Napięcie ładowania /alternator / regulator napięcia ?

Wszystko co związane z problemami w układzie elektrycznym.
Awatar użytkownika
maniek_ls400
Lex Master
Posty: 1478
Rejestracja: 7 cze 2011, o 23:19
Model Lexusa: W221 S500
Skąd:: Piaseczno
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Napięcie ładowania /alternator / regulator napięcia ?

Post autor: maniek_ls400 »

Cześć,
właśnie oddałem 1,5 roczną centrę do reklamacji, ale przy okazji fachman ze sklepu pomierzył napięcie ładowania mojego leśka (po włożeniu dobrze naładowanego aku od gościa):
- przed odpaleniem 12,5
- uruchomiony silnik (bez włączonych odbiorników) - wolne obroty - napięcie na zaciskach akumulatora 13,4V
- włączone : grzanie szyby, siedzeń, klima, światła - napięcie na zaciskach akumulatora 13,4V
- podniesione obroty do ok. 2000RPM - napięcie na zaciskach akumulatora 13,4V
Wniosek machera od akumulatorów - napięcie ładowania za niskie - powinno być 13,9 min max 14,5 i to spodowowało wypompowanie akumulatora. Co więcej podobno Centra w gwarancji zastrzega, że przy napięciu łądowania poniżej 13,8V może odstąpić od uznania gwarancji ?

Czy znacie parametry jakie powinien dawać sprawny alternator/regulator napięcia ?
Moim zdaniem alternator jest OK ponieważ bez względu na obciążenie podawał stałe napięcie, może uwalony jest regulator ponieważ daje je za niskie (jeśli faktycznie jest za niskie).
Czy ktoś z 3UZ-FE może zrobić pomiar napięcia w takich przypadkach, które opisałem i pochwalić wydajność swojego systemu ?

Dzięki,
Mariusz M.
Sprzedam części do LS430 2001 President Tel. 606-103-211
hydrant23
Lex Driver
Posty: 691
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:21
Model Lexusa: GS430 mkIII
Skąd:: zamosc
Lokalizacja: zamosc
Kontakt:

Re: Napięcie ładowania /alternator / regulator napięcia ?

Post autor: hydrant23 »

włączone wszystkie odbiorniki prądu w aucie minimum 13,8-13,9V , wyłączone wszystkie odbiorniki - 14,4-14,5V mierzone na klemach aku w każdym aucie jest podobnie dla aku 12v
masa silnika może być kiepska , sprawdź klemy czy dobrze trzymają...
Awatar użytkownika
maniek_ls400
Lex Master
Posty: 1478
Rejestracja: 7 cze 2011, o 23:19
Model Lexusa: W221 S500
Skąd:: Piaseczno
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: Napięcie ładowania /alternator / regulator napięcia ?

Post autor: maniek_ls400 »

Hydrant - dzięki za dane. Czyli magik nie zalewał mówiąc o słabych parametrach ładowania.
W międzyczasie znalazłem ciekawą procedurę: http://my.is/forums/f221/diy-charging-s ... ry-426000/
Jutro będę sprawdzał całość, bo nie ma nic gorszego niż niekręcący silnik i przygasające świeczki :(
Mariusz M.
Sprzedam części do LS430 2001 President Tel. 606-103-211
Awatar użytkownika
maniek_ls400
Lex Master
Posty: 1478
Rejestracja: 7 cze 2011, o 23:19
Model Lexusa: W221 S500
Skąd:: Piaseczno
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: Napięcie ładowania /alternator / regulator napięcia ?

Post autor: maniek_ls400 »

Problem się rozwiązał...
Przekopałem manuala - ładowanie ma być od 13.2 do 14,4V bo tak to wymyślili skośnoocy.
Dziś pojechałem odebrać NOWĄ wymienioną w ramach reklamacji centrę (z gwarancją na 24m-ce od dzisiaj :D) - była walnięta jedna cela i po wnikliwym sprawdzaniu przez wspomnianego wcześniej magika reklamacja została uznana.
BTW. Przez tydzień jeździłem z aku z toyoty yaris (gabarytowo o połowę mniejszy niż mój) i aniu razu lex nawet nie stęknął przy zapalaniu co utwierdziło mnie, że ładowanie ma prawidłowe.
Mariusz M.
Sprzedam części do LS430 2001 President Tel. 606-103-211
jes
Lex user
Posty: 136
Rejestracja: 30 paź 2010, o 20:44
Model Lexusa: GS 450H
Skąd:: Skoczów
Kontakt:

Re: Napięcie ładowania /alternator / regulator napięcia ?

Post autor: jes »

Sprawdź, czy w karcie gwarancyjnej producent nie podaje przedziału napięć ładowania - tak jak to pisałeś w pierwszym poście. Zdarza się, że niektórzy producenci oprócz podania wartości prądu ładowania podają też napięcie. Wg mnie servis manual to jedno, a wymagania eksploatacyjne baterii to drugie. Ja bym skłaniał się do diagnostyki alternatora, bo 13,4V (tak podałeś) to już dolna granica.
Mechaników się nie słuchaj - optymalne napięcie ładowania to 13,6 - 14,4V.
Awatar użytkownika
baniaq
Lex Maniak
Posty: 813
Rejestracja: 4 cze 2013, o 01:11
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Poznań
Kontakt:

Re: Napięcie ładowania /alternator / regulator napięcia ?

Post autor: baniaq »

Żeby nie tworzyć nowego wątasa, napiszę tutaj:
Dzisiaj zauważyłem po pokładowym woltomierzu, że na postoju mam 12, przy przekroczeniu 600 obrotów (np. delikatne wciśnięcie gazu) 12 + 1 kreska, przy pałowaniu, czyli pod czerwone pole podchodzi pod 15. Na wolnych wszystko przygasa (światła, podświetlenie, jak włączy się wentylator na wolnych, to mrugnięcie jest mocno zauważalne)
Alternator się "kończy"? Znacie w Poznaniu miejsce, gdzie mi go zregenerują?
Sprzedam graty do IS200/300:
- kanapę tylną bez zagłówków czarna skóra + alkantara (wyprana 99zł)
- boczki drzwiowe przejściowe (czarna ramka głosników) w czarnej alkantarze (40zł)
Awatar użytkownika
firlejak
Lex user
Posty: 114
Rejestracja: 27 sty 2015, o 20:33
Model Lexusa: IS300
Skąd:: Firlej
Kontakt:

Re: Napięcie ładowania /alternator / regulator napięcia ?

Post autor: firlejak »

Prawdopodobnie masz jakiś problem z regulatorem napięcia w alternatorze,alternator zregenerują ci w większości warsztatów specjalizujących się z naprawie rozruszników i alternatorów. Poproś o przegląd całego alternatora (szczotki, łożyska itd.). W moich okolicach koszt takiej usługi to 120-250 zł.
Awatar użytkownika
jordi007
Lex Driver
Posty: 534
Rejestracja: 5 lip 2011, o 15:40
Model Lexusa: Gs 450h
Skąd:: lublin
Kontakt:

Re: Napięcie ładowania /alternator / regulator napięcia ?

Post autor: jordi007 »

Podłacze sie pod temat bo dzisiaj mi padł akumulator (pochwale sie po 16 latach od nowosci choć pewnie nie wierzycie w to) włożyłem stary i odrazu mierzyłem napiecie, bez obciążenia 14,4 ale jak juz włacze swiatła klime i podgrz. fotela spada mi do 13,1 dodam gazy rosnie do 13.5-13.8 myslicie ze juz sie gończy alternator. pytam bo zamierzam kupic nowy i nie chciałbym go załatwic załaszcza ze chce w zelowy zainwestowac.
Zwłaszcza ze tak jak piszecie ze musi byc ładowanie w jakims przedziale przy reklamacji. Bede wdzieczny za pomoc
Awatar użytkownika
ArtIS
Lex Maniak
Posty: 932
Rejestracja: 3 wrz 2014, o 21:35
Model Lexusa: IS 250 AWD
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Napięcie ładowania /alternator / regulator napięcia ?

Post autor: ArtIS »

To i ja wlecze ze swoim żalem :)

W moim ISie podczas pracy silnika na wolnych obrotach (zimny/ciepły) zauważyłem ze po otwarciu drzwi, światło wnętrza delikatnie mruga co jest denerwujące. Ponadto (rownież na wolnych obrotach - np przy oczekiwaniu na światłach) przy próbie domknięcia już zamkniętych szyb - widać delikatne wachniecie obrotomierza....

Czy takie rzeczy to coś normalnego, co z tymi światłami we wnętrzu?

Z góry piękne dzięki za pomoc :pijak:
Awatar użytkownika
endrju1
Lex Master
Posty: 1019
Rejestracja: 13 lut 2015, o 17:11
Model Lexusa: is200
Skąd:: LLB
Kontakt:

Re: Napięcie ładowania /alternator / regulator napięcia ?

Post autor: endrju1 »

U mnie coś takiego było przed wymianą akumulatora, potem się okazało, że po 20 minutach słuchania muzyki na zgaszonym silniku rozrusznik nawet nie zakręcił. Na nowym akumulatorze widać lekkie przygasanie jak domykam szyby, ale o wiele mniejsze i nic nie miga na jałowych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości