Zmiana płyty głównej i CPU - prośba o pomoc komputerowców

Rozmowy na tematy nie koniecznie związane z marką lub motoryzacją
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
IgoR_KilleR
Lex user
Posty: 262
Rejestracja: 3 paź 2010, o 10:00
Model Lexusa: Is 200
Kontakt:

Zmiana płyty głównej i CPU - prośba o pomoc komputerowców

Post autor: IgoR_KilleR »

Witam.
Niedawno w komputerze mojej dziewczyny padła płyta główna, gościu w komisie powiedział że płyty z tym konkretnym socketem (nie pamiętam dokładnie jakim) są szczególnie awaryjne. Ponieważ moja luba nie zamierza wydawać dużych pieniędzy na kupno nowego kompa zaproponowałem jej upgrade obecnego sprzętu.
Jej obecna konfiguracja to:
ASUS K8V-MX
AMD Sempron(tm) Processor 2800+, MMXm 3DNow, ~1,6Ghz
Nvidia GeForce FX 5500 128 MB
RAM 512 MB DDR 2(?)
HDD WD ok 240gb

Komputer służy głównie do internetu, muzyki, filmów oraz obróbki i magazynowania zdjęć z aparatu.

Ponieważ pomysł był mój to na mnie zeszła odpowiedzialność za dobranie odpowiednich komponentów.

Zaproponowałem zatem P4 ok 3,GHz i w sumie tyle, bo
1) Na płytach to ja się nie znam szczególnie
2) Ogólnie sprzęt który byłby kompatybilny z pozostałymi komponentami jest nieco przestarzały stąd po prostu nie pamiętam co powinno się znaleźć w składzie zestawu do upgrade'u.

Na allegro moją uwagę zwróciły następujące propozycje:
http://allegro.pl/nowa-msi-7042-lan-aud ... 98824.html
http://allegro.pl/nowa-msi-7060-lan-vga ... 33546.html

Co sądzicie o nich?
Czy w ogóle w dobrą stronę zmierzam?
Awatar użytkownika
konik_80
Lex Driver
Posty: 426
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:13
Model Lexusa: kiedyś IS200 obecnie Avensis T25
Skąd:: Szkocja
Lokalizacja: Szkocja / Stargard Szczec
Kontakt:

Re: Zmiana płyty głównej i CPU - prośba o pomoc komputerowcó

Post autor: konik_80 »

A grafika jest na AGP czy na PCI-express?
Awatar użytkownika
bulldo
Nowy lex user
Posty: 15
Rejestracja: 3 kwie 2011, o 20:23
Model Lexusa: is
Skąd:: dziki wschód
Kontakt:

Re: Zmiana płyty głównej i CPU - prośba o pomoc komputerowcó

Post autor: bulldo »

Uszkodzona płyta jest pod socket 745, karta grafiki pod AGP, RAM DDR 1. Pierwsza jest na lepszym chipsecie i ma kontroler sata. Druga zintegrowaną grafikę (jak padnie GeForce FX 5500 można pracować dalej) ale brak sata. Jeśli dysk jest sata to tylko pierwsza płyta, a jeśli ide mogą być obie.
Awatar użytkownika
dS
Lex Master
Posty: 2932
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:30
Model Lexusa: GS430
Skąd:: Wołomin
Kontakt:

Re: Zmiana płyty głównej i CPU - prośba o pomoc komputerowcó

Post autor: dS »

a jesteś pewny że to na 100% płyta ? podłączałeś inny zasilacz ?
obydwie te płyty to nic specjalnego, a MSI to jakaś ściemna bo ich producentem jest MEDION, w ich nowość bym nie zbyt wierzył bo są to płyty dla producentów OEM takich jak HP, DELL czy innych produkujących gotowe komputerki stacjonarne, w sprzedaży detalicznej te płyty nie występowały,więc obojętnie co weźmiesz różnicy nie będzie
przesiadka z Semprona 1,6 na Pentium 3.0 powinno zrobić różnice więc chyba warto się przesiąść

w starej płycie miałeś kontroler SATA więc sprawdź czy dysk był podłączony wąskim kabelkiem czy szeroką taśmą IDE
"Nie masz talentu? Zawsze możesz pokazać cycki."
Awatar użytkownika
IgoR_KilleR
Lex user
Posty: 262
Rejestracja: 3 paź 2010, o 10:00
Model Lexusa: Is 200
Kontakt:

Re: Zmiana płyty głównej i CPU - prośba o pomoc komputerowcó

Post autor: IgoR_KilleR »

faktycznie, dysk jest na SATA, nie zwróciłem na to uwagi...
dS co polecasz zamiast tej płyty?
Zaznaczam, że chcę kupić płytę z zainstalowanym prockiem i chłodzeniem, dodatkowe kości ram będą dodatkowym atutem, zintegrowana grafika nie jest wymagana.
Może takie coś? http://allegro.pl/asus-p4p800-deluxe-pe ... 79680.html
Awatar użytkownika
dS
Lex Master
Posty: 2932
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:30
Model Lexusa: GS430
Skąd:: Wołomin
Kontakt:

Re: Zmiana płyty głównej i CPU - prośba o pomoc komputerowcó

Post autor: dS »

Ta płyta asusa jest już o ponad 50% droższa. Jak chcesz wydawać więcej kasy to będzie to lepsze rozwiązanie. Ale jak to jest rozwiązanie tymczasowe bo za jakiś tam czas kupisz sobie inny komputerek/laptopa czy coś w tym stylu a ten ma tylko przeżyć z rok to i tamte tańsze powinny dać radę.
I drugie pytanie. Czy ten ASUS zmieści Ci się do obudowy? Twoje stare mobo miało wymiary mATX a ten ASUS jest pełnowymiarowym ATX (5 slotów PCI powoduje że jest dużo wyższa )

No i nadal nie napisałeś co z zasilaczem. Sprawdzałeś go ?
"Nie masz talentu? Zawsze możesz pokazać cycki."
Awatar użytkownika
IgoR_KilleR
Lex user
Posty: 262
Rejestracja: 3 paź 2010, o 10:00
Model Lexusa: Is 200
Kontakt:

Re: Zmiana płyty głównej i CPU - prośba o pomoc komputerowcó

Post autor: IgoR_KilleR »

dS pisze:Ta płyta asusa jest już o ponad 50% droższa. Jak chcesz wydawać więcej kasy to będzie to lepsze rozwiązanie. Ale jak to jest rozwiązanie tymczasowe bo za jakiś tam czas kupisz sobie inny komputerek/laptopa czy coś w tym stylu a ten ma tylko przeżyć z rok to i tamte tańsze powinny dać radę.
I drugie pytanie. Czy ten ASUS zmieści Ci się do obudowy? Twoje stare mobo miało wymiary mATX a ten ASUS jest pełnowymiarowym ATX (5 slotów PCI powoduje że jest dużo wyższa )

No i nadal nie napisałeś co z zasilaczem. Sprawdzałeś go ?
Zasilacz działa. Chassis faktycznie trzeba by było sprawdzić, ale wydaje mi się że jest pełnowymiarowe.
Znalazłem jeszcze takie cuś.
http://allegro.pl/show_item.php?item=19 ... d00be2ff62

Napisałem już do typa, czy zgodzi się żeby do niego wpaść z kompem i przetestować (gość z mojego miasta). No i ogólnie tak jak piszesz, ma posłużyć jeszcze przez jakiś czas, docelowo dziewczyna chce kupić laptopa, ale najpierw ma do zrobienia prawko i planuje wydatki na lepszy sprzęt fotograficzny, więc komputer nie jest priorytetem.
Awatar użytkownika
dS
Lex Master
Posty: 2932
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:30
Model Lexusa: GS430
Skąd:: Wołomin
Kontakt:

Re: Zmiana płyty głównej i CPU - prośba o pomoc komputerowcó

Post autor: dS »

cena rozsądna a jak jest jeszcze z twojego miasta i sprzęt okaże się sprawny to brać i nie przepłacać
"Nie masz talentu? Zawsze możesz pokazać cycki."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości