcie jazdy. Pojechałem do mechanika. Podłączył komputer. Wyszedł błąd dogrzewania sondy lambda. Kupiłem drugą sondę i dalej błąd ten sam. Innych błędów jego komputer nie znalazł. Pojechałem na zbieżność. Kierownica częściowo się wyprostowała resztę trzeba było przestawić na krzyżaku. zrobiłem kalibracje punktu zerowego czujnika położenia kierownicy. Samochód w dalszym ciągu hamuje. Rozebrałem każde koło. Kopiłem zestawy naprawcze tłoczków. Jarzma nasmarowane, nowe klocki. Dalej hamuje. Jeździłem po miesicie i testowałem temperaturę tarcz hamulcowych termometrem laserowym. Temperatura wszędzie podobna, nic się nadmiernie nie grzeje. Zakupiłem Autocom cdp+. wykrył on znany wcześniej błąd dogrzewania sondy lambda i błąd C1201 sterownik silnika (bieżący) Odpowiedzialny pewnie za świecącą kontrolkę SVC. Byłem pewien ze to właśnie kontrola trakcji mi dohamowuje pojazd w czasie jazdy ale w autocomie znalazłem pomiar ciśnienia płynu hamulcowego. I jak się okazało w czasie jazdy, gdy ja sam hamowałem, ciśnienie płynu rosło a gdy samochód robił to sam ciśnienie stało w miejscu. Wiec chyba komputer sam jednak nie dohamowuje i wykluczam wykryte błędy jako przyczyna hamowania. Niestety pozostaje mi skrzynia biegów. Trochę o tym poczytałem i okazało się ze poziom oleju w skrzyni sprawdza się na odpalonym silniku. Mechanik jak wymieniał olej nalał nowego 4,5 litra. Ja według nowej wiedzy dolałem mu kolejne 3 litry, co oznacza ze około 250km zrobiłem z zaniżonym stanem oleju. Niby przez te 200km trasy nie czułem hamowania ale nowy samochód, wiec mogłem jadąc jednostajnie tego nie czuć i nie jestem w stanie stwierdzić kiedy dokładnie to się pojawiło. Ja już całkiem zgłupiałem i nie wiem czego się czepić. Dlatego opisałem całą moją historię, może coś przeoczyłem. To hamowanie nie jest ciągłe. Raz delikatnie hamuje raz odpuszcza. najbardziej czuć jak zdejmie się nogę z gazu na rozpędzonym pojedzie. delikatnie hamuje np na 50m. 10m odpuszcza, i znowu hamuje. Jak macie jakieś pomysły, będę wdzięczny za pomoc.
kazio
Lex user
Posty: 194
Rejestracja: 10 wrz 2014, o 19:59
Model Lexusa: sc300 z31
Skąd:: koscierzyna
Kontakt:

Re: sam hamuje w czasie jazdy

Post autor: kazio »

Ciśnienie w kołach... Równe?
Kana
Nowy lex user
Posty: 4
Rejestracja: 16 kwie 2020, o 17:11
Model Lexusa: Rx300
Skąd:: Chelm
Kontakt:

Re: sam hamuje w czasie jazdy

Post autor: Kana »

Zaraz sprawdzę ale wątpię. Ponieważ podłączałem komputer i badałem czujniki prędkości kół w trakcie jazdy i wszystko było ok. Dzisiaj bylem u speca od skrzyni. Przejechał się i powiedział że to na pewno nie skrzynia i ze to silnik dohamowuje pojazd przez błędy sondy lambda lub coś z przeniesieniem napędu. A i nie wspomniałem wcześniej. odkręcałem katalizatory i były dosyć mocno wypalone i pewnie stąd ten błąd. chociaż wydaje mi się ze jeżeli katalizator jest uszkodzony to powinien wyskoczyć błąd sondy za katalizatorem a nie przed.
ledziu
Lex Master
Posty: 2490
Rejestracja: 23 sie 2011, o 22:41
Model Lexusa: gs
Skąd:: Pol
Kontakt:

Re: sam hamuje w czasie jazdy

Post autor: ledziu »

Ale opisz to zwolnienie.
Czy jak odpuścisz gaz to zwalnia Ci hamując heblem czy np.jakiś systemem trc czy sam silnik coś cuduje?
Teraz następna opcja co się dzieje jak podczas jazdy pykniesz skrzynkę na "N" zwalnia tak jak byś czuł jazdę pod górkę?
Kana
Nowy lex user
Posty: 4
Rejestracja: 16 kwie 2020, o 17:11
Model Lexusa: Rx300
Skąd:: Chelm
Kontakt:

Re: sam hamuje w czasie jazdy

Post autor: Kana »

to jest podobne uczucie jakby ciągnąć na haku przyczepę. Czuć ze się meczy jak przyspiesza. A czasami jak gdyby nigdy nic dostaje mocy i ładnie leci. Jak go rozpędzę i puszcze pedał to w większości czasu czuje delikatny opór (raz większy raz mniejszy) a czasami na chwile odpuści i wtedy pięknie płynie. Jak na skrzyni wrzucę N to wtedy nic nie hamuje. Aktualnie skupiam się na zlikwidowaniu błędów. Dziś się okazało ze sonda lambda którą wymieniłem tez jest niesprawna. Mierzyłem piny omomierzem i wszędzie zero.
Pawcio1979
Lex Driver
Posty: 381
Rejestracja: 27 wrz 2017, o 18:31
Model Lexusa: GS300 MkII
Skąd:: Poznań
Kontakt:

Re: sam hamuje w czasie jazdy

Post autor: Pawcio1979 »

Jaką sondę tam wsadziłeś, że tak szybko jest po niej? Oryginał czy jakaś no name?
Jeśli chodzi o bład C1201 -Kontrola stabilności pojazdu (VSC) anulowana z powodu usterki w module sterującym silnika (Toyota, Scion, Lexus)
Być może któryś z czujników prędkości przy kołach (ABS) albo podaje złą prędkość albo ma zwarcie do masy. Przez co może działać któryś z systemów kontroli trakcji i przyhamowuje któreś koło.
Sprawdzałeś podczas jazdy w programie jakie są podawane prędkości poszczególnych kół i jak to się ma do rzeczywistej prędkości ?
Alkohol niszczy skórę........głównie na kolanach i łokciach.
Kana
Nowy lex user
Posty: 4
Rejestracja: 16 kwie 2020, o 17:11
Model Lexusa: Rx300
Skąd:: Chelm
Kontakt:

Re: sam hamuje w czasie jazdy

Post autor: Kana »

Sondę kupiłem od razu uszkodzoną (używaną) o czym dowiedziałem się dopiero teraz. Takich mamy mechaników. Zamiast sprawdzić zakupioną część, z góry zakłada ze jest sprawna i szuka problemu gdzie indziej. Sprawdzałem prędkość kół w czasie jazdy i w linii prostej wszystkie kręciły się z tą samą prędkością. nie porównywałem z rzeczywistą prędkością. Opcje przyhamowywania przez jakiś system odrzuciłem po tym jak testowałem ciśnienie płyną hamulcowego. Gdyby system hamował ciśnienie płynu w tym momencie by rosło.
P.S. jakie macie doświadczenia z zakupem sondy używanej. może być z takiego samego silnika i tego samego miejsca ale z innym numerem seryjnym czy musi być identyczny numer?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości