[IS200] Wymiana żarówki w desce rozdzielczej i klimatyzacji

Czyli wszystkie porady oraz pomysły na własnoręczne przeróbki.
Awatar użytkownika
qubak
Lex user
Posty: 30
Rejestracja: 26 maja 2011, o 11:16
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

[IS200] Wymiana żarówki w desce rozdzielczej i klimatyzacji

Post autor: qubak »

Witam.
Temat był już poruszany i stworzony przeze mnie na starym forum. Zdobyłem trochę więcej informacji w tej materii, dlatego pozwalam sobie ponownie przedstawić sposób wymiany podświetlenia w desce rozdzielczej.

1. Zanim zabierzemy się za wymianę oświetlenia należy odłączyć akumulator tzn minus - skasuje się stan licznika, godzina, programy radiowe oraz błędy w komputerze pokładowym - można odłączyć również bezpiecznik, ale nie chcę wprowadzić w błąd, który dokładnie; powód odłączenia - m.in. kontrolka poduszki powietrznej - bez odłączonego zasilania, może potem się świecić cały czas, ale przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo.
Obrazek

2. Odkręcamy osłonę zegarów - 3 śrubki zaznaczone na zdjęciu
Obrazek

3. Pod odkręceniu śrub można ściągnąć osłonę. Trzyma się ona na trzech zaciskach zaznaczonych na zielono, oraz podłączony jest do niej przewód od regulatora jasności. Należy na niego zwrócić uwagę i przed usunięciem osłony odpiąć go! Osłona najlepiej schodzi, gdy kierownica jest ustawiona najbardziej w dół.
Obrazek Obrazek

4. Następnie odkręcamy zegary - 3 śrubki
Obrazek

5. Wyjmując zegary należy odpiąć wcześniej dwie kości podłączone z tyłu.
Obrazek

6. Po wyciągnięciu zegarów z tyłu będzie dostęp do wszystkich żarówek
Obrazek
Zegary na desce rozdzielczej podświetlone są 5 żarówkami ( 3 zaznaczone kolorem zielonym i 2 zaznaczone kolorem żółtym), żarówki zaznaczone kolorem niebieskim, są żarówkami wszystkich kontrolek na desce rozdzielczej.
Żarówki zaznaczone kolorem zielonym - są to żarówki W5W (R10) o średnicy 11mm - można stosować zamienniki LED*
Obrazek
Żarówki zaznaczone kolorem żółtym - są to żarówki T5 (R5) o średnicy 8mm
Obrazek
Jak widać powyżej te żarówki mają kapturki pomarańczowe. Żarówki są w oprawkach i wystarczy je wyciągnąć. Kapturki również trzeba ściągnąć. Czasami jest problem, ponieważ się przykleją do żarówki, ale należy ostrożnie je usunąć ze starej żarówki, ponieważ jest duży problem z dokupieniem takich kapturków, a żarówki kolorowe szybko się odbarwiają i nie dają takiego światła.

Żarówki zaznaczone kolorem niebieskim - do podświetlenia wszystkich kontrolek - nie mają kapturków - kolor na jaki świecą jest "nadrukowany" na desce rozdzielczej - nie pamiętam rodzaju tej żarówki, ale jest troszkę lepsze zdjęcie
Obrazek

Przed przykręceniem na stałe zegarów polecam sprawdzenie, czy wszystkie żarówki świecą prawidłowo - należy podłączyć kostki do zegarów i sterownik jasności (ten w obudowie z pkt 3) i podłączyć akumulator.

* Jeżeli chodzi o zamienniki LED to polecam mocniejsze diody (4 lub 7 LED), ponieważ te zwykłe LED W5W z jedną diodą (kuliste lub walcowe) nie świecą tak jak zwykłe żarówki i zegary są słabo oświetlone) temat ten poruszałem w dziale tuningu wizualnego.

Wymiana podświetlenia przycisków: TRC/SNOW, podgrzewanych foteli, regulacji wysokości świateł mijania, świateł przeciwmgielnych

Wszystkie te przyciski można wyciągnąć, są one na zatrzaskach - należy pamiętać, żeby odpiąć kable
Obrazek

Każdy z tych przycisków ma miejsce na żaróweczkę (żarówka z "wąsami")
Obrazek
Obrazek

Wymiana podświetlenia panelu klimatyzacji:

Niestety nie mam zdjęć bo mi mi się rozładował aparat, ale postaram się opisać krok po kroku: (nie mogę znaleźć linka do zagranicznego forum, na którym wszystko jest krok po kroku wytłumaczone wraz ze zdjęciami. Jeżeli ktoś dysponuje tym linkiem, to niech wrzuci.

Aby wymienić podświetlenie w panelu klimatyzacji, należy odkręcić całą konsolę wraz z radiem. W tym celu trzeba ściągnąć nawiew (jest na dwóch zaciskach - należy go pewnie wyciągnąć), oraz wyciągnąć przyciski TRC/SNOW jak na jednym ze zdjęć powyżej. Następnie są 4 śruby , które po odkręceniu pozwolą nam wyjąć całą konsolę. Z boku będą kolejne śruby, po dwie z każdej strony, które będzie trzeba odkręcić, aby wyjąć panel klimatyzacji. Należy również odpiąć przewody przed zupełnym usunięciem radia. Tutaj trzeba troszkę się nagimnastykować, ale wszystko jest do zrobienia. Jak będziemy mieli już panel to należy odkręcić tylną część, aby dostać się do elektroniki, gdzie są żarówki. nie pamiętam ile dokładne jest tych żarówek i jakiego są rodzaju, ale można je kupić w każdym sklepiku z takimi rzeczami. Jeżeli chodzi o oryginalne radio, to podobne tutaj są diody SMD, czyli wlutowane w płytkę i ich wymiana nie jest taka prosta. Podobnie jest z podświetleniem panelu z elektrycznymi szybami - tam również są diody SMD i nie da się ich w prosty sposób wymienić.

W razie pytań służę pomocą.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ccamillo
Lex user
Posty: 168
Rejestracja: 30 maja 2011, o 10:02
Model Lexusa: brak
Skąd:: Wołomin
Kontakt:

Re: [IS200] Wymiana żarówki w desce rozdzielczej i klimatyza

Post autor: ccamillo »

wrzucę coś od siebie :D

- "zielone" 14v 3,8w (indeks A90010-06038)
- "żółte" 14v 3w (indeks A90010-06039)
- "niebieskie" 12v 1,4W (A83120-60020)
Awatar użytkownika
Rici
Administrator
Posty: 1021
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 18:30
Model Lexusa: 3GS
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: [IS200] Wymiana żarówki w desce rozdzielczej i klimatyza

Post autor: Rici »

Świetny opis na pewno się przyda :)
Obrazek
Awatar użytkownika
czak
Lex user
Posty: 40
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:20
Model Lexusa: IS200
Lokalizacja: W-wa Ochota
Kontakt:

Re: [IS200] Wymiana żarówki w desce rozdzielczej i klimatyza

Post autor: czak »

Że odgrzeję temat sprzed roku.
Czy komukolwiek udało się osiągnąć oryginalny efekt pomarańczowo-czerwonego oświetlenia.
Do zegarów kupiłem kapturki na allegro, ale efekt jest daleki od zadowalającego, światło jest przygaszone i żółtawe.
Właśnie zaczynają zdychać żarówki od klimy i myślę o wymianie całego kompletu, ale wolałbym zostać przy stockowym kolorze.
Białe, niebieskie itd. mnie nie kręci.
Czy komukolwiek się to udało?

P.S. Oryginalne kapturki przykleiły mi się do żarówek i niestety nie mogę ich odzyskać.
Awatar użytkownika
akira
Lex user
Posty: 133
Rejestracja: 3 sty 2011, o 06:22
Model Lexusa: GS 300 w najszybszym kolorze ;)
Skąd:: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: [IS200] Wymiana żarówki w desce rozdzielczej i klimatyza

Post autor: akira »

Dałoby się odświeżyć zdjęcia do opisu, bo ich nie widać???
Awatar użytkownika
GrzegorzPPP
Lex user
Posty: 168
Rejestracja: 29 lip 2012, o 20:41
Model Lexusa: LS400 UCF20
Skąd:: Siedlce
Kontakt:

Re: [IS200] Wymiana żarówki w desce rozdzielczej i klimatyza

Post autor: GrzegorzPPP »

Panowie jakie idą żarówki do podświetlania panelu klimatyzacji oraz TRC i SNOW :?:

Szukam szukam i nie mogę znaleźć, a chciałbym zamówić, gdyż w Toyocie krzyknęli mi 20zł/szt.
LexManiak
Nowy lex user
Posty: 3
Rejestracja: 29 kwie 2013, o 09:37
Model Lexusa: is200
Skąd:: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: [IS200] Wymiana żarówki w desce rozdzielczej i klimatyza

Post autor: LexManiak »

Witam,
czy ktoś może orientuje się jak wymienić i jak wyglądają żarówki do panelu sterowania szybami i lusterkami? Z tego co zauważyłem są to zintegrowane przełączniki i może być trudno to wymienić, interesuje mnie też jak wymienić podświetlanie przycisków kontroli trakcji.

Prosze o pomoc.
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
GrzegorzPPP
Lex user
Posty: 168
Rejestracja: 29 lip 2012, o 20:41
Model Lexusa: LS400 UCF20
Skąd:: Siedlce
Kontakt:

Re: [IS200] Wymiana żarówki w desce rozdzielczej i klimatyza

Post autor: GrzegorzPPP »

Kontroli Trakcji i SNOW bardzo łatwo wymienić.

Wyciągasz panel (jest on na wcisk, złap za spód i pociągnij) później musisz wyciągnąć, ten przełącznik TRC/SNOW, jest na dwóch zatrzaskach, wychodzi w kierunku do siebie. Tam od spodu jest żarówka (wygląda jak śrubka), wykręcasz wymieniasz i gra.

Wczoraj niestety kupiłem w Toyocie żarówki, jak się okazało, moje były sprawne, myślałem że spalone bo przyciski od podgrzewania tylnej szyby, od zamknięcia dopływu powietrza i AC się nie świecą...
LexManiak
Nowy lex user
Posty: 3
Rejestracja: 29 kwie 2013, o 09:37
Model Lexusa: is200
Skąd:: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: [IS200] Wymiana żarówki w desce rozdzielczej i klimatyza

Post autor: LexManiak »

Dzięki za odpowiedź.
A orientujesz się jak wygląda wymiana podświetlenia w panelu sterowania szybami i lusterkami?
Awatar użytkownika
GrzegorzPPP
Lex user
Posty: 168
Rejestracja: 29 lip 2012, o 20:41
Model Lexusa: LS400 UCF20
Skąd:: Siedlce
Kontakt:

Re: [IS200] Wymiana żarówki w desce rozdzielczej i klimatyza

Post autor: GrzegorzPPP »

Nie mam pojęcia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości