LS430 aftermarket BT

Czyli wszystkie porady oraz pomysły na własnoręczne przeróbki.
ODPOWIEDZ
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

LS430 aftermarket BT

Post autor: owczar »

Przy okazji wybebeszenie bagażnika pod kamerę cofania przeglądałem schematy i do głowy wpadł kolejny pomysł.

Postanowiłem zainstalować zestaw głośnomówiący BT, ale z funkcjonalnością jak fabryczny telefon. Czyli odbieranie połączeń przyciskiem przy kierownicy i głośnikiem w tylnych lewych drzwiach.
Tak się składa, że siedział u mnie już zestaw do telefonu motorola- oczywiście nie BT. Szukałem nawet motoroli v50 z zamiarem przekierowywania połączeń, ale nic w normalnej cenie i stanie ni znalazłem.

Co ciekawe, instalacja w lexie jest przygotowana na montaż. W bagażniku idzie wiązka z kostką, w której znajdziemy wszystko co potrzeba.

- przewody od wzmacniacza do głośnika w tylnych lewych drzwiach
- zasilanie
- masę
- przewody do mikrofonu
- połączenie z przyciskiem przy kierze
- wyjście mute na wzmacniacz

Póki co to założenia teoretyczne i jak tylko dojdzie do mnie zestaw to będę montował.
Nie wiem jeszcze czy zadziała wyciszenie masą czy plusem, ale to do ustalenia. Kolejna kwestia to OEM mikrofon. Jest ze wzmacniaczem i nie wiem jak zestaw nokii się dogada. Możliwe, że trzeba będzie wrzucić mikrofon od nokii i podpiąć pod oryginalną wiązkę.
Do pełni szczęścia jest jest jeszcze potrzebny przekaźnik 2 kanałowy do głośnika. Podczas rozmowy odłącza go od wzmacniacza i puszcza dźwięk z zestawu.
Po wciśnięciu przycisku przy kierownicy pojawia się na przewodzie masa- mam zamiar wysterować nią przekaźnik zapięty równolegle z przyciskiem głównym zestawu.

Jeśli ktoś już ćwiczył montaż w tym aucie, to wszelkie wskazówki mile widziane.
KarolGT
Lex user
Posty: 95
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:07
Model Lexusa: GS430 MKII
Skąd:: Kraków
Kontakt:

Re: LS430 aftermarket BT

Post autor: KarolGT »

ja kiedyś znalazłem takie info: http://www.clublexus.com/forums/lexus-a ... r-kit.html

w GS też podobno jest instalacja przygotowana, ten model który jest w tym wątku podobno pasuję. Widziałem go nawet parę razy na allegro za ok 100-150 zł.
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: LS430 aftermarket BT

Post autor: owczar »

Ja poszedłem w Nokię Ck-7. Ale w zasadzie każdy profi zestaw z głośnikiem podejdzie.

Mi zależy żeby podłaczyć to pod ori przycisk i głośnik ;)
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: LS430 aftermarket BT

Post autor: owczar »

Po dłuższej zabawie i studiowaniu schematów udało się zainstalować zestaw Nokia Ck-7W.

Celem było podłączenie zestawu tak, aby w kabinie nie ciągnąć żadnych dodatkowych kabli, montować głośniczków itd. Przez to, że chciałem zamontować w miejscu, gdzie był ori telefon, musiałem przemapować kolory kabli i wtyczek od wiązki telefonu.

Efekt jest taki, że zestaw działa jak fabryczny telefon (poza regulacją głośności przy kierownicy). Przycisk przy kierownicy służy do odbierania połączeń oraz do wywoływania aplikacji do wybierania głosowego (działa idealnie). Fabryczny mikrofon został zapięty do zestawu przez fabryczną wiązkę, ale bez wzmacniacza.
Dźwięk emitowany jest przez głośnik w tylnych lewych drzwiach- tak było fabrycznie.
Podczas rozmowy wyciszane jest audio- oraz co ciekawe, zwalniane są obroty dmuchawy.

Poniżej fotorelacja i małe FAQ dla potomnych- trochę zajęło sprawdzenie wszystkiego i weryfikacja jak wyciszać audio i klimę.. ;)

Tak wygląda centralka z przekaźnikiem głośnika:
Obrazek

Na tym zdjęciu wiązka od ck-7W podłączona do wiązki od starego telefonu Motorola:
Obrazek

Tutaj już wiązka, którą zapinałem całość pod fabryczną instalację auta:
Obrazek

Centralka z wiązką:
Obrazek

Fabryczne kostki, które domyślnie są spięte ze sobą, a które zawierają wszystko co potrzeba:
Obrazek

Miejsce montażu zestawu- lewe tylna część komory bagażnika:
Obrazek

Zapięta wiązka telefonu:
Obrazek

Centralka na swoim miejscu:
Obrazek

Poniżej ukłąd pinów kostki w bagażniku (strona żeńska):
Obrazek

I strona męska:
Obrazek

Rozpiska pinów strony żeńskiej:
1. (czarny) Wyjście na głośnik +
11. (żółty) Wyjście na głośnik -
15. (jasno zielony/czerwony) Mute - wyjście do wzmacniacza- wyciszanie masą
12. (biały/czarny) - masa
4. (różowy) Wyjście na przycisk przy kierownicy- po wciśnięciu pojawia się masa
16. (żółty) mic -
6. (brążowy) mic + (przy lampce trzeba podpiąć mikrofon bezpośrednio do wiązki z pominięciem wzmacniacza- kolory kabli jak tutaj - żóły i brązowy- 2 i 3 pin)
5. (brązowy/biały) wyciszenie dmuchawy- tak samo sterowanie masą
13. (czarny/niebieski) zasilanie po zapłonie
2. (niebieski/żółty) zasialnie stałe


Kostka męska:
1.(czarny) wejście ze wzmacniacza na tylny lewy głośnik +
11. (żółty) wejście ze wzmacniacza na tylny lewy głośnik -
Awatar użytkownika
klexus
Lex Master
Posty: 1713
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:01
Model Lexusa: GS 300
Skąd:: Silesia
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: LS430 aftermarket BT

Post autor: klexus »

Kawał dobrej roboty, i porządny opis na pewno nie jeden skorzysta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości