Auto nowe czy używane - wady i zalety obu rozwiązań

Rozmowy na tematy nie koniecznie związane z marką lub motoryzacją
Awatar użytkownika
Dawid0ss
Lex Master
Posty: 1774
Rejestracja: 14 sty 2013, o 12:46
Model Lexusa: Lexus GS450h mk3
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Auto nowe czy używane - wady i zalety obu rozwiązań

Post autor: Dawid0ss »

niven pisze:w sensie że powyżej 20 000 euro wartości nie można wrzucić w koszty? to też zależy ile autem jeździsz
Zgadza się. Jak się mniej jeździ, to gotówka będzie zawsze najtańsza w ostatecznych rozrachunku.
Awatar użytkownika
refurbished
Lex user
Posty: 27
Rejestracja: 30 lis 2016, o 11:53
Model Lexusa: CT200h
Skąd:: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Auto nowe czy używane - wady i zalety obu rozwiązań

Post autor: refurbished »

Mam działalność, bez VAT. Kupiłem nowy, bo chcę nim długo pojeździć, to pierwszy mój nowy samochód (wcześniej miałem kilka nowych, ale służbowych).
Miała być Toyota Auris HSD, ale moja znalazła promocję lexa i się uparła. Długo się nie broniłem (dwie nanosekundy).
Jak czytam o tym samochodzie co to 400k mil, czyli 600k przejechał z trzema problemami (tylny simmering, wężyk płynu chłodzącego i najpoważniejsza, czyli wydmuchanie uszczelki pod głowicą) to dobrze to widzę.

Wpłata własna 40k, na pozostałe 60k leasing, na 5 lat. (60 rat).
Płacę co miesiąc 1200 zł, co stanowi koszt uzyskania przychodu. Czyli odliczam 19% (228zł) czyli pi x drzwi to co Toyota Bank Polska dokłada jako opłatę.
Paliwo zużyte w działalności oczywiście stanowi koszt uzyskania przychodu, jak i koszty ubezpieczenia i serwisu (ubezp. ok. 3,3k, serwis 1,4k- przegląd)

Poprzednie, używane auto kupiłem za gotówkę, wprowadziłem do firmy, zamortyzowałem, paliwo i serwis tak samo.
Obrazek
niven
Lex Driver
Posty: 457
Rejestracja: 4 maja 2013, o 17:00
Model Lexusa: IS200T
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Auto nowe czy używane - wady i zalety obu rozwiązań

Post autor: niven »

Noi właśnie pokazałeś że lepiej kupić za CASH

Zakładam że skoro odliczasz cala rate to masz leasing operacyjny

ale zatem licząc na szybko
40k wplata
72k suma rat

razem 112k i zakładam że od całości odliczasz podatek daje to nam 90 720

jakbyś kupił za gotówkę masz

100k wpłata
koszt stanowi 20k euro czyli 86000 czyli oszczędność na podatku 16 340

100 000 - 16340 = 83 660

czyli biorac leasing jesteś w plecy dobre 7 tysięcy które mogles wydac na wakacje :)



taka opcja ma sens jak kupujesz auto za 200 lub więcej tysięcy nowe w salonie najlepiej bez wpłaty własnej w tzw najem długoterminowy / leasing operacyjny gdzie wlascicielem auta jest np. BMW FINANCIAL SERVICES bo wtedy nie masz limitu kosztów 20k euro itd. bo całą ratę wrzucisz w koszty - przy tańszych autach gotówka zawsze lepsza
pss
Lex Driver
Posty: 509
Rejestracja: 2 cze 2016, o 19:25
Model Lexusa: is200t
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Auto nowe czy używane - wady i zalety obu rozwiązań

Post autor: pss »

Jak kiedyś to liczyliśmy to na 0 wychodziło przy ok 130 tyś czy 140 tyś.
Tańsze auto faktycznie lepiej wychodzi w gotówce.

Wynajmy też są fajne ale trzeba mieć dobrą opcje np. taki smart plan się w ogóle nie opłaca.
niven
Lex Driver
Posty: 457
Rejestracja: 4 maja 2013, o 17:00
Model Lexusa: IS200T
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Auto nowe czy używane - wady i zalety obu rozwiązań

Post autor: niven »

a że teraz od 01.01.2019 ma być limit zwiększony z 20 000 euro do 150 000zł ALE przy rozsrzeszeniu limitu też na leasingi operacyjne i najmy to wyjdzie jednak że gotówka się będzie zawsze opłacać


a noi 50% kosztów i vatu odliczyć można od 1 stycznia jeśli nie prowadzisz ewidencji czyli używasz auta tez prywatnie
Awatar użytkownika
refurbished
Lex user
Posty: 27
Rejestracja: 30 lis 2016, o 11:53
Model Lexusa: CT200h
Skąd:: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Auto nowe czy używane - wady i zalety obu rozwiązań

Post autor: refurbished »

niven pisze:[...]
czyli biorac leasing jesteś w plecy dobre 7 tysięcy które mogles wydac na wakacje :)
[...]
Zgoda.
Gdybym uskładał całą kwotę, nie zastanawiałbym się ani chwili.
Tylko, że nie miałem już więcej gotówki, a równoważny leasingowi kredyt musiałby być (bez prowizji) 7,5%, co może udałoby się znaleźć.
Na dziś jedna oferta, Paribas:
https://www.17bankow.com/ranking-kredytow-gotowkowych
Ale dwie rzeczy jeszcze:
- w sytuacji zakupu za gotówkę + kredyt konsumpcyjny kwoty odsetek nie odliczyłbym od dochodu
- odliczenie od zakupu gotówkowego robiłbym w formie amortyzacji, nie krócej niż 5 lat, więc na wymarzone wakacje pojechałbym w 2022 roku.
Żeby nie było za słodko :D
Jeszcze jeden aspekt leasingu - jestem uwiązany do serwisu Lexusa do końca umowy, więc wszystkie przeglądy w serwisie.
No i ubezpieczenie, nie da się tylko OC, trzeba również AC. Ale dealer znalazł rozsądną opcję, a i tak wolę mieć oba.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kristof
Lex user
Posty: 76
Rejestracja: 1 cze 2017, o 07:15
Model Lexusa: GS 350AWD
Skąd:: Kraków
Kontakt:

Auto nowe czy używane - wady i zalety obu rozwiązań

Post autor: Kristof »

refurbished pisze:Mam działalność, bez VAT. Kupiłem nowy, bo chcę nim długo pojeździć, to pierwszy mój nowy samochód (wcześniej miałem kilka nowych, ale służbowych).
Miała być Toyota Auris HSD, ale moja znalazła promocję lexa i się uparła. Długo się nie broniłem (dwie nanosekundy).
Jak czytam o tym samochodzie co to 400k mil, czyli 600k przejechał z trzema problemami (tylny simmering, wężyk płynu chłodzącego i najpoważniejsza, czyli wydmuchanie uszczelki pod głowicą) to dobrze to widzę.

Wpłata własna 40k, na pozostałe 60k leasing, na 5 lat. (60 rat).
Płacę co miesiąc 1200 zł, co stanowi koszt uzyskania przychodu. Czyli odliczam 19% (228zł) czyli pi x drzwi to co Toyota Bank Polska dokłada jako opłatę.
Paliwo zużyte w działalności oczywiście stanowi koszt uzyskania przychodu, jak i koszty ubezpieczenia i serwisu (ubezp. ok. 3,3k, serwis 1,4k- przegląd)

Poprzednie, używane auto kupiłem za gotówkę, wprowadziłem do firmy, zamortyzowałem, paliwo i serwis tak samo.
Jeśli dostałeś 12% to bardzo dużo... Ja na swoim GS350 z 2012 dostałem 8%. Też mam dg ale ja odliczam 50% VAT więc ze swojej raty wyciskam dodatkowe 330 PLN
A niven swoją drogą to mając pozostałe 60k na głupiej lokacie na 5 lat i 2.5% dostajemy te twoje 7 brakujących tysięcy ;)
Prawda jest taka że mając hajs, ukręcisz hajs a jak nie masz to kombinujesz. Pozwól że te brakujące 7k wytłumaczę brakiem oczekiwania na zarobienie brakujące części gotówki do samochodu. Ot cena za luksus

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
ledziu
Lex Master
Posty: 2490
Rejestracja: 23 sie 2011, o 22:41
Model Lexusa: gs
Skąd:: Pol
Kontakt:

Re: Auto nowe czy używane - wady i zalety obu rozwiązań

Post autor: ledziu »

Ale z drugiej strony biorąc drogie auto w leasing mamy sporo kasy w kieszeni którą możemy obrócić i zarobić...do tego są jeszcze przypadki losowe gdzie lepiej mieć kaskę przy sobie niż auto.
Awatar użytkownika
Dawid0ss
Lex Master
Posty: 1774
Rejestracja: 14 sty 2013, o 12:46
Model Lexusa: Lexus GS450h mk3
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Auto nowe czy używane - wady i zalety obu rozwiązań

Post autor: Dawid0ss »

ledziu pisze:Ale z drugiej strony biorąc drogie auto w leasing mamy sporo kasy w kieszeni którą możemy obrócić i zarobić...do tego są jeszcze przypadki losowe gdzie lepiej mieć kaskę przy sobie niż auto.
Pełna zgoda. Wszystko zależy od stanu na koncie. Jak jest nadmiar cash'u w kasie, odpowiedź jest prosta.
marta221
Nowy lex user
Posty: 2
Rejestracja: 19 wrz 2018, o 12:58
Model Lexusa: LS II
Skąd:: Poznań
Kontakt:

Re: Auto nowe czy używane - wady i zalety obu rozwiązań

Post autor: marta221 »

Nowe auto: większa oszczędność, niższy spadek wartości i mniejsze spalanie.
Używane auto: mniej szkoda auta w razie wypadku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości