[is200]Prośba o identyfikację tulei w zawieszeniu

Bartpabicz
Lex user
Posty: 25
Rejestracja: 4 lut 2012, o 00:36
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Cork, Irlandia

[is200]Prośba o identyfikację tulei w zawieszeniu

Post autor: Bartpabicz »

Witam wszystkich klubowiczów,

Niedawno kupiłem Lexusa, model IS 200, rocznik 1999. Nauczony doświadczeniem zanim dobiłem transakcji podjechałem do mechanika, który zidentyfikował kilka usterek, w tym kilka elementów zawieszenia, i zakomunikował mi, że do wymiany nadają się cztery tuleje. Problem polega na tym, że jedyne, czym dysponuję, to nazwy podane przez mechanika, a te z kolei nie do końca są jasne dla Panów z Tedgum'u (zakład regenerujący tuleje).

Tutaj tylko nadmienię, że z prośbą o identyfikację tulei zwróciłem się również do użytkowników innego forum, także treść postów będzie bardzo podobna.

Chciałbym się zwrócić do bywalców tego forum o pomoc w odpowiednim nazwaniu tulei. Otóż pan mechanik sprawdzający samochód zidentyfikował dwa typy elementów, które muszę wymienić:

1. Dolne tuleje wahaczy poprzecznych (tylne tuleje pływające) w tylnym zawieszeniu
2. Tylne tuleje dolnego tylnego wahacza w przednim zawieszeniu.

Problem mój jest dwojakiego rodzaju: po pierwsze nie do końca chciałbym słono płacić za oryginały od tutejszych dealerów i chciałem poszukać zamienników. Zanim jednak to zrobię musiałbym operować numerami części, bądź chociaż jednoznacznym opisem/nazwą części. I tutaj wchodzi druga strona mojego problemu - otóż sam jestem z mechaniką na bakier i nazwy podane przez pana mechanika kompletnie nic mi nie mówią. Co gorsza, ponoć nazwy, którymi operował i które mi podał, nie identyfikują części jednoznacznie, co może doprowadzić do pomyłki.

Moja prośba brzmi więc następująco - czy mógłbym Was, drodzy klubowicze, prosić o:

- potwierdzenie, czy części, które opisałem powyżej, jednoznacznie identyfikują konkretne części zawieszenia (chodzi mi o wyeliminowanie możliwych pomyłek)
- czy istnieją zamienniki do rzeczonych tulei (słyszałem o niemiekiej firmie Febest)
- czy pomoglibyście mi zidentyfikować nazwy części tych tulei (może na podstawie diagramów zawartych na stronie toyodiy.com? )
- czy możecie potwierdzić czy "Dolne tuleje wahaczy poprzecznych (tylne tuleje pływające) w tylnym zawieszeniu" to "tuleje wahliwe do tylnego drążka poprzecznego do piasty"? Tak mi odpisał Tedgum na pytanie o właśnie te tuleje i nie wiem czy to właśnie faktycznie są te.

Zaznaczam, że mieszkam w Irlandii i cała zabawa z wysyłaniem tulei do regeneracji bądź jako wzór do Tedgumu raczej nie wchodzi w grę ze względu na koszty. Oczywiście jeśli nie będę miał wyjścia to pewnie na to przystanę.


I ostatnia już prośba: mój dobry przyjaciel posiada Lexusa GS 300 drugiej generacji, rok 1998, podobnie jak ja ma problem z tulejami, ale dla odmiany Jego mechanik użył takiego określenia:

tuleja w wahaczu dolnym tylnym przedniego zawieszenia - nie tam gdzie amortyzator tylko wspomagający tylny

czy w tym wypadku chodzi o tą samą część co u mnie?


Nie będę ukrywał, że odpowiedzi na te pytania bardzo mi pomogą - właściwie bez tych informacji jestem skazany albo na wizytę u stealera, albo na rozkraczenie samochodu na kilka tygodni podczas gdy wymontuję tuleje, wyślę je do polski do Tedgum'u jako wzór bądź do regeneracji i poczekam aż odeślą mi je z powrotem. Bardzo byłbym wdzięczny za wszelką pomoc.

A, zapomniałem wspomnieć o objawach: przy ruszaniu słychać... gulgotanie. Rzekomo właśnie przez któreś z tulei. Poza tym nie można ustawić geometrii z powodu zużycia tychże (w obydwu przypadkach nie wiem czy chodzi o przednie czy tylne). Mam nadzieję, że to pomoże w identyfikacji. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
janasek
Lex Master
Posty: 1516
Rejestracja: 3 paź 2010, o 15:21
Model Lexusa: SC 400
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Prośba o identyfikację tulei w zawieszeniu

Post autor: janasek »

Generalnie opis który przedstawiłeś jest na tyle niejasny ze Panowie z TEDGUM-u mają rację - można sie tylko domyślać o co chodzi.

Tu masz rysunke tylniej zawiechy:

http://www.toyodiy.com/parts/p_E_1999_L ... _4804.html

Mogę sie domyślać że chodzi o ta tylnią tuleję na tym wahaczu który ma ich trzy sztuku - wg ASO jest niewymiennna, ale spokojnie można to zrobić.

A Tu masz ryzunek przedniej:

http://www.toyodiy.com/parts/p_E_1999_L ... _4802.html

Być może chodzi o tą "podkowę" ale opis jest tak nieprecyzyjny że nie wiadomo o cho chodzi

a po co chcesz to wysyłać do PL? Znajdz jakis zakład w Irlandii, który się zajmuje regeneneracją, pewnie będzie taniej albo i to samo jak bedziesz wysyłał do PL.

Pozdro
Luxusem jadę... :)
Awatar użytkownika
ccamillo
Lex user
Posty: 168
Rejestracja: 30 maja 2011, o 10:02
Model Lexusa: brak
Skąd:: Wołomin
Kontakt:

Re: Prośba o identyfikację tulei w zawieszeniu

Post autor: ccamillo »

Tylna plywajaca to moze byc to:
http://www.ebay.co.uk/itm/REAR-STUB-AXE ... 19cd123db2

natomiast tuleja przednia dolna tylna to wg. mnie są drążki reakcyjne:
http://tedgum.pl/sklep/index.php?cPath=25_462_8926_9101

Oczywiście wnioskuje po opisie:)
Bartpabicz
Lex user
Posty: 25
Rejestracja: 4 lut 2012, o 00:36
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Cork, Irlandia

Re: Prośba o identyfikację tulei w zawieszeniu

Post autor: Bartpabicz »

no, już mam jakiś punkt zaczepienia :) Dziękuję za szybkie odpowiedzi Janasek i Ccamillo. Dla pewności wysłałem rzeczonemu mechanikowi schematy z toyodiy i poprosiłem o konkretną identyfikację - nawet nie byłem świadom, że nawet taka ilość informacji nie będzie pozwalała na jednoznaczne określenie części. Z drugiej strony, patrząc na schematy.... dużo tam. Wszystkiego :)

Co do regeneracji tulei - faktycznie, rozejrzę się, może ceny będą zbliżone. Inna sprawa, że w Irlandii ponoć nie ma kultury regenerowania części (vide tarcz hamulcowych, gdzie rzekomo, jak donoszą mechanicy, na całej wyspie nie ma ani jednego zakładu, gdzie można je przetoczyć). Widzę jednak, że ceny podane mi przez Tedgum mogą być niższe o 50% jeżeli wezmę tuleje zwykłe, a nie wzmacniane. No nic, zdecyduję kiedy już będę wiedział KTÓRE części są do wymiany/naprawy :)

Zamelduję jak już dostanę odpowiedź od mechanika. Dzięki raz jeszcze!
Bartpabicz
Lex user
Posty: 25
Rejestracja: 4 lut 2012, o 00:36
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Cork, Irlandia

Re: Prośba o identyfikację tulei w zawieszeniu

Post autor: Bartpabicz »

witam ponownie,


dostałem właśnie odpowiedź od mechanika. Na schematach poniżej zaznaczył on tuleje, ale... nie tylko. Prawdę rzekłszy zbaraniałem, bo spodziewałem się dwóch kółeczek, po jednym na każdym schemacie, zamiast tego dostałem taki oto wynik:

Obrazek

Obrazek


Czy macie pomysły na interpretację? Idąc na skróty mógłbym spisać tylko numery przy tulejach, ale z jakiegoś powodu, jak mniemam, zaznaczone są tez inne części. Byłem przekonany, że tylko tuleje są do wymiany, ale czy oznacza to, że i resztę zakreślonych elementów miałbym wymienić?

Jeżeli ktoś się czuje na siłach zabawić się we wróżkę, podczas gdy będę próbował zdobyć dodatkowe wyjaśnienia od rzeczonego mechanika, zapraszam :)
Awatar użytkownika
janasek
Lex Master
Posty: 1516
Rejestracja: 3 paź 2010, o 15:21
Model Lexusa: SC 400
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Prośba o identyfikację tulei w zawieszeniu

Post autor: janasek »

Na pierwszym rysunku kupić można tuleje w zamienniku, a druga regenerujesz, nie musisz kupować całego elementu. Na drugim rysunku zaznaczył Ci gumy stablilizatora (50-70 zł szt.) i łaczniki (tez w podobnej cenie) i cos chyba przy piaście, jakaś tuleja wahliwa? (nie wiadć na rysunku za bardzo co to jest).

Pozdro
Luxusem jadę... :)
Marchol
Lex Driver
Posty: 515
Rejestracja: 22 sie 2011, o 23:02
Model Lexusa: is 200
Skąd:: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Prośba o identyfikację tulei w zawieszeniu

Post autor: Marchol »

Numery 42304 i 42305 to tzw tuleja pływająca , można dostać zamiennik od Toyoty crown , zamiennik ma symbol TAB-124Z firmy Febest , jest dostępny w sklepie http://www.eurotradeplus.pl/WPMain.aspx?lang=00 ale trzeba mieć działalność aby móc tam kupować lub tez podać dane od mechanika żeby wziął FV na siebie :) kosz takiej tulei to 26,89 netto +16 pln za wysyłkę, jak mnie ostatnio informował przedstawiciel sklepu :) Sam mam ją do wymiany więc kompletuje informacje na ten temat , szukam jeszcze jakiegoś ściągacza sworzni który to obsłuży bo głownie mają do Fiatów , BMW, grupy VW , a Toyoty czy Lexa brak...
Obrazek
Awatar użytkownika
LinkPL
Lex Maniak
Posty: 792
Rejestracja: 9 lis 2010, o 00:59
Model Lexusa: RX 500h
Skąd:: Iłża
Kontakt:

Re: Prośba o identyfikację tulei w zawieszeniu

Post autor: LinkPL »

Kupowałem te na przód, wydatek jest niezły bo jedna sztuka 420 chyba płaciłem ...
Ta z tyłu pływająca siedzi w zwrotnicy, ciężko ją wydostać, bo trzeba zdemontować prawdopodobnie całą i wygniatać prasą hydrauliczną ;) Ale dla dobrego warsztatu to żaden problem. Można byłoby ją wyciągnąć pomierzyć i pewnie dobrałby od czegoś, jest tego tyle na rynku ...
How far We can go ...
Awatar użytkownika
elektrownik
Lex user
Posty: 91
Rejestracja: 9 kwie 2011, o 21:43
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: lublin
Kontakt:

Re: Prośba o identyfikację tulei w zawieszeniu

Post autor: elektrownik »

LinkPL pisze:Kupowałem te na przód, wydatek jest niezły bo jedna sztuka 420 chyba płaciłem ...
Ta z tyłu pływająca siedzi w zwrotnicy, ciężko ją wydostać, bo trzeba zdemontować prawdopodobnie całą i wygniatać prasą hydrauliczną ;) Ale dla dobrego warsztatu to żaden problem. Można byłoby ją wyciągnąć pomierzyć i pewnie dobrałby od czegoś, jest tego tyle na rynku ...

Mi dorabiali taka tuleję w firmie TED GUM. Do wymiany wcale nie trzeba wyjmować całej zwrotnicy. Ja zrobiłem sobie ściągacz :klucz: i poszło bardzo dobrze. Pozdro
Obrazek
Bartpabicz
Lex user
Posty: 25
Rejestracja: 4 lut 2012, o 00:36
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Cork, Irlandia

Re: Prośba o identyfikację tulei w zawieszeniu

Post autor: Bartpabicz »

Witam Was ponownie,


Dzięki za odpowiedzi - w międzyczasie zawęziłem już obszar poszukiwań. Na tyle, że wiem dokładnie które tuleje są do wymiany. Poniżej schematy:



Obrazek

Obrazek

Co do schematu numer dwa to, jak zaznaczył już Marchol, jest to tuleja pływająca do Toyoty Crown (dzięki!).

Jedyne co pozostaje to zidentyfikowanie tej nieszczęsnej tulei z rysunku nr 1. Jeżeli któryś z Was ma wiedzę na ten temat, proszę dajcie znać. Ja w międzyczasie wyśle maila z zapytaniem do Euro Trade Plus i Tedgum'u, w którym umieszczę ten schemat. Jak tylko czegoś się dowiem dam znać - w międzyczasie, jeżeli wiecie co to za część, byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Dzięki!


P.S. Dwa dni temu "dostosowywałem" zamek drzwi kierowcy do nowego kluczyka. Mam kilka fotek i może zrobiłbym z tego jakiś tutorial. Do jakiego działu to wrzucić oraz czy muszę mieć jakieś specjalne uprawnienia do tego?
ODPOWIEDZ

Wróć do „IS mk1 1998-2005”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości