[LS430] Regeneracja subwoofera

Czyli wszystkie porady oraz pomysły na własnoręczne przeróbki.
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

[LS430] Regeneracja subwoofera

Post autor: owczar »

Poniżej opis naprawy kolejnej z typowych usterek LS430.

Tym razem na stół trafił głośnik niskotonowy free air zamontowany w tylnej półce. W kolejce czekają jeszcze głośniki przednich drzwi.

Zaraz po zakupie chciałem sprawdzić jak gra ten słynny MarkLevinson.... no chwilę pograł, "pierdnął" i zaczął harczeć subwoofer. Szybka diagnoza po zdjęciu pokrywy- urwane zawieszenie. Jak sie potem okazało typow austerka tego głośnika. Na szybko przykleiłem zawieszenie, bo nie dało się słuchać muzyki. Co prawda głośnik nie harczał, ale grał nędznie. Schodząc do niskich częstotliwości poniżej 50Hz potrafił wydać dziwne dźwięki.

Na ebayu są dedykowane zestawy naprawcze, ale postanowiłem poszukac czegoś na rodzimym rynku. Na podstawie wymiarów z ebay dobrałem taką piankę:
Średnica całkowita: 198mm. Średnica wewnętrzna: 142mm. Średnica zewnętrzna wybrzuszenia: 182mm. Średnica wewnętrzna wybrzuszenia: 151mm

Namiarów na sklep nie podaję, bo są już niedostępne... Ta jak na mój gust pasuje idealnie. Ciężko znaleźć coś na 20cm z tak szerokim garbem.

Instrukcja przedstawia wymianę najmniejszym nakładem sił przy odrobinie gimnastyki.
Nie demontowałem całkiem kanapy ani półki bo szkoda czasu ;)

Instrukcja wygląda podobnie dla wersji z roletą i bez. Jeśli mam tylną roletę to nie ma konieczności demontażu światła stop. Jeśli jest taka konieczność to należy go przesunąć w lewą stronę patrząc od strony kanapy, a potem podnieść do góry. Wystarczy go lekko stuknąć z prawej.

Kładziemy podłokietnik i wyszarpujemy osłonę zapiętą na 2 zatrzaski.
Obrazek

Po jej odpięciu odsłoni się nakrętka którą należy odkręcić (ta nakrętka po po środku kadru)- klucz 12. Nie ma konieczności odkręcania środkowego zagłówka.
Obrazek

Potem dobieramy się do żaślepek za zagłówkami. Zagłówki w górę i lekko podważając wyjmujemy. Z obu stron wygląda to podobnie. Trzeba uważać by nakrętka nam nie spadła na dół bo będzie ciężko ją dostać bez demontażu kanapy...
Obrazek

Odchylamy kanapę aby odbrać się do dwóch spinek trzymających półkę. W przypadku Presidenta jest tam jeszcze kostka od czujnika nasłonecznienia, którą także należy odpiąć.
Obrazek
Obrazek

Potem wystarczy półkę lekko unieść z przodu i pociągnąć do siebie. Z tyłu jest po prostu wsuwana w taki poziomy "rowek".
W tej pozycji można spokojnie odpiąć i odkręcić głośnik, a potem wyjąć go od strony szyby tylnej.
Obrazek

Mjąc głośnik na stole oddkręcamy górną część (4 torxy od dołu). Dodatkowo żeby było wygodniej pracować warto odpiąć kostkę. Śrubokrętem podważamy zapadkę i wysuwamy kostkę (wciskamy od strony kabli- dlatego trzeba potem przewody wysunąć z kostki). Od dołu kostki wyjmujemy białą zawleczkę, a następnie dla każdego pinu podważamy zapadki i wysuwamy kostki. Poszło całkiem sprawnie ;)
Obrazek

Jak już zdejmimy górę to wycinamy stare zawieszenie- mam foto już po wycięciu. Od strony membrany wystarczy podważyć w jednym miejscu i pociągnąć. Stara pianka dość dobrze się odkleja.
Obrazek

Przymiarka pianki.
Obrazek

Ja skleiłem najpierw membrane. Posmarowąłem klejem zawieszenie i membrane, a potem równo przyłożyłem. Klej Butacoll złapał natychmiast.

Potem posmarowałem grubiej kosz i równo przyłożyłem zewnętrzną część. Po przyłożeniu wcisnąłem maksymalnie membrane do dołu tak by ew nierówno przyłożone zawieszenie do kosza zostało ściągnięte.

Po złożeniu głośnik wygląda tak:
Obrazek

Od spodu widać, że garb jest bardzo blisko membrany.
Obrazek

Głośnik gra teraz o niebo lepiej. Na filmiku słychać rzężenie, ale było to ngrywane telefonem z bliskiej odległości. Na żywo jest bardzo dobrze- szczególnie, że to free air :)

https://youtu.be/sEwpRXBmwT0
Awatar użytkownika
Jacek
Lex user
Posty: 59
Rejestracja: 12 sie 2011, o 20:23
Model Lexusa: miałem LS400 UCF20 :(
Skąd:: Lublin
Kontakt:

Re: [LS430] Regeneracja subwoofera

Post autor: Jacek »

Zostaniesz guru polskiego działu DIY LS430 :) Świetna robota i dokumentacja zdjęciowa dla potomnych. Brawo!
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: [LS430] Regeneracja subwoofera

Post autor: owczar »

Dokumentacja zawsze się przydaje ;)

Myślałem, że uda mi się dodać kolejny wątek- a konkretnie wymianę oświetlenia wszystkich przycisków na białe zimne, ale niestety.
Wymontowałem wczoraj całą konsolę. Radio oraz navi. Wymiana podświetlenia przycisków to prosta sprawa.
W radio trochę gorzej, ale po wywlaneiu dwóch rezystorów można wstawić ledy 12V.
W przypadku navi już gorzej... z jednej strony trzeba dołożyć parę ścieżek, a z drugiej jeszcze więcej zabawy. Gdybym miał pnael z przyciskami na zapas to mógłbym się pobawić, a tak w ciemno nie będę ryzykował, bo obwód podświetlenia jest połączony z innymi elemntami :/ Tak więc zielony zostaje :(
Awatar użytkownika
maniek_ls400
Lex Master
Posty: 1478
Rejestracja: 7 cze 2011, o 23:19
Model Lexusa: W221 S500
Skąd:: Piaseczno
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: [LS430] Regeneracja subwoofera

Post autor: maniek_ls400 »

To fakt sub w ML siada i to bardzo często.
Ja dostałem się do swojego od strony siedzeń:
Poprowadziłem od razu kabel od anteny CB (stawiałem ją na tylnej klapie) pod tapicerką do samej konsoli przedniej (po prawej stronie jest 'peszel', który top umożliwia.

Obrazek

Obrazek


image sharing sites
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: [LS430] Regeneracja subwoofera

Post autor: owczar »

Żeby tak położyć oparcie pewnie wyjmowales siedzisko?
Awatar użytkownika
markami
Lex user
Posty: 155
Rejestracja: 25 lis 2013, o 22:17
Model Lexusa: Lexus LS430/Toyota Avensis T25
Skąd:: Podlaskie
Lokalizacja: Grajewo
Kontakt:

Re: [LS430] Regeneracja subwoofera

Post autor: markami »

Dobra robota "owczar" pewnie wyciągał dolne siedzenie bo widać plecy położone praktycznie na płasko. maniek_ls400 odbierz wiadomość na fb. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maniek_ls400
Lex Master
Posty: 1478
Rejestracja: 7 cze 2011, o 23:19
Model Lexusa: W221 S500
Skąd:: Piaseczno
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: [LS430] Regeneracja subwoofera

Post autor: maniek_ls400 »

owczar pisze:Żeby tak położyć oparcie pewnie wyjmowales siedzisko?
Dolne siedziska siedzą na 2 x 2 zatrzaskach i przewodach od ogrzewania - demontaż 2-3 min..
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: [LS430] Regeneracja subwoofera

Post autor: owczar »

Wiem, że demontaż prosty bo ostatnio tam sprzątałem :) Tylko nie chciałem pod blokiem na trawniku tego wyciaać ;)
Awatar użytkownika
santez
Nowy lex user
Posty: 13
Rejestracja: 21 lis 2010, o 17:24
Model Lexusa: LS430 '03
Skąd:: Szczecin
Kontakt:

Re: [LS430] Regeneracja subwoofera

Post autor: santez »

Przepraszam za odkopanie tematu...
Czy ktoś ostatnio zamawiał pianki do subwoofera, głośników bocznych i ma jakieś namiary na sklep, ew. linki?
Harczenie doprowadza mnie już do szału :)
Awatar użytkownika
michalWro
Lex Driver
Posty: 339
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:08
Model Lexusa: LS430
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: [LS430] Regeneracja subwoofera

Post autor: michalWro »

Podbijam pytanie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości