Zmiana biegów podczas jazdy w automacie?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
akira
Lex user
Posty: 133
Rejestracja: 3 sty 2011, o 06:22
Model Lexusa: GS 300 w najszybszym kolorze ;)
Skąd:: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Zmiana biegów podczas jazdy w automacie?

Post autor: akira »

Czy orientujecie się czy zmiana biegów w trakcie jazdy w skrzyni automatycznej pomiedzy przełożeniami D-4-3-2 jest mozliwa i bezpieczna dla skrzyni.
Nie mam tu oczywiście na mysli w trakcie poruszania się wrzucania przełzenia na Neutral albo wstecznego.
Jedynie programów odpowiedzialnych za odłaczenie 5 biegu i zrzucanie przez automat na nizszy bieg aby hamować silnikiem.
Czy takie rzeczy mozna robić podczas jazdy czy trzeba się zatrzymać...ewentualnie wystarczy nie dodawać gazu i lekko przyhamować.
Wiem, że się da tylko na ile to bezpieczne jest dla skrzyni i reszty. Instrukcja z tego co pamiętam mówi że jakiekolwiek zmiany ustawień skrzyni należy robić na postoju.
Ktoś coś więcej wie?
Pozdrawiam :biggrin2:
Awatar użytkownika
passat1978
Lex Driver
Posty: 614
Rejestracja: 14 lis 2010, o 10:42
Model Lexusa: gs 300
Skąd:: Łęczyca
Lokalizacja: Łęczyca - Kutno
Kontakt:

Re: Zmiana biegów podczas jazdy w automacie?

Post autor: passat1978 »

jak chcesz mieć długo sprawna i bezproblemowa skrzynie to nie zmieniaj biegów podczas jazdy, można to robić ale nie ma to sensu.
Części do LEXUS GS 300 KMI
NR 790462651 Lub PW
sandr
Lex user
Posty: 250
Rejestracja: 11 paź 2010, o 20:41
Model Lexusa: RX450h
Skąd:: DSW
Kontakt:

Re: Zmiana biegów podczas jazdy w automacie?

Post autor: sandr »

Oczywiście że zmiana ustawień D<->4<->3<->2 jest podczas jazdy możliwa, dopuszczalna i niewymagająca zatrzymania samochodu. W szczególnych przypadkach (jak wspomniane już hamowanie silnikiem) ma sens - pamiętając aby robić to z głową. Instrukcja obsługi precyzuje graniczne zakresy prędkości przy których można przejść z poszczególnych biegów oraz zaleca zachowanie szczególnej ostrożności przy dokonywaniu redukcji podczas jazdy na śliskiej nawierzchni (ze względu na możliwość utraty przyczepności kół napędzanych). Jeżeli o mnie chodzi, kiedy zachodzi potrzeba hamowania silnikiem - korzystam (acz ostrożnie) z tej możliwości od lat.
Awatar użytkownika
rafi440
Lex user
Posty: 136
Rejestracja: 16 cze 2012, o 18:00
Model Lexusa: Is 300 SC
Skąd:: JGG
Kontakt:

Re: Zmiana biegów podczas jazdy w automacie?

Post autor: rafi440 »

A jak wygląda sprawa z przełączaniem pozycji z automatycznej (D) na manualny (M)??Oczywiście chodzi mi o robienie tego podczas jazdy.
Awatar użytkownika
turkus
Lex Driver
Posty: 508
Rejestracja: 11 cze 2013, o 21:25
Model Lexusa: is 300 SC
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Zmiana biegów podczas jazdy w automacie?

Post autor: turkus »

rafi440 pisze:A jak wygląda sprawa z przełączaniem pozycji z automatycznej (D) na manualny (M)??Oczywiście chodzi mi o robienie tego podczas jazdy.
Bez problemu jak wynika z moich obserwacji ;)
Awatar użytkownika
micrus
Lex user
Posty: 168
Rejestracja: 1 paź 2013, o 09:17
Model Lexusa: GS 300 III gen.
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Post autor: micrus »

Możliwość niby jest, ale nie znam nikogo kto by zmieniał ręcznie w automacie.
Obrazek
JanB
Lex Driver
Posty: 371
Rejestracja: 29 lip 2012, o 21:37
Model Lexusa: GS
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Zmiana biegów podczas jazdy w automacie?

Post autor: JanB »

Tak, to prawda. Raz to zrobiłem, zeby sprawdzić czy chodzi. W trakcie jazdy oczy wiście, :biggrin2:
A potem tylko mu tryb Sport włączałem, jak było potrzeba. :zryw:
Pozdrawiam
JanB
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Zmiana biegów podczas jazdy w automacie?

Post autor: owczar »

Ja regularnie hamuję silnikiem w A650e. Działa bez problemu. W drugim aucie od 3 lat tak robię i także nie ma problemów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GS mk2 1997-2005”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość