[IS200] Działanie kontroli trakcji (TRC)

Wszystko co związane z problemami w układzie elektrycznym.
Awatar użytkownika
blue
Lex Maniak
Posty: 983
Rejestracja: 2 sty 2014, o 20:16
Model Lexusa: IS200 Sport
Skąd:: Kraków
Kontakt:

[IS200] Działanie kontroli trakcji (TRC)

Post autor: blue »

Cześć.
Zastanawia mnie jedna rzecz. Podczas jazdy, kiedy mam włączony TRC okazuje się, że mogę spokojnie "wziąć bokiem" zakręt i system się nie włączy. Włącza się za to podczas próby dynamicznego ruszenia na np. piasku (czyli w tym przypadku działa prawidłowo).
Według mojej wiedzy system TRC sprawdza prędkości kątowe poszczególnych kół i przy ich różnicy próbuje ją wyrównać przyhamowując odpowiednie koła i przymykając przepustnicę.
Dlaczego zatem w moim przypadku system nie działa? Przecież "idąc bokiem" jest spora różnica prędkości obrotowej między przednimi a tylnymi kołami?
Jak system działa u Was?
Awatar użytkownika
twiti7
Lex user
Posty: 221
Rejestracja: 28 paź 2012, o 21:32
Model Lexusa: is200
Skąd:: wawa
Kontakt:

Re: [IS200] Działanie kontroli trakcji (TRC)

Post autor: twiti7 »

ja mam is 200 z 2003 roku i mam podobne doświadczenia jak ty ostre ruszanie uslig kół to dohamowuje, ale pamiętam jak poszedłem bokiem na parkingu i sie zdziwiłem że trc milczy
Awatar użytkownika
andrew
Lex user
Posty: 254
Rejestracja: 19 lis 2014, o 17:44
Model Lexusa: is 200
Skąd:: Kwidzyn/Olsztyn
Kontakt:

Re: [IS200] Działanie kontroli trakcji (TRC)

Post autor: andrew »

U mnie jest tak, że np. jadąc po rondzie w deszczu i dam gazu, tak żeby celowo zarzucić tyłem, to auto ustawia się bokiem ale tylko na chwile, zaraz potem załącza się TRC, odcina gaz i wyhamowuje. Także da się pójść przez chwile bokiem, ale wątpie żeby dało rade obrócić autem z włączonym TRC. System działa jakby z lekkim opóźnieniem.
Awatar użytkownika
Konrad200
Lex user
Posty: 51
Rejestracja: 29 kwie 2015, o 18:42
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Starachowice
Kontakt:

Re: [IS200] Działanie kontroli trakcji (TRC)

Post autor: Konrad200 »

andrew pisze:U mnie jest tak, że np. jadąc po rondzie w deszczu i dam gazu, tak żeby celowo zarzucić tyłem, to auto ustawia się bokiem ale tylko na chwile, zaraz potem załącza się TRC, odcina gaz i wyhamowuje. Także da się pójść przez chwile bokiem, ale wątpie żeby dało rade obrócić autem z włączonym TRC. System działa jakby z lekkim opóźnieniem.
U mnie wygląda to tak samo.
Awatar użytkownika
dzida
Lex Driver
Posty: 506
Rejestracja: 18 kwie 2015, o 14:13
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Biłgoraj
Kontakt:

Re: [IS200] Działanie kontroli trakcji (TRC)

Post autor: dzida »

Tak dla jasności od strony techniki:
TRC czyli popularnie nazywane ASR to kontrola trakcji, czyli jak koła zaczynają buksować (pomiar zbyt szybkiego wzrostu prędkości kątowej) to auto zmniejsza obroty silnika aby temu zapobiec. Dlatego aby wygrzebać się z zaspy trzeba go wyłączyć, bo komputer nam zdławi obroty. ASR nie ma nic do pokonywania zakrętu bokiem, bo nie mierzy różnicy prędkości kątowej.
ESP, czyli u Toyoty VSC odpowiada za mierzenie wychylenia, przyśpieszenia bocznego (czujnik Halla), różnicy prędkości obrotowej kół i porównuje to z położeniem kierownicy. Jego sprawką jest przyhamowywanie odpowiednich kół niezależnie oraz dławienie silnika, a czasem przyśpieszanie tak by wyprowadzić auto z poślizgu.
ASR jest rozwinięciem ABS, bo korzysta z niego. ESP jest rozwinięciem ASR.
Robiłem z tego inżyniera także trochę poznałem temat :D
Awatar użytkownika
blue
Lex Maniak
Posty: 983
Rejestracja: 2 sty 2014, o 20:16
Model Lexusa: IS200 Sport
Skąd:: Kraków
Kontakt:

Re: [IS200] Działanie kontroli trakcji (TRC)

Post autor: blue »

Czyli to normalne, że kontrola trakcji pozwala mi zerwać trakcję? ;)
Miałem podejżenie, że mam coś nie za dobrze z czujnikami prędkości w piastach ale skoro piszecie, że to normalne to chyba nic z tym nie zrobię. Szkoda, że nie można tego skalibrować inaczej. Do tego jeśli rzeczywiście mierzy tylko wzrost prędkości kątowej a nie jej różnicę dla poszczególnych kól, to na zakręcie nie zadziała prawidłowo (chodź tu nie jestem pewien, bo przecież tylne koła przyśpieszają mocno w poślizgu a przednie powoli w skręcie).
Jako dodatek zapytam - czy ktoś z Was zanotował bardziej czułe działanie TRC przy włączonym trybie SNOW? Podobno w tym trybie powinna reagować szybciej.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Litwin
Lex user
Posty: 50
Rejestracja: 29 paź 2014, o 09:43
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Wilno, Litwa
Kontakt:

Re: [IS200] Działanie kontroli trakcji (TRC)

Post autor: Litwin »

Snow używałęm tylko 1 raz i tylko dla testu, czy pomaga to jechac na zaśnieżoną górę. TRC+snow wogóle nie da Ci nigdzie wjechać. Jedyna opcja, to wyłączyć to wszystko i tapkę w podłogę.
Odnośnie TRC, to gdy jest dużo śniegu i ślisko, to wyłanczam go, strasznie dusi auto i bije tylnimi hamulcami. Zimą z kumplem szukaliśmy, gdzie można poślizgać się, to jeżdżąc po mieście miałem TRC włączony, bo od niedawna miałem lexa i pierwsze moje rwd w życiu, więc w stromych zakrętach nie dawał ślizgać się.
medyss
Lex Driver
Posty: 510
Rejestracja: 17 lis 2013, o 17:11
Model Lexusa: IS 200 Classic
Skąd:: mazowsze
Kontakt:

Re: [IS200] Działanie kontroli trakcji (TRC)

Post autor: medyss »

TRC przy is200 jest baaardzo zbędne i tylko podnosi ciśnienie jak chce się wepchnąć przed kogoś albo po prostu szybciej ruszyć :P Nie daje tylko szpanować zrywkami itd. Z reszta is200 ma za mało mocy żeby aż takie rzeczy w nim siedziały :P Bez szpery to już wgl bezsensowne te TRC bo nic nie daje kompletnie nic, w zimę działa tak jak mówią poprzednicy... tylko utrudnia jazde, no chyba że już się ruszy i chce się przyspieszać to nie pojedzie się bokiem tylko prosto.
Awatar użytkownika
baniaq
Lex Maniak
Posty: 813
Rejestracja: 4 cze 2013, o 01:11
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Poznań
Kontakt:

Re: [IS200] Działanie kontroli trakcji (TRC)

Post autor: baniaq »

Niestety TRC bardziej przeszkadza niż pomaga... Ostatnio w mega ulewnym deszczu zaliczyłem epickiego boczura z TRC i w momencie gdy chciałem go sobie pociągnąć (boczur nie był zamierzony), wdepnąłem, TRC mrugnęło, odcięło mi gaz i zacząłem się obracać :P Cztery przekładki z boku na bok i udało się to wyprowadzić, ale show wyszło nieciekawe...
Da się permanentnie wyłączyć TRC tak, żeby nie było żadnych błędów?
Sprzedam graty do IS200/300:
- kanapę tylną bez zagłówków czarna skóra + alkantara (wyprana 99zł)
- boczki drzwiowe przejściowe (czarna ramka głosników) w czarnej alkantarze (40zł)
grzesiek556
Nowy lex user
Posty: 19
Rejestracja: 5 sie 2013, o 10:37
Model Lexusa: ls400
Skąd:: zamość
Kontakt:

Re: [IS200] Działanie kontroli trakcji (TRC)

Post autor: grzesiek556 »

Kontrola trakcji z założenia ma działać tylko przy ruszaniu, dlatego nie działa podczas jazdy w zakrętach itp. Za stabilizacje podczas jazdy odpowiadają inne systemy, takie jak ESP.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości