Najlepszy wosk do usuwania rys?

Czyli wszystkie porady oraz pomysły na własnoręczne przeróbki.
Jago
Lex user
Posty: 188
Rejestracja: 11 maja 2013, o 13:53
Model Lexusa: JCE10 2JZ-GE / XF10 1UZ-FE
Skąd:: Poznań
Kontakt:

Najlepszy wosk do usuwania rys?

Post autor: Jago »

Jaki jest wg Was najlepszy środek do usuwania rys? Co polecicie? Nie chodzi mi o pasty polerskie, tylko o preparaty do częstego stosowania.
Indywidualista
Lex user
Posty: 22
Rejestracja: 25 maja 2013, o 21:17
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Siedlce
Kontakt:

Re: Najlepszy wosk do usuwania rys?

Post autor: Indywidualista »

Wszystko zależy od tego jak rysa jest poważna tzn głęboko. Jeśli uszkodzenie jest drobne wówczas bardzo dobrze sprawdzi się wosk koloryzujący Sonax-u. Jest dostępny w przystępnej cenie 250 ml u mnie w sklepie 23 zł. Wosk jest płynny-dość gęsty i zawiera w sobie pigment co pozwala na zamaskowanie drobnych otarć przy czym jednocześnie chroni przed korozją. Do każdej tonacji lakieru trzeba dobrać wosk z odpowiednim pigmentem. Dodam tylko że jest bardzo łatwy w użyciu i ładnie nabłyszcza kolor a przy tym niweluje zacieki a raczej je koloryzuje :lol: . Sam testowałem na czarnym dachu mojego is 200 :D Wyszło git, polecam :)

Z kolei jeśli rysa jest poważniejsza i wosk sobie z nią nie poradzi to trzeba ją dobrze oczyścić no i robić zaprawki zapałką lub pędzelkiem co niestety będzie widoczne :angry: ale to tak już poza tematem.
Załączniki
i-sonax-wosk-koloryzujacy-nano-kredka-do-rys-czarny.jpg
(25.13 KiB) Pobrany 3761 razy
Jago
Lex user
Posty: 188
Rejestracja: 11 maja 2013, o 13:53
Model Lexusa: JCE10 2JZ-GE / XF10 1UZ-FE
Skąd:: Poznań
Kontakt:

Re: Najlepszy wosk do usuwania rys?

Post autor: Jago »

Dzięki, Indywidualista.

A może miał ktoś okazję wypróbować woski marki Meguiars? Są drogie, ale czy warto kupić?
Awatar użytkownika
dS
Lex Master
Posty: 2932
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:30
Model Lexusa: GS430
Skąd:: Wołomin
Kontakt:

Re: Najlepszy wosk do usuwania rys?

Post autor: dS »

Ja mam Megs'a ScratchX. I powiem że daje radę. Miałem na tylnym zderzaku rysy po ramce od rejestracji bo jakiś baran mi się zaparkował na nim go podrapał. Po aplikacji trzeba było tych rys szukać z bliska żeby je dostrzec.
Obrazek
"Nie masz talentu? Zawsze możesz pokazać cycki."
Awatar użytkownika
Jacek
Lex user
Posty: 59
Rejestracja: 12 sie 2011, o 20:23
Model Lexusa: miałem LS400 UCF20 :(
Skąd:: Lublin
Kontakt:

Re: Najlepszy wosk do usuwania rys?

Post autor: Jacek »

Nie ma czegoś takiego jak wosk do usuwania rys. Rysy można ewentualnie zaciapać jakimś produktem, co daje efekt ale najczęściej do pierwszego dobrego mycia.

Jeżeli już koniecznie upierasz się na pracę ręczną i żeby to nie było ścierne to polecam Ci ColorX od Meguiars (ciężko dostępne). Jest sporo fillerów na rynku, prosta aplikacja, efekt średni i do tego krótkotrwały.

Jeżeli chcesz coś lekko ściernego do pracy ręcznej to niepobity jest Ultimate Compound od Meguiars. Trochę ciężej się nim pracuje ale efekty są trochę lepsze. Wyżej wspomniany ScratchX też jest fajny ale nie wykańcza powierzchni (zawsze jakieś rysy będą widoczne). Po skończonym polerowaniu dobrze jest przetrzeć powierzchnię IPA, żeby wymyć wypełniacze i zobaczyć jaki naprawdę jest stan lakieru.

Ale oczywiście nic nie pobije 3-stopniowej maszynowej korekty lakieru. Pracy najwięcej, najtrudniejsza ale efekty są rewelacyjne. I tutaj, czy wybierzesz system 3M czy Menzerna czy Meguiars nie ma to żadnego znaczenia. Efekt przy prawidłowej aplikacji uzyskasz zawsze zadowalający. Tutaj oczywiście też należy pamietać o IPA, zeby oceniać postęp prac w trakcie. Na koniec dobre umycie, dobry woski (najlepiej naturalny) i efekt murowany.
Jago
Lex user
Posty: 188
Rejestracja: 11 maja 2013, o 13:53
Model Lexusa: JCE10 2JZ-GE / XF10 1UZ-FE
Skąd:: Poznań
Kontakt:

Re: Najlepszy wosk do usuwania rys?

Post autor: Jago »

Dzięki, dS.

Jacek, posądzanie mnie o wiarę, że istnieje wosk, który fizycznie usunie rysy jest delikatnie pisząc naiwne z Twojej strony :) Chodzi mi rzecz jasna o "oszukanie wzroku" do następnego mycia :) Auto miało niedawno maszynową polerkę pastą 3M, dlatego interesuje mnie tylko wosk.
Awatar użytkownika
Jacek
Lex user
Posty: 59
Rejestracja: 12 sie 2011, o 20:23
Model Lexusa: miałem LS400 UCF20 :(
Skąd:: Lublin
Kontakt:

Re: Najlepszy wosk do usuwania rys?

Post autor: Jacek »

Jago pisze: Jacek, posądzanie mnie o wiarę, że istnieje wosk, który fizycznie usunie rysy jest delikatnie pisząc naiwne z Twojej strony :) Chodzi mi rzecz jasna o "oszukanie wzroku" do następnego mycia :) Auto miało niedawno maszynową polerkę pastą 3M, dlatego interesuje mnie tylko wosk.
Tak zrozumiałem z Twojego pytania: 'Jaki jest najlepszy wosk do usuwania rys?' Jeżeli mówisz o 'oszukaniu wzroku' to naprawdę nie znam nic lepszego niż ColorX.

Skoro była korekta maszynowa (super) to teraz pozostaje Ci tylko myć i pielegnować auto zgodnie ze sztuką, żeby nie narobić nowych rys.
piotro1227
Lex user
Posty: 190
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:45
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Najlepszy wosk do usuwania rys?

Post autor: piotro1227 »

JA bym Ci polecił coś z palety Meguiars. Ja jestem zadowolony i z efektu i z trwałości. A na pewno jak podjedziesz do jakiegoś sklepu co to sprzedaje to coś Ci podpowiedzą (najlepiej do jakiegoś detailershop)
Jago
Lex user
Posty: 188
Rejestracja: 11 maja 2013, o 13:53
Model Lexusa: JCE10 2JZ-GE / XF10 1UZ-FE
Skąd:: Poznań
Kontakt:

Re: Najlepszy wosk do usuwania rys?

Post autor: Jago »

Dzięki, Jacek.
Dzięki, piotro1227.

Najpierw zacznę od tańszego - TurtleWax Color Magic+, a jak nie będę zadowolony z efektów, sięgnę po Meguiars :)
Awatar użytkownika
michalllw
Lex Master
Posty: 1540
Rejestracja: 2 sty 2011, o 11:43
Model Lexusa: IS-F
Skąd:: Bielawa
Kontakt:

Re: Najlepszy wosk do usuwania rys?

Post autor: michalllw »

Jago pisze:Dzięki, Jacek.
Dzięki, piotro1227.

Najpierw zacznę od tańszego - TurtleWax Color Magic+, a jak nie będę zadowolony z efektów, sięgnę po Meguiars :)
Mam taki i nic nie daje
https://www.facebook.com/MMniceCARS/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości