Dwumasa, skrzynia, sprzęgło, wysprzęglik?

Naprawa, usterki, porady, spostrzeżenia. Wszystko co dotyczy silników Diesla.
ODPOWIEDZ
FunWorld
Nowy lex user
Posty: 2
Rejestracja: 12 mar 2014, o 16:26
Model Lexusa: is220d
Skąd:: Newcastle
Kontakt:

Dwumasa, skrzynia, sprzęgło, wysprzęglik?

Post autor: FunWorld »

Witam,
Właśnie zakupiłem is220d ze sporym przebiegiem, ale serwisowanym skrupulatnie w ASO. Poprzedni właściciel nie żałował kasy na serwis włącznie z regeneracją felg i innymi kosmetycznymi naprawami.

Mój problem polega na tym, że przy wciskaniu sprzęgła na pierwszym biegu (1000-2000rpm) zaczynają się wydobywać odgłosy tarcia przypominające tarcie metalu o kręcący się plastik.
Podobny dźwięk można zaobserwować tutaj:
http://www.youtube.com/watch?v=fZkVI2m5gpA
ale w tym przypadku winna była turbina i problem się pokazywał przy gazowaniu, a u mnie problem objawia się już przy 1000rpm i przy wciskaniu sprzęgła. Delikatnie słychać ten dźwięk również na dwójce, ale nie aż tak intensywnie. Daje tego linka aby zobrazować lepiej jak brzmi ten dźwięk bo słychać go na tym filmiku lepiej niż na moim (chyba kamera wycisza)

Turbina chodzi w porządku i chyba nic jej nie mogę zarzucić.
Sprzęgło wydaje mi się, że chodzi bardzo ładnie.
Nie ma typowych objawów dla dwumasy.
Spalanie jest w porządku.

Zabrałem go do mechanika i ten stwierdził, że to dwumasa albo poduszki. Wrzucił auto na podnośnik i stwierdził, że to nie poduchy, ale także nie był pewien co do dwumasy. Mówi, że on robi WAGi i w japońskich nie ogarnia tematów na 100%.
Nie testował też dobrze auta tylko przewiozłem go kawałek, żeby pokazać problem, ale zgodnie z prawem Murphiego akurat nie było dobrze słychać, bo nawierzchnia drogi była za głośna.

Rano, na zimnym oleju silnik nie wydaje metalicznych dźwięków przy wciskaniu i wyciskaniu sprzęgła.
Na luzie autem nie trzęsie, przy odpalaniu i gaszeniu też chyba jest w porządku.
Auto przy zduszeniu też nie trzęsie się jakoś wyjątkowo i nie słychać masakry spod maski jak to opisują ludzie z padającym dmf.
Skrzypienie sprzęgła chyba nie jest powiązane z problemem.
Problem najlepiej widać w 2:08 na filmiku

Starałem się na filmie pokazać jak to wygląda aby ocenili mądrzejsi ode mnie.
Filmik z moim problemem:

https://www.youtube.com/watch?v=Y5oJkSMZrCs

Mam ciągły dostęp do auta więc mogę wykonać dalsze testy.

Z góry dzięki za podpowiedzi.
darokomadwa
Lex user
Posty: 31
Rejestracja: 17 lis 2013, o 13:49
Model Lexusa: IS mkII
Skąd:: Opole
Kontakt:

Re: Dwumasa, skrzynia, sprzęgło, wysprzęglik?

Post autor: darokomadwa »

Witam.
Jeśli można ja również podłączę się do tego zapytania.
U mnie tego typu odgłosy pojawiają się przy zmianie biegu z 1 na 2 oraz z 2 na 3.
Dwumasa odpada, jest ok.
Awatar użytkownika
LinkPL
Lex Maniak
Posty: 792
Rejestracja: 9 lis 2010, o 00:59
Model Lexusa: RX 500h
Skąd:: Iłża
Kontakt:

Re: Dwumasa, skrzynia, sprzęgło, wysprzęglik?

Post autor: LinkPL »

Jedź do mechanika który ma stetoskop, wjedzie na kanał poprzykłada i zlokalizuje dokładnie skąd dochodzi ten dźwięk. Nie musi być wcale koło dwumasowe, może łożysko na którejś rolce, może na alternatorze coś ...
Trudno wysłuchać coś na Twoim filmie. Ty słyszysz, bo wiesz o co chodzi ...

Pozdrawiam
Link
How far We can go ...
FunWorld
Nowy lex user
Posty: 2
Rejestracja: 12 mar 2014, o 16:26
Model Lexusa: is220d
Skąd:: Newcastle
Kontakt:

Re: Dwumasa, skrzynia, sprzęgło, wysprzęglik?

Post autor: FunWorld »

Dzięki za odpowiedzi.

Okazało się to "normalne" w tym modelu.
http://www.lexusownersclub.co.uk/forum/ ... smissiion/
Trzeba się nauczyć z tym żyć.
IS220d to był strzał w stopę dla lexusa, ale i tak lubię to auto.
wlaziu
Lex user
Posty: 77
Rejestracja: 2 sie 2014, o 20:58
Model Lexusa: IS 220D
Skąd:: Wrocław/Rzeszów
Kontakt:

Re: Dwumasa, skrzynia, sprzęgło, wysprzęglik?

Post autor: wlaziu »

U mnie też są takie stuki przy wciskaniu sprzęgła.
Kiedyś jak poruszałem trochę wałem gdy auto było na podnośniku to dawało się zauważyć pewien luz.
Jak dokręcę wałem do oporu w jedną lub drugą stronę to takie same dźwięki jak te na filmie wychodzą z tylnego dyfra.
W książce serwisowej do IS'a jest coś opisane na temat kasowania tych luzów, ale obstawiam że pewien luz musi być.
Jedyna rada to pewnie zalać gęstszy olej do tylnego dyfra. Zauważyłem że w chłodniejsze dni stuki te nie występują (doputy się autko nie rozgrzeje)
Awatar użytkownika
kikac
Nowy lex user
Posty: 7
Rejestracja: 30 sty 2015, o 09:07
Model Lexusa: IS220D
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Dwumasa, skrzynia, sprzęgło, wysprzęglik?

Post autor: kikac »

luz można zniwelować na wale. Na środku długości wału przy podporze jest nakrętka którą można podkręcić z pół obrotu żeby zacisnąć wieloklin odpowiednio wcześniej poprawiając przesmarowanie wieloklinu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki wysokoprężne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości