IS200 CHECK KOD BŁĘDU P0420 katalizator efektywność

Awatar użytkownika
carinus
Lex Master
Posty: 1843
Rejestracja: 28 lis 2010, o 19:29
Model Lexusa: RX400h,IS220d
Skąd:: lubuskie/Belgia
Kontakt:

Re: IS200 CHECK KOD BŁĘDU P0420 katalizator efektywność

Post autor: carinus »

Moze zanim coś wymienisz sprawdz u dobrego diagnosty poprawność pracy tej sondy.
Awatar użytkownika
Damian87
Lex Driver
Posty: 687
Rejestracja: 11 lip 2011, o 14:53
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: łódzkie
Kontakt:

Re: IS200 CHECK KOD BŁĘDU P0420 katalizator efektywność

Post autor: Damian87 »

odświeżę temat :biggrin2:

wczoraj też zapalił mi się check z błędem p0420 i p2000(którego wyjaśnienia nie mogę nigdzie znaleźć), check zapalił się gdy jechałem kilkanaście kilometrów w gęstej mgle, 40 km/h ledwo muskając gaz( czyli w warunkach do których auto za bardzo nie jest przyzwyczajone :) ).

Dodam że niedawno wymieniane było sprzęgło i mechanik na pewno musiał rozpinać wydech, możliwe że coś źle skręcił i stąd ten błąd?

Tak dla pewności, kod tego błędu na pewno wskazuje na trzeci katalizator tak?

jeszcze mam pytanie co do wykresów jakie przedstawił maxnamee, wiem już że sondy na pierwszych katach w kolektorze powinny raz wskazywać "górę" raz "dół" a odczyt z trzeciej sondy powinien być płaski, tylko jakie są górne i dolne granice pierwszych dwóch sond a ile powinna wskazywać trzecia sonda na biegu jałowym i pod obciążeniem?
rkiljan
Lex user
Posty: 84
Rejestracja: 2 cze 2014, o 15:36
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Mogielnica
Kontakt:

Re: IS200 CHECK KOD BŁĘDU P0420 katalizator efektywność

Post autor: rkiljan »

Odświeżam temat. Co jakiś czas zapala mi się błąd P0420 (Bank1), dzieje się to głównie przy spokojnej monotonnej jeździe, (wczoraj o dziwo przy kręceniu bączków na parkingu). Auto ma przejechane ok 250k km i jest zagazowane. Obstawiałem kat po przeczytaniu kilku wątków na forum lecz nie wiem czy to też nie wina sondy lub złego ustawienia gazu. Nie chce też w ciemno wycinać kata który może jest dobry a tylko przysporzy mi to problemu wyskakującego błędu katalizatora. Dodam od siebie że czuje lekki spadek mocy( lub to tylko przyzwyczajenie do samochodu :wink: ) Mógłby ktoś osądzić działanie sond ? Pierwsze 2 fotki to wykres sondy na biegu jałowym:
1 na benzynie:
Obrazek
2.na gazie:
Obrazek
Oraz wykres przy 2k obr
1. na benz:
Obrazek
2. na gaz
Obrazek
rkiljan
Lex user
Posty: 84
Rejestracja: 2 cze 2014, o 15:36
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Mogielnica
Kontakt:

Re: IS200 CHECK KOD BŁĘDU P0420 katalizator efektywność

Post autor: rkiljan »

Czy jest tu ktoś kto ogarnia pracę lambdy?
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: IS200 CHECK KOD BŁĘDU P0420 katalizator efektywność

Post autor: owczar »

Pierwszy i drugi wykres mógłby wskazywać na rzeczywisty spadek wydajności katalizatora, ale kolejne już niekoniecznie.


Możliwości są dwie. Albo sonda za katem na pierwszym banku powoli umiera, albo masz nieszczelność między prekatem a drugą sondą. Świadczy o tym 3 wykres. Sonda przed katem oscyluje, a ta za katem leci na ubogo. Gdyby kat umarł, to w najgorszym wypadku druga sonda też by oscylowała, a rysuje mieszankę ubogą- czyli albo dostaje się tam tlen, albo sonda jest uszkodzona, ale nie na tyle by wykrył to sterownik.

Nie wiem jakie są połączenia w IS, ale jeśli podobne jak w LS to bardzo możliwa jest nieszczelność. Sam miałem identyczny przypadek u siebie. Po odkręceniu wydechu pojawiał mi się błąd kata. Złożyłem wszystko na nowe uszczelniacze, ale niestety kołnierze przy wydechu straciły sztywność i wydech puszczał. Poszły kolejny raz nowe uszczelki i pasta do wydechów. Problem ustąpił. Jak masz dostęp to obadaj pod kątem przedmuchu. Jak nic nie znajdziesz to ew można podmienić sondę jeśli nie ma z tym większej roboty.

Spadek mocy to wrażenie subiektywne. Te sondy w min stopniu wpływają na korekty w pętli zamkniętej, a w pętli otwartej nie mają już żadnego znaczenia.

Damian87, trzeci kat nie jest monitorowany.
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: IS200 CHECK KOD BŁĘDU P0420 katalizator efektywność

Post autor: owczar »

Na rys poniżej macie rozpiskę. Do wymiany uszczelki 17410B. Numer OEM 90917-06046. Zamiennik bosal: http://e-katalog.intercars.com.pl/#/pro ... owego.html
Do tego pasta do wydechów.
Obrazek
rkiljan
Lex user
Posty: 84
Rejestracja: 2 cze 2014, o 15:36
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Mogielnica
Kontakt:

Re: IS200 CHECK KOD BŁĘDU P0420 katalizator efektywność

Post autor: rkiljan »

owczar pisze:Pierwszy i drugi wykres mógłby wskazywać na rzeczywisty spadek wydajności katalizatora, ale kolejne już niekoniecznie.
Może to właśnie dlatego przy niskich obrotach i małej prędkości wyskakiwał błąd...?
Co do przedmuchów to postaram się jak najszybciej sprawdzić. Sondę ostatecznie mogę kupić na szrocie i ją podmienić. Pod koniec miesiąca jadę na hamownie i zobaczę czy auto straciło wigor czy po prostu to moje przyzwyczajenie do niego, lecz najpierw sprawdzę kompresję.
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: IS200 CHECK KOD BŁĘDU P0420 katalizator efektywność

Post autor: owczar »

Błąd z reguły pojawia się przy ustabilizowanej prędkości i obrotach, bo w takich warunkach diagnostyka ma możliwość weryfikacji odczytów.
Awatar użytkownika
markami
Lex user
Posty: 155
Rejestracja: 25 lis 2013, o 22:17
Model Lexusa: Lexus LS430/Toyota Avensis T25
Skąd:: Podlaskie
Lokalizacja: Grajewo
Kontakt:

Re: IS200 CHECK KOD BŁĘDU P0420 katalizator efektywność

Post autor: markami »

owczar pisze:Błąd z reguły pojawia się przy ustabilizowanej prędkości i obrotach, bo w takich warunkach diagnostyka ma możliwość weryfikacji odczytów.
Podepnę się pod owczara może mieć rację z tym przedmuchem mi podczas spokojnej jeździe tak po 45 km wywalił błąd sondy za katalizatorem a co się okazało nie szczelność mimo że dałem uszczelkę OEM między katem a rurą wydechu układ V z 3-katem bo rozkręcałem wydech. Założenie 2 uszczelek problem rozwiązało przedmuch był delikatny.
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: IS200 CHECK KOD BŁĘDU P0420 katalizator efektywność

Post autor: owczar »

Tez myślałem nad dwoma uszczelkami. Na przyszłość dobrze wiedzieć ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „IS mk1 1998-2005”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości