Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Rozmowy na tematy nie koniecznie związane z marką lub motoryzacją
Awatar użytkownika
joy
Lex user
Posty: 30
Rejestracja: 4 mar 2019, o 13:29
Model Lexusa: LS 430 lift
Skąd:: Holandia
Kontakt:

Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Post autor: joy »

Mam Lexusa LS 430 w rzadko występującej opcji wyposażenia z aktywnym tempomatem. Wszystko działa jak należy, natomiast nurtuje mnie zapytanie o jego zasosowanie. Po dwóch latach i przejechanych 90.000 km użyłem go może z pięć razy i to bardziej jako ciekawostkę i z chęci sprawdzenia, czy działa. Kompletnie nie widzę dla niego zastosowania. Na co dzień jestem kierowcą ciężarówki i tu aktywny tempomat włączony jest praktycznie na każdej trasie, ale w osobówce? Na autostradzie to kompletnie bez sensu... Ktoś ma pomysł? Nie jest to problem, który zabierałby mój sen, ale jestem ciekaw, do czego w praktyce służy ta funkcja, która dziś staje się podobno bardzo pożądanym standardem? Ja nie widzę dla niej zupełnie żadnego zastosowania, jeżdżę na tempomacie pasywnym.
bigmic
Lex user
Posty: 42
Rejestracja: 22 cze 2018, o 11:21
Model Lexusa: GS450H
Skąd:: Kielce
Kontakt:

Re: Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Post autor: bigmic »

Aby uratować ci życie jak się zagapisz, i dla odpoczynku prawej stopy jak jedziesz za kimś (zwalniasz, przyspieszasz).
skyglobe
Lex user
Posty: 108
Rejestracja: 13 maja 2019, o 21:44
Model Lexusa: LS 430
Skąd:: Gorzów
Kontakt:

Re: Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Post autor: skyglobe »

Witam.
Koledze chodzi o to że ciężarówką jest inna technika i taktyka jazdy. Mnie osobiście radar też wnerwia, chociaż raz (dosłownie 1 raz) dupę uratował, więc spełnia swoją funkcję. Ja tempomat stosuję często i do jego wad, a raczej bezmyślności innych użytkowników drogi nie mogę się przyzwyczaić. Mam natomiast pytanie do Joy-a. Jak uruchamiasz sam tempomat??? U mnie się nie da. Włączenie tempomatu automatycznie uruchamia radar.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
joy
Lex user
Posty: 30
Rejestracja: 4 mar 2019, o 13:29
Model Lexusa: LS 430 lift
Skąd:: Holandia
Kontakt:

Re: Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Post autor: joy »

Oczywiście że się da, tylko nie wiesz jak przejść z tempomatu aktywnego w pasywny, a to bardzo proste. Otóż należy po włączeniu funkcji tempomatu odciągnąć od siebie dźwigienkę sterowania tempomatem na 3 sekundy. Wtedy wyłącza się radar i tempomat działa w trybie zwykłym. Potem już tylko ustawiasz żądaną prędkość dźwigienką.
Gdybym był skazany na tempomat wyłącznie aktywny, chyba bym oszalał!...
skyglobe
Lex user
Posty: 108
Rejestracja: 13 maja 2019, o 21:44
Model Lexusa: LS 430
Skąd:: Gorzów
Kontakt:

Re: Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Post autor: skyglobe »

Dzięki, dziś sprawdzę.
Pozdro
sandr
Lex user
Posty: 250
Rejestracja: 11 paź 2010, o 20:41
Model Lexusa: RX450h
Skąd:: DSW
Kontakt:

Re: Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Post autor: sandr »

joy pisze:Gdybym był skazany na tempomat wyłącznie aktywny, chyba bym oszalał!...
Być może w nowszych modelach coś poprawili, pomimo tego że "bywa płochliwy" - używam kiedy tylko jest to możliwe.
Awatar użytkownika
kliMati
Lex user
Posty: 168
Rejestracja: 31 gru 2015, o 17:34
Model Lexusa: LS400
Skąd:: 2Bi
Kontakt:

Re: Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Post autor: kliMati »

ja zarzucam często kiedy jadę w kolumnie aut, bez możliwości sensownego wyprzedzania - wrzucam 10-15 km/h więcej niż jedzie kolumna, a potem pilnuję tylko czy ktoś gwałtownie nie hamuje. Jazda w gęstym ruchu na ekspresowej też czasem jest łatwiejsza na tempomacie aktywnym. Generalnie fajna opcja, dobrze, że jest regulowany odstęp od poprzedzającego pojazdu, ale ideał to nie jest. Najnowsze generacje z hamowaniem do zera i ruszaniem, to już tylko jeden krok do spania "za kółkiem", a to póki co jest groźne.
daniel_be2
Nowy lex user
Posty: 1
Rejestracja: 6 lip 2021, o 17:29
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Tarnów
Kontakt:

Re: Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Post autor: daniel_be2 »

Na autostradzie ten system to jak wygrana w totolotka

_________
Łukasz Wudyka opinie
Awatar użytkownika
joy
Lex user
Posty: 30
Rejestracja: 4 mar 2019, o 13:29
Model Lexusa: LS 430 lift
Skąd:: Holandia
Kontakt:

Re: Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Post autor: joy »

Jeżdżę głównie po autostradach i nadal nie widzę zastosowania dla aktywnego tempomatu. Gdybym jechał prawym pasem za ciężarówkami, to tak, ale wyprzedzając co chwilę jazda na aktywnym nie ma sensu. System zwalnia zbyt brutalnie dojeżdżają do poprzedzającego auta, a wyprzedzając przyspiesza zbyt narowiście - tak się nie da jechać na dłuższą metę, a spalanie znacząco wzrasta. Mam zatem ten wychwalany przez większość kierowców tempomat aktywny i nie używam... I nie mogę zrozumieć, jakim cudem może się to u innych sprawdzać?
patryk_wu9
Nowy lex user
Posty: 1
Rejestracja: 7 lip 2021, o 16:53
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Post autor: patryk_wu9 »

Ja dowiedziałem się dopiero teraz, że mam na wyposażeniu samochodu taki tempomat, muszę go przetestować

________
https://techtynk.pl/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 14 gości