Napięcie ładowania /alternator / regulator napięcia ?

Wszystko co związane z problemami w układzie elektrycznym.
Awatar użytkownika
piotr3k
Lex user
Posty: 40
Rejestracja: 2 cze 2016, o 21:24
Model Lexusa: IS 200T
Skąd:: Piaseczno
Kontakt:

Re: Napięcie ładowania /alternator / regulator napięcia ?

Post autor: piotr3k »

maniek_ls400 pisze: 11 mar 2013, o 20:03 Problem się rozwiązał...
Przekopałem manuala - ładowanie ma być od 13.2 do 14,4V bo tak to wymyślili skośnoocy.
Dziś pojechałem odebrać NOWĄ wymienioną w ramach reklamacji centrę (z gwarancją na 24m-ce od dzisiaj :D) - była walnięta jedna cela i po wnikliwym sprawdzaniu przez wspomnianego wcześniej magika reklamacja została uznana.
BTW. Przez tydzień jeździłem z aku z toyoty yaris (gabarytowo o połowę mniejszy niż mój) i aniu razu lex nawet nie stęknął przy zapalaniu co utwierdziło mnie, że ładowanie ma prawidłowe.

 
Czy dasz mi znać gdzie znalazłeś w manulu że "ładowanie ma być od 13.2 do 14,4V bo tak to wymyślili skośnoocy."   

Jedni spece mówią że musi być od 13,9 jedni że od 13,5 .... u mnie jest 13,84 i gość który sprzedał mi akumulator rok temu, mówi że jest złe bo powinno być od 13,9 i jak padnie mi akumulator to nie uzna mi gwarancji...

Dodam tylko, że mam auto z USA i mam przerobione lampy, dorobione przeciwmieglne, mialem ekran 7 cali mam teraz 10,25cali na androidzie nie fabryczne, zmienione oswietlenie wnetrza, zmienione oswietlenie w drziwach. wiec mysle ze to tez moze zabierac moc ładowania.. a on mi mowi ze 13,84V jest zle...  dlatego chcialbym mu pokazac manuala gdzie napisane jest 13,2V do 14,4 bo on mowi ze musi byc od 13,9... do 14,4
Awatar użytkownika
endrju1
Lex Master
Posty: 1019
Rejestracja: 13 lut 2015, o 17:11
Model Lexusa: is200
Skąd:: LLB
Kontakt:

Re: Napięcie ładowania /alternator / regulator napięcia ?

Post autor: endrju1 »

Napięcie na akumulatorze w momencie ładowania jest zależne od poziomu naładowania samego akumulatora. Jak akumulator jest mocno rozładowany to napięcie podczas ładowania (zwłaszcza na obrotach jałowych) będzie niskie. Najważniejszy jest prąd ładowania i napięcie końcowe (czyli jakie napięcie mamy jak akumulator jest już naładowany).
Awatar użytkownika
piotr3k
Lex user
Posty: 40
Rejestracja: 2 cze 2016, o 21:24
Model Lexusa: IS 200T
Skąd:: Piaseczno
Kontakt:

Re: Napięcie ładowania /alternator / regulator napięcia ?

Post autor: piotr3k »

100% zgoda. Akumulator jak miałem w pełni naładowany było 14V na kontroli u gościa co sprzedał mi akumulator było już dzisiaj 13,84V

ciekawi mnie gdzie jest w manualu napisane ze "ładowanie ma być od 13.2 do 14,4V bo tak to wymyślili skośnoocy." według mnie od 13,5 do 14,4 jest poprawne wedlug goscia co mi sprzedal akumulator od 13,9 i moje za małe bo 13,84...
muzz
Lex Driver
Posty: 521
Rejestracja: 4 kwie 2015, o 20:44
Model Lexusa: IS200
Skąd:: WWA
Kontakt:

Re: Napięcie ładowania /alternator / regulator napięcia ?

Post autor: muzz »

endrju1 pisze: 10 cze 2023, o 16:35 Napięcie na akumulatorze w momencie ładowania jest zależne od poziomu naładowania samego akumulatora. Jak akumulator jest mocno rozładowany to napięcie podczas ładowania (zwłaszcza na obrotach jałowych) będzie niskie. Najważniejszy jest prąd ładowania i napięcie końcowe (czyli jakie napięcie mamy jak akumulator jest już naładowany).

 
w nowszych systemach/silnikach pewnie tak i pewnie też system uwzględnia poziom sprawności aku...pytanie jaki rodzaj akumulatora tam siedzi bo od tego też może wiele zależeć...
jeszcze dochodzi temperatura - Toyota stosuje (nie wiem jak inni producenci) regulator napięcia z kompensacją temperaturową...
to oznacza, że jak jest zimno to ładowanie jest wyższe a jak silnik się rozgrzeje to napięcie ładowania też spadnie...
nie wiem jak w nowych konstrukcjach ale w serwisówce do IS200 mk1 znalazłem w części dot. sprawdzania sprawności układu ładowania właśnie, że należy sprawdzić i prąd ładowania i napięcie...prąd nie pamiętam jaki powinien być minimalny ale ładowanie minimalne to właśnie 13,2V i nie powinno spadać poniżej...
to samo potwierdza się u mnie w GS430...
czy tak jest w nowych konstrukcjach - nie wiem a kolega pyta chyba o IS200...
Awatar użytkownika
piotr3k
Lex user
Posty: 40
Rejestracja: 2 cze 2016, o 21:24
Model Lexusa: IS 200T
Skąd:: Piaseczno
Kontakt:

Re: Napięcie ładowania /alternator / regulator napięcia ?

Post autor: piotr3k »

Tak jest, ja pytam o IS200T z 2016r ale mysle ze kazde Lexy mają podobnie - najchetniej chcialbym zobaczyc jakiegos manuala i opis z tymi napieciami ktoregokolowiek modelu bo nie moge tego znalezc nigdzie.

Dzieki za post
muzz
Lex Driver
Posty: 521
Rejestracja: 4 kwie 2015, o 20:44
Model Lexusa: IS200
Skąd:: WWA
Kontakt:

Re: Napięcie ładowania /alternator / regulator napięcia ?

Post autor: muzz »

jak chce ci się szukać to możesz poszukać tutaj: https://jdmfsm.info/Auto/
Awatar użytkownika
piotr3k
Lex user
Posty: 40
Rejestracja: 2 cze 2016, o 21:24
Model Lexusa: IS 200T
Skąd:: Piaseczno
Kontakt:

Re: Napięcie ładowania /alternator / regulator napięcia ?

Post autor: piotr3k »

Szukałem już i własnie nie mogłem nigdzie tego info znaleźć ale dzieki za materiały.
Awatar użytkownika
machony79
Lex Driver
Posty: 464
Rejestracja: 30 sie 2020, o 15:22
Model Lexusa: NX200t
Skąd:: Katowice
Kontakt:

Re: Napięcie ładowania /alternator / regulator napięcia ?

Post autor: machony79 »

Mam ten sam silnik ale w większej budzie.
U mnie ładowanie w zimie czyli pewnie na słabszym akumulatorze wynosiło 14.5 V. Teraz 14.2 V i nie schodzi niżej.
STOP HYBRID GO SMOG
Awatar użytkownika
piotr3k
Lex user
Posty: 40
Rejestracja: 2 cze 2016, o 21:24
Model Lexusa: IS 200T
Skąd:: Piaseczno
Kontakt:

Re: Napięcie ładowania /alternator / regulator napięcia ?

Post autor: piotr3k »

U mnie na słabszym akumulatorze jest mniej ok 13,8 a na wpełni naładowanym 14V więc odwrotnie niż u Ciebie ;)

Moze w zimę wcale nie masz słabszego akumulatora, tylko ze względu na niższe temperatury pozwala sobie mocniej ładować :) u Ciebie na pewno wszystko jest ok bo napięcia dobre.

Będę kontrolował, najwyzej przy najblizszym przeglądzie sprawdze alternator albo jakieś kable

Dzieki wielkie za post.
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Napięcie ładowania /alternator / regulator napięcia ?

Post autor: owczar »

Napięcie ma być sprawdane według procedury w manualu i jeśli jest w zakresie to jest ok.

To co napisał Mariuszsię zgadza. Na czas pomiaru wyjmij bezpiecznik sprzężenia zwrotnego i będziesz miał maxymalne możliwe jakie pozwala w danej chwili alternator. Inna sprawa, że napięcie jest obniżane na biegu jałowym, żeby nie obciążać silnika. Jeżdząc dużo na krótkich odcinkach zamiast bezpiecznika wsadziłem diodę prostowniczą 10A. Dzięki temu napięcie ładowania wzrastało o spadek napięcia na tej diodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości