Strona 1 z 3

Buczenie/Drgania po zmianie biegu

: 19 cze 2019, o 18:00
autor: Karol5555
Witam,
Od jakiegoś czasu mam taki mały problem w swoim lexie. Postaram się opisać jak najlepiej sytuację:
-styl jazdy dziadkowy czyli leciutki muskanie pedału gazu
-prędkość około 55km/h
-droga dajmy na to minimalnie pod górkę żeby miał większe obciążenie
-auto wie że ja powiedzmy nie chce już przyspieszać i dajmy na to wrzuca sobie 6 i w tym momencie to jakby za wysoki bieg w stosunku do prędkości i obciążenia i zaczyna buczeć i trochę się telepać/wibrować sytuacja trwa do momentu odpuszczenia gazu lub delikatnego dodania gazu że zmieni sobie bieg na mniejszy i już wszytko jest ok
-sytuacja nie występuje zawsze sporadycznie raczej ale mnie to denerwuje
-olej w skrzyni zmieniany systematycznie co 60kkm, świeżo po zmianie auto obecnie ma 336kkm
-zawieszenie ok
Czy spotkał się ktoś z kolegów z taką sytuacją lub wie co może być przyczyną? Może podpora się kończy lub łącznik i to go wprowadza w takie wibracje. Sam nie wiem.
Z góry dzięki za wszelkie informacje

Re: Buczenie/Drgania po zmianie biegu

: 21 cze 2019, o 10:02
autor: ProMienisty
znajomy miał podobna historie w mercedesie ,przy 60-65 ,takie sekundowe buczenie ,warkot,lekkie dodanie gazu lub ujecie i było ok,był pod ręka wał z podpora ,podmieniliśmy na drugi i dalej to samo,objawy nigdy nie występują na zimnej skrzyni ,aktualnie załatwia nowe,czy tam regenerowane -sprzęgło hydrokinetyczne ,bo ponoć ten cały loc- up ma problem zęby się załączyć i są te wibracje ,dam znać jak będzie ok ,choć ma kilka aut i mu się nie spieszy,sprzęgło to element eksploatacyjny i prawdopodobnie w twoim przypadku tez się kończy

Re: Buczenie/Drgania po zmianie biegu

: 23 wrz 2019, o 18:22
autor: czr
Witam
Panowie czy ktoś już rozwiązywał ten problem, bo widzę że u kilku ludzi się to pojawiło natomiast nikt do końca nie pociągnął wątku i nie przedstawił konkretnej diagnozy.
Pozdrawiam

Re: Buczenie/Drgania po zmianie biegu

: 29 wrz 2019, o 23:20
autor: Karol5555
Nikt do końca nie przedstawił konkretnej diagnozy bo chyba nikt nie rozwiązał tematu.
Moja skrzynia to A960E został wymieniony solenoid TCC oraz zregenerowany konwerter w sonnaxie. Razem z mechanikiem robiliśmy jazdę próbną i pan od razu po tym jak przedstawiłem mu objawy przełączył na manual zapią 3 bieg delikatne dodawanie gazu i auto buczy trzęsie niemiłosiernie w jakmś tam zakresie obrotów i prędkości. Po odebraniu od mechanika na początku wszystko pięknie ładnie, ale wraz z przejechanymi kilometrami buczenie powraca. Robię tak jak mechanik, manual bieg:
3 i staram się wywołać to buczenie ale sie nie udaje
4 1200rpm 45km/h buczy i szarpie 1600rpm 55km/h buczy i szarpie oczywiście nie za każdym razem
5 1200rpm 55km/h buczy i szarpie
6 obrotów nie kojarzę 75km/h też potrafi delikatnie przyszarpać
Techstream nie wywala żadnego błędu
Pytania:
1. Czy każdy kolejny elektrozawór odpowiada za poszczególne biegi? Jeżeli tak to dlaczego na 4 potrafi się zatelepacć w przy różnych prędkościach obrotowych?
2. Jak myślicie iść dalej tą drogą i zmienić pozostałe czy jednak w ogóle to nie to i szukać przyczyny gdzie indziej może ECU silnika świruje i nie wie na jakim begu chce jechać i coś mu nie pasuje?
3. Czy wał napędowy ma jakieś zamki ustalające jego pozycje po odebraniu od mechanika 80km/h takie głuche buczenie jakby przez gumę i i jakby delikatne wibrownie czuć na tyle. Moze gdzieś coś żle złożył jak wkładał skrzynię i nie wiem gdzie szukać przyczyny. Opony odpadają, zmieniłem na chwilę na drugie koła i też buczał przy 80km/h.
Tak profilaktycznie jakby ktoś miał pewną skrzynię A960E proszę o kontak na pw
Z góry dzięki za jakieś pomysły i sugestie.

Re: Buczenie/Drgania po zmianie biegu

: 30 wrz 2019, o 07:59
autor: gmiter
1. Kombinacje otwarcia elektrozaworów odpowiadają za poszczególne biegi. Np jeden uszkodzony elektrozawór może Ci uniemozliwić wrzucenie dwóch lub nawet trzech biegów jeżeli bierze udział w danej funkcji. W instrukcji auta jest tablica przełączania elektrozaworów - w jakim biegu i pozycji ktore są aktywne a które nie.
2. Nie ma sensu, elektrozawór albo działa albo nie. Warto je natomiast wszystkie przeczyścić naftą.
3. Może łącznik wału był naprężony przy skręcaniu. Wszystko możliwe.

Co do problemu z biegami i szarpaniem nie wiem czy wiesz ale wpływ ma na to stan silnika. Może przepływomierz wyczyśc/podmień? Może być tak że ECU silnika przesyła do TCU skrzyni nieprawiłowe informacje o obciążeniach. Usterka nie musi leżeć po stronie skrzyni.

Re: Buczenie/Drgania po zmianie biegu

: 30 wrz 2019, o 13:03
autor: Pawcio1979
gmiter pisze:....nie wiem czy wiesz ale wpływ ma na to stan silnika. Może przepływomierz wyczyśc/podmień? Może być tak że ECU silnika przesyła do TCU skrzyni nieprawiłowe informacje o obciążeniach. Usterka nie musi leżeć po stronie skrzyni.
Potwierdzam ze stanem silnika. U mnie jak wypada zapłon na "2" to skrzynia tak jakby delikatnie głupiała.

Re: Buczenie/Drgania po zmianie biegu

: 4 paź 2019, o 11:16
autor: czr
Panowie u mnie jest jeszcze kwestia taka że ja zimnym silniku dane objawy totalnie nie występują.
Dopiero po zagrzaniu, u Was to samo ?

Re: Buczenie/Drgania po zmianie biegu

: 5 paź 2019, o 08:02
autor: Karol5555
Mogę śmiało powiedzieć, że mam tak samo jak Ty. Wydaje mi się że wynika to tylko i wyłącznie z tego powodu, że silnik zmienia biegi przy większej prędkości obrotowej i tak jakby minie ten zakres przy którym szarpie. Ja chyba zaryzykuje i zmienię ECU na własną odpowiedzialność. Znalazłem taki sam z identycznymi numerami OEM. Ktoś wie czy istnieją jakis zagrożenia wynikające z takiej zmiany?

Re: Buczenie/Drgania po zmianie biegu

: 5 paź 2019, o 09:26
autor: czr
Trzeba programować.
Był już przypadek na forum opisywany z twarda zmiana biegów i była nawet skrzynia wymieniana a okazało się ze ecu właśnie siadło

Re: Buczenie/Drgania po zmianie biegu

: 6 paź 2019, o 08:15
autor: Karol5555
Chodziło mi bardziej czy przeciętny magik od elektroniki samochodowej da sobie radę czy skończy się na wizycie w serwisie?