"Przedwczesna" sprzedaż auta

Rozmowy na tematy nie koniecznie związane z marką lub motoryzacją
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mikrus
Lex Driver
Posty: 525
Rejestracja: 6 mar 2012, o 12:05
Model Lexusa: GS430 mkII
Skąd:: ok. Poznań
Kontakt:

"Przedwczesna" sprzedaż auta

Post autor: mikrus »

Koledzy mam taki nietypowy problem. Kupiłem jakiś czas temu (dwa miesiące) auto po sprzedaży Lexa. Niestety auto nie jest tak fajne jak bym tego chciał i chcę je sprzedać. Czy ktoś wie jak to wygląda z tym podatkiem do zapłacenia w przypadku sprzedaży przed pół rokiem posiadania samochodu? Wiem, że niby jest to 19% od "zarobku" na aucie. Czy ktoś to przechodził i wie jak to działa? Może można jakoś to ominąć?

Za wszelkie informacje z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Mikołaj
Awatar użytkownika
carinus
Lex Master
Posty: 1843
Rejestracja: 28 lis 2010, o 19:29
Model Lexusa: RX400h,IS220d
Skąd:: lubuskie/Belgia
Kontakt:

Re: "Przedwczesna" sprzedaż auta

Post autor: carinus »

Najpewniej będzie zapytać w Twoim US.Niby przepisy wszędzie identyczne,jednak różna interpretacja przez różnych urzędników.
Awatar użytkownika
bamss
Lex Driver
Posty: 422
Rejestracja: 2 paź 2013, o 23:17
Model Lexusa: is250
Skąd:: jaworzno
Kontakt:

Re: "Przedwczesna" sprzedaż auta

Post autor: bamss »

jesli sprzedasz za tyle co kupiles nie masz problemu
https://www.facebook.com/is250bams/?fref=ts Auto-Elektronika -naprawy komputerow airbag liczniki CarAudio-zabudowy w ofercie Vibie, DigitalDesigns,Alpine,Gms i wiele innych 662032092
Awatar użytkownika
mikrus
Lex Driver
Posty: 525
Rejestracja: 6 mar 2012, o 12:05
Model Lexusa: GS430 mkII
Skąd:: ok. Poznań
Kontakt:

Re: "Przedwczesna" sprzedaż auta

Post autor: mikrus »

Problem w tym, że cena na umowie raczej będzie rozbieżna, a jakoś nie mam ochoty płacić Państwu za nic...
Ok muszę zadzwonić do US i zapytać jak to w tej chwili wygląda z tymi przepisami. Przy okazji jak już będę coś wiedział podzielę się z Wami.
Pozdrawiam
Mikołaj
ledziu
Lex Master
Posty: 2490
Rejestracja: 23 sie 2011, o 22:41
Model Lexusa: gs
Skąd:: Pol
Kontakt:

Re: "Przedwczesna" sprzedaż auta

Post autor: ledziu »

Płacisz 19% od dochodu jeżeli sprzedasz za tą sama kaskę to nie ma problemu.
Jak zrobiłbyś tak kilka razy to mogliby podciągnąć to pod ukrytą działalność i doliczyć vat.
JanB
Lex Driver
Posty: 371
Rejestracja: 29 lip 2012, o 21:37
Model Lexusa: GS
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: "Przedwczesna" sprzedaż auta

Post autor: JanB »

Jest tak jak piszą koledzy wyżej. Przykład: kupiłeś za 10 tys zł i przed upływem 6 miesięcy sprzedajesz za np 11 tys zł, to musisz się liczyć z podatkiem 19% od dochodu, czyli od 1000 zł. Jednak jeśli masz faktury na to, że naprawiłeś, czy wyposażyłeś auto, np. kupiłeś 4 nowe opony za 1000 zł, to podatku nie ma, bo nie ma dochodu.
Pozdrawiam
JanB
Awatar użytkownika
mikrus
Lex Driver
Posty: 525
Rejestracja: 6 mar 2012, o 12:05
Model Lexusa: GS430 mkII
Skąd:: ok. Poznań
Kontakt:

Re: "Przedwczesna" sprzedaż auta

Post autor: mikrus »

Dzwoniłem do kilku Urzędów Skarbowych i sprawa wygląda tak:

Kupuję auto sprowadzone z zagranicy np. za kwotę 4500 euro. Do tego ponoszę koszta, tłumaczenia, akcyza, VAT-25, opłaty skarbowe, recykling (niby nawet rejestracja i inne to doliczam je do poniesionych przeze mnie kosztów. Czyli wartość auta "rośnie". Jeśli auto było warte 4500 EUR czyli np po kursie 4,12 Euro 18540 zł to po dodaniu kosztów poniesionych przeze mnie i sprzedaży np za równowartość poniesionych kosztów nie opłacam podatku dochodowego 19%.

Jedyna rozbieżność między US była taka, że nie każdy potrafił mi odpowiedzieć czy rejestracja pojazdu to również koszt poniesiony przeze mnie i czy mogę go wliczyć w "wartość" samochodu.
Pozdrawiam
Mikołaj
ledziu
Lex Master
Posty: 2490
Rejestracja: 23 sie 2011, o 22:41
Model Lexusa: gs
Skąd:: Pol
Kontakt:

Re: "Przedwczesna" sprzedaż auta

Post autor: ledziu »

No tak wszystko sie zgadza tylkoże nie wspominałeś o tym że auto jest z zagranicy więc doliczasz koszty dokumentów w PL tylko że uważaj na jeden patent stosowany przez nadgorliwych urzędasów...
jeżeli auto było uszkodzone a naprawę wliczysz sobie w koszty to potrzebujesz zaświadczenie rzeczoznawcy które potwierdza stan faktyczny.
Awatar użytkownika
mikrus
Lex Driver
Posty: 525
Rejestracja: 6 mar 2012, o 12:05
Model Lexusa: GS430 mkII
Skąd:: ok. Poznań
Kontakt:

Re: "Przedwczesna" sprzedaż auta

Post autor: mikrus »

Fakt, mój błąd nie napisałem, że auto było sprowadzone z zagranicy.
O tym jeśli auto było uszkodzone nie wiedziałem, dzięki za info chociaż mojego łosia to nie dotyczy :) był zdrów jak ryba :)
Pozdrawiam
Mikołaj
ODPOWIEDZ

Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 9 gości