Spalanie Lexusa NX 350h

Wszelkie informacje na temat zakupu modelu NX
gpson
Lex user
Posty: 64
Rejestracja: 16 sty 2022, o 18:07
Model Lexusa: NX 450h+
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Spalanie Lexusa NX 350h

Post autor: gpson »

Nx450h+

trasa 140km w trybie hv - drogi lokalne - poza miastem predkosc 100 - 110km/h, w mieście (rowniez hv) zgodnie z przepisami - spalanie 6,1. Wiec przy spokojnej jezdzie baaardzo dobrze jak na spore auto. Kola zimowe 20” od lexusa.

o miescie nie bede pisał bo jazda w trybie ev - przy aktualnej pogodzie spokojnie 60km na baterii robie…
 
Ostatnio zmieniony 20 lut 2023, o 14:12 przez gpson, łącznie zmieniany 1 raz.
gpson
Lex user
Posty: 64
Rejestracja: 16 sty 2022, o 18:07
Model Lexusa: NX 450h+
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Spalanie Lexusa NX 350h

Post autor: gpson »

A tak z innej beczki w temacie spalania - jakie macie doświadczenia jeśli chodzi o jazdę z tempomatem?? Czy przypadkiem spalanie na tempomacie nie będzie wyższe niż przy "tradycyjnej" jeździe z delikatnym obchodzeniem się z pedałem gazu i hamulcem?? Pytam gdyż patrząc na aplikację (po przebytej trasie) na odcinkach na których jadę na tempomacie nie widać żadnych odcinków pokonanych w trybie EV (oczywiście jazda z wymuszonym HV w NX 450). Natomiast przy wyłączonym tempomacie tych krótkich odcinków jazdy w trybie EV jest sporo (oczywiście mówię o lokalnych drogach a nie o ekspresówkach czy autostradach)...
Tomasz76
Lex user
Posty: 239
Rejestracja: 19 lut 2022, o 20:31
Model Lexusa: NX350h Omotenashi, ES300h
Skąd:: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Spalanie Lexusa NX 350h

Post autor: Tomasz76 »

Na drogach lokalnych nie jeżdżę z tempomatem. Za to na drogach ekspresowych i autostradach zawsze. Lexus NX bardzo dobrze utrzymuje się pomiędzy liniami, sam hamuje i płynnie przyspiesza. Mam bardzo duże zaufanie do tego auta jeśli chodzi o autonomiczną jazdę
 
Tomasz76
Lex user
Posty: 239
Rejestracja: 19 lut 2022, o 20:31
Model Lexusa: NX350h Omotenashi, ES300h
Skąd:: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Spalanie Lexusa NX 350h

Post autor: Tomasz76 »

Łączkowski pisze: 20 lut 2023, o 12:33
Tomasz76 pisze: 20 lut 2023, o 12:12Nawet nie jesteś w stanie jadąc 120km/h przejechać 800 kilometrów, ponieważ do baku wchodzi góra 49 litrów i to wyjeżdżając rezerwę do stanu 0. Mój rekord to -15 kilometrów poniżej stanu zerowego. Poza tym nie mam zamiaru jeździć autostradami 120km/h, gdzie ograniczenie jest do 140km/h. Na autostradzie przejedziesz około 500 kilometrów.


 
Jasne, że nie jeździ się do stanu 0 - te 49 litrów to chyba taka bezpieczna ilość tak żeby nie jeździć na rezerwie.
Ale nawet te 49 litrow daje 700 km przy 120 km/h, plus minus w zależności od pory roku, warunków na drodze.
Co do 140 km/h - masz do tego prawo zeby tak jezdzic, ale jedno pociąga za sobą drugie. Jeździsz szybciej spalasz więcej. W Niemczech masz na autostradach brak ograniczeń (w większości) ale zalecane jest 130 km/h.
Natomiast nadal nawet przy Twoich 500 km przerwy nie rzadziej niż co 3,5h nie powinny być żadnym problemem
 
 

 
Uważam, że przerwy podczas jazdy są bardzo indywidualną sprawą. Jedni nie muszą robić przerw w ogóle, a drudzy nawet co godzinę. Patrząc na siebie, to doskonale pamiętam, jak byłem bardzo młody, to o przerwach podczas jazdy nawet nie myślałem. Jadąc poza granicę Polski, częste tankowanie jest dla mnie mało komfortowe. Nie lubię mieć ograniczeń w postaci zatrzymywania się co 3 godziny na tankowanie. Kolejna kwestia, to ceny paliw przy autostradach, które są dużo wyższe. Dlatego też nie kupiłem jeszcze samochodu elektrycznego, chociaż przymierzałem się już nie raz do zakupu. Poza tym mam wrażenie, że grupą docelową Lexusa NX są raczej osoby starsze, które szybko nie jeżdżą. Dlatego też wiele wskazuje na to, że jeszcze z rok pojeżdżę NX i przesiądę się na limuzynę. Jeśli chodzi o zbiornik paliwa w NX, to rzeczywiście musi być duża rezerwa (od stanu 0), ponieważ jeszcze nigdy nie udało mi się zatankować więcej niż 49 litrów.
Łączkowski
Lex user
Posty: 124
Rejestracja: 5 kwie 2022, o 14:14
Model Lexusa: NX
Skąd:: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Spalanie Lexusa NX 350h

Post autor: Łączkowski »

Tomasz76 pisze: 22 lut 2023, o 08:59
Nie jest to do konca indywidualna sprawa. Oczywiście jak jest się młodym zdrowym kierowca to pewnie mniej się odczuwa potrzebę robienia przerw. Ale generalnie powszechnie zaleca sie przerwy co ok 2h i maja byc to przerwy nie pasywne ale aktywne - poza zatankowaniem auta należy się trochę poruszac. Jest to nie tylko reset po byciu skoncentrowanym caly czas podczas jazdy ale tez jako profilaktyka schorzeń narządów układu ruchu oraz incydentów zakrzepowo-zatorowych. 
Łączkowski
Lex user
Posty: 124
Rejestracja: 5 kwie 2022, o 14:14
Model Lexusa: NX
Skąd:: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Spalanie Lexusa NX 350h

Post autor: Łączkowski »

gpson pisze: 20 lut 2023, o 14:11A tak z innej beczki w temacie spalania - jakie macie doświadczenia jeśli chodzi o jazdę z tempomatem?? Czy przypadkiem spalanie na tempomacie nie będzie wyższe niż przy "tradycyjnej" jeździe z delikatnym obchodzeniem się z pedałem gazu i hamulcem?? 
 
Będzie wyższe. Żeby było nizsze należy stosować zasadę "pulse and glide"
https://youtu.be/ElSJtOTtxec
 
lukke
Lex user
Posty: 80
Rejestracja: 7 paź 2022, o 13:43
Model Lexusa: NX350h
Skąd:: wielkopolska
Kontakt:

Re: Spalanie Lexusa NX 350h

Post autor: lukke »

Zbiornik paliwa w NX mieści 55 litrów - oznacza to spory margines błędu, jeżeli nie da się zatankować więcej niż 49 litrów...
Mam przejechane 1.500 km więc za szybko na podsumowania, ale trasa 2x45 km po drogach lokalnych wyszło równe 6 l/100 km
Ekspresówka 120-130 km/h to 8-9 l/100km.
Codzienny dojazd do pracy (2,5 km w mieście) to 6-13 l/100 km (w poprzednim aucie było min. 15-16, więc jestem zadowolony).
Do tempomatu przyzwyczaiłem się wcześniej, w poprzednim aucie oznaczało to jazdę ekonomiczną, tutaj wychodziłem z podobnego założenia
(choć faktycznie nie zawsze na trasach lokalnych tempomat jest najlepszym wyborem).
Dodatkowo tutaj auto na tempomacie samo zwalnia na zakrętach czy rondach (coś czego mocno mi brakowało wcześniej).
Jedna uwaga do tempomatu - dolnym przyciskiem na kierownicy z prawej zmieniamy typ tempomatu adaptacyjny/zwykły
- podczas pierwszego tygodnia jazd nie miałem tej świadomości i mało nie wjechałem komuś w bagażnik, dwukrotnie  :blush:
 
Wołałbym zdezaktywować możliwość wyboru, zastanawiam się w jakich przypadkach zwykły tempomat będzie przydatny...?
Średnia całkowita zatrzymała się na 8,0 i spadać dalej nie chce.
Mam nadzieję, że latem i po dotarciu silnika będzie ciut lepiej.



 
Łączkowski
Lex user
Posty: 124
Rejestracja: 5 kwie 2022, o 14:14
Model Lexusa: NX
Skąd:: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Spalanie Lexusa NX 350h

Post autor: Łączkowski »

"Codzienny dojazd do pracy (2,5 km w mieście) to 6-13 l/100 km (w poprzednim aucie było min. 15-16, więc jestem zadowolony)."
Skąd taki sporu rozrzut litrów - od 6 do 13?
lukke
Lex user
Posty: 80
Rejestracja: 7 paź 2022, o 13:43
Model Lexusa: NX350h
Skąd:: wielkopolska
Kontakt:

Re: Spalanie Lexusa NX 350h

Post autor: lukke »

Sam się zastanawiam.
Kwestia rozgrzanego bądź nie silnika, dystansu przejechanego na samym silniku elektrycznym, tempa i stylu jazdy.
Przy takim krótkim dystansie dwa, trzy szybsze przyśpieszenia mogą robić różnice.
Przez ostatnie tygodnie temperatura otoczenia wahała się od -5 do +9 stopni C (pewnie kolejny powód "rozrzutu") 
 
Klaudiusz
Lex Master
Posty: 1354
Rejestracja: 29 gru 2021, o 23:07
Model Lexusa: NX350h
Skąd:: Łódzkie
Kontakt:

Re: Spalanie Lexusa NX 350h

Post autor: Klaudiusz »

lukke pisze:Sam się zastanawiam.
Kwestia rozgrzanego bądź nie silnika, dystansu przejechanego na samym silniku elektrycznym, tempa i stylu jazdy.
Przy takim krótkim dystansie dwa, trzy szybsze przyśpieszenia mogą robić różnice.
Przez ostatnie tygodnie temperatura otoczenia wahała się od -5 do +9 stopni C (pewnie kolejny powód "rozrzutu") 
 
No i czy startujesz z naladowana bateria czy nie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lexus NX”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości